Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Windows 9 sau nou ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
In raport cu istoria preturilor Windows 2000+, acum la 8.x avem cel mai mic pret (nu pun acea promotie de cativa $ cand a aparut 8).

Edited by neagu_laurentiu, 18 January 2014 - 21:42.


#38
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
1. sa ai 2 optiuni la instalare: Clasic vs Metro
2. sa nu mai bage in el aplicatii inutile: vremea, si restu care mai erau prin metro...

#39
qda

qda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 26.10.2013
De acord cu virus. Asa ar fii cel mai bine.

#40
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@xxvirusxx: eu de cand am facut upgrade la 8.1 si am bifat optiunea sa intre direct in desktop dupa boot nu prea am mai avut tangente cu Metro, n-am mai vazut demult "dreptunghiurile". Daca se va readuce si meniu-ul de Start si eventual vei putea configura butonul de Start ce sa faca, sa deschida Start Screen-ul sau sa afiseze Start Menu-ul ce rost mai are atunci sa poti seta la instalare Clasic sau Metro? Cu ce te mai dernajeaza Metro daca ramane disponibil dar il poti ignora in totalitate?

#41
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
win 8 nu  reprezinta un upgrade la 7 ,as vrea un upgrade la 7 care sa reprezinte cam ce a fost 7 fata de xp

#42
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Atunci asteapta cat ai asteptat intre lansarea XP si lansarea 7.

#43
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postpetre1st, on 19 ianuarie 2014 - 22:08, said:

as vrea un upgrade la 7 care sa reprezinte cam ce a fost 7 fata de xp

Adica nimic. :D 7 nu a fost un upgrade la XP pentru ca practic nu a imbunatatit cu nimic rularea aplicatiilor, cel putin alea business. Am lucrat anul trecut pentru o mare corportatie de afara si inca foloseau XP-ul pentru ca 7-le nu le aduce absolut nici un beneficiu ci era doar bani aruncati pe upgrade, si cand zic bani nu ma refer numa la costul licentelor. Anul asta respectiva firma renunta la XP doar pentru ca nu o sa mai aiba suport si vor trece cel mai probabil la 8.1.

Pentru desktop nici 8-ul nu e upgrade la 7 sau XP insa este un upgrade dispozitivele cu touch screen.

#44
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
De ce as da bani pe un OS total netransparent?
Astia nu spun nici ce bube au rezolvat in OS si se asteapta sa le folosesc jucaria. :)
Sa astepte mult si bine.
Daca ar fi transparenti ar merita 30 Euro fara TVA.

#45
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Cam ce s-a zis si mai sus pe subiectul optiuni :
In timpul instalarii sa aiba 1. Express install (porcarii la greu pentru cine nu prea se pricepe sau se grabeste) 2.Custom - unde sa ai foarte foarte foarte multe optiuni cu privire la interfata metro sau buton start stil W7, driveri, programele => adica ceva stil vLite/nLite. 3. Minimal install (vreau sa navighez pe internet, sa vad poze si sa editez text cu cat mai putine resurse mancate si balarii instalate)

#46
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View Postiamuie, on 20 ianuarie 2014 - 10:17, said:

Pentru aplicatiile pe care nu le ai si nici n-o sa le ai vreodata in linux.
Asta este scopul principal al unui OS, crearea unui mediu  stabil in care sa ruleze aplicatii de calitate, nu sa te zgaiesti  ca duda la monitor, minunandu-te cat de "transparent" isi face update-urile.
Poate vor fi, important e ca nu am nevoie de alte aplicatii.
Transparenta conteaza, pt. multi altii conteaza destul de mult.
Poate pt. tine nu.
O firma transparenta imi inspira incredere, la fel si un produs.
MS nu ofera transparenta, deci nici incredere.

#47
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Ca idee ce vreau de la Windows 9.

- Pret undeva la 30 Euro;
- Transpareta (si nu ma refer la codul sursa moka sau open-source);
- Licenta proprietara mai permisiva;
- Exceptii tratate in limbaj uman (sau cat mai apropiate de limbajul uman); e plin de exceptii criptice;
- Un manager pt. partitii mai serios. Ce are prin Windows 7 (e jucarie), nu stiu cum e la 8.1 dar nu cred ca l-au schimbat.
- Sa nu ma mai forteze sa il instalez pe partitie primara sau il pot instala unde vreau eu, nu unde vrea el;
- O interfata mai simpla, sau optiunea sa pot alege o interfata mult simplificata eventual cu tiling.

Edited by ovilix, 20 January 2014 - 11:32.


#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca e MUUUULT prea devreme un asemena topic.
Abia au aparut ceva zvonuri despre faptul ca 8.2 s-ar putea sa fie transformat in Windows 9. Inca nu e sigur ce va fi Threeshold -8.2 sau 9.
Cred ca nici Microsoft nu stie.

Iar ce vreti voi sa contina noul sistem, nu conteaza ptr nimeni. Microsoft va face ce stie el mai bine - adica ce vrea muschii sai.

Cand se va stii oficial ca va fi Windows 9 ( sau 8.2) ori voi redeschide aceast topic, ori voi permite altul ( sau o arie ) nou. Cu discutii concrete, nu vise.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate