Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

La ce folositi tableta?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

Poll: La ce utilizati o tableta? (80 member(s) have cast votes)

Pentru ce utilizati in primul rand tableta dumneavoastra?

  1. Voted cautare de informatii cu ajutorul motoarelor de cautare si documentare (64 votes [10.87%] - View)

    Percentage of vote: 10.87%

  2. Voted citire si expediere de e-mailuri (cu sau fara fisiere atasate) (46 votes [7.81%] - View)

    Percentage of vote: 7.81%

  3. video chat, voice chat, mesagerie instantanee (23 votes [3.90%] - View)

    Percentage of vote: 3.90%

  4. Voted accesare a retelelor de socializare (44 votes [7.47%] - View)

    Percentage of vote: 7.47%

  5. conversatii pe forumuri, blogging s.a.m.d. (38 votes [6.45%] - View)

    Percentage of vote: 6.45%

  6. Voted vizionare de filme artistice, documentare etc. (38 votes [6.45%] - View)

    Percentage of vote: 6.45%

  7. vizionare posturi TV sau ascultare posturi de radio online (30 votes [5.09%] - View)

    Percentage of vote: 5.09%

  8. vizionare videoclipuri muzicale sau ascultare muzica (36 votes [6.11%] - View)

    Percentage of vote: 6.11%

  9. Voted pentru jocuri online sau offline (46 votes [7.81%] - View)

    Percentage of vote: 7.81%

  10. Voted lecturare carti electronice (eBooks), parcurgere a fluxurilor de stiri etc. (41 votes [6.96%] - View)

    Percentage of vote: 6.96%

  11. Voted luare de notite (cu sau fara stylus) / accesare rapida a notitelor dumneavoastra (15 votes [2.55%] - View)

    Percentage of vote: 2.55%

  12. Voted organizare a vietii dumneavoastra (planificarea unor evenimente, evidenta banilor etc.) (12 votes [2.04%] - View)

    Percentage of vote: 2.04%

  13. orientare in spatiu cu ajutorul hartilor sau al aplicatiilor care utilizeaza GPS-ul (23 votes [3.90%] - View)

    Percentage of vote: 3.90%

  14. accesare frecventa a unui computer de la distanta (7 votes [1.19%] - View)

    Percentage of vote: 1.19%

  15. rulare de aplicatii identice/ compatibile cu cele utilizate pe PC (17 votes [2.89%] - View)

    Percentage of vote: 2.89%

  16. Voted tehnoredactare de documente mai mult sau mai putin complexe (12 votes [2.04%] - View)

    Percentage of vote: 2.04%

  17. Voted efectuare de calcule/ conversii cu aplicati simple sau complexe (10 votes [1.70%] - View)

    Percentage of vote: 1.70%

  18. gestionare a unor baze de date (4 votes [0.68%] - View)

    Percentage of vote: 0.68%

  19. prelucrari audio sau grafice (de imagine sau video) (3 votes [0.51%] - View)

    Percentage of vote: 0.51%

  20. efectuare de cumparaturi online (22 votes [3.74%] - View)

    Percentage of vote: 3.74%

  21. administrare a contului/ conturilor de Internet Banking (15 votes [2.55%] - View)

    Percentage of vote: 2.55%

  22. proiectare a continutului printr-un videoproiector portabil sau pe un Display extern mai mare (9 votes [1.53%] - View)

    Percentage of vote: 1.53%

  23. vizualizare a continutului de pe dispozitive de memorie externa (17 votes [2.89%] - View)

    Percentage of vote: 2.89%

  24. descarcare de continut cu ajutorul unui client de BitTorrent (7 votes [1.19%] - View)

    Percentage of vote: 1.19%

  25. in alte scopuri (pe care urmeaza sa le enumerati mai jos) (10 votes [1.70%] - View)

    Percentage of vote: 1.70%

Vote Guests cannot vote

#37
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

View Post_-_, on 16 ianuarie 2014 - 16:16, said:

Nu stiam de o asemenea aplicatie. Poti sa imi oferi mai multe detalii? (Iata si un alt rol acestui topic: acela de a afla despre aplicatii noi care ne pot fi utile!).
Tableta este un mijloc la-ndemana pentru a afla sensul unui cuvant scris sau pentru traducerea aproximativa a unui text dintr-o limba in alta. Insa nu am intalnit pana acum o aplicatie care sa recunoasca si sa traduca propozitii exprimate prin intermediul limbajului oral. De unde poate fi descarcata aceasta aplicatie si care este denumirea ei in limba engleza? Cat de bine functioneaza recunoasterea limbajului oral? Detecteaza limba automat sau trebuie sa o selectezi? Cunoaste numai limbile de mare circulatie sau si alte limbi?
vad cau schimbat denumirea si se numeste traducator pentru conversatii aici sau mai multe variante aici.
chiar recunoaste bine vocea din romana si o traduce in alta limba.
succes

#38
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postwirespot, on 16 ianuarie 2014 - 16:22, said:

Google Translate face şi recunoaştere vocală şi scanează şi poze, pe lângă scris. Celelalte aplicaţii probabil folosesc API-ul Google. Încearcă întâi cu Translate.

Recunoasterea vocala am utilizat-o numai pentru search pe web. Habar n-am avut ca stie sa traduca ce-i dictezi. Oricum, la mine Google Translate nu afiseaza nicio optiune pentru recunoastere vocala...

View Postnick5roo, on 16 ianuarie 2014 - 17:36, said:

vad cau schimbat denumirea si se numeste traducator pentru conversatii aici sau mai multe variante aici.
chiar recunoaste bine vocea din romana si o traduce in alta limba.
succes

Multumesc. O sa instalez acum.

#39
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Google Translate , la mine merge perfect cat are internet , inca n-am apucat sa verific pachetele offline. Stiu doar ca nu functioneaza vocea in offline.
Mi se pare cel mai complet din cate am incercat de 5 ani . :)

Edited by conu, 16 January 2014 - 18:01.


#40
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am instalat aplicatia "conversație translator" (Conversation Translator v.1.2 Created by NyxCore) si a recunoscut perfect tot ce i-am dictat in engleza si mi-a tradus in limba romana.

View Postconu, on 16 ianuarie 2014 - 18:00, said:

Google Translate , la mine merge perfect cat are internet , inca n-am apucat sa verific pachetele offline. Stiu doar ca nu functioneaza vocea in offline.
Mi se pare cel mai complet din cate am incercat de 5 ani . Posted Image

Eu utilizam translate.google.com (dadeam paste la textul pentru tradus dintr-o limba in alta). Am instalat si aplicatia "Google Translate" dar nu recunoaste vocea la fel de bine ca si "Conversation Translator".
Chiar daca cea de-a doua aplicatie utilizeaza baza de date de la Google, recunoasterea vocala functioneaza mult mai bine decat in aplicatia de la Google.

Offline nu functioneaza niciuna. Nu exista optiuni pentru a descarca ceva 'module' pentru utilizare offline...

#41
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
sunt si offline translatori aici.
ma bucur ca ai gasit si ceva util la android, caci stiu ca esti fan 8 pe tablete :D

#42
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postnick5roo, on 16 ianuarie 2014 - 18:41, said:

sunt si offline translatori aici.
ma bucur ca ai gasit si ceva util la android, caci stiu ca esti fan 8 pe tablete Posted Image

Pe smartphone/ phablet sunt fan Android. Pe tablete sunt fan Windows 8. Sau mai bine zis sunt fan al combinarii celor doua instrumente. :)

#43
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 03.08.2010
la citit, cand am timp.

#44
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

View Post_-_, on 16 ianuarie 2014 - 18:50, said:


Pe smartphone/ phablet sunt fan Android. Pe tablete sunt fan Windows 8. Sau mai bine zis sunt fan al combinarii celor doua instrumente. Posted Image
ma insel sau ai si un 3D LG? parca te-am fazut pe forum la reprezentatnt LG

#45
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Apropo de combinare Windows + Android, Asus urmeaza sa lanseze un model cu dual-boot: Windows 8.1 (standard) + Android (comutarea intre cele doua sisteme de operare realizandu-se in numai cateva secunde): Asus Transformer Book Duet TD300. Aceasta tableta hibrida va creste considerabil posibilitatile unei tablete.

View Postnick5roo, on 16 ianuarie 2014 - 18:57, said:

ma insel sau ai si un 3D LG? parca te-am fazut pe forum la reprezentatnt LG
Sigur ca am. ;)

(Nu doar Smart TV 3D de la LG  ci si un monitor 3D de la LG cu TV tuner incorporat.

#46
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In ceea ce priveste alte utilizari ale unei tablete, acestea se pot observa in proiectul "Microsoft Surface" relevat de Bill Gates cu 7 ani in urma (un videoclip care ar trebui sa intre in 'Istoria tabletelor'):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7WIkrQu0-v0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Culmea este ca ceea si-a propus Microsoft a fost pus in practica de Lenovo cand a realizat tableta Horizon 2 cu diagonala de 27 inch.

#47
Mihai-D

Mihai-D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.06.2013
Eu tableta o foloseam in special ca suport pentru diverse obiecte, sau particule cum ar fi praful. Obisnuiam sa o las intr-un loc bine definit saptamani intregi fara a fi miscata, astfel gasind-o alaturi de un strat de praf mai gros decat tableta in sine.

Iar cand imi aduceam aminte ca are niste piese inauntru care actionate imi ofera niste imagini vizuale interesante obisnuiam sa ii schimb amintirile sa-i dau pastile peste pastile de la android 4.0.4 pana la batoane Kit Kat. Obisnuiam sa-i maresc IQ-ul pentru a gandi mai repede la benchmark-uri si uneori pentru a citi diverse chestii pe internet sau pentru a accesa Youtube.

Din fericire mi-am dat seama ca o tableta Android nu-i suficient de desteapta pentru a ma face sa o pastrez timp indelungat, un telefon parca este de ajuns. Singurele tablete pe care le accept sunt cele cu Windows.

#48
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostMihai-D, on 16 ianuarie 2014 - 22:47, said:

Eu tableta o foloseam in special ca suport pentru diverse obiecte, sau particule cum ar fi praful. Obisnuiam sa o las intr-un loc bine definit saptamani intregi fara a fi miscata, astfel gasind-o alaturi de un strat de praf mai gros decat tableta in sine.
...

Mi-a placut modul in care ai descris faptul ca nu ti-a fost prea utila tableta. Ti-am dat un like.

View PostMihai-D, on 16 ianuarie 2014 - 22:47, said:

Din fericire mi-am dat seama ca o tableta Android nu-i suficient de desteapta pentru a ma face sa o pastrez timp indelungat, un telefon parca este de ajuns. Singurele tablete pe care le accept sunt cele cu Windows.

Inainte de a fi lansat Windows 8, nu prea aveai multe variante: Apple iOS, Android, Blackberry OS... La ele s-a adaugat recent cel mai slab OS: Windows RT (care este aproape inutil).
In prezent nici eu nu as accepta o tableta fara Windows 8 (standard) care sa includa si interfata Desktop.
In ceea ce priveste smartphone-urile situatia se schimba. Eu prefer Android fata de iOS sau Windows Phone 8.

#49
Mihai-D

Mihai-D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.06.2013

View Post_-_, on 16 ianuarie 2014 - 23:32, said:

Inainte de a fi lansat Windows 8, nu prea aveai multe variante: Apple iOS, Android, Blackberry OS... La ele s-a adaugat recent cel mai slab OS: Windows RT (care este aproape inutil).
In prezent nici eu nu as accepta o tableta fara Windows 8 (standard) care sa includa si interfata Desktop.
In ceea ce priveste smartphone-urile situatia se schimba. Eu prefer Android fata de iOS sau Windows Phone 8.

Sunt complet de acord cu tine. iOS-ul nu ma satisface deloc, am avut un iPhone timp de o saptamana si l-am dat fara sa ma uit in spate. Android-ul este mult mai flexibil si mie chiar imi place sa ma joc cu el...sa mi-l personalizez dupa bunul plac :)

#50
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mi-am adus aminte de o tableta pe care ruleaza 3 sisteme de operare: Windows 8, Linux (Ubuntu 13.04) si Android 4.2: Ekoore Python S3. (Din pacate Ubuntu Touch inca nu a fost lansat oficial). Dar exista deja tablete cu doua sisteme de operare cum ar fi cea mentionata mai sus la care comutarea intre sisteme se realizeaza in numai cateva secunde. Un astfel de gadget deschide mai multe posibilitati de utilizare...

#51
Mihai-D

Mihai-D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.06.2013
Ar urma sa fie mult mai puternic Ubuntu Touch decat Android presupun, dar destinat mai mult tabletelor. Android-ul mi se pare inca foarte ok pentru un telefon :)

#52
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Deocamdata nu folosesc tableta decat daca vreau sa mai fac un browsing inainte de a adormi. Sunt la inceput, dar tableta nu va inlocui pentru mine laptopul, desktop-ul sau televizorul+mediacenterul, asa ca nu stiu ce ramane.

#53
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Folosesc tableta în principal pentru browsing, ceva jocuri și dacă nu sunt acasă la un film.

#54
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
O functie importanta a unei tablete este cea de "rama foto". Din pacate, am uitat sa adaug la chestionar si acest mod de utilizare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate