Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Plata taxelor de catre alte religii (jizyia)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
467 replies to this topic

#55
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostKhassim, on 16 ianuarie 2014 - 16:26, said:

Aveti dreptate.Jiziya nu mai exista nicaieri in lume.De aceea nu inteleg motivul deschiderii acestui subiect,altul decit flame.
Raporteaza-l pe initiatorul topicului pentru flame :lol:
Este un musulman care justifica si militeaza pentru valabilitatea taxei :lol:

#56
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View PostKhassim, on 16 ianuarie 2014 - 16:20, said:

Asa este,islamofobia s-a raspindit in ultimii ani. Si cind deschideti un topic ca acesta,le dati prilej islamofobilor sa mai arunce cu noroi in Islam. Daca vreti sa luati pozitie impotriva islamofobiei,faceti ceva in concret in lumea reala,nu pe acest forum.

Haide sa va spun niste adevaruri (pentru cei ce vor sa le asimileze, desigur):
Islamofobia nu tinteste islamul ca religie, ci constiintele si personalitatile oamenilor din Occident. Li se creeaza prin acest curent o stare de pericol, de alerta, de nesiguranta. Astea in scop manipulativ, pentru a-i aduce pe acestia acolo unde vor elitele. Omul, cind se simte in nesiguranta, trece la actiune dictata ca solutie de clasele conducatoare. Occidentalii sint adusi in starea de victime, si pot furniza un numar mare de militari ce vor lupta pe fronturi in interesul corporatiilor si imperialismului. Cei ce au cazut in plasa islamofobiei sint dirijati, manipulati si sacrificati pe altarul razboiului imperialist. Ieri exista razboiul rece cu comunistii. Acestia au disparut. Aveau nevoie de un alt inamic. Azi au Islamul. Miine vor avea altceva.

View Postvio69a, on 16 ianuarie 2014 - 16:25, said:

Mizrahind, este topicul tau, si-l conduci cum crezi de cuviinta.
Dar avand in vedere ca pe rand, cam fiecare religie a platit tribut -taxa de protectie- la alta, sau grupuri de oameni sau minoritati religioase, au platit bisericii sau feudalului, sau coloniile au platit -omului alb, ca de multe ori aceasta taxa  de protectie a fost platita cu viata,
zic eu ca ar fi bine de rugat un moderator ca sa fie mutat topicul la "Taifasuri agreabile", ca fiind un topic ce imbraca  aspecte generale.

Daca moderatorii cred de cuviinta sa o faca, nu am nimic impotriva. Insa taifasurile nu pot fi agreabile (cu unii useri) nici pe aria dedicata pentru asta. In plus, cine spune ca nu trebuie comparat cu alte sisteme sau religii, chiar pe aria Islamului? Posted Image

#57
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostMIZRAHIND, on 16 ianuarie 2014 - 16:37, said:

Islamofobia nu tinteste islamul ca religie, ci constiintele si personalitatile oamenilor din Occident. Li se creeaza prin acest curent o stare de pericol, de alerta, de nesiguranta.
nu-i nevoie o fac muslimii extremisti singuri Posted Image
te uiti la paramilitarii astia si-i asociezi cu paramilitarii nazisti
caci totul are un inceput
daca pun mana pe arme, precum cei de la partidu` lu allah atunci sa vezi razboi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SukEnAQ_ebE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ThinkAbout, 16 January 2014 - 16:44.


#58
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View PostKhassim, on 16 ianuarie 2014 - 16:26, said:

Aveti dreptate.Jiziya nu mai exista nicaieri in lume.De aceea nu inteleg motivul deschiderii acestui subiect,altul decit flame.


Daca citesti cu atentie prima postare vei intelege unde am vrut sa ajung.
Am preluat asta dintr-un blog islamofob, iar titularul a setat sa nu poata fi publicate comentarii fara acceptul lui (ceea ce e nedemocratic). Am adus aici pe forum, ca o contralovitura impotriva propagandei islamofobe.
De altfel flame ajunge sa fie caracterizata orice discutie pe aria islamica. Multe postari au fost inchise si nu e deloc intimplator. Dar nu e de vina islamul pentru asta, ci reaua intentie a unor useri.

View PostThinkAbout, on 16 ianuarie 2014 - 16:32, said:

Raporteaza-l pe initiatorul topicului pentru flame Posted Image


De ce nu ai facut-o tu? Ti-au trebuit 3 pagini sa-ti dai seama de asta? Sau poate iti convine asa cum este, ca sa ai motivatii sa jignesti si sa-ti arati sentimentele (daca le putem numi asa) antiislamice.

#59
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostMIZRAHIND, on 16 ianuarie 2014 - 16:43, said:

Daca citesti cu atentie prima postare vei intelege unde am vrut sa ajung.
Am preluat asta dintr-un blog islamofob, iar titularul a setat sa nu poata fi publicate comentarii fara acceptul lui (ceea ce e nedemocratic).
mah, nici veridic nu poti minti
iti aparea comentariul in stand by spre aprobare
ultimul comentariu este din ianuarie 2013.
este total nedemocratic sa nu-l lasi pe mizrahind sa-ti scrie pe peretii din sufragerie :lol:

Edited by ThinkAbout, 16 January 2014 - 16:47.


#60
Khassim

Khassim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 17.09.2013

View Postsearcher-star, on 15 ianuarie 2014 - 11:46, said:

1Si care putea varia de la indiferenta rece la masacru for fun.
2Devsirme unde intra?
Ce le mai place crestinopatilor sa scormoneasca prin rahatul altora.Al lor pute prea tare si este insuportabil.

Devsirme intra la practici contrare Islamului. Si trebuie precizat ca daca fiul era unic in familie atunci era lasat in pace. Si multi dintre ei la maturitate dobindeau un statut destul de inalt in societatea otomana,desi duceau la inceput o viata grea.Multi din ei au ajuns conducatori militari si persoane influenta in Imperiul Otoman. Acest lucru a facut sa creasca numarul de familii turcesti care isi dadeau de buna voie copiii la tabere de ieniceri,si in 1683 s-a renuntat la practica recrutarii fortate de crestini.

Mai citeste carti de istorie inainte sa te apuce spasmele intelectuale. :)

#61
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostMIZRAHIND, on 16 ianuarie 2014 - 16:46, said:

Am adus aici pe forum, ca o contralovitura impotriva propagandei islamofobe.
Ca sa vezi domne
muslimii de serviciu se dau de ceasu` mortii sa demonstreze ca taxa nu se aplica nicaieri si tu le dai contralovitura de imagine justificand ce buna este
:roflmao: :roflmao: :roflmao:

#62
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostKhassim, on 16 ianuarie 2014 - 16:20, said:

Daca vreti sa luati pozitie impotriva islamofobiei,faceti ceva in concret in lumea reala,nu pe acest forum.
mai concret,adica cam ce ?

#63
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostMIZRAHIND, on 16 ianuarie 2014 - 16:46, said:

De ce nu ai facut-o tu? Ti-au trebuit 3 pagini sa-ti dai seama de asta? Sau poate iti convine asa cum este, ca sa ai motivatii sa jignesti si sa-ti arati sentimentele (daca le putem numi asa) antiislamice.
eu ma amuz de cum ganditi
ala spune ca-i flame
tu dai contralovituri
nu`i de mirare ca la voi este vesel
pana si la nivel de ambasadori care manuiesc explozibile de baga groaza`n populatie si cer mutarea locatiei ambasadei :lol: :lol: :lol:

#64
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostKhassim, on 16 ianuarie 2014 - 16:48, said:

Ce le mai place crestinopatilor sa scormoneasca prin rahatul altora.Al lor pute prea tare si este insuportabil.

Daca vorbesti asa,nu te astepta ca ceilalti sa iti raspunda frumos.

#65
Khassim

Khassim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 17.09.2013

View PostMIZRAHIND, on 16 ianuarie 2014 - 16:46, said:

Daca citesti cu atentie prima postare vei intelege unde am vrut sa ajung.
Am preluat asta dintr-un blog islamofob, iar titularul a setat sa nu poata fi publicate comentarii fara acceptul lui (ceea ce e nedemocratic). Am adus aici pe forum, ca o contralovitura impotriva propagandei islamofobe.
De altfel flame ajunge sa fie caracterizata orice discutie pe aria islamica. Multe postari au fost inchise si nu e deloc intimplator. Dar nu e de vina islamul pentru asta, ci reaua intentie a unor useri.
Nu inteleg deloc demersul dumneavoastra.Adica preluati prostii de pe bloguri islamofobe si le postati aici,pe o arie plina de islamofobi care abia asteapta sa aiba ocazie sa minjeasca Islamul.
Multe subiecte  au fost inchise pe buna dreptate din cauza lui Solstice si trupa ei de cruciate puse pe scandal. Io prefer sa fie inchise subiectele daca nu se poate purta o discutie normala si civilizata. Si nu se poate. Asa comentarii am vazut pe aria despre musulmani ca puteam sa dau forumu asta in judecata pentru tolerarea INCITARILOR LA URA.

Edited by Khassim, 16 January 2014 - 17:02.


#66
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostMIZRAHIND, on 16 ianuarie 2014 - 15:21, said:


Numai prin faptul ca cineva se afla pe teritoriul Romaniei, se hraneste, se misca, innopteaza, se deplaseaza, plateste pe linga servicii si produse, tva, de.. cit este in Romania? 24%.Deci, cam un sfert din bani merg la stat.
iar un sfert din sfert ajung in buzunarul haitei de (asa zisi)  politicieni

#67
Khassim

Khassim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 17.09.2013

View Postpopascu, on 16 ianuarie 2014 - 16:51, said:

Daca vorbesti asa,nu te astepta ca ceilalti sa iti raspunda frumos.
Domnule,citeodata lasi impresia ca esti cu fundul in doua luntre.Cine incepe cu limbajul mizerabile ? Io sau dumnealor ? Daca ataca Islamul ataca automat si identitatea mea. Le raspund pe masura respectului ce-l arata religiei mele.

Edited by Khassim, 16 January 2014 - 17:01.


#68
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostKhassim, on 16 ianuarie 2014 - 17:00, said:

Domnule,citeodata lasi impresia ca esti cu fundul in doua luntre.Cine incepe cu limbajul mizerabile ? Eu sau dumnealor ? Daca ataca Islamul ataca automat si identitatea mea. Le raspund pe masura respectului ce-l arata religiei mele.
un filosof musulman a spus ca nu o sa poata pricepe niciodata de ce musulmanii sunt gata sa apere islamul in timp ce nu misca un deget pentru toti musulmanii care mor de foame
raspunsul ala sincer si onest este in sens invers

#69
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostKhassim, on 16 ianuarie 2014 - 16:57, said:

Eu prefer sa fie inchise subiectele daca nu se poate purta o discutie normala si civilizata. Si nu se poate. Asa comentarii am vazut pe aria despre musulmani ca puteam sa dau forumu asta in judecata pentru tolerarea INCITARILOR LA URA.
Fiind un forum multinational dedicat tehnic nu se pot inchide threaduri colaterale.
In speta Softpedia este diversificat unde cultura generala poate fi imbunatatita.
Daca era un forum islamic,se putea taia dupa bunul plac al majoritatii sau al moderatorilor.
Din fericire Softpedia este un forum democratic.

#70
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostKhassim, on 16 ianuarie 2014 - 16:57, said:

Asa comentarii am vazut pe aria despre musulmani ca puteam sa dau forumu asta in judecata pentru tolerarea INCITARILOR LA URA.
da`l daca ai temei juridic
scrie acolo in plangere ca userul ThinkAbout critica terorismul si uzurparea numelui lui allah de cei care si-au facut chiar partid in numele lui si si-au tras si sigla cu o pusca de asalt si in numele lui allah omoara oameni.
spune acolo in cererea de chemare in judecata ca a critica uciderea in numele lui allah este incitare la ura
ca nimeni nu are voie sa critice faptele musulmanilor intrucat ei beneficiaza de supradrepturi :lol:

#71
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostKhassim, on 16 ianuarie 2014 - 17:00, said:

Domnule,citeodata lasi impresia ca esti cu fundul in doua luntre.Cine incepe cu limbajul mizerabile ? Io sau dumnealor ? Daca ataca Islamul ataca automat si identitatea mea. Le raspund pe masura respectului ce-l arata religiei mele.
Profetului i se puneau matze de animale pe umeri in timp ce se ruga,dar never acesta nu riposta.
Vecinul Profetului isi descarca in fiecare zi pubela cu gunoi in usa Profetului si niciodata acesta nu a spus nimic...pana intr-o zi cand nu a mai gasit gunoi in fatza usii si a mers la vecin sa vada daca acesta nu era cumva bolnav.
Dumneavoastra ce exemplu dati domnule Khassim ?!

#72
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View Postpopascu, on 16 ianuarie 2014 - 17:03, said:

Fiind un forum multinational dedicat tehnic nu se pot inchide threaduri colaterale.
In speta Softpedia este diversificat unde cultura generala poate fi imbunatatita.
Daca era un forum islamic,se putea taia dupa bunul plac al majoritatii sau al moderatorilor.
Din fericire Softpedia este un forum democratic.

Multi useri pe SP au fost sanctionati pentru incitare la ura sau alte astfel de ilegalitati. Democratia nu absolva de bunul simt sau de respectarea legii, si regulamentul forumului specifica cadrul in care se pot desfasura discutiile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate