Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Despre TERMOPANE, pentru leneși

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Deseori am întâlnit opinia cum că,
...de 3 zile citesc la topicul vostru general pentru a mă clarifica într-o problemă ce tine de termopane. Topicul este interesant, abundă de informații...dar concluzia este că sunt mai dezorientat decat inainte...

Cel mai bun mod de a te clarifica despre subiectul termopane, este să incepi să consulti threadurile deschise pe aceasta tema. Ca optiune principala. Poate parea o treaba dificilă, mai cu seamă atunci cand vizezi o anumită problemă.

De multe ori, timpul este presant, răbdarea subțire, iar momentul cand trebuie să te hotărești, sta sa vină. A venit! Ce te faci că încă n-ai nimic clarificat? Deci, nu te poti hotărâ in cunoștință de cauză.

Ne-am gandit la astfel de situatii și incercăm să ne implicăm. Poti recurge la o optiune secundară: intreabă direct!
Pe acest forum, câțiva termopaniști, printre altele, pun mana de la mana, timp și dispozitie, ca să lămurească problemele despre care intrebați. Sunt online în contratimp. Dacă nu e unul, e altul. Astfel cresc șansele să vă lămurească cineva in scurt timp.

Nu spunem că știm totul, dar cutezăm să spunem că avem experiență. Incearcă-ne!
S-ar putea ca problema pe care o ai, să fie una cu care ne-am mai intâlnit și-am rezolvat-o intr-un anume fel.
Chiar și pentru un simplu sfat, suntem bucuroși să-ti fim utili.
Dacă consideri necesar, lasă-ne un nr de telefon. Vei avea surpriza să fi contactat, nu de unul, ci de mai multi termopaniști.
Mai multe opinii, mai clarificată problema! Posted Image

Incearcă-ne!

LE: Nu-i pasă nimănui cât de mult ştii decât după ce află cât de mult îţi pasă. proverb

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Cat de tare se poate curba un profil (ieftin) ?
In unele nopti aud ca pocneste...... deja m-am obisnuit, totusi sunt curios pana cand ?

s-a curbat ori profilu, ori tocul pe partea cu balamalele, am lipit banda izolatoare, sa zicem ca e mai ok

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
Va "lucra" tot timpul. Acum se contractă, la vară se va dilata. Cu cât e armătura mai subțire, cu atât se va deforma mai mult. Se dilată ele și alea cu armătură de 2mm, dar în limite mai acceptabile.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View Postopop, on 20 ianuarie 2014 - 22:01, said:

Cat de tare se poate curba un profil (ieftin) ?
In unele nopti aud ca pocneste...... deja m-am obisnuit, totusi sunt curios pana cand ?

s-a curbat ori profilu, ori tocul pe partea cu balamalele, am lipit banda izolatoare, sa zicem ca e mai ok

Mai precis cat e raza minima de curbura?

#5
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View PostAdm, on 20 ianuarie 2014 - 22:34, said:

Mai precis cat e raza minima de curbura?

hopaa! Posted Image  avem juriu?

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ma intereseaza subiectil, ca vreau niste ferestre cu arcuri de cerc la "palat"...

#7
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
diamentrul minim de curbură este 65 cm. deci raza, pe jumătate.
suntem in cărți? Posted Image

#8
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006

View PostAdm, on 20 ianuarie 2014 - 22:34, said:

Mai precis cat e raza minima de curbura?


Uite de la baiatu' o lista cu raze minime  ; poate va fi de ajutor si arhitectilor "isteti" cand proiecteaza case pt. clientii lor. Au fost cazuri cand nu puteai executa arcada din cauza proiectului.

Apropo, a vazut careva un arhitect pe acest forum dedicat tamplariei care sa ceara ceva informatii de specialitate,adica sa execute un proiect ca la carte ?  Eu nu am vazut.

Attached Files



#9
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Uite si de la mine o intrebare.
Perete porotherm de 30cm + 10 cm polistiren expandat. Care este adancimea optima la care poate fi montat un geam.

#10
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
in cazul tău, adâncimea optimă de montaj o determini măsurând jumătatea grosimii totale, zidărie + termoizolatie. privit de la interior, fereastra se montează de la jumătate înspre exterior. in felul acesta, ai 10cm cărămidă, adică suport fem pentru fixare mecanică cu șurub de montaj, precum și 20cm de glaf la interior. Dacă mai pui și tencuiala, vei avea nevoie de un glaf de 25cm, ceea ce este optim. iar la exterior, glaf de 15-20cm.

View Postbengal, on 20 ianuarie 2014 - 22:59, said:

...Au fost cazuri cand nu puteai executa arcada din cauza proiectului.

cu precizarea că, curbarea are loc in ateliere ce au utilajele adecvate, altele decât cele ale producătorilor de profile. in aceste conditii, fiecare atelier poate curba la unghiul permis de utilaj. profilul poate una, utilajul poate alta.
mulțumim lu' bengalezu pt. scripte.

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
Mai nou, se pot curba arcade cu armătură în ele.

#12
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAdm, on 20 ianuarie 2014 - 22:34, said:

Mai precis cat e raza minima de curbura?
2piRpatrat :D habar nu am
aici e Q & A, nu culegere de probleme :D

View PostDigix, on 20 ianuarie 2014 - 22:06, said:

Va "lucra" tot timpul. Acum se contractă, la vară se va dilata. Cu cât e armătura mai subțire, cu atât se va deforma mai mult. Se dilată ele și alea cu armătură de 2mm, dar în limite mai acceptabile.
Deci sa inteleg ca asta e raspunsul tuturor expertilor ? ca nu ati mai zis nici unu nimic

Si nu e riscul sa preseze geamul si sa....... crape/sparga/ceva ?

#13
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
s-ar putea curba ta să nu se potrivească la "palatul" lui Adm. Posted Image
deci problemele să fie din culegeri diferite.

detaliaza: dimensiuni, usa sau fereastră, alb sau color?
cat apreciezi că s-a distanțat?
poza ai? geamul incovoiat mult si foarte mult, nu se va sparge. decat daca este lovit.

#14
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Wow! Posted Image  suntem in pole position. Google ne-a indexat deja. Și incă cum!! Asta da vizibilitate.
Să ne fie de bine!

#15
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postbengal, on 20 ianuarie 2014 - 22:59, said:




    Uite de la baiatu' o lista cu raze minime  ; poate va fi de ajutor si arhitectilor "isteti" cand proiecteaza case pt. clientii lor. Au fost cazuri cand nu puteai executa arcada din cauza proiectului.

    Apropo, a vazut careva un arhitect pe acest forum dedicat tamplariei care sa ceara ceva informatii de specialitate,adica sa execute un proiect ca la carte ?  Eu nu am vazut.
Auzi...? Am eu senzatia sau tu chiar esti ironic, ce vrei sa spui cu ghilimelele alea, adica nu ar fi isteti?
Pai domnule Bengal, dumneata esti "doar un tamplar" iar ei sunt (auzi cum suna)  ARHITECTI, ce sa-nvete ei de aici?
Poti sa zici tu ca nu se poate, va veni un arhitect care va spune ca in excursia lui pe MARTE a vazut ca MARTIENII au ferestre semiondulate cu actionare pe baza de cititor de retina, asadar ce a pus el pe hartie nu este un vis ci o realitate.

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
Așa-i bre și eu aveam de făcut conform proiectului de arhitectură(tabloul de tâmplărie), ferestre oscilobatante într-un canat de 1400 lățime cu 1500 înălțime. Altcineva concepuse golurile de ușă exterioară la 2900 înălțime și nu vroia sub nicio formă supralumină.

#17
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Nu stiu de ce, dar si tu pari tot un "tamplar", doar nu vroiai  ca beneficiarul sa treaca peste ARHITECT.
Din pacate beneficiarii nu stiu cat ar putea economisi la o constructie daca ar trece pe la niste "tamplari" in faza de proiect a constructiei, si nu stiu nici cate probleme ar putea evita.

#18
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006
De ce sa apeleze la noi, ca doar au studii de specialitate si foarte superioare,iar cand discuta cu tine ai senzatia ca te priveste din pivat Jet.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate