Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#19
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Salutare Coane, nu ma pricep la termopane, geamul de la dormitor a ramas blocat pe pozitia inchis, am fortat manerul si cred ca l-am dat peste cap in toate partile, am si tras un pic de el si se vad 2 holsuruburi in care e prins, am fortat un pic marginile si cred ca nu e prins in rama sus si jos. Cum naiba il mai pot deschide nu de alta da nu as vrea sa bag surubelnita in el ca mi-e ca trebuie incoluit apoi.
Ms anticipat de raspuns.(scrie 2 randuri aci care cu siguranta vor face mai mult ca 1000 de cuvinte.)

#20
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nota 10 pentru @Conu71, mi-a dat cateva sugestii interesante pentru balconul meu si ii multumesc pentru timpul acordat
urmand sfaturile am mai aruncat un ochi la geamuri; par cu bariera termica, ramele au pe interior au o banda subtire, neagra, din plastic, vizibila cand deschid un geam

cred ca problema mare e la sticla
remarc ca distanta dintre cele doua foi este foarte mica, mult sub cea a termopanelor pvc de la camere; estimez ca nu e mai mult de 1cm intre ele..

oricum pana la vara asa raman, posibil sa vina si cu reabilitarea termica si ... voi mai vedea atunci ce pot face

#21
adisicami

adisicami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.01.2014
Am pus niste chedare tip semi luna, le-am lipit. e ceva mai bine dar nu cum trebuie. Oricum e provizoriu.

#22
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Se va rezolva problema, va scoate un amic baghetele ce tin geamul si apoi cica il va deschide si schimba manerul. Nu ma grabesc ca nu e locuita camera, si oricum as vrea sa schimb si glaful(marmura) sau sa il inclin mai mult spre interior ca parca e peretele la imbinarea cu glaful umed.
Rama e din aluminiu.
Oricum ms ca nu lasi nimic in urma:), continua ce faci ca vad ca lumea e f. multumita de spiritul tau si invata si pe altii sa fie ca tine.

#23
EnderPi

EnderPi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2014
Salut Conule,

Poti te rog frumos sa imi spui si mie ce tip de termopane ar fi bune pentru mine:
Camera pe colt, destul de rece, pereti din caramida rosie, izolati cu polistiren de zece. Centrala pe gaz, terasa in dreptul camerei=> usa 800/2000 plus geam 2x600/1200 - unul oscilobatant.
As dori sa merg pe tripan daca nu e foarte scump si se justifica si o combinatie decenta profil + geam. Merita warm edges?

Sanatate

#24
marius73us

marius73us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.11.2005
Buna seara, am si eu o intrebare. Pe o usa PVC facuta din profil REHAU 60 (3 camere) se poate pune o broasca cu limba si inchideri asemanatoare celor de ferestre adica folosire normala cu limba si daca se doreste inchidere mai etansa sa ridic manerul si sa actioneze acei bumbi (scuze de limbaj, nu ma pricep)? Sper ca am fost inteligibil, problema mea e ca am explicat ca si aici, celor de la firma de tamplarie, au zis, da se poate, asa facem si m-am trezit cu o inchidere stil fereastra doar, dificila de folosit pt o usa destul de des folosita. Usa acum este deja montata, dar enervanta la folosit.
Multumesc anticipat de ajutor, sper sa se mai poata face ceva, ei au spus ca puteau face asta doar daca foloseau un cu totul alt tip de profil care ar fi ridicat costurile cu inca vreo 400-500 lei pt acea usa.

#25
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
intrebare punctuala: am niste geamuri termopan (luate ieftin) si vreau sa refac mansarda casei (sa mai adaug o camera si sa mai si ridic mansarda si sa refac expunerea) si as pune pe o portiune mai multe geamuri (le-as folosi pe astea pe care le am deja) pt.a face o zona cu multa lumina (sa fac rasadnita pt.rosii). se pot integra geamurile in acoperis fara tamplarie (da' sa nu ploua in casa...) nu ma intereseaza sa se deschida, ci doar sa dea lumina.

daca nu se pot integra in acoperis si le voi folosi intr-o sera, cum se pot cupla intre ele (cat mai ieftin adica...)?

multumesc.

#26
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008
Cand scrie: T40/4S4+F4+LE4 2Ar
40 am inteles ca e latimea ramei de PVC pe care se pune geamul.
T inseamna ca sunt 3 foi de geam.
4 inseamna 4mm

Intrebarea 1: cat e gol de aer intre foile de geam de 4mm? E standard sau trebuie sa aleg eu/ vanzatorul?
Intrebarea 2: "set Fero.: DD" - e DD o marca cunoscuta?

Multumesc

Edited by pu101, 13 February 2014 - 20:43.


#27
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Buna seara!
Vreau sa separ bucataria de living printr-un perete de sticla!
Lungimea este de 4200 si inaltimea de 2300!Sticla neaparat securizata!Una sau 2 usi culisante!PVC sau aluminiu?
Ce variante ar fi?Sa fie si ok la pret,cu cat mai putine profile!Care este dimensiunea maxima a unei usi culisante care sa se deschida usor,fara efort??
Multumesc in avans!!!

#28
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009
Salut
Știe cineva daca la termopanele qfort se poate aplica vreun sistem de microventilatie, pentru a reduce umiditatea din locuința?

#29
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 anknic, on 12 februarie 2014 - 22:11, said:

intrebare punctuala: am niste geamuri termopan (luate ieftin) si vreau sa refac mansarda casei (sa mai adaug o camera si sa mai si ridic mansarda si sa refac expunerea) si as pune pe o portiune mai multe geamuri (le-as folosi pe astea pe care le am deja) pt.a face o zona cu multa lumina (sa fac rasadnita pt.rosii). se pot integra geamurile in acoperis fara tamplarie (da' sa nu ploua in casa...) nu ma intereseaza sa se deschida, ci doar sa dea lumina.

daca nu se pot integra in acoperis si le voi folosi intr-o sera, cum se pot cupla intre ele (cat mai ieftin adica...)?

multumesc.

nu te as sfatui. la grindina te ai gandit? am facut un acoperis de sticla la o piscina in baneasa iar sticla a fost duplex si securizat. sincer nu as risca in locul tau
ce vrei tu se poate face izoland cu tiocol dar repet, nu te sfatuiesc

 pu101, on 13 februarie 2014 - 20:42, said:

Cand scrie: T40/4S4+F4+LE4 2Ar
40 am inteles ca e latimea ramei de PVC pe care se pune geamul.
T inseamna ca sunt 3 foi de geam.
4 inseamna 4mm

Intrebarea 1: cat e gol de aer intre foile de geam de 4mm? E standard sau trebuie sa aleg eu/ vanzatorul?
Intrebarea 2: "set Fero.: DD" - e DD o marca cunoscuta?

Multumesc

40 mm este grosimea tripanului

1.14 mm este grosimea distantierului dintre sticle. nu trebuie sa alegi 4 14 4 14 4
2. poate inseamna dubla deschidere. naiba stie ce a abreviat ala acolo. da I un telefon si pune I intrebarea. DD nu este marca de feronerie

 Musette76, on 14 februarie 2014 - 22:24, said:

Buna seara!
Vreau sa separ bucataria de living printr-un perete de sticla!
Lungimea este de 4200 si inaltimea de 2300!Sticla neaparat securizata!Una sau 2 usi culisante!PVC sau aluminiu?
Ce variante ar fi?Sa fie si ok la pret,cu cat mai putine profile!Care este dimensiunea maxima a unei usi culisante care sa se deschida usor,fara efort??
Multumesc in avans!!!

glisanta aluminiu fara bariera termica pe perie e cea mai ieftina. o poti face din doua bucati dar te as sfatui sa o imparti in 3 parti.

 popik2007, on 15 februarie 2014 - 09:47, said:

Salut
Știe cineva daca la termopanele qfort se poate aplica vreun sistem de microventilatie, pentru a reduce umiditatea din locuința?

bineinteles ca se poate. dureaza cateva minute dar nu te gandi ca e vreo minune. cand prinzi o zi calduroasa si uscata deschizi larg ferestrele si lasi sa se faca un curent de aer cateva ore ca sa scapi mai repede de umezeala sau mai exista solutia sa pui aerul conditionat pe rece si in 2 ore scoti o galeata de apa. Solutia asta o aplicam cand eram student in regie.

daca lasi pe microventilatie in zilele umede nu rezolvi absolut nimic

succes

#30
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008

 conu71, on 18 februarie 2014 - 12:33, said:

14 mm este grosimea distantierului dintre sticle. nu trebuie sa alegi 4 14 4 14 4
Poti sa imi spui te rog ce anume e in neregula cu 4 14 4 14 4 ? Exact pentru asta ma hotarasem, profil Salamander SL.
Si bineinteles, la un profil de 40mm, ce configuratie recomanzi?

Edited by pu101, 19 February 2014 - 23:25.


#31
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 conu71, on 18 februarie 2014 - 12:33, said:

nu te as sfatui. la grindina te ai gandit? am facut un acoperis de sticla la o piscina in baneasa iar sticla a fost duplex si securizat. sincer nu as risca in locul tau
ce vrei tu se poate face izoland cu tiocol dar repet, nu te sfatuiesc


la mine in zona nu exista grindina (suntem sub rachete si...e o zona viticola extrem de importanta Posted Image )

deci excluzand grindina...cum fac o zona in mansarda f luminoasa cu termopanele pe care le am. sau daca nu se poate si pun ferestre speciale de mansarda acolo, cum imi fac o sera cu acele termopane?

LE: zona aia f.luminoasa ar trebui sa aiba undeva la 3x3m eventual.

LLE: multumesc pt.sfaturi :)

Edited by anknic, 21 February 2014 - 23:16.


#32
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Salutare, conasule zi-mi ceva destre tipul asta de rama pvc.
O sa pun la geamurile exterioare si la usa de da in balcon.


Orice parare e binevenita. Numai bine.

Attached Files



#33
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 pu101, on 19 februarie 2014 - 23:25, said:

Poti sa imi spui te rog ce anume e in neregula cu 4 14 4 14 4 ? Exact pentru asta ma hotarasem, profil Salamander SL.
Si bineinteles, la un profil de 40mm, ce configuratie recomanzi?


adica lasi pe ala sa puna tripanul, nu alegi tu. m am explrimat eu gresit

 IngN, on 22 februarie 2014 - 08:40, said:

Salutare, conasule zi-mi ceva destre tipul asta de rama pvc.
O sa pun la geamurile exterioare si la usa de da in balcon.


Orice parare e binevenita. Numai bine.

profil 4 camera, banuiesc 6cm latime(clasa B). mergi pe un 5 camere cu 7 cm latime. puteai sa spui si tu ce fel de profil este:))).nu este diferenta mare la pret intre 4 si 5 camera.

 anknic, on 21 februarie 2014 - 23:18, said:


LLE: multumesc pt.sfaturi Posted Image


lasa mi un numar de telefon in pm ca am cateva intrebari si cum il am te sun

#34
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Multam, are 6 cm cum ai zis, e pvc, ce marca e nu stiu, as merege eu pe 5 sau 7 camere dar is cam scumpe.
Cica intre 4 si 5 camere nu e diferenta daca au tot 6 cm.

#35
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
5 camere de obicei au latime de 7 cm.

#36
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013
Salutare
Am vazut pe net cu cata usurinta se poate intra intr-o locuinta fortand geamul si sunt interesat de un sistem antiefractie pentru "termopane".
Banuiesc ca sunt mai multe variante si te-as ruga sa ne spui parerea ta.
Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate