Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Recomandare camera ieftina supravegheat parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Buna ziua!
Va rog sa imi recomandati si mie o camera video decenta cu conectare usb la pc. Nu trebuie sa fie conectata la un dvr ci la pc. Vreau sa supraveghez de la etajul 3 parcarea in care am masina.
Deci, m-ar interesa o camera care sa poata capta imagini rezonabile la o asemenea distanta, cu un cablu de o lungime suficienta intre camera unde am fereastra si hol unde am biroul. De asemenea nici pretul nu vreau sa fie foarte mare(echilibru pret-calitate). Stiu ca as putea folosi o camera cu Ip dar ma gandesc la o solutie mai ieftina. Nu as plati mai mult de 100 lei pt supravegherea unei parcari.
O camera web mai bunicica ar fi ok?

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Parcarea e luminata ?

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
la bugetul ala, poti doar sa ai un sistem suficient de bun incat sa poti face diferenta daca cel care vandalizeaza masina e om sau maimuta. si atat...

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postremus-gabriel, on 19 ianuarie 2014 - 08:58, said:

.....o camera video decenta .................Vreau sa supraveghez de la etajul 3 parcarea in care am masina..........Nu as plati mai mult de 100 lei pt supravegherea unei parcari...............

nu exista ce vrei tu
bugetul e prea mic, distanta prea mare.

#5
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Camera Web Microsoft LifeCam HD-3000 88 lei la emag (nu ma lasa sa pun link)
sau web A4Tech PK-910H
sau  A4tech PK-920H, 16MP, Full HD, USB

cu conditia sa fie iluminata parcarea

Edited by BlueSoon, 19 January 2014 - 09:35.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Probleme:
1. Cablul USB are in specificatii MAX 5m lungime.
2. Ar trebui sa ai non-stop computerul deschis, iar asta consuma destul de MULT curent, cu timpul.
Iesi mult mai ieftin cu un DVR de 100 EUR + o camera cu IR.

#7
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Merge si peste 5M - Se gasesc si prelungitoare de 10 Metri.

Dar altceva cautam sa zic in discutia cu DVR si restul: Deci DVR-ul de 100 de euro + o camera IR + obligatoriu trebuie UPS.
Sa nu mai stau eu sa caut pe internet si sa merg pe o aproximare: 450 ron DVR + 100 de ron camera I.R. + UPS(cel mai ieftin parca este 300 de ron) - Rezulta niste sume aiurea.

Acuma sa dau solutia de buget: Acer Aspire One(orice netbook de buget: Am bagat Acer Aspire One din cauza ca in mod obisnuit vine cu baterie care chiar tine 7-8 ore la utilizare si 8 ore si ceva in Asteptare): Netbook de 250 de ron + o camera Web = Gata sistemul de supraveghere: Nici nu trebuie prelungitor USB ca lasi netbookul langa geam, sau mai departe duce si cablul de la camera web.
Cred ca un Acer Aspire cu ecranul oprit probabil mananca cat un DVR.

Edit:
Realizez ca eu automat m-am gandit la Acer Aspire(orice alt netbook la 250 ron SH, hm...): Am facut un sistem in genul celui de mai sus si m-a costat 300 de ron cu tot cu camera web.
Singurul compromis este la numarul camerelor care pot sa fie atasate: Ma rog.. eu am folosit un intel 1600 single core - Acuma SH la 250 de ron sunt netbookuri cu Intel Dual core si 2-3 Gb de ram ca un fel de standard).

Daca stau si analizez putin situatia: Cred ca s-ar rezolva si cu o camera web + vreo tableta: Soft de inregistrare si gata.

Nu suport metoda traditionala cu DVR - tras cablu - Investit aiurea in aparatura specializata, eu gandesc ca dupa ce ma satur de un lucru sa mai pot scoate ceva din el.

#8
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Vezi , poate mai gasesti la Lidl, eu am luat. (119 lei)

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMos-Nicolae, on 19 ianuarie 2014 - 10:48, said:

........... Am facut un sistem in genul celui de mai sus si m-a costat 300 de ron cu tot cu camera web............

poti sa ne pui si cateva filmulete facute cu acel sistem? ca sa-si faca si ititiatorul topicului o idee despre cum o sa arate rezultatul final.

#10
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Se vad normal ca pe orice calculator: Legi camera WEB - Instalezi driverul: Intri pe softpedia.ro:  WebCam Recording.
Asta este totul: Calitatea depinde de camera web.
Diverse: Mai toate camerele web prezente acuma pe piata sunt capabile sa inregistreze o parcare - adica o sa vada clar ce se petrece pe acolo. - Cat timp nu cumpara vreo firma panarama.

#11
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Multumesc pentru raspunsuri. Abia acum am ajuns acasa sa le vad. Am uitat sa specific faptul ca parcarea sau cel putin masina, sunt iluminate de cativa stalpi de lumina, eu parchez masina chiar sub unul din ei. Nu am pretentie la o calitate deosebita, nu am avut masina vandalizata sau deschissa fortat.
In vara am gasit-o de  doua ori zgariata de vreun vecin care nu a stiut sa ia viraj pe langa ea sau de vreun autobuz care trece prin parcare uneori.
Deci, mai mult m-ar fi interesat sa stiu asa in lini mari ora la care se intampla ceva, tipul masinii, etc. ramane insa sa ma gandesc mai bine si la aspectul consumului de curent la calculator sau laptop. e foarte buna si ideea cu sistemul acela. Asa ieftin este acum un netbook sh?

Edited by remus-gabriel, 19 January 2014 - 17:45.


#12
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
La ce etaj stai?
Dar nu vad sa fie o problema: Eu am pus netbookul si cu camera lui integrata: L-am pus pe o cutie sa stea putin mai sus si dadea o imagine destul de buna, surprinzator de lata. L-am fixat catre curte si gata.
Doar sa ai grija la camera sa fie din generatie mai noua, in rest cred ca orice genius, sau Microsoft(daca esti mai pretentios, astea sunt si mai rezistente) o sa isi faca treaba.

#13
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
<<" Nu as plati mai mult de 100 lei pt supravegherea unei parcari. ">>

Tu nu supraveghezi parcarea ci ceea ce este in parcare...cred ca este mult mai imporant.Posted Image

#14
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Da, m-am exprimat gresit. Era vorba de masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate