Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Synology anunta DSM 5.0

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Din ce am vazut pe forumul xpenology, doar versiune 5.0 beta merge momentan, cea finala nu merge.
Mai mult, pierzi datele.

Ai rabdare sa iasa versiunea Trantor.

#20
racko

racko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.02.2011
Salutare!

Am instalat si eu DSM 5.0 pe un DS213 si am o problema, nu functioneaza Share Link-ul pentru directoare. Mai exact, link-ul este generat (apare ca valabil si valid in Shared Links Manager) dar cand accesez link-ul in browser nu se intampla nimic (niciun mesaj de eroare, pagina ramane alba). In acelasi timp Share Link-ul functioneaza fara probleme pentru fisiere ...

Are cineva idee de ce se intampla asta?

Mersi!

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Problema e stiuta de ceva vreme si pe 4.x, dar doar daca pui parola.

#22
racko

racko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.02.2011
Problema asta n-a fost intotdeauna. Initial nu puteai partaja un folder decat cu autentificare. Ulterior s-a putut partaja un folder si putea fi descarcat de oricine avea link-ul, fara niciun fel de autentificare (folderul era automat arhivat *zip si "servit" ca un fisier individual).

Intre timp am aflat cine este acum de vina: DSM 5.0 si Internet Explorer (cred ca vina este impartita Posted Image). In IE11 (x64) se deschide o pagina alba, fara niciun mesaj de eroare. In Mozilla Firefox si Google Chrome este afisat continutul folder-ului partajat si ai posibilitatea sa descarci indiviidual orice fisier sau intreg folder-ul care in prealabil este arhivat *zip.

Edited by racko, 14 March 2014 - 14:26.


#23
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Se pare ca are destule bube DSM 5. Pe mine ma deranjeaza foarte mult ca inca nu au rezolvat cei de la Synocomunity problema lui Owncloud. Ma bazam mult pe el. In al doilea rand DSM 5 mananca al drakului de mult ram fata de 4.3. In 4.3 abia daca vedeam ram-ul ocupat 20-30% maxim. Acum minim 40-50% in ver 5. Nasol, cand "roade" ceva se duce peste 80%. Se laudau ca e mai optimizat. Mai mult tam-tam-ul ce-a fost de el.
Eu am incercat share-ul si am ecran alb incusiv in Chrome si Firefox.
Parca si setatile le-au alambicat de tot. Deocamdata cu greu gasesc ce ma intereseaza.
Si mutat pe un alt domeniu am zid sa refac certificatiul dar imi ingheata pe generarea lui. Cred ca am incercat de 15 ori dar acelasi rezultat. Daca iesi din browser si intri din nou, ai certificatul generat. Sper sa fie complet.

Edited by dcrst755, 15 March 2014 - 01:46.


#24
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Incearca Bittorent Sync.
In privinta certificatului, cum ai procedat ( cel putin inainte, cand mergea)? Am incercat cu certificat propriu si emis de altii, si nu am reusit  decat sa zapacesc semnatura electronica (lantul de incredere pe care il aveam). Ar fi trebuit sa incerc pe alt calculator, am renuntat intre timp.

#25
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
dupa cum am spus, am creat un certificat propriu si la apasarea butonului de creare sta pe mesajul waiting sau cum i-o mai spune la infinit. Am urmarit si procesul rulat care se termina relativ repede, dar tot pe wainting ramane. Nu mai poti sa faci nimic in DSM. Asa ca ies din browser, ma loghez din nou si am certificatul creat.

#26
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
cei care folositi Web server ati reusit sa gasiti solutia minune de permisiuni?
Eu nu reusesc sa mai fac update-uri la wordpress sub nici o forma. Am incercat toate veriunile owner si permisiuni pe fisiere si directoare fara nici un rezultat. Am incercat chiar si permisiuni 777 pt tot directorul si degeaba. Am clasicul mesaj care deja il visez si noaptea din imaginea de mai jos.
Sigur ca as putea sa fac treaba manual, dar pe mine ma irita ca nu merge automat ca in DSM 4.3. Deja devine stresant DSM 5 si sincer ma intreb care sunt avantajele lui reale pana la urma. EU unul nu am gasit absolut nici unul.
Am deja 2 tichete deschise pe la ei. Sa vedem cand apuca sa raspunda, ca la cate or avea cu DSM 5....

Attached Files


Edited by dcrst755, 17 March 2014 - 17:30.


#27
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Destule buguri si probleme se pare, si avantaje clare nu prea sunt in noua versiune.

#28
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Posted Image Gata. M-am saturat de DSM 5. S-a umplut paharul. Vad ca am problema si cu Quickconnect. NIci nu mai stiu ce drak merge bine. Am probleme cu pachetul Web, cu Cloud, cu generarea de certificate, cu QuickConnect, Owncloud nu merge, etc.  Are cineva ideea cum scap de idiotenia de DSM 5? vreau sa revin la 4.3 fara stergerea datelor. Din 11 martie de cand am bagat prostia asta de DSM nu a existat o singura zi sa nu bibilesc la el si m-am saturat iar suportul lor e varza in acest moment. Sau sa incerc o resintalare de DSM 5. Nici nu mai stiu ce e bine. NU mai are nimeni experiente cu el?
Please Posted Image

#29
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
http://ukdl.synology...d/DSM/4.3/3810/

Ar trebui descarcat tot site-ul, peste tot e 5.0 acum.

#30
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
direct de pe site-ul web se dau de acolosi versiunile anterioare.
m-am suparat si am reinstalat DSM5. si mi-am rezolvat problemele. Deocamdata pare ca merge totul ok inclusiv updateurile la blogurile din NAS. Bine-nteles ca solutia cvasi-universala la suportul Synology este sa le dai acces SSH la server. Noroc ca mi-am rezolvat singur problemele.

#31
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Posted Image  cred ca tb sa ma mai supar odata. Cand credeam ca totul mergea bine, acum nu mai merge VPN-ul. ceva legat de tls si certificat. Le-am intors pe toate partile si nu vrea. Apropo am aceeasi problema cu inghetarea la crearea unui certificat.

#32
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Chestia cu certificatul nu mi-a reusit, mi-am mai si zapacit semnatura electronica. La VPN a mers cu PPTP ( nu necesita certificat), insa doar de pe win7, de pe XP nu.

#33
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
la mine nu stiu ce drak are ca a mers foarte bine OpenVPN dar cred ca sa dus draku de la update 1 al DSM5. deja am facut varza certificatele. De generat nu stiu in ce masura le genereaza ca se blocheaza la generare. Sa inteleg ca numai noi doi avem DSM5 pe aici si certificate proprii. Altii vad ca nu se plang.

#34
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Eu sunt cu 4.3, nu am trecut la 5.

#35
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
bine ai facut.
Acum o solutie la DSM 5 pentru cei care nu mai au rabdare si vor sa foloseasca Owncloud 6.0.1.2 de la Synocommunity. Se stie ca in momentul de fata cele 2 sunt incompatibile, dar s-a gasit totusi o solutie de compromis ca sa functioneze si anume:
- Se instaleaza din pacehtele 3rd package Owncloud (in momentul asta v6.0.1.2) fara a rula automat pachetul dupa instalare si presupunem ca directorul share este cel implicit \\NAS\owncloud (in terminal ssh se afla in /volume1/owncloud) iar directorul web al lui este tot cel implicit \\NAS\web\owncloud (in terminal /volume1/web/owncloud)
- din terminalul SSH schimbam ownerul si grupul la cele 2 directoare de mai sus
chown -R http:http /volume1/owncloud
chown -R http:http /volume1/web/owncloud

apoi la directorul share acordam permisiuni 755
chmod -R 755 /volume1/owncloud

- in DSM 5 la Control Panel - Web Service - PHP settings bifam Customize PHP open_basedir si adaugam la sfarsit

Quote

:/volume1/owncloud
si apasati Apply.
- acum dati drumul la serviciul Owncloud si accesati-l.
Isi face treaba si ignorati din administrarea Owncloud avertizarile PHP.

Tot la DSM 5, cei care ati facut upgrade de la 4.3 si nu aveti o instalare curata de la 0 la DSM 5 trebuie sa schimbati neaparat owner-ul la tot directorul web sa fie http (utilizatorul sub care ruleaza apache in DSM5), altfel aveti avea diferite probleme cu paginile wordpress.
chown -R http:http /volume1/web

Din experienta mea la acest owner se adauga si permisiunile clasice recomandate pentru paginile wordpress:
# permisiunile pe directoare si fisiere#
find /path/to/your/wordpress/install/ -type d -exec chmod 755 {} \;
find /path/to/your/wordpress/install/ -type f -exec chmod 644 {} \;

iar pe directorarele si fisierele din wp-content din wordpress se dau permisiuni 755
chmod -R 755 /path/to/wordpress/page/wp-content


Daca cumva din DSM 4.3 ati mostenit in directorul wp-content si celebrele directoare @eaDir trebuie neaparat sa le stergeti altfel nu veti putea face updateuri la plugin-uri de exemplu caci nu se poate face stergerea directorului de plugin automat pentre a se face update
find /path/to/wordpress/page/wp-content -type d -name "@eaDir" | xargs rm -rf ;


Daca aveti cumva definit in wp-config.php utilizatorul ftp pentru update automat, sa-l stergeti. Noul apache se incurca de el. Va face automat update-ul cu noul utilizator http definit mai sus drepturi.

Astfel este rezolvarea a 2 probleme majore ale mele cu DSM 5.
Daca altii ma pot ajuta cu serviciul ala de rahat ssl al lui DMS 5 care se pare ca e defectuos i-as fi racunoscator.

Edited by dcrst755, 29 March 2014 - 12:32.


#36
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Posted Image super tare faza......numai ce am gasit solutia la Owncloud si am postat-o ca exact acum cateva minute baietii de la Sybocommunity sa laseze update pt el. Asa ca, copii bagati noua versiune de la ei 6.0.2.3.
ia sa vedem, dau de altele acum si o iau de la 0??

EDIT: gata. confirm ca merge. dar sa dezactivati open_basedir daca o aveti activata caci altfel aveti ecran alb

Edited by dcrst755, 29 March 2014 - 15:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate