Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre TERMOPANE, pentru leneși

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Eu nu am vazut arhitecti ok, majoritatea pareau ca au fost itr-o excursie pe Marte.
Nu sunt foarte multi, trei poate patru, toti insa sustineau ca se poate face ceva ce de fapt ori nu se putea, ori daca se putea insemna un compromis major la eficienta si stabilitate (rezistenta).

#20
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View PostDorel-TheSkillMaster, on 21 ianuarie 2014 - 22:10, said:

Eu nu am vazut arhitecti ok...
eu am văzut și chiar aici pe aria de case. mai mult, m-a propus moderator cand aveam sub 400 de postări. Asta inseamnă c-a avut intuitie.
Dată fiind situatia, dacă mai sunteți offtopic, vă mut.
Apreciez că Dorel- e atent la nuanțe. Dar parcă mai bine ne-am tine de tematica topicului.

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

View PostDorel-TheSkillMaster, on 21 ianuarie 2014 - 21:51, said:

Nu stiu de ce, dar si tu pari tot un "tamplar"...
Așa târziu te-ai prins? Nu ai intrat niciodată  de curiozitate pe site-ul meu din semnătură?

#22
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
N-aveam nici un dubiu, insa nu am intrat pe la tine,  acum e prea tarziu pentru asta, te voi vizita maine.

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Avem program non stop! Posted Image Posted Image

#24
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
25mai, Ziua Cucului! Posted Image
Asteptam intrebările voastre ca să ne fie de bun augur tot anul.

#25
Iuliaparda

Iuliaparda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 19.02.2014
In majoritata situatiilor am vazut ca geamurile de termopan se monteaza cu spuma (nu stiu cum ii spune) aceea din tub care se intareste. Am auzit ca nu prea e bine sa montezi geamurile cu acea spuma. Stiti ceva de acest aspect? La o constructie noua cum e mai bine sa fie montate?

#26
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Spuma poliuretanică este o solutie proprie si specifică pentru montajul ferestrelor. Este in regulă.
Dacă există vreo contraindicatie, se referă la faptul că spuma, odată aplicată pe conturul ferestrelor, nu trebuie lăsată neprelucrată, mai ales pe exterior. Sub actiunea directă a soarelui, se coace, iar după catva timp (luni), devine sfărâmicioasă.
Deci, in prima fază a prelucrării, se taie surplusul și se aplică o peliculă de silicon.

#27
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View PosteuribiontuL, on 02 aprilie 2014 - 19:53, said:

Spuma poliuretanică este o solutie proprie si specifică pentru montajul ferestrelor. Este in regulă.
Dacă există vreo contraindicatie, se referă la faptul că spuma, odată aplicată pe conturul ferestrelor, nu trebuie lăsată neprelucrată, mai ales pe exterior. Sub actiunea directă a soarelui, se coace, iar după catva timp (luni), devine sfărâmicioasă.
Deci, in prima fază a prelucrării, se taie surplusul și se aplică o peliculă de silicon.

Da, de fapt de aici incepe un montaj de calitate, acesta este minim necesar, in mod normal ar trebui sa fie obligatoriu, la noi insa lumea este prea mult atrasa de numarul de camere si de latimea profilului pentru a fi atenta si la un aspect care mie personal mi se pare mult mai important.
Asta e, am vazut atat de multe case cu tamplarie pentru case pasive dar cu montaj de cotet incat m-am obisnuit sa nu mai pun problema.

#28
Iuliaparda

Iuliaparda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 19.02.2014
Daca se aplica pelicula de silicon atunci este protejata spuma, dar pentru cat timp? De obicei finisajele au de asteptat si cred ca acesta este motivul pentru care raman nefinisate.

#29
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Un silicon neutru rezistent la uv (de fapt asa este recomandat), poate ramane nefinisat, oricum siliconul nu are doar rolul de a proteja spuma pana la finisaje, acesta are si rol hidroizolator, de etansare la apa, vapori, etc.

Acesta este motivul pentru care consider ca aplicarea unui strat de silicon este esentiala si ar trebui sa fie obligatorie sau pentru cei care monteaza ferestrele sau pentru cei care realizeaza finisajele.


#30
aliasmookie

aliasmookie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.04.2014

View PostDorel-TheSkillMaster, on 21 ianuarie 2014 - 21:51, said:

Nu stiu de ce, dar si tu pari tot un "tamplar", doar nu vroiai  ca beneficiarul sa treaca peste ARHITECT.
Din pacate beneficiarii nu stiu cat ar putea economisi la o constructie daca ar trece pe la niste "tamplari" in faza de proiect a constructiei, si nu stiu nici cate probleme ar putea evita.

Subscriu... proiectantul a configurat usa de intrare de 1150 latime in doua canate
iar clientul ma intreaba : de ce e asa de ingusta usa principala ? :)

#31
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Noroc măcar că e în două canate(mobile). Dacă încă nu a fost executată/montată, situația se poate remedia.

#32
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.05.2006
URA!
In sfarsit cineva s-a gandit si la mine, sunt lenes, si nici n-am de gand sa schimb ceva in privinta asta.
Si cum sigur nu sunt singurul in situatia asta astept aceasta initiativa si pe alte topicuri!

Si am si o intrebare legata de termopane. Deci sunt exact unde trebuie se pare (lenes, da nu idiot).

Problema mea e urmatoarea: la mine la "chateau" (il vedeti in poza avatar) am o camera separata care are iesire doar pe terasa exterioara. Vreau sa pun o usa dar nu imi plac cele numite de "exterior" si pentru ca imi place lumina as prefera una complet din sticla cum sunt cele de balcon. Care e cea mai buna solutie pentru a avea si manere si inchidere ca la o usa normala de exterior, deci pe ambele parti, dar sa fie doar din sticla?
Si as mai vrea sa stiu si din punct de vedere termic, ca de aia ne punem termopane, care sunt diferentele dintre o usa de "exterior" si una integral din sticla.

Merci frumos.

#33
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
bun venit danaciule (sau danacio). Posted Image n-ai vazut asa identificare. hahaha!
Usa despre care te interesezi, adica din sticla integral, poate contine maner cu cheie pe ambele parti, balamale pivotante sau normal batante si toc din aluminiu cu garnitura pentru asigurarea etansarii. Se preteaza sticla de 10mm sau mai groasa. Poti opta pt inchidere cu electromagnet in partea superioara, caz in care ai avea nevoie doar de manere aparente pentru tras/impins.
Neajunsul este nu va izola termic la fel de bine ca o sticla termoizolatoare (precum cea utilizata la termopanele uzuale). Coeficientul de izolatie termica se va incadra in jurul valorii 2.4 W/m2k, fata de 1.1. Asta inseamna ca pe timp de iarna va produce in mod cert condens, ce va curge siroaie. Treaba neplacuta. Posted Image
Altfel, acest tip de usi se monteaza cu precadere la interior sau in tari cu clima preponderent calda si la exterior. Ca sa diminuezi fenomenul condensului va trebui sa optezi pentru ventiloconvectoare, in pardoseala sau in tavan, iar aerul suflat de acesta sa "spele" suprafata sticlei.


aaa...salutari de pe plaja Posted Image

#34
aliasmookie

aliasmookie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.04.2014
lenes... dar nu idiot... parca imi suna cunoscut :)

ai o solutie pe profile PVC cu feronerie ROTO :
poti face o usa oscilo-batanta (de balcon) care sa aiba maner si pe interior si pe exterior, cu butuc cu cheie (o poti incuia)
echipata cu sticla termopan de 24mm sau 40mm (nu vei avea probleme de izolare)

#35
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.05.2006
Merci pt raspunsuri si rapiditate.

Totusi nu inteleg de ce diferenta asta de coeficient. Daca de ex, pun o usa de 2X1m (fiind lenes eu fac doar lucruri simple) asta inseamna 2mp. Pai am vazut ferestre mult mai mari de 2mp puse la tot felul de case. Si cei care au usi de balcon la apartamente si n-au balcon inchis, adica toate blocurile noi din ultimii 10 ani, ei de ce nu au probleme? Sau secretul e grosimea sticlei asa cum spune aliasmookie?


View PosteuribiontuL, on 13 iulie 2014 - 06:49, said:


aaa...salutari de pe plaja Posted Image

Nu o sa pun usa azi asa ca stai linistit si bucurate de plaja. Dar vezi sa nu patesti ca mine si sa te lenevesti permanent, ca noi astia care deja suntem lenesi avem mare nevoie de oameni care sa si munceasca ca voi.

#36
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Buna, as avea si eu o intrebare despre termopane: dorind sa imi schimb termopanele la casa, am primit urmatoarea oferta (pun doar un exemplu pentru un singur geam, daca doriti mai multe, atasez toata oferta):

Fereastra cu 2 canaturi
Sticla in zonele A, B: ISO 4-14-4-14-4 Ug 0,6 TGI,
Dimensiuni exterioare latime x inaltime: 1.600/1.362 mm,
Culoarea profilului: alb
Bankanschluß (Toc? Profil?) 6402, 30mm 88+ alb, poate va dati voi seama ce inseamna
Deckleiste (iar nu stiu ce e, in engleza imi zice dictionarul covering strip?), alb, 30mm, montaj inclus
Banda de etansare de jur imprejur
Maner de inchidere, alb,
Montaj fereastra cu 2 canaturi
Demontaj/indepartare fereastra cu 1 canat (fereastra veche)
Demontaj/indepartare rolete (ferestrele vechi au rolete, mie mi se par destul de noi dar termopanistul a zis ca mai bine nu le pastram, ca se face destul de intuneric si cu niste jaluzele interioare si ca galagie nu e, fiind la tara)
Etansare
Spuma de jur imprejur.

Pentru toate astea (deci o singura fereastra, fereastra de mai sus) cere 877 de euro, fara TVA (19%). Cand l-am intrebat de low-e, daca are sau n-are, parea ca nu stie despre ce vorbesc (s-o fi numind altfel in germana). Profilele cica sint Kommerling (am inteles ca asta e acelasi lucru cu Trocal, deci nu e bun, de preferat ar fi Rehau, Veka sau Salamander). Feroneria a zis ca e una nemteasca, dar nu mai tin minte exact care si nici in oferta nu apare (am inteles ca e important). gazul dintre foile de sticla ar fi argon. Ce ziceti, vi se pare buna oferta? De schimbat, as avea de schimbat 5 geamuri (doar asta e asa de mare, restul sint de 1030/1382 mm) si doua usi care dau inspre terasa. Ma ingrijoreaza marca profilului si ca parea ca habar nu are de low-e cand i-am spus de asta.

A doua intrebare, se afla pe aici cumva vreo firma care monteaza geamuri si in Germania? Care sint costurile suplimentare? Care e diferenta de pret intre oferta omului astuia si ofertele din RO? Imi puteti da un sfat? Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate