Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

[CUM] se poate face rachiu/whiskey(moonshine)din porumb

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
De ce a murit topicul asta????  De ce sa facem doar rachiu de prune, struguri si alte fructe?? De ce sa nu incercam si din cereale? Ca avemPosted Image Hai sa vedem cum putem folosi porumbul si altfel deca facand mamaliga. Eu vreau sa incerc

Daca nu se resusciteaza topicul asta voi deschide un subiect nou

Din cate am inteles asa succint, procesul se aseamana intrucatva cu fabricarea berii pana la un moment dat, cu cateva diferente, dupa care procesul de obtinere al alcoolului difera, mai am de studiat, dar iarna va fi lunga

#20
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Postredcamel, on 21 ianuarie 2014 - 17:03, said:

Stie cineva cum se face rachiu/uischi din porumb?
Cazanica ai ? Se filtrează de doua ori. Se poate folosi doua cazanici ca sa nu te chinui cu o cazanica de doua ori

View Postneamanole, on 24 octombrie 2019 - 17:18, said:

De ce a murit topicul asta????  De ce sa facem doar rachiu de prune, struguri si alte fructe?? De ce sa nu incercam si din cereale? Ca avemPosted Image Hai sa vedem cum putem folosi porumbul si altfel deca facand mamaliga. Eu vreau sa incerc

Daca nu se resusciteaza topicul asta voi deschide un subiect nou

Din cate am inteles asa succint, procesul se aseamana intrucatva cu fabricarea berii pana la un moment dat, cu cateva diferente, dupa care procesul de obtinere al alcoolului difera, mai am de studiat, dar iarna va fi lunga

Dacă ești așa hotărât sa știi ca îți trebuie o cazanica și un loc in care sa o pui la foc fără sa deranjeze pe nimeni mirosul.

Posibil sa nu se distileze bine și sa te intoxici. De obicei primul pahar se arunca.
Pui grâul la fermentat cu zahăr după care îl fierbi in cazanica ( eu cu fratemiu ne-am construit una din curiozitate când aveam vreo 15 ani dintr-o oala cu presiune, o țeava de cupru pe care am făcut-o serpentina și o găleata pe care am găurit-o ca sa băgăm serpentina ) după aprox 2 săptămâni am fiert grâul care a fermentat, de doua ori și a ieșit vodca. N-am avut cu ce sa măsuram câte grade a avut.
Pe vremea aia ne-am cumpărat o carte care se numea cazanul cu țuica, ca sa vedem ca sa ne facem o cazanica, iar rețea pt vodca am găsit-o pe net și pe YouTube la how it’s made-Vodca

#21
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Eu presupun ca cine e interesat de subiectul rachiului din porumb nu e chiar incepator, are dotarea necesara, cunostinte de baza, a facut rachiuri din fructe, adica aici sa se discute despre anumite particularitati ale distilatului din porumb, diferente fata de distilarea fructelor de exemplu, fermentare, asemanari, deosebiri etc. Si lucruri spuse din experienta personala nu din carti sau internet, ca acolo putem cauta si noi. Experiente personale

#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postmilovme, on 24 octombrie 2019 - 22:40, said:


Cazanica ai ? Se filtrează de doua ori. Se poate folosi doua cazanici ca sa nu te chinui cu o cazanica de doua ori



Dacă ești așa hotărât sa știi ca îți trebuie o cazanica și un loc in care sa o pui la foc fără sa deranjeze pe nimeni mirosul.

Posibil sa nu se distileze bine și sa te intoxici. De obicei primul pahar se arunca.
Pui grâul la fermentat cu zahăr după care îl fierbi in cazanica ( eu cu fratemiu ne-am construit una din curiozitate când aveam vreo 15 ani dintr-o oala cu presiune, o țeava de cupru pe care am făcut-o serpentina și o găleata pe care am găurit-o ca sa băgăm serpentina ) după aprox 2 săptămâni am fiert grâul care a fermentat, de doua ori și a ieșit vodca. N-am avut cu ce sa măsuram câte grade a avut.
Pe vremea aia ne-am cumpărat o carte care se numea cazanul cu țuica, ca sa vedem ca sa ne facem o cazanica, iar rețea pt vodca am găsit-o pe net și pe YouTube la how it’s made-Vodca
Nu doar primul pahar se pune separat (de ce sa-l arunci?) ci cat e nevoie.
Metanolul fierbe la 65°C iar etanolul la 78°C. Tot ce se evapora inainte sa ajunga amestecul aproape de 78°C se separa pt alte uzuri. Restul se consuma. Eventual se tine o perioada la temperatura mai joasa, aproapiata de 65 sa scoti cat mai mult metilic si dupa aia se face foc mai mare.
Se poate folosi un termometru cu sonda.

Legat de metilic, iti faci un lichid de parbriz de iarna cat de tare vreui tu daca ala din comert ti se pare prea slab :)
Cand da gerul, bagi un pahar in rezervor si nu ai treaba.
Mai poti degresa cu el, daca e tare poti curata contacte etc.

#23
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Si cum e cu rachiul de porumb?? A facut cineva ?

View Postredcamel, on 21 ianuarie 2014 - 17:03, said:

Stie cineva cum se face rachiu/uischi din porumb?
Tu ai aflat?

#24
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Nimic nou în domeniu rachiului de porumb? ... n-a reusit nimeni să experimenteze o rețetă anume?
Este nevoie de malț uscat sau se poate folosi și malț proaspăt (porumb proaspăt germinat?

#25
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021

View Postgerbil, on 21 ianuarie 2014 - 18:28, said:

Mi se pare ca din porumb iese prima data alcool metilic, adica spirt, de abia pe urma etilicul. Daca nu esti sigur cum se face nu are rost sa risti aiurea. Sunt pe net retete si in romana, dar nu stiu cat de bune sunt, astia il fac la cazan ca pe tuica.

Nu iese nici un metilic. Metilicul iese numai din lemn.

Edited by sicriu, 18 May 2021 - 17:05.


#26
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

View Postsicriu, on 18 mai 2021 - 17:04, said:

Nu iese nici un metilic. Metilicul iese numai din lemn.
Cine te-a păcălit...să-ţi dea  banii înapoi!Posted Image

#27
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021
Daca s-ar obtine asa usor alcool metilic ar fi non stop numai oameni intoxicati.

#28
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Pentru ”fierberea” fainii de porumb la 80 de grade, se poate folosi un  fierbator tip termoplonjon de 3200w sau se prinde de el si se arde compoziția?... astept păreri.
Cu un asemenea dispozitiv as putea gestiona mai bine temperaturile de prelucrare 50 - 65 si 80 de grade, pentru difeitele etape in vederea zaharificarii amidonului din porumb...

Attached Files



#29
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 08.03.2011

View Postjadnycky, on 22 ianuarie 2014 - 09:56, said:


Iar ca sa obtiii mirosul specific al whisky-ului (de fum) trebuie lemn ars. Altfel alcoolul obtinut fara fumul asta se
numeste caine alb(white dog).

in anglia, scotia si pe linga se folosea foc de turba pentru a opri germinarea prin incalzire bautura preia din mirosul de fum si turba

in america se "ard" pe interior butoaiele pentru a da aroma si culoare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate