Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Telefonultau(.)eu

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
...si inca o chestie importanta.
Pe data de 22Noiembrie2013 cand am comandat eu am avut comanda cu nr. #14155
Nu cred ca cineva prosteste 14 mii de cumparatori/an fara sa nu le se inchida bussines-ul in urma plangerilor la protectia consumatorului.
Personal daca imi luam teapa de 14 milioane eram pe EI si pe mama lor cu toate institutiile inventate de la maimuta si pana in prezent.

#20
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Ok  - Te rugam noi sa incetezi.
Multumesc.

#21
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Da! bravo mah!
Acum iti asumi si drept de moderator ti-o pomenii.
Nu postai aici si erai scutit de chinurile mesageriei.
Inca mai poti sa unsubscrii.
Sau ti-o fii teren privat softpedia ?

Lasa Initiatorul sa-si exprime multumirea/nemultumirea continutului topicului sau.

Te rugase la inceput sa-i spui daca telefoanele sunt originale.
Ai scris numai mesaje continand aberatii personale.

Deci scuteste-ne !

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
Zi mersi ca inca nu ai ajuns la garantie. Poate nu chiar la toate telefoanele sunt probleme, dar sunt.

#23
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
Magazinul online Telefonultau.eu apartine celor de la vigafone din orasul Ploiesti. Vigafone au si magazine stradale cu telefoane mobile-accesorii - reparatii telefoane mobile (magazine in spatii inchiriate in mall-urile din oras plus inca cateva magazine la parterul blocurilor). Magazinele sunt destul de curate, aspectuase si bine aprovizionate.
Ca si site, "depozitul" functioneaza intr-o casa stil bloc din centrul orasului,, acolo isi desfasoara activitatea.

O parere personala, magazinul este serios, nu se incurca cu smecherii mizere. Sunt comercianti , adica iau telefoanele de la diferiti furnizori din tara sau afara si le vand cu un adaos.

#24
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
@slai mi s-a stricat telefonul luat de la Domo. Am stat 30 de zile fix fara el.
Mi s-a stricat PDA-ul MIO A702 de la  Emag. Am stat 42 de zile fara el.

Sa fim seriosi. Garantia in Romania este ca si domeniul asigurarilor la pamant. Daca merge atunci merge ca melcul.
Ideea este sa ti-l poti repara. Reparatia sa fie ok facuta.

AK vroia sa stie daca sunt telefoane originale in primul mesaj.
DA! idiotii aia (cum zic unii) de le tel.eu vand telefoane originale.
Acum ca ele crapa in 30 de zile... nu cred ca este de la teminatia .eu ci de la Samsung.(in cazul meu). Habar nu am de iphone , nokia si restul

Edited by mandrku, 23 January 2014 - 16:15.


#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Sunt persoane care s au plans ca au primit telefoane rootate, sau decodate, adica au fost aduse codate le au desigilat si decodat. In fine, astea au fost unele situatii.
Noi vorbim de garantie, uita te mai bine si la intrebarile de pe site ul lor, cand oamenii intreaba unde au garantia, de ce raspunsul este "la service ul nostru"?? De ce nu le raspunde ca au garantia la producator?

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
macar ti-au reparat produsul.
contrar recomandarii mele, am avut un prieten care a cumparat de la ei. e genul care are grija de lucruri, atat ca telefonul s-a stricat.
la garantie i-au dat eject pe motiv de umezeala. cum naiba poti demonstra ca nu e vorba de umezeala? nu ai cum, senzorul e in interior, nu poti sa treci in procesul verbal de predare ca senzorul nu e activat. daca iti zic socuri mecanice, mai poti contesta, daca iti zic umezeala, esti mancat.

#27
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View Postmandrku, on 23 ianuarie 2014 - 16:14, said:

AK vroia sa stie daca sunt telefoane originale in primul mesaj.
DA! idiotii aia (cum zic unii) de le tel.eu vand telefoane originale.

Toti vand originale, daca vindeau fake uri nu existau oficial. si gigigsm 123gsm abcgsm sau cum le o mai zice vand telefoane originale, cand vine vorba de garantie...

Edited by alin62, 23 January 2014 - 16:22.


#28
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Eu l-am primit ciobit - Am scris la vremea aia pe forum, pachetul la urma a fost vidat cu un ciolofan de ala de gasesti la fabrica de paine.
Ce puteam sa mai fac? Sa mai trimit iara prin garantie? Sa astept alt telefon? ahahah: Nu Multumesc, m-am dus cu telefonul la un baiat care avea amanet GSM si imi era amic: I-am dat pachetul complet si asta a fost toata discutia cu ei.
Inainte sa primesc telefonul folosit - Chiar si faza penibila: Da penibila de tot: Locatia GPS-ului arata magazinul lor din bucuresti! ahahahah - Chipurile telefonul sigilat.
Nu mai zic cum raspund pe pagina lor online, cum dispar mesajele neplacute...

Parerea mea: Daca treceam peste limbajul mai altfel al lui mandrku,  un utilizator pe care nu o sa-l uit prea curand, putem sa zicem ca telefonultau = o firma la care trebuie sa te pazesti, sa fugi de ea ca virgina de sex shop.
Este a doua oara in 2 ani cand folosesc: Multumesc, te rog... si primesc in schimb un mesaj de sfidare.

Edited by Mos-Nicolae, 23 January 2014 - 16:24.


#29
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View PostMos-Nicolae, on 23 ianuarie 2014 - 16:23, said:

Nu mai zic cum raspund pe pagina lor online, cum dispar mesajele neplacute...
Ce mesaje?
Acolo sunt acceptate doar mesajele gen. ce culoare are acest tel? Se pot efectua si apeluri de pe acest telefon? Care este mai bun intre S4 si nokia 3310? Nu i asa ca sunt noi si originale telefoanele? Il mai aveti in stoc? Cam astea sunt mesajele de pe site ul lor.

#30
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postslai, on 23 ianuarie 2014 - 16:20, said:

macar ti-au reparat produsul.
contrar recomandarii mele, am avut un prieten care a cumparat de la ei. e genul care are grija de lucruri, atat ca telefonul s-a stricat.
la garantie i-au dat eject pe motiv de umezeala. cum naiba poti demonstra ca nu e vorba de umezeala? nu ai cum, senzorul e in interior, nu poti sa treci in procesul verbal de predare ca senzorul nu e activat. daca iti zic socuri mecanice, mai poti contesta, daca iti zic umezeala, esti mancat.

Bine ca ai adus aminte de umezeala.
Saptamana trecuta , managerului meu , i-a fost refuzata reparatia la emag pentru un smart cu android Allview ( ieftin ) ca i-au fost gasite trasee corodate in telefon.
Omul a incercat sa-i zica ca este imposibil. iar la statutul lui nu si-ar fi permis sa faca asa ceva.
Nimic i l-au returnat cu acesta remarca.
Acum vrea sa faca plangere impotriva lor.
Telefonul era neatins la suruburi la timitere in service.

Ma repet. Garantia in Romania este praf si cand nu e praf este in ceata.
Or fii unii dintre noi mai ghinionisti.

l.e.
Mos * . Nimeni nu hotaraste pentru mine ce, unde, si mai ales cand sa postez.
Nici chiar daca imi multumeste la sfarsit.
Cand o sa realizezi ce ai facut si o sa indrepti asta o sa dispara sfidarea de la sine. Ti-o garantez.

Edited by mandrku, 23 January 2014 - 16:33.


#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmandrku, on 23 ianuarie 2014 - 15:55, said:

Pe data de 22Noiembrie2013 cand am comandat eu am avut comanda cu nr. #14155
In botosani sunt doar tramvaiele 101 si 102. cand vine un turist si vede numere asa mari probabil prima data se gandeste ca a ajuns in nu's ce metropola. in prima instanta nu are de unde sti ca numerele 1-99 nu exista... si oricum, 14-15k de vanzari anual nu cred ca e un numar mare, pcgarage vinde 30.000 de produse diferite, emag se lauda ca au 100.000...

#32
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
La vanzarile online cand vine fiscul si te verifica cam la astea se uita.
Nu zic ca nu se pot "matrasii". Pentru dumnezeu suntem in Romania. Insa din cate stiu eu lipsa continuitatii inregistrarii unor facturi genereaza motiv de scarmanat contabilitatea pentru Garda Financiara.

Mai este un aspect.
In caz de defect produs nu trebuie neaparat sa te duci la service-ul lor.
De aia Samsung se lauda precum Apple si altii cu garantii internationale.

Daca esti in Italia si ti se duce produsul il poti schimba/repara si acolo
Uite ce scrie pe pagina Samsung
08008 SAMSUNG (08008 726 78 64) - apel GRATUIT din orice rețea
Pentru asistenţă, ne puteţi contacta telefonic de luni până vineri, între orele 09:00 -18:00.
De asemenea puteti discuta online cu echipa noastra de suport tehnic prin Email sau Live Chat accesand link-ul de mai jos:

http://www.samsung.c.../contactus.html
Vă rugăm să aveţi numărul modelului, numărul de serie şi data de achiziţie a produsului pregătite atunci când vi se solicită.
Pentru a menţine şi a îmbunătăţi calitatea serviciilor noastre, vă informăm că apelurile telefonice, email-urile si chat-urile pot fi monitorizate si/sau

Vă mulţumim pentru că aţi ales Samsung Electronics!

Edited by mandrku, 23 January 2014 - 16:41.


#33
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View Postmandrku, on 23 ianuarie 2014 - 16:41, said:

Mai este un aspect.
In caz de defect produs nu trebuie neaparat sa te duci la service-ul lor.
De aia Samsung se lauda precum Apple si altii cu garantii internationale.

Du te cu un samsung luat de la teltau.eu la samsung sa ti l repare si vezi sa nu ai o surpriza.

#34
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postalin62, on 23 ianuarie 2014 - 16:46, said:

Du te cu un samsung luat de la teltau.eu la samsung sa ti l repare si vezi sa nu ai o surpriza.

Am sunat la Samsung la tel verde inainte sa cumpar. Am scris inca din primul post
Sunati si voi sa va convingeti. Este o simpla intrebare ce dumnezeu.

Nici nu iti dai seama cat gresesti in afirmatia aceea
Cei de la telefonultau.eu nu sunt decat niste vanzatori care iau Engross si vand Retail cu adaosurile specifice.
Daca produsul a fost livrat de importatorul Samsung poti sa ti-l repari oriunde . Italia, Franta, Germania. ....
Seria telefonului tau se afla in baza de date Samsung.

Orice cumparator de produs Samsung (in acest caz) dupa achizitie isi poate inregistra produsul pe site-ul http://www.samsung.c...CT.REGISTRATION
Nu are legatura cu cine ti l-a vandut.

Imi pare rau ca nu stiati aceste lucruri dar acestea fac brandul Apple, Samsung  mai altfel decat producatorii mici.
Daca Tel.eu face abuzuri, reclama-i la Samsung Romania. Este treaba lor cu cine incheie parnteneriate de sales.(daca sunt produsele lor)
Ei sunt interesati sa verifice daca site-urile vand produsele lor si nu clone chineze

Edited by mandrku, 23 January 2014 - 16:59.


#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
numar de comanda, nu verifica in nici un caz garda, daca numara aia corect sau din 10 in 10. ala e doar o referinta interna.
telefonultau.eu nu doar samsung vinde.
nu doar de la importator ia, ci telefoanele vin si pe asanumitele canale gri, adica telefoanele branduite in diferite retele, si decodate de ei.

#36
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Cum dracu sa-ti dea Nokia România garantie pentru un telefon care nu se comercializează oficial în România? Evident că daca telefonul tău sau alta firma importa din Hong Kong direct un lot de telefoane si nu prin intermediul unui importator oficial, vor putea oferi garanție doar prin service-ul lor. Asta chiar nu e o problemă, majoritatea face asta, problema apare atunci când vând telefoane refurbished sau open box ca si telefoane noi. Evident, mandrku o sa spună că cei de la telefonul tău nu fac asta, însă exista pe forumul ăsta un topic mult mai mare pe tema asta si a olo există si reclamații de genul asta.

Edited by Nightwishh, 23 January 2014 - 18:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate