Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Compilare kernel linux personalizat pentru utilizare personala - de ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
vark75

vark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 22.07.2006

 OriginalCopy, on 18 ianuarie 2014 - 19:53, said:

ARM-ul ala era laptop pentru uz personal, sau comentezi ca sa te afli in treaba fara sa fi citit titlul topicului?


Deci n-ai un exemplu concret. "odata" si "nu stiu". Eu asteptam un raspuns concret, recent, tehnic, nu labareli fanteziste.

Ia nu fi nervos cat timp ofer informatii in mod civilizat. Uite, prin 2005 a trebuit sa patchuiesc kernelul pt a introduce imq. Altadata, am pus staircase scheduler-ul in kernel. ConcretPosted Image .

#38
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 vark75, on 18 ianuarie 2014 - 20:28, said:


Ia nu fi nervos cat timp ofer informatii in mod civilizat. Uite, prin 2005 a trebuit sa patchuiesc kernelul pt a introduce imq. Altadata, am pus staircase scheduler-ul in kernel. ConcretPosted Image .

Pentru uz personal? :lol:

Iar 2005 a trecut de 7 ani.

#39
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
M-am jucat si eu cu Gentoo la un moment dat si am fugit repede cand am vazut ce inseamna. In unele cazuri, foarte putine la numar, poate fi utila compilarea unui kernel (si nu numai) personalizat. Da, s-ar putea sa fie un avantaj in ce priveste viteza sau memoria, intrebarea e daca kernelul este un bottleneck in activitatea ta (nu ai putut rula o aplicatie pentru ca nu iti mai incapea in ram din cauza kernelului, de exemplu) si chiar trebuie sa il faci mai mic, sau iti place tie sa te lauzi ca iti ocupa kernelul cu cativa mb mai putin in ram?
Ca activitate, compilarea in sine nu e mare lucru. Dupa vreo 2 ore de documentare cam stii ce trebuie sa faci, plus inca vreo ora pana faci. Dar, in loc sa mi se reduca folosirea ram-ului cu 50 mb de catre kernel, nu mai bine investec cele 3 ore in a cauta solutii care sa reduca folosirea ram-ului intr-un mod simtitor (de exemplu, sa scap de flashplayer)?

Un potential avantaj ar fi pe arhitectura x86, unde binarele "generice" (fara o masina tinta) trebuie sa faci bacwards compatible pana la i386, limitandu-se astfel instruction-set-ul folosit (noile extensii, precum conditional moves sau SSE). Astfel, o compilare pe masina tinta ar putea garanta folosirea intreg instruction set-ului. Avantajul se observa la x64, unde este folosit tot instruction set-ul (nu mai este nevoie sa fie backwards compatible), cu o crestere a performantei de pana la 20% in anumite situatii (desi acolo sunt folosite si extensiile specifice x64, deci cresterea in performanta ar fi relativ mica). Cu toate acestea, ma indoiesc ca trebuie optimizat kernelul pentru a obtine o crestere in performanta la modul general al sistemului. Celelalte aplicatii mari consumatoare de resurse ar trebui sa fie o problema mai mare, daca tot are cineva chef sa optimizeze.

Edited by Gady_paul, 18 January 2014 - 20:44.


#40
vark75

vark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 22.07.2006
Ambele, da, experimentam pe computerul de acasa.Iar staircase-ul putea fi chiar util.

 Gady_paul, on 18 ianuarie 2014 - 20:41, said:

M-am jucat si eu cu Gentoo la un moment dat si am fugit repede cand am vazut ce inseamna. In unele cazuri, foarte putine la numar, poate fi utila compilarea unui kernel (si nu numai) personalizat. Da, s-ar putea sa fie un avantaj in ce priveste viteza sau memoria, intrebarea e daca kernelul este un bottleneck in activitatea ta (nu ai putut rula o aplicatie pentru ca nu iti mai incapea in ram din cauza kernelului, de exemplu) si chiar trebuie sa il faci mai mic, sau iti place tie sa te lauzi ca iti ocupa kernelul cu cativa mb mai putin in ram?
Ca activitate, compilarea in sine nu e mare lucru. Dupa vreo 2 ore de documentare cam stii ce trebuie sa faci, plus inca vreo ora pana faci. Dar, in loc sa mi se reduca folosirea ram-ului cu 50 mb de catre kernel, nu mai bine investec cele 3 ore in a cauta solutii care sa reduca folosirea ram-ului intr-un mod simtitor (de exemplu, sa scap de flashplayer)?

Un potential avantaj ar fi pe arhitectura x86, unde binarele "generice" (fara o masina tinta) trebuie sa faci bacwards compatible pana la i386, limitandu-se astfel instruction-set-ul folosit (noile extensii, precum conditional moves sau SSE). Astfel, o compilare pe masina tinta ar putea garanta folosirea intreg instruction set-ului. Avantajul se observa la x64, unde este folosit tot instruction set-ul (nu mai este nevoie sa fie backwards compatible), cu o crestere a performantei de pana la 20% in anumite situatii (desi acolo sunt folosite si extensiile specifice x64).

Renteaza cumva daca ai o tigaie de computer, dar pierzi timp la greu cu compilatul de pachete(nu numai kernel). Eu m-am jucat asa pe un Duron la 700 mhz cu 128 mb ram si au fost cresteri de performanta sesizabile, atat in Gentoo cat si in FreeBSD.

#41
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Cu toate acestea, ma indoiesc ca trebuie optimizat kernelul pentru a obtine o crestere in performanta la modul general al sistemului.
Stiu ce vorbesc cand spun ca un kernel optimizat pt. desktop e altceva decat unul stoc sau unul pt. server.
Diferentele sunt sesizabile si nu tin doar de cat ocupa kernelul in memorie, aia e o nimica toata.
Aplicatii mai prompte, asta obtii atunci cand il setezi pt. desktop.
Shedulerul lucreaza altfel cand e optimizat pt. desktop.
Nu ma pricep la termenii tehnici din kernel, dar la mine  e sesizabila optimizarea.
Si daca eu pot sa o obtin compiland 20 min, de ce nu?
In alea 20 min. pot face alte activitati.

#42
vark75

vark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 22.07.2006

 ovilix, on 18 ianuarie 2014 - 21:12, said:

Stiu ce vorbesc cand spun ca un kernel optimizat pt. desktop e altceva decat unul stoc sau unul pt. server.
Diferentele sunt sesizabile si nu tin doar de cat ocupa kernelul in memorie, aia e o nimica toata.
Aplicatii mai prompte, asta obtii atunci cand il setezi pt. desktop.
Shedulerul lucreaza altfel cand e optimizat pt. desktop.
Nu ma pricep la termenii tehnici din kernel, dar la mine  e sesizabila optimizarea.
Si daca eu pot sa o obtin compiland 20 min, de ce nu?
In alea 20 min. pot face alte activitati.

Clar, kernelul e compilat by default cu setari safe si moderate. Noi, cei care ne mai pricepem, il compilam mai spre extrem.

#43
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
O fi, dar un incepator nu reuseste sa personalizeze kernelul
Unii din voi lucrati pe servere linux....aveti vechime Posted Image

Edited by xxvirusxx, 18 January 2014 - 21:27.


#44
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

 xxvirusxx, on 18 ianuarie 2014 - 21:17, said:

O fi, dar un incepator nu reuseste sa personalizeze kernelul
Unii din voi lucrati pe servere linux....aveti vechime Posted Image

Deloc.
Eu folosesc Gnu/Linux acasa.
La lucru cand mai am timp bag python pe #!.
In rest nimic special.
In Gentoo nu e mare scofala sa compilezi un kernel.
Daca nu ar fi Gentoo clar mi-as suci putin mintea sa il compilez.
Un incepator nu poate el din ziua ZERO sa faca asta, dar in maxim 2-3 luni ar putea sa o faca.
E vorba de a isi da silinta.

#45
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Hâm, compilare kernel, de ce?

Mi-am compilat kernelul de trei ori, prima dată rezultatul a fost un eșec, kernel panic. A doua oară am ”reușit”, dar mergea extrem de prost (chiar nu știu de ce, bănuiesc c-am eliminat ceva module necesare, sau cine știe ce altceva), iar a treia oară l-am compilat cu toți parametrii, așa de-al dracu', se comporta ok, nici mai bine, nici mai rău ca versiunea distribuției... Nu consider timpul pierdut inutil deoarece am învățat câteva lucruri despre kernel.

La mine a fost vorba de curiozitate (@ovilix spunea ”pentru că pot”, eu doream să știu dacă pot  Posted Image  ), neastâmpăr și de o chestie citită pe undeva, care zicea că nu ești linuxist adevărat până n-ai compilat kernelul cu mînuța ta!

Ok, am compilat un kenel, am depășit momentul, pentru mine e inutil efortul ăsta, n-am obținut nici un spor de performanță sau economie de resurse, dar Arch Linux e oricum bleeding edge și am întotdeauna ultimele noutăți, mai ales că-s pe testing și kde-unstable, în plus în Arch găsești pe lângă versiunea vanilla și lts și versiuni de kernel cu diverse patch-uri aplicate (ck, bfs, pf, zen, șamd) și-n plus configurația mea hardware este 100% compatibilă cu Linux (atât pe laptop cât și pe desktop).
Poate pentru alte distribuții și alte configurații hardware se merită, chiar dacă eu cred că-i mai bine să schimbi distribuția cu una mai actualizată/ bine dotată (suport bun hardware, bleeding edge, rolling release)! Oricum n-aș descuraja pe nimeni să-ncerce asta, cu condiția să fie pregătit să-ndrepte ”bubele”!

#46
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Eu sunt de parere ca pentru uz personal nu se merita. Pana la urma in timpul liber este sa ma relaxez. O fi fun sa compilez un kernel dar cand incep sa ma uit la toate optiunile alea se duce naibii distractia si incepe frustrarea. Are distributia mea tot ce am nevoie si merge bine ? Daca da o las naibii de recompilare. Interesul meu este sa ma relaxez nu sa ma umplu de nervi. Din cand in cand mai pun gentoo (cand am impulsuri de S&M) si ma ia cu toate alea cand vad multitudinea de optiuni. Este o chestie foarte buna ca ele exista dar nu inseamna ca trebuie neaparat sa le folosesti daca nu ai nevoie de ele.
Daca trebuie sa compilez pentru ca am o gioarsa si altfel nu merge la mine pe pc distributia atunci n-am de ales.

Edited by Bodanel, 23 January 2014 - 08:56.


#47
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
Am inceput si eu o compliere in timpul meciului.  In masina virtuala bineinteles.
Am dezarhivat, am dat make menuconfig  am ales kernel 64bit -save - make.

Vad ca duma 50 minute folderul cu kernelul a ajuns la peste 4 gb.
Ce naiba daca este lasat default  se descarca cred toate driverele posibile ?
Am crezut ca scaneaza si se compileaza in functie de ce gaseste in pc.

#48
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Se compileaza in functie de ceea ce ii specifici sa instaleze.
Compilarea ia ceva spatiu pe disc.
De exemplu pe Gentoo e recomandat sa ai un minim de 40 Gb pt. /, de ce crezi oare ca trebuie?
Ceea ce i-ai dat tu compilatorului sa faca a fost sa iti compileze kernelul dat cu toate driverele activate.
In functie de ceea ce ai pe PC se face bootarea, nu compilarea.
In functie de ce ai tu pe PC ii dai manuel. :)

Edited by ovilix, 01 March 2014 - 22:18.


#49
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
Am compilat eu ceva dar am cam eliminat multe chestii si placa de reatea nu mai este vazuta.
Mai exersam.

#50
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
compilarea kernel-ului se face pentru optimizarea memoriei folosite (cat mai putina), reducerea timpului de bootare (prin eliminarea modulelor ne-necesare) sau pentru patch (adaugare de anumite functionalitati gen suport sporit de securitate - grsec- , suport virtualizare - xen, kvm, openvz, ... - , modificarea scheduler-ului default/suport real-time/preempt)...

/me - ultimul kernel compilat a fost din nevoie de latenta mica la soft-uri pt. instrumente audio:

marius@minimac:~$ uname -a
Linux minimac 2.6.33.9-rt31 #3 SMP PREEMPT RT Wed Mar 26 18:49:28 EET 2014 x86_64 GNU/Linux
marius@minimac:~$


Edited by marco71, 23 May 2014 - 15:57.


#51
RasPi

RasPi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.12.2014
Prima data o faci din curiozitate si cu timpul daca te tii poti sa ajungi sa iti configurezi kernelul cum trebuie pe fiecare masina.
Daca toti cei care lucreaza in comunitatea open-source ar fi cu timpul meu e pretios si time is money nu aveati acum sistem de operare free si sigur si eram toti sclavi la Microsoft programand in Visual Studio si toate alea.
Pentru ca unii au vrut sa vada cum se face si marea majoritate au avut un interes pur de curiozitate sau pasiune avem Firefox, Android, Ubuntu, Debian si cel mai important kernel-ul creat de Linus si altii pasionati care au continuat dezvoltarea acestuia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate