Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Propunere introducere post TV HD de muzică în rețeaua RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
savagedanyro

savagedanyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 12.04.2007
un arte HD nu s-ar cere, dar manele HD e musai :)

Si ne miram de exprimarile pline de greseli gramaticale aparute in societatea noastra.

#20
cutremurici

cutremurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 06.12.2013

View Postsavagedanyro, on 15 ianuarie 2014 - 15:46, said:

un arte HD nu s-ar cere, dar manele HD e musai Posted Image

Si ne miram de exprimarile pline de greseli gramaticale aparute in societatea noastra.

Eu am făcut o propunere, poți face și tu una. La fel, fiecare dintre noi. Poate așa am avea cu adevărat o grilă de programe diversificată, nu am avea, practic, cam același lucru la TV, indiferent de furnizor. De exemplu, mi-aș dori să văd un furnizor care să aibă curajul de a oferi un pachet minim cu preț fix, constituit din posturile must-carry, iar fiecare post TV suplimentar să fie tarifat cu câte o taxă separată. Așa, fiecare și-ar alege dintr-o ofertă DIVERSIFICATĂ de posturi TV și s-ar uita exact la ce își dorește. La ora actuală, ce e la RDS e - în mare parte - și la ceilalți (și invers). Repet: sunt atâtea posturi de televiziune BUNE și disponibile, condiția fiind ca unii dintre „capii” acestor rețele de cablu să poarte niște negocieri și să gândească „outside the box”. Ca să nu mă consideri manelist, te invit să vezi dacă am o exprimare plină de greșeli gramaticale. Crede-mă, aș renunța oricând la Taraf TV, Etno TV, Hora TV și alte mizerii pentru Planeta HD, respectiv la MTV România și Kiss TV pentru City TV Bulgaria. O spun în cunoștință de cauză, după ce am vizionat suficient timp aceste două posturi de televiziune care sunt net peste ce oferă acelea autohtone pe care le-am enumerat.

Cât despre cei care se simt ofensați de manele/chalga: eu când aud manele la petreceri PLEC. La fel fac și în cazul muzicii populare românești, care mi se pare fadă, lipsită de mesaj, enervantă și potrivită doar pentru cei care beau de sting. E muzică de pahar, after all. Nu înțeleg rolul și rostul muzicii populare (mai ales) la bairame, pentru că petrecerile de zi de naștere, spre exemplu, nu sunt nunți... și nici viceversa. Chalga e cu zece clase peste manelele autohtone: și din punct de vedere al clipurilor realizate, și din punct de vedere al aspectului interpreților, și din punct de vedere al vocilor lor. Iar cine îmi spune aici mie că la o petrecere nu ar dansa pe o melodie bulgărească, sârbească sau grecească (asemănătoare toate cu manelele, dar atât de diferite de fapt) e un ipocrit.

Au urlat atâția pe acest forum după pachetul Discovery, de parcă s-ar uita toată ziua la documentare. Au cerut atâția Comedy Central Extra, apoi au văzut că e un post mediocru față de Comedy Central (cel original). Și exemplele ar mai putea continua, iar toate au de fapt același motiv: „concurența le are, RDS când le introduce?”. Cum am mai spus, poate e timpul să gândim un pic diferit. Eu pariez că pe Planeta HD s-ar uita mai multă lume decât pe UTV HD sau 1 Music Channel, de exemplu. Chiar aș fi dispus să pariez pe bani treaba asta. Tocmai pentru că știu (experiență profesională) cât de ipocriți sunt românii.

#21
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
Nu sunt mare amator de manele, dar vreau postul ăsta în grila RCS-RDS. Răspunsul...la întrebarea...de ce? E pe pagina precedentă. La câte panarămi de canale tv avem în grilă, de ce să nu experimentăm şi aşa ceva?

#22
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012

View Postsavagedanyro, on 15 ianuarie 2014 - 15:46, said:

un arte HD nu s-ar cere, dar manele HD e musai Posted Image

Si ne miram de exprimarile pline de greseli gramaticale aparute in societatea noastra.
Stai tu liniștit că nu din cauza manelelor se exprimă lumea așa. Posted Image  Cunosc destui "anti-maneliști" care scriu mai prost decât noi!


Și mie îmi plac manelele bulgărești...unele sunt și inspirate de la noi sau făcute împreună (Vali G + Yanica, Costi Ioniță + Andreea etc.).

#23
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006

View Postsavagedanyro, on 15 ianuarie 2014 - 15:46, said:

un arte HD nu s-ar cere, dar manele HD e musai Posted Image

Si ne miram de exprimarile pline de greseli gramaticale aparute in societatea noastra.
si un arte SD ar fi bun.... bine ca inca nu au scos mezzo ...

#24
msr-smr

msr-smr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 15.03.2010
Sigur ca ar fi bune MTV-urile si VH1-urile, dar ar fi binevenite si posturile bulgaresti: Balkanika, Planeta HD, City TV...
De ce nu ? Sunt vecinii nostri si nu cred ca sunt posturi prea scumpe.
Si apropo de cei care au o parere proasta despre Balkanika: este un post care difuzeaza muzica balcanica: din Bulgaria, fosta Yugoslavie, Grecia, Turcia, Albania si chiar Romania.
La o calitate a imaginii si sunetului foarte buna si cu un continut superior celui difuzat de Taraf, Favorit, Etno, Hora, Inedit, Agro, eStrada, Nota (unguresc)...

Edited by msr-smr, 22 January 2014 - 13:37.


#25
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Ca sa va racoriti un pic, pana se va introduce Planeta HD sau SD, uitati aici niste linkuri, se vad in vlc. Mie varianta HD imi merge foarte sacadat, dar cea SD merge foarte bine.

Planeta TV http://212.70.148.11...39.1.1.125:4000
Planeta HD http://212.70.148.11...239.2.1.62:4000


Si, ca sa nu spuneti ca-s naspa, pun si un link cu Mezzo Live HD, care merge ok, http://109.233.194.2...4.21.21.64:1234

Edited by mojook, 22 January 2014 - 14:42.


#26
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postmojook, on 22 ianuarie 2014 - 14:33, said:

Ca sa va racoriti un pic, pana se va introduce Planeta HD sau SD, uitati aici niste linkuri, se vad in vlc. Mie varianta HD imi merge foarte sacadat, dar cea SD merge foarte bine.

Planeta TV http://212.70.148.11...39.1.1.125:4000
Planeta HD http://212.70.148.11...239.2.1.62:4000


Si, ca sa nu spuneti ca-s naspa, pun si un link cu Mezzo Live HD, care merge ok, http://109.233.194.2...4.21.21.64:1234
Daca n-ai net de la RDS...

#27
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004

View PostDIVX2006, on 22 ianuarie 2014 - 16:20, said:


Daca n-ai net de la RDS...
Chiar in aceste momente sunt in vizita la cineva cu net de la rds, de 50 mbps, nici aici nu merge, face aceleasi artefacte. Se pare ca alta e problema.

#28
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postmojook, on 22 ianuarie 2014 - 17:21, said:

Chiar in aceste momente sunt in vizita la cineva cu net de la rds, de 50 mbps, nici aici nu merge, face aceleasi artefacte. Se pare ca alta e problema.

Bingo ! daca serverul care le furnizeaza si lagaturile pana la RCS nu duc, atunci te caci pe netu ala de 1000,...io am 100mb de la rcs si sunt cazuri cand merge un streaming de cateva de sute de k  de toata jena, desi pe speedtest.net imi merge legatura super.

#29
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Asta ne mai lipsea, posturi de muzica bulgareasca. Eu imi doresc alte posturi din vestul Europei (Arte, de ex) si nici un post din est (Bulgaria, Serbia si alte tari de cacat).

#30
msr-smr

msr-smr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 15.03.2010

View Postblackcat, on 23 ianuarie 2014 - 04:45, said:

Asta ne mai lipsea, posturi de muzica bulgareasca. Eu imi doresc alte posturi din vestul Europei (Arte, de ex) si nici un post din est (Bulgaria, Serbia si alte tari de cacat).
1. Arte nu este post de muzica !
2. Nu exista tari de cacat (dar exista oameni de cacat) !
3. Romania este o tara din estul Europei !

Edited by msr-smr, 23 January 2014 - 09:55.


#31
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 09.03.2007
Era un post de muzica latino facut tot de bulgari LATINA FIESTA se chema, asta il vreau eu.

#32
Herman01

Herman01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmojook, on 22 ianuarie 2014 - 14:33, said:

Ca sa va racoriti un pic, pana se va introduce Planeta HD sau SD, uitati aici niste linkuri, se vad in vlc. Mie varianta HD imi merge foarte sacadat, dar cea SD merge foarte bine.

Planeta TV http://212.70.148.11...39.1.1.125:4000
Planeta HD http://212.70.148.11...239.2.1.62:4000


Si, ca sa nu spuneti ca-s naspa, pun si un link cu Mezzo Live HD, care merge ok, http://109.233.194.2...4.21.21.64:1234

Si postul sarbesc DM SAT este unul deosebit de bun.

#33
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004

View PostHerman01, on 25 ianuarie 2014 - 16:44, said:

Si postul sarbesc DM SAT este unul deosebit de bun.
Nu ma omor dupa dm sat, il am pe upc digital. In schimb, exista un post "national" de muzica croata, ii spune CMC TV, cu muzica foarte ok, in Croatia exista inclusiv pe dvb-t.

#34
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ar fi bine daca RCS ar introduce pachete pe care sa ni le putem alege, adica sa ne configuram singuri abonamentul. Astfel sa existe si un pachet de programe cu muzica si sa intre aici toate manelele si balcanismele pe care le doriti. Banuiesc insa ca RCS-ul trebuie sa plateasca pt toate programele si un astfel de pachet ar fi ceva mai scump.

#35
CristianRamirez99

CristianRamirez99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 24.06.2023
Mezzo HD , Balcan Music TV HD și să scoată Taraf TV

#36
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
:) Taraf are audienta mai mare fata de ce ceri tu!
Si sincer, prefer sa se uite lumea la Taraf decat la RTV.

Edited by vierme, 04 July 2023 - 21:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate