Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Liga I la BeIN Sports ( Al Jazeera )

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013

Quote

Înca un zvon legat de achizitia drepturilor pentru Liga I :

Arabii de la Al Jazeera vor sa cumpere tot ce inseamna sport in România. Vezi ce televiziune își vor lansa în curând!


Licitatia pentru drepturile TV in Liga 1 nu este altceva decat cireasa de pe tortul pregatit romanilor in luna martie de Al Jazeera, gigantul media din Orient, noteaza Enational.
Speriati ca vor ramane fara milioanele primite pana acum de la televiziuni, finantatorii cluburilor din Liga 1 pot rasufla usurati. Drepturile TV vor fi cumparate de un gigant media din Orientul Mijlociu!
Cu sediul central in Doha (Qatar), trustul „Al Jazeera”, controlat de seicul Hamad bin Thamer bin Mohammed Al-Thani, va provoca un adevarat tsunami in luna martie, cand va intra pe piata audiovizuala din România.
Prin divizia „BeIN Sports”, arabii vor sa cumpere tot ce inseamna sport la  TV in tara, de la fotbal si tenis pana la snooker si chiar darts! Pentru drepturile aferente Ligii 1, „Al Jazeera” a pus deoparte o suta de milioane de euro, fara T.V.A.!
In conditiile in care „RCS&RDS” si „Romtelecom-Dolce” (firme de cablu care detin, in prezent, drepturile TV ale campionatului intern de fotbal) nu vor sa dea mai mult de 50 de milioane de euro, asa cum se zvoneste, este de asteptat ca oferta arabilor sa pulverizeze concurenta la licitatia din primavara.
Tinand cont de valoarea investitiei, cu siguranta ca la negocierile din martie va fi prezent insusi Nasser Ghanim Al Khelaifi, presedintele „BeIN Sports”. Cu el va negocia Gino Iorgulescu (noul sef al Ligii Profesioniste) detaliile financiare ale contractului.
Dupa multi ani, prima divizie se intoarce in ograda TVR, postul public de televiziune fiind cel ales de „Al Jazeera” sa transmita meciurile din Liga 1 dupa ce vor fi cumparate drepturile TV.
De altfel, in Departamentul „Sport” din Dorobanti se stie inca din luna octombrie despre acest plan, angajatii TVR asteaptand cu nerabdare demararea proiectului. Nu este exclus ca, de la anul, „Al Jazeera” sa inaugureze propriul canal BeIN Sports România!
Surse credibile ne-au declarat ca „Al Jazeera” vrea sa intre agresiv pe piata media sportiva:
    „Au si resursele sa faca asta. Numai investitiile in acest segment de nisa se ridica la un miliard de euro”.
In prezent, in România, lider autoritar pe aceasta zona este „DigiSport”, post detinut de „RCS&RDS”, care transmite „live”, printre altele, Liga Campionilor, Liga Europa, Primera Division, Ligue 1, Serie A, Formula 1, mari turnee de tenis etc.
Arabii de la „Al Jazeera” au penetrat, deja, grila de programe a cablistilor. Prin intermediul societatii „Focus Sat”, romanii pot urmari versiunea in limba engleza a canalului „Al Jazeera”. Si este de asteptat ca pana la finalul anului postul sa fie preluat si de alti mari operatori.
2014 este anul sportului si noi trebuie sa stim ca sa le venim in ajutor telespectatorilor nostri”. Astfel au explicat arabii, la data de 31 decembrie, decizia luata in privinta diviziei sport a trustului „Al Jazeera”: toate canalele au fost reunite intr-un singur nume, „BeIN Sports”.
În viitor, se doreste achizitionarea drepturilor TV pentru Campionatele Mondiale din 2018 (Rusia) si 2022 (Qatar), Jocurile Olimpice din 2016 (Brazilia); evident, extinderea retelei de televiziuni la nivel international va continua.
Deocamdata, „BeIN Sports” face legea in Franta, Statele Unite ale Americii, Indonezia, Hong Kong, Filipine si tarile din Orient si Nordul Africii.
Sursa: http://www.radardeme...4bb269-78485785

#2
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Zvon, zvon,zvon care nu va deveni realitate. Nu lasa rcs-ul liga 1. Altfel, nu s-ar mai uita nici dracu la digisport. La fel si in cazul Dolcesport TV.

Edited by Shock-G, 22 January 2014 - 14:21.


#3
rapaport

rapaport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.01.2008
Aici nu e vorba daca RCS-ul lasa sau nu lasa Liga I din gheare. Aici vorbim de un ipotetic competitor din afara. Daca stirea este adevarata, RCS-ului ii va fi foarte greu sa pastreze LigaI deoarece BeIN este un monstru omnipotent in domeniul detinerii de drepturi TV.
Am o singura intrebare. Oare campioantul Romaniei produce atat de mult profit incat BeIN sa vina la noi? Nu prea cred. Ma debraga putem vorbi de o intoxicare menita sa forteze televiziunile romanesti sa mareasca miza.
Vom vedea in martie daca am sa nu am dreptate.

#4
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Eu n-am inteles; vine arabu' si da 100 de mil $, iar meciurile se vor vedea la TVR????? Probabil la 1 aprilie se va semna contractul.

#5
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
e ciudat!

#6
tygger14

tygger14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 28.01.2010
Chiar exista postul la Focus Sat,cum scrie in articol?
E cam greu de crezut ca vin arabii la noi.Mie mi se pare doar zvon aruncat aiurea!

#7
costi_ionita79

costi_ionita79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 18.08.2009
Al Jazeera e FTA pe satelitul Thor 6, satelit pe care emit si cei de la FocusSat.

#8
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 09.03.2007

Quote

Arabii de la „Al Jazeera” au penetrat, deja, grila de programe a cablistilor. Prin intermediul societatii „Focus Sat”, romanii pot urmari versiunea in limba engleza a canalului „Al Jazeera”. Si este de asteptat ca pana la finalul anului postul sa fie preluat si de alti mari operatori.
Iti dai seama ce lucru maret au putut sa faca?
De la stiri pana la sport mai e destul.
Astept maine un articol si despre interesul NTV PLUS Rusia sau BT SPORT Anglia pentru sportul din Romania.

#9
costi_ionita79

costi_ionita79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 18.08.2009
'...au penetrat grila...' Adică și-au... În ea de grilă. :D

#10
Mihai_Steaua78

Mihai_Steaua78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 30.09.2012
Dar este si pe Digi Satelit vad la pozitia (92) Aljazeera English

#11
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Mi se pare o gluma. Ce au de castigat arabii din achizitionarea drepturilor pt un campionat atat de slab?
Nu au ce face cu banii? Sa mi-i dea mie :lol:

#12
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005

View Postpykko, on 23 ianuarie 2014 - 21:13, said:

Mi se pare o gluma. Ce au de castigat arabii din achizitionarea drepturilor pt un campionat atat de slab?
Nu au ce face cu banii? Sa mi-i dea mie Posted Image

Un campionat atat de slab are in Romania o audienta atat de mare.... mai mare decat multe meciuri din PL, Bundesliga etc.

#13
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Si asta e drept. Totusi ma tem ca va ramabe doar la categoria de zvon aceasta stire.

#14
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Nu cred că se merită.
1.Pentru că,Liga 1 este un campionat de dat doar la radio,slab cotat.
2.Pentru că,nu ar fi nimeni dispus să plătească o taxă "HBO",de 4-5 euro/lună,pentru a vedea 4 sau 5 meciuri.

View Postdanielavram, on 25 ianuarie 2014 - 18:13, said:


Un campionat atat de slab are in Romania o audienta atat de mare.... mai mare decat multe meciuri din PL, Bundesliga etc.
3.Am întrecut Eredivisie! Posted Image

#15
cotletcristian

cotletcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.03.2009
Domeniile beIN.ro, beINsport.ro si beINsports.ro sunt acum scoase la licitatie pe flippa. Daca esti interesat sa investesti in acest domeniu, poti poti intra aici:
http://forum.softped...ts-ro-4121.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate