Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fedora - Cannot find a valid baseurl for repo: preupgrade.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Partitia de boot este de 256M si este partitionat separat pentru: boot, usr, var, /, tmp, swap si home.
Voi incerca sa instalez totul de la zero si daca tot fac asta o sa trec pe CentOS 6.5, dar am o intrebare:
- pentru un server care se doreste server web cu domeniu, server mysql, ftp cum este bine sa fac partitionarea: sa fac boot, root, swap si restul sau tot asa multe partitii.
Poate imi dati un sfat si ce dimensiune este suficienta pentru fiecare partitie in parte (am un hdd de 500G)

Edited by vdingo11, 14 January 2014 - 10:06.


#20
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Cel mai bine ar fi un LVM. Asta inseamana automat ca /boot va fi separat. Apoi, in acel LVM faci swap, / si /var. E mult mai bine sa ai /var separat de /, mai ales fiind vorba de un server. In loguri, care sunt aflate in /var, o sa se scrie cel mai mult. Cam astea ar fi "cerintele" minime. De la asta, poti sparge rootul si mai mult. /home separat, /usr separat etc.

Edited by flegma, 14 January 2014 - 18:44.


#21
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
256M partitia de boot - kernelul are in jur de 100Mb => poti avea maxim 2 versiuni instalate. Poti incerca cu package-cleanup sa stergi kernelul vechi (ma rog, daca te mai tenteaza ideea cu upgrade-ul).

Pt. o masina proaspata io as recomanda:
1. RAID 1 sau backupuri zilnice pe un hdd extern (probabil ar merge o imagine cu Clonezilla si apoi facute backupuri doar la db-urile de mysql si site-uri (daca codul sursa al acestora nu exista deja in ceva source control extern - bitbucket, github, server local)
2. LVM - daca nu-ti ajunge spatiul pe server, mai adaugi un hdd si extinzi partitiile. Dar tre' sa studiezi documentatia
3. minim /boot, /home, /var si evident /swap

Edited by shiva, 14 January 2014 - 22:13.


#22
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
1. Va multumesc de recomandari, dar care ar fi necesarul de spatiu pentru fiecare in parte pentru /boot, /swap, /var, /, si /usr.

In plus vreau sa va spun ca pana la urma am reusit sa fac upgrade-ul de la 16 la 17 (am marit cu Gparted partitia de boot la 1 G) si abandonez deocamdata idee de instalare noua (dar ma intereseaza spatiul necesar pentru fiecare partitie ca ma voi ocupa ulterior de asa ceva)
Acum am ajuns la versiunea 18 dar am niste erori la servicii printre care la kdump (spune ca nu are memorie suficienta pentru crash)
Am gasit pe net o rezolvare http://pkgs.fedorapr...t/commit/?h=f18 dar nu imi dau seama cum aplic acel update dupa ce descarc .zip (system-config-kdump-f18.zip) sau system-config-kdump-f18.tar.gz
2. cum se pot aplica acele update-uri

3. in momentul in care booteaza un calc in linux cum pot opri derularea scrisului la un moment dat (sunt niste erori pe care nu reusesc sa le citesc si nu stiu cum sa inghet imaginea pentru un timp)

Multumesc.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa boot te loghezi si dai si tu un dmsg | less si te uiti sa vezi ce erori au aparut la boot.

/boot = 512MB ar fi okay asta dacz dupa update la kernel nu dai remove la versiunile vechi. Daca vrei sa compilezi de test o versiune de kernel si mai pastrezi si 2 - 3 versiuni de kernel instalate din repo cei 512M sunt necesari si suficienti. Eu de obicei am /boot de 150M;
swap = intre 1.5 si 2x RAM e ce se recomanda depinde cat ram ai in sistem la 4G ram ii dai si tu un 4G sau 6G swap daca vrei fiind un server ii poti da si 8G sa fie;
/var = cam 2G cred ca sunt okay eu folosesc pentru var de obicei 1G acum am pus 2 sa fie insa nu am nevoie de asa mult spatiu; Fedora downloadeaza rpm-urile undeva in /var inainte de a le instala si ii dai dupa instalare un yum clean sau yum clear nu mai tin minte care din ele ca sa goleasca cache-ul in rest in var ai de obicei log-urile si alte chestii care nu consuma mult;
/usr = 8 - 10G pentru varianta pe 32 biti si 16 - 20 pentru cea pe 64 biti tine cont ca totul se duce in /usr insa odata instalat tot ce trebuie acesta nu mai creste foarte mult;
/opt = pentru server nu stiu ce sa zic ca aici vin unele chestii optionale gen libre / open office si alte chestii de genul pe care de obicei nu le pui pe server;

Daca aveai CentOS / RHEL atunci aveai /srv in care montai o partitie mare ca de obicei pe aici se tin chestii care tin de servere cu conditia sa modifici scripturi / conf-uri sa specifici ca director /srv in loc de cel default.

Schema mea de partitionare:
/boot = 150M
/ = 4G
swap = 4G
/usr = 10G
/var = 2G
/home = ~450G

#24
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc Kagaroth.
Daca nu reusesc si instalez de la zero pun CentOS. Nu am inteles ce este cu acea partiti /srv - o voi folosi sa montez in ea alte partitii deja existente?
(am incercat centos 6.5 in virtual si imi apar doar partitiile: /boot, /home, /tmp, /usr, /var, /usr/local, /opt nici urma de /srv)

Upgrade-ul la F17 a mers perfect pana la urma si totul era ok. Dupa ce am facut si upgrade la 18 am erori.
Imi puteti spune va rog cum pot aplica   http://pkgs.fedorapr...t/commit/?h=f18
Am descarcat arhivele si ma uit ca mata la schiuri. - nu am mai facut asa ceva.

Edited by vdingo11, 15 January 2014 - 16:18.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://wiki.centos.o...Tos/RebuildSRPM
http://docs.fedorapr...de/ch11s03.html
http://repoforge.org...ge/rebuild.html
http://unix.stackexc...-install-a-srpm

Idea este ca acel fisier .spec este folosit la a crea un pachet .rpm si a iti compila softul din surse deci ai nevoie si de surse. daca nu ma insel eu cu patch patch-ui un fisier, nu mai stiu sigur.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
LE: Din zip-ul ala download-at te intereseaza fisierul spec. Link-urile de mai sus te invata ce sa faci cu acel fisier.

#27
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Partitia /srv  de care zicea Kagaroth o faci tu, de mana, in timpul instalarii, cand faci partitionarile. Poti face oricate partitii dinastea custom.

Btw, ce erori ai pe F18? Mi se pare ciudat sa ai nevoie de un patch pe kdump, care nici macar nu-i componenta esentiala a sistemului (face parte din KDE).

Edited by shiva, 15 January 2014 - 19:43.


#28
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View Postshiva, on 15 ianuarie 2014 - 19:42, said:

Partitia /srv  de care zicea Kagaroth o faci tu, de mana, in timpul instalarii, cand faci partitionarile. Poti face oricate partitii dinastea custom.

Btw, ce erori ai pe F18? Mi se pare ciudat sa ai nevoie de un patch pe kdump, care nici macar nu-i componenta esentiala a sistemului (face parte din KDE).

Dupa ce selectez F18 din grub imi apare
[1.620547] system[1] Job multipatch.service start deleted to break ordering cycle startig with basic target start.
Apoi intra in Fedora si pare totul ok.
Daca dau systemctl status imi da niste erori la kdump.service si la blutooth apoi cand dai fedup-cli la versiunea 19 imi spune ca vrea restart si dupa restart, imi apare versiunea de upgrade, dau pe ea si se restarteaza si fara a finaliza upgrade-ul.
Eu zic ca este ceva in neregula cu acel [1.620547] system[1] Jo............. dar nu stiu exact.

#29
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Posteaza logurile de la boot (editate corespunzator pentru a proteja inocentii).

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://groups.googl...ers/1d_p8ai23dA
https://bugzilla.red...g.cgi?id=789731

#31
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View PostMembruAnonim, on 16 ianuarie 2014 - 10:55, said:

Am reusit sa scap de acel mesaj de inceput cu sfaturile din link-ul de mai sus

View Postshiva, on 16 ianuarie 2014 - 10:40, said:

Posteaza logurile de la boot (editate corespunzator pentru a proteja inocentii).
Nu stiu de unde sa le iau pentru a le posta.

In plus nu reusesc urmatorul upgrade de nici o culoare.
Dupa ce dau fedup ... 19... este ok cere restart, dau restart si la un moment dat da niste erori (pe care nu vad sa le citesc) si se restarteaza imediat.
Cum pot citi acele erori

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apasa break / pause pe tastatura cam cand da erorile respective ar trebui teoretic sa puna pauza efectiv la procesul de boot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate