Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

RDS - La cat timp ati primit rourerul gigabit?

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

Poll: RDS - La cat timp ati primit rourerul gigabit? (158 member(s) have cast votes)

La cat timp ati primit routerul?

  1. 2 saptamani de la instalare (25 votes [15.82%])

    Percentage of vote: 15.82%

  2. 1 luna de la instalare (5 votes [3.16%])

    Percentage of vote: 3.16%

  3. 2 luni de la instalare (9 votes [5.70%])

    Percentage of vote: 5.70%

  4. Instalarea mi sa facut si inca mai astept routerul (68 votes [43.04%])

    Percentage of vote: 43.04%

  5. Am optat sa folosim routerul propriu sau conectiunea pe direct (51 votes [32.28%])

    Percentage of vote: 32.28%

Vote Guests cannot vote

#37
kpy_rob3rt

kpy_rob3rt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2009
Nu mai am cum sa dau Edit, dar ce credeti? au venit cu router-ul in dinti a2-a zi de la semnarea contractului.

Nu va bucurati, Router-ul este o porcarie de HUAWEI HG8245... 65mbps Wi-Fi, 2antene mici de 2dbi(cred, ca nu scrie pe nicaieri dar arata identic cu cele ale fostului meu router) wireless n2,4ghz in rest niici un fel de specificatii, Apropo, cand am vazut HUAWEI HG am crezut ca a venit romtelecom-ul peste mine cu un router Posted Image)

Edited by kpy_rob3rt, 02 October 2014 - 01:56.


#38
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
De ce, Huawei reprezinta Romtelecomul la noi in tara? Huawei a colaborat cu RDS cu mult inaintea Romtelecomului.

#39
kpy_rob3rt

kpy_rob3rt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2009
Pentru ca in 2 cuvinte este un router prost... si mi-am adus aminte de cosmarurile pe care le aveam cu routerele Huawei pe vremea cand Romtelecomul era in floare si trebuia sa te conectezi la un huawei hg... si stiai de cand vedeai numele ca o sa iti mearga prost... nu datorita faptului ca huawei-ul nu este bun ci datorita rtc. cu viziunea de atunci si cu internetul de astazi se pare ca este si huawei-ul un router prost... sau poate cel putin al meu... 429mbps la fl1000 la ora3 dimineata? semnal in casa...nu am :)) adica fostul meu router pe care-l foloseam la FL100, un ASUS cu vreo 4 generatii inaintea huawei-ului avea semnal mai bun chiar daca antenele sunt la fel de mari, windows-ul imi afisa viteze mai mari de 64Mbps la wireless chiar si cand nu eram cu laptop-ul langa router...

#40
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
1. este ONT, cu functie de router; http://huawei.com/en...g8245/index.htm
2. faci o sesizare si ceri ONT simplu, si-ti pui router-ul tau, in bridge - toata lumea multumita.

#41
kpy_rob3rt

kpy_rob3rt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2009
Pai eu vreau ont simplu si routerul de la ei. Si mai multumita o sa fie toata lumea

#42
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005

View Postspavian, on 25 septembrie 2014 - 17:10, said:

Comanda din7.07 si nici un semn pana acum.  Mai așteptăm.....
7.07 si eu si tot fara stoc
RDS rulez ! Posted Image

#43
kpy_rob3rt

kpy_rob3rt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2009
Preferam sa nu imi vină nici mie decat dupa 2 luni decat sa vina cu porcaria asta

#44
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Pai fa sesizare si cere...doar nu au vreo ghicitoare sa cunoasca ce vrei :) Nu esti primul caz, ce renunta la ONT-ul asta, in favoarea celuilalt + router; o sa dureze sau nu, dupa noroc si cat de repede faci cunoscuta problema ta. Succes!

#45
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Am optat pentru trecerea de la 100 la 200 si am cerut un rourer gigabit. Am inteles ca trebuie sa mai traga un cablu, pe cel existent fiind si telefonul fix. Am inteles ca se poate renunta la a se mai trage un cablu daca am acel rourer gigabit de la ei .
Acum intrebarea mea, sa trag un cablu sau sa iau acel rourer gigabit de la ei?

Edited by bogdan074, 02 October 2014 - 15:00.


#46
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Router-ul, in chirie, 5 lei, dar....mai bine alegi FB500 si router-ul e gratuit(ajungi la 44lei, FB200 + chirie router si e 45lei FB500).

LE - daca ai toate serviciile, de la ei, pe noua oferta, poti sa ai si FB1000, la 45lei :)

Edited by pustiux, 02 October 2014 - 16:03.


#47
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Am si mobil si fix si cablutv
Intrebam cum e mai bine sa mai trag un cablu sau sa iau touter de la ei?

#48
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
cablu separat e sfant - dar routerul e mai comod - nu dai alte gauri...

Eu personal as merge pe router - ca nu prea folosesc tel fix
Pt. persoane ca ai mei care folosesc des tel fix as recomanda cablu separat - routeru mai crapa :)

#49
kpy_rob3rt

kpy_rob3rt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2009
Orice ai face un cablu in plus ei tot iti trag (fibra optica) asta daca reteaua este destul de dezvoltata in zona ta. Daca nu tot iti trag un cablu separat ptr telefonia fixa (2fire) deci oricum ai lua-o in cablu in casa in plus tot iti baga...

#50
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Telefonia fixa, pe cablu separat e intr-adevar necesara cand ai alarma, sau ceva ce depinde de fix(daca urmaresti forumul vezi user-ul sasekay, el are alarma, pe fix); din router, sau din ONT(conexiune FTTH), daca n-ai necesitati, speciale, pt inca un cablu.

LE - intrarea in casa a fibrei, eu zic ca merge si pe gaura, vechiului UTP...dupa ce-l scoti/tai...
- mai este si varianta, fixomobil(cum am eu).

Edited by pustiux, 02 October 2014 - 16:23.


#51
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Stau la bloc la parter iar semnalul,la mobil e varza, pentru un fix mobil, am un router , si doream sa stiu cum e al lor mai ales pa partea de wi-fi

#52
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postkpy_rob3rt, on 02 octombrie 2014 - 10:46, said:

Pentru ca in 2 cuvinte este un router prost... si mi-am adus aminte de cosmarurile pe care le aveam cu routerele Huawei pe vremea cand Romtelecomul era in floare si trebuia sa te conectezi la un huawei hg... si stiai de cand vedeai numele ca o sa iti mearga prost... nu datorita faptului ca huawei-ul nu este bun ci datorita rtc. cu viziunea de atunci si cu internetul de astazi se pare ca este si huawei-ul un router prost... sau poate cel putin al meu... 429mbps la fl1000 la ora3 dimineata? semnal in casa...nu am Posted Image) adica fostul meu router pe care-l foloseam la FL100, un ASUS cu vreo 4 generatii inaintea huawei-ului avea semnal mai bun chiar daca antenele sunt la fel de mari, windows-ul imi afisa viteze mai mari de 64Mbps la wireless chiar si cand nu eram cu laptop-ul langa router...
Wifi-ul intr-adevar poate sa fie prost dar la viteza nu cred ca e vreo problema de la el. Ce PC ai? Problema poate fi de aici.

Edited by diZy, 02 October 2014 - 17:13.


#53
kpy_rob3rt

kpy_rob3rt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2009
Nu e vb de pc. am pc cu ssd 512gb i7 placa retea 10/100/1000 mai am o placa retea pe usb3.0 tot 10/100/1000. Maxim am prins 430mbps noaptea la ora 3.00 nu cred ca e vb de traffic aici sau altceva... Problema la mine e alta. Am luat ab. De 1000 datorită prețului. ..era cu 6 lei in plus față de cel de 100 pe care il aveam si oricum trebuia upgradat la 200 si am zis decat sa dau 5lei in plus pe luna mai bn 6+router moca. Acum ideea e ca vroiam tplink ala neaparat pentru streaming video prin dlna. Avea 5ghz era genial si port ptr imprimanta. 430 mbps nu fac scandal pentru ei oricum se misca bine fac scandal ptr router ca mi.au adus coaja asta. Mai bn faceam up la 200 si dadeam 350 lei pe un router. Da asa e cand nu ai bani...
Atasez un speedtest pe wireless semnal full...Up mai mare ca down???Posted Image  Tare! o sa-mi creasca ratia :)) Lasand gluma la o parte, este o problema pe undeva:(

[ http://www.speedtest.net/result/3803643000.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kpy_rob3rt, 02 October 2014 - 17:37.


#54
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Atunci poate fi si de la ei. Nu e vorba de scandal dar poti face o sesizare sa vina si ei cu laptopul lor si asa vezi sigur cat duce linia respeciva. Cat despre TP-Linkul acela nu uita si de problemele lui.

Edited by diZy, 02 October 2014 - 18:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate