Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Compilare kernel linux personalizat pentru utilizare personala - de ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postvark75, on 18 ianuarie 2014 - 18:41, said:

mai e si altceva...uneori mai ai nevoie de patch-uri care introduc functionalitati noi sau drivere inexistente in kernel. in ac caz ai nevoie sa aplici patch-urile peste sursa de kernel si apoi sa-l compilezi.
Un argument intr-adevar valid.

Dar functionalitatile astea sunt mai noi decat kernelul upstream? De ani buni dezvoltarea linux e atat de rapida si ecosistemul e atat de armonizat, incat nu m-am mai lovit de aceasta nevoie pentru uz personal.

Se mai intampla pentru servere si honeypots, dar in afara de astea, de ce nevoie concreta te-ai lovit si nu ai putut s-o contracarezi cu o rolling release distro, de exemplu?

#20
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013

View PostOriginalCopy, on 18 ianuarie 2014 - 18:39, said:

In timp ce configurez kernelul, sau mai rau, caut solutii la probleme precum cea postata in postarea #1, nu pot insa sa fac si lucrul asta, pentru ca am doar un cap, doua maini, si o singura tastatura.

Vina ta! Trebuia sa fii si tu un "geniu" multipotent precum sunt unii pe aici.Posted Image

Edited by bibic, 18 January 2014 - 18:48.


#21
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
@OriginalCopy imediat dupa configurare eu imi iau mana dupa kernel.
De kernel se ocupa portage.
Nu stiu cum e prin Arch la compilare kernel personalizat, dar daca nu e asa....
Sa nu zic ca pot salva configurarea kernelului intr-un fisier.
Iar la revizie noua pe versiunea instalata nici nu trebuie sa reconfigurez.
Doar incarc salvarea si dau exit.
Intre timp eu stau linistit pe vechiul kernel.

Attached Files


Edited by ovilix, 18 January 2014 - 18:53.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbibic, on 18 ianuarie 2014 - 18:44, said:

Da, dar fiind vorba de un sistem desktop, nu se justifica nicicum configurarea manuala. Faptul ca nu numai o data am vazut postari in care se face referire la acest procedeu ma face sa cred ca am dreptate in privinta concluziilor trase
Eu nu spun ca nu ai dreptate in general. Dar in particular mai sunt exceptii. Era si aici un user ce tot a dat in Fedora ca a ramas fara suport la o placa video AMD si ca Ubuntu a fost salvarea lui, in realitate problema venea de la kernelul nou ce Fedora il pune in sistem foarte rapid de la aparitie in raport cu Ubuntu unde politica e alta.
Eu folosesc VMWare sub Linux si aici m-am lovit de kernel ce punea probleme sau de suport pentru modemuri GSM pe USB.

Edited by neagu_laurentiu, 18 January 2014 - 18:57.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
PCLOS de 1 an sau ceva pe acolo este rolling release insa faptul ca la el lucreaza cam 6 oameni sau pe acolo, nu stiu numarul exact, plus ca Tex, initiatorul, are probleme de sanatate, face ca aceasta distributie sa fie foarte in urma cu anumite lucruri. Exemplu kernelul, alt exemplu managerul de pachete apt-ul + Synapticul care par outdated si etc. Pai in cazul asta ca e distributia rolling-release nu ma ajuta cu nimic, exeplu kernelul 3.4.72 e acolo de juma de an cred si oricum versiunea cu care vine distributia este si mai veche un 3.2 sau 3.4.48 nu mai stiu sigur.

Sa facem o paralela: de ce unii utilizatori de computere fac overclock-ing la CPU / GPU? Cu ce ii ajuta cand un sistem asa cum a venit ii ajuta la fel de mult in ceea ce fac, ca daca fac OC nu inseama ca muncesc mai mult, mai bine, mai cu folos. Asa si in cazul unei compilari de kernel, cand dai totul la o parte ramane placerea de a face acest lucru si multumirea de sine ca ai realizat ceva cand ajungi sa ai un kernel compilat de tine pentru masina ta si fara toate celelalte chestii incluse.

#24
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
La 4-8-16 GB ram nu cred ca se mai tine cont daca e sau nu kernelul personalizat.
Iar ca sa incerci sa-l personalizezi trebuie sa stai sa citesti tot ce inseama optiunile din el.....pierdere de timp :)

#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2014 - 19:04, said:

Asa si in cazul unei compilari de kernel, cand dai totul la o parte ramane placerea de a face acest lucru si multumirea de sine ca ai realizat ceva cand ajungi sa ai un kernel compilat de tine pentru masina ta si fara toate celelalte chestii incluse.
Ti-am zis, empatizez cu fetisul tau cu compilarea, dar ma intrebam daca exista si motivatii obiective pentru a face asta. Un fetis e un fetis, nu mai mult.

#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2014 - 19:04, said:

Sa facem o paralela: de ce unii utilizatori de computere fac overclock-ing la CPU / GPU? Cu ce ii ajuta cand un sistem asa cum a venit ii ajuta la fel de mult in ceea ce fac, ca daca fac OC nu inseama ca muncesc mai mult, mai bine, mai cu folos. Asa si in cazul unei compilari de kernel, cand dai totul la o parte ramane placerea de a face acest lucru si multumirea de sine ca ai realizat ceva cand ajungi sa ai un kernel compilat de tine pentru masina ta si fara toate celelalte chestii incluse.
pclinuxos oricum sunt mai conservatori, pana mai deunazi erau cu grub legacy.
uite, iti spun eu de ce fac "underclocking" la GPU....ca sa imi scada consumul de curent si implicit temperatura la laptop.

#27
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View Postxxvirusxx, on 18 ianuarie 2014 - 19:06, said:

La 4-8-16 GB ram nu cred ca se mai tine cont daca e sau nu kernelul personalizat.
Iar ca sa incerci sa-l personalizezi trebuie sa stai sa citesti tot ce inseama optiunile din el.....pierdere de timp Posted Image

Atunci cand ala stoc nu e compilat pt. desktop conteaza.
Parametrii aia nu se schimba. O data ce ii inveti stii ce fac fiecare, nu e nevoie sa inveti tot timpul parametrii noi.
De fapt nici nu trebuie sa inveti toti parametrii, inveti doar ceea ce te intereseaza.
O persoana inteligenta e selectiva.
Pt. alte persoane poate insemna pierderea vremii inutil.
Eu nici nu pierd vremea, nici nu o fac inutil.
Cum ziceam, la mine genkernel se ocupa de tot, cand vine vorba de compilat kernel.

Quote

pclinuxos oricum sunt mai conservatori, pana mai deunazi erau cu grub legacy.
Eu inca mai folosesc grub legacy.

Edited by ovilix, 18 January 2014 - 19:26.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@OriginalCopy Te referi la modul general sau doar la home useri aka in sensul de masini personale acasa sau la munca?

#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2014 - 19:20, said:

@OriginalCopy Te referi la modul general sau doar la home useri aka in sensul de masini personale acasa sau la munca?
Titlul topicului este foarte elocvent, insa daca nu ai inteles ceva, poti citi postarea #1.

#30
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
@OriginalCopy raspunsul ar putea fi extrem de simplu.
Raspuns:
Pt. ca pot. ;)

#31
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postovilix, on 18 ianuarie 2014 - 19:27, said:

@OriginalCopy raspunsul ar putea fi extrem de simplu.
Raspuns:
Pt. ca pot. Posted Image
Omul poate face tot felul de lucruri tembele, si nu le face.

#32
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Depinde de fiecare aici.
Suntem diferiti.
Sunt oameni care fac exact ceea ce isi propun.
Eu o fac pt. ca distributia e pe surse si vreau sa il optimizez pt. desktop.
Nu am alte ganduri meschine cu el.
Am si specificat ca pt. mine e simplu din moment ce genkernel imi face munca.

Edited by ovilix, 18 January 2014 - 19:35.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru X useri poate nu e nevoie insa sa dau un exemplu Sabayon si Fedora acum ceva luni in urma ambele necesitau o versiune mai noua de kernel pentru ca cel cu care veneau nu avea suport pentru placa de retea Qualcomm Atheros cu care vine dotat unul din laptopuri deci eram cam in pom daca nu gaseam o versiune mai noua de kernel in repo, bine fiind vorba de Sabayon si Fedoranu  putem vorbi ca ar fi in urma cu versiunea de kernel insa problema ramane.

#34
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2014 - 19:39, said:

Pentru X useri poate nu e nevoie insa sa dau un exemplu Sabayon si Fedora acum ceva luni in urma ambele necesitau o versiune mai noua de kernel pentru ca cel cu care veneau nu avea suport pentru placa de retea Qualcomm Atheros cu care vine dotat unul din laptopuri deci eram cam in pom daca nu gaseam o versiune mai noua de kernel in repo, bine fiind vorba de Sabayon si Fedoranu  putem vorbi ca ar fi in urma cu versiunea de kernel insa problema ramane.

Problema poate fi abordata folosind o distributie rolling, unde cel mai probabil nici nu exista (sau daca exista, pur si simplu adaugi un driver, nu te apuci sa recompilezi tot kernelul - si aici nu e vorba despre cat de greu e sa compilezi un kernel, ci de inconvenienta de a trebui sa o faci si in viitor, atunci cand te departezi de ceea ce iti impune o distributie non-rolling).

Am inteles, iti place fedora, dar poate ca nu e distributia care ti se potriveste?

#35
vark75

vark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 22.07.2006

View PostOriginalCopy, on 18 ianuarie 2014 - 18:45, said:

Un argument intr-adevar valid.

Dar functionalitatile astea sunt mai noi decat kernelul upstream? De ani buni dezvoltarea linux e atat de rapida si ecosistemul e atat de armonizat, incat nu m-am mai lovit de aceasta nevoie pentru uz personal.

Se mai intampla pentru servere si honeypots, dar in afara de astea, de ce nevoie concreta te-ai lovit si nu ai putut s-o contracarezi cu o rolling release distro, de exemplu?

UIte, un exemplu recent e cand un coleg a facut acest procedeu pentru a instala o camera (nu web) pe un kernel pt ARM. Alt exemplu e cand puneam niste patch-uri pt realtime, deh, ma jucam pt a scoate cat mai mult din performantaPosted Image . Odata, am instalat nush ce driver pt a implementa o chestie pt retelistica. EXemplu sunt multe, pe kernel.org mai sunt patch-uri care inca nu s-au aprobat pt mainstream, ele fiind destul de stabile totusi.

#36
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postvark75, on 18 ianuarie 2014 - 19:50, said:


UIte, un exemplu recent e cand un coleg a facut acest procedeu pentru a instala o camera (nu web) pe un kernel pt ARM. Alt exemplu e cand puneam niste patch-uri pt realtime, deh, ma jucam pt a scoate cat mai mult din performantaPosted Image . Odata, am instalat nush ce driver pt a implementa o chestie pt retelistica. EXemplu sunt multe, pe kernel.org mai sunt patch-uri care inca nu s-au aprobat pt mainstream, ele fiind destul de stabile totusi.

ARM-ul ala era laptop pentru uz personal, sau comentezi ca sa te afli in treaba fara sa fi citit titlul topicului?

View Postvark75, on 18 ianuarie 2014 - 19:50, said:

Odata, am instalat nush ce driver pt a implementa o chestie pt retelistica. EXemplu sunt multe, pe kernel.org mai sunt patch-uri care inca nu s-au aprobat pt mainstream, ele fiind destul de stabile totusi.
Deci n-ai un exemplu concret. "odata" si "nu stiu". Eu asteptam un raspuns concret, recent, tehnic, nu labareli fanteziste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate