Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Plata taxelor de catre alte religii (jizyia)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
467 replies to this topic

#451
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postvio69a, on 30 ianuarie 2014 - 19:35, said:

a  40 -a parte din avere era Zakatul ??
pentru impartit oamenilor nevoiasi ?

da, a 40-a parte. Adica 2,5%. Probleme? Plange-te lui mahomed.

#452
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View PostMIZRAHIND, on 15 ianuarie 2014 - 10:28, said:

Propaganda antiislamica este acerba pe toate planurile. Simt nevoia sa iau pozitie impotriva acestor tehnici de manipulare si denaturare a adevarului.
Citeam pe un site ce se ocupa cu astfel de propaganda, un material referitor la taxa jizyia platita de nemusulmani catre societatile islamice.

http://azumix.ablog....l#axzz2qRiOZLGN
Dar adevarul este cu totul diferit ca interpretare si esenta:
" Este vorba despre Capitatie pe care nemusulmanii erau obligati sa o achite in schimbul protectiei de care beneficiau din partea Statului Musulman.
Erau scutiti de plata acestei taxe femeile, sclavii, minorii, batrinii si saracii. Cei care achitau capitatia erau scutiti de participarea la razboaie si de achitarea Daniei (Zakkat)."
Prin urmare, sistemul islamic, la fel ca toate celelalte sisteme ale lumii, se bazeaza pe contributia materiala a maselor (ceea ce noi numim Impozit pe venit, TVA, sau diferite alte taxe si impozite) in folosul colectiv, social, si astfel toti cetatenii indiferent de religie faceau parte din acesta, nefiind nimeni marginalizat, si fiecare bucurindu-se de o viata prospera si pasnica. Astfel, conform unui subiect discutat aici pe forum, 8% din impozitele platite de cetatenii germani mergeau direct in bugetul Vaticanului. Comparativ cu Jizyia sau Zakkat, care erau intre 2% si 10%, in functie de venitul anual (daca era mai mare de contravaloarea a 85 gr de aur), putem vorbi chiar de sistem sclavagist in civilizatia occidentala, in contextul in care in multe tari, cumularea acestor impozite si taxe ajunge pina la aproape jumatate din venitul anual al unui cetatean.

Cu siguranţă, ştii?

#453
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostMIZRAHIND, on 15 ianuarie 2014 - 10:28, said:

Simt nevoia sa iau pozitie impotriva acestor tehnici de manipulare si denaturare a adevarului.
Mudjahedin curajos care eşti tu... :roflmao:

#454
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View PostTinkerbelle, on 23 mai 2014 - 15:26, said:

Mudjahedin curajos care eşti tu... Posted Image
Macar mie imi primesc cecurile cind fac cumparaturi si nici nu se uita cineva chioris la mine ca sint roman sau ce sint!

#455
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostMIZRAHIND, on 23 mai 2014 - 23:09, said:

sau ce sint!
Hai mai bine să nu intrăm în detalii... :roflmao:

#456
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postvio69a, on 30 ianuarie 2014 - 19:35, said:

a  40 -a parte din avere era Zakatul ??
pentru impartit oamenilor nevoiasi ?
Foarte interesant de observat . Cu tot cu zakatul care ar trebui sa acopere necesitatile nevoiasilor, tarile islamice se zbat in mizerie si saracie. Vin valuri valuri, isi risca vietile in corabii putrede sau ascunsi prin containere doar doar ajung in tarile prospere ale infidelilor . Cum se explica ? A da oare islamul gres ? Neahhh , nu cred . Cred ca tot porcii astia de occidentali islamofobi sunt de vina !

Edited by mihaela5, 24 May 2014 - 09:06.


#457
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View Postmihaela5, on 24 mai 2014 - 09:00, said:

Foarte interesant de observat . Cu tot cu zakatul care ar trebui sa acopere necesitatile nevoiasilor, tarile islamice se zbat in mizerie si saracie. Vin valuri valuri, isi risca vietile in corabii putrede sau ascunsi prin containere doar doar ajung in tarile prospere ale infidelilor . Cum se explica ? A da oare islamul gres ? Neahhh , nu cred . Cred ca tot porcii astia de occidentali islamofobi sunt de vina !

Da, se zbat azi in mizerie, e adevarat! Insa Islamul e veci de 1400 de ani si au fost cunoscute multe perioade infloritoare, de-a lungul istoriei. Deci mizeria nu poate fi pusa pe seama Islamului, caci ar fi insemnat sa fi disparut demult musulmanii. Mizeria asta este foarte recenta si are alte cauze, dar nu ti le spun, caci nu vreau in nici un chip sa te scot din ignoranta! Imi placi asa cum esti!Posted Image

#458
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmihaela5, on 24 mai 2014 - 09:00, said:

Foarte interesant de observat . Cu tot cu zakatul care ar trebui sa acopere necesitatile nevoiasilor, tarile islamice se zbat in mizerie si saracie. Vin valuri valuri, isi risca vietile in corabii putrede sau ascunsi prin containere doar doar ajung in tarile prospere ale infidelilor . Cum se explica ? A da oare islamul gres ? Neahhh , nu cred . Cred ca tot porcii astia de occidentali islamofobi sunt de vina !
Islamul dupa unii nu da gres niciodata
Altul este intotdeauna de vina, nu ti-e clar
Ei sunt perfecti, nu trebuie reforme
Nu trebuie nici educatie, nici civilizatie, nici gandire critica :D

#459
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostMIZRAHIND, on 23 mai 2014 - 23:09, said:

Macar mie imi primesc cecurile cind fac cumparaturi si nici nu se uita cineva chioris la mine ca sint roman sau ce sint!


exista si in grecia sistemul de food stamps? auzisem de el doar in state.

View PostMIZRAHIND, on 24 mai 2014 - 11:16, said:

Da, se zbat azi in mizerie, e adevarat! Insa Islamul e veci de 1400 de ani si au fost cunoscute multe perioade infloritoare, de-a lungul istoriei. Deci mizeria nu poate fi pusa pe seama Islamului, caci ar fi insemnat sa fi disparut demult musulmanii. Mizeria asta este foarte recenta si are alte cauze, dar nu ti le spun, caci nu vreau in nici un chip sa te scot din ignoranta! Imi placi asa cum esti!Posted Image

Ca de exemplu? Daca excludem perioadele de expansiune si cotropire (sudul spaniei si sud estul europei) si aportul de venituri adus de jaful din zonele alea, ce mai ramane? Strict la ei acasa.

In rest vad ca esti la aceleasi teorii ale conspiratiei mondiale fara nici o sustinere logica sau cat de cat coerenta. Ai tu impresia ca daca ai stat o perioada prin poiana s-a si lipit de tine talentul argumentarii? Eu banuiesc ca mai degraba te-ai mentinut la nivelul de vorbarie despre politica la o partida de table si spart seminte.

#460
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Ştiri de ultimă oră: Creştinii de rit sirian pot să rămână în ţară dacă plătesc taxa de protecţie jizyia, dacă nu o plătesc riscă să fie omorâţi sau să fie exilaţi în altă ţară....

#461
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostREGLURAL, on 25 mai 2014 - 15:05, said:

Ştiri de ultimă oră: Creştinii de rit sirian pot să rămână în ţară dacă plătesc taxa de protecţie jizyia, dacă nu o plătesc riscă să fie omorâţi sau să fie exilaţi în altă ţară....
Care zonă?
Irak, Iran, Liban, Egipt, Siria, Turcia, Iordania, Israel, Palestina, India, Cipru, SUA, Argentina, Brazilia, Venezuela, Australia, Canada, Mexic, etc?

#462
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View PostMegs, on 25 mai 2014 - 15:24, said:

Care zonă?
Irak, Iran, Liban, Egipt, Siria, Turcia, Iordania, Israel, Palestina, India, Cipru, SUA, Argentina, Brazilia, Venezuela, Australia, Canada, Mexic, etc?

Păi dacă am zis creştini de rit sirian se înţelege logic că în Siria!

#463
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostREGLURAL, on 25 mai 2014 - 15:26, said:

Păi dacă am zis creştini de rit sirian se înţelege logic că în Siria!
Probabil dupa logica ta.... Probabil ca dupa aceeasi logica a ta, greco-catolic se gaseste in Grecia. Posted Image

Crestini de rit sirian, adica Antiohian (sau vest-sirian) si Caldeean (sau est-sirian) gasesti in toate tarille enumerate de mine mai sus.
Aceste rituri se practica in unele Biserici Catolice de rit oriental.

Si Biserica Greco-Catolica este tot o biserica de rit oriental, insa ritul practicat in aceasta este cel bizantin.
De fapt, si ritul bizantin face parte din ramura riturilor vest-siriene - cappadociene

Edited by Megs, 25 May 2014 - 15:56.


#464
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostREGLURAL, on 25 mai 2014 - 15:05, said:

Ştiri de ultimă oră: Creştinii de rit sirian pot să rămână în ţară dacă plătesc taxa de protecţie jizyia, dacă nu o plătesc riscă să fie omorâţi sau să fie exilaţi în altă ţară....

Hi, bine ai revenit.
sa nu mai scrii cu bold
asi trece cu vederea, dar e suparator

Ezact ce voiau ucrainienii sa faca evreilor acum, dupa revolutie.
acolo s-a dovedit insa un balon meteorologic...
cred ca stirea ta e tot un baloon

Edited by vio69a, 25 May 2014 - 16:44.


#465
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postvio69a, on 25 mai 2014 - 16:44, said:

Hi, bine ai revenit.
sa nu mai scrii cu bold
asi trece cu vederea, dar e suparator

Ezact ce voiau ucrainienii sa faca evreilor acum, dupa revolutie.
acolo s-a dovedit insa un balon meteorologic...
cred ca stirea ta e tot un baloon
Și eu trece cu vederea, dar e supărător.

#466
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostMegs, on 25 mai 2014 - 16:50, said:

Și eu trece cu vederea, dar e supărător.

Consoleaza-te...e un tic...cu ticurile nu te poti lupta.
Dar domnul reglural are humor si va intelege ca "ezact" este exact ceea ce se vrea a fi.

#467
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postvio69a, on 25 mai 2014 - 16:53, said:

Consoleaza-te...e un tic...cu ticurile nu te poti lupta.
Dar domnul reglural are humor si va intelege ca "ezact" este exact ceea ce se vrea a fi.
Ticurile sunt ticuri si agramatismele sunt agramatisme.

#468
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostMIZRAHIND, on 24 mai 2014 - 11:16, said:

Da, se zbat azi in mizerie, e adevarat! Insa Islamul e veci de 1400 de ani si au fost cunoscute multe perioade infloritoare, de-a lungul istoriei. Deci mizeria nu poate fi pusa pe seama Islamului, caci ar fi insemnat sa fi disparut demult musulmanii.
Ba tocmai.
"Inflorirea'' era cand pompa la sclavi si tributuri si prazi de prin Africa, Europa, India, ca un vampir ce e.
Si si acuma pompeaza, pompeaza petrol.
E un vampirism mineral mai mult.
Dar nu numai.
Vezi tu, extractia petroliera si industria care traieste din ea e tot opera unor nemusulmani. Circulatia banilor care fac posibila economia moderna la fel.
Deci e o forma de profit de pe urma altora.
Fara existenta economiei vestice si a actiunilor ei pe planeta, musulmanii cred c-ar fi undeva mai jos decat sunt africanii.
Oricum, pe la 1800 erau in cea mai neagra mizerie, si economic si socio-cultural si demografic, doar militar ii tineau turcii functionali.
Si colonialismul nu incepuse inca...

Edited by searcher-star, 28 May 2014 - 10:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate