Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Reteta curcan umplut?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005
Nu m-ai nimerit...dar lasa ca iti spun pe privat ce si cum.
Nu era vorba de coretitudine, era vorba ca nu mi se pare corect ca intr-o tara si asa facuta praf de astfel de fenomene sa mai si tratam pe cei in cauza cu atata seninatate, braconajul este un fenomen foarte grav si trebuie "infierat" cu manie proletara.

#20
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu mi-am propus pt.2014 sa incerc sa fiu si mai putin ipocrita decat eram deja, asa ca da, braconajul e un fenomen f.grav, la fel de grav ca si neplatitul impozitelor, la fel de grav ca si nesimtirea cu care ne trateaza statul, etc.

#21
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
@Parintele si Anknic: vanatoarea in tarc gen Tiriac+Nastase+300 mistreti impuscati mi se pare o lbaa trista de imputit nu de vanator. La fel mi se pare si "recoltarea" de vanat ca aduci vanatul la troc si il obisnuiesti sa vina acolo 4 saptamani la rand si cand iti vine bine il pusti din foisor si te lauzi cu un trofeu de cerb.

Intre iepuri si fazani orbiti de faruri si apoi pusi in oala (asa a fost soarta lor sa stea in drum) si caprior sau mistret puscati (momiti) la hranitoare e o diferenta nu de gust, e diferenta de "colectare".

Ca e aleator fazanul blocat in faruri dar nu e aleator cand eu aduc la hrana/troc capriorul si din foisor il pusc. Cand intamplarea cu fazanul se intampla e distropie, fazanul trebuie declarat si impaiat la Antipa, cand intamplarea cu capriorul e programata e legal si daca e legal il mancam.

Nu vi se pare ceva gresit aici? Pot sa omor cotofana daca vine la puii mei, pot sa omor cartita daca imi roade rasadurile, pot sa omor sobolani, gandaci de colorado, viezure pot sa omor daca il prind insa nu pot sa omor vulpe, iepure, mistret. Ca e fond. Parintele zice ca e fond si daca mistretii fac prapad in gradina mea sa cer despagubiri.

Pacatul meu e ca am gradina intre oameni si ma vad, altfel as pune laturi si ce se prinde intra in oala. Ce intra in oala face mai mult decat despagubirile alea pe care as putea sa le cer. Ca eu am vazut 10 ari plantati cu rasad de rosii si ardei terminati intr-o noapte de mistreti pe la Godeanu, in 2009.  Godeanu, zona tineretilor lui Horia, unde noaptea nu se doarme, se bate in oale ca sa sperie mistretii.

Nu am voie sa "recoltez" vanat de pe terenul meu, vanatul apartine unei asociatii de vanatoare. Pai s-a impiedicat vanatul in bucataria mea si si-a frant gatul, ce era sa fac? Nu stiu cine a lasat o sarma in padure si s-a impiedicat iepurele in ea. Sa faca bine asociatia aia de vanatoare sa isi tina vanatul in perimetru.

#22
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Domnu, suntem guvernati de niste legi, bune-rele trebuiesc respectate. Aprofundati un pic legea cinegeticii si veti vedea ca lucrurile nu sunt chiar asa.
Suntem deja pe langa, scuze curcanului ce se vrea in burta rumanului.

#23
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005
Evident ca nu e asa, in plus nu e vorba doar de lege dar ma rog...Mie nici vanatorii nu-mi plac, nu ei ca specie ci majoritatea celor care practica treaba asta si care nu mai au demult nicio legatura cu CE AR TREBUI SA FIE vanatoarea si vanatorul...
Pentru mine vanatorul trebuie sa fie ala care ocroteste vanatul si arealul acestuia si care , printre altele, are si rolul de a ajuta natura sa pastreze un echilibru si sa faca o selectie pentru ca din cauza oamenilor care au intrat peste ea, natura uneori devine incapabila sa faca asta. Ca se mai face si o afacere si se suprapopuleaza pentru a avea unii ce sa recolteze, e alta poveste si ar fi ok si asta pana la un punct.
Din pacate majoritatea vanatorilor sunt niste cretini care beau ca porcii si omoara ce pot, cand pot si unde pot...
Eu i-am raspuns Ancai drept atentionare pentru ca nu mi se pare ok sa tratezi cu atata lejeritate mizerabilitatile alea facute de unii prin padure dar mai ales sa dai de inteles unora care poate nu au habar de lege ca e ok sa omori animalul pentru ca e pe terenul tau...nu e deloc asa...In rest fiecare cu parerile lui despre,  si fiecare intelege cat poate si cat vrea din ce spun ceilalti.
In fine, poate ca e mai bine sa nu avem deloc fauna, sa nu mai avem nic paduri, sa distrugem tot pentru ca, nu-i asa, in fond ne platim impozitele si poate iepurele ne roade carza, poate fazanul ne aduce pesta in curte sau poate padurea e plina de capuse care ne pun viata n pericol...si mai face si umbra, da-o dracu....

Fiecare cu felul sau de a intelege lucrurile astea...eu raman la principiile mele...ca fapt divers, ca sa nu creada unii ca una spun si alta fac, am trait si traiesc in lunca langa padure... pescuiesc de cand ma stiu... nu imi aduc aminte cand am luat acasa unltimul peste si ma cam doare asa un rinichi atunci cand din prostie , voit sau nu, ranesc un amarat de peste...Eram si eu pescar ca multi altii, eram si vanator, am facut mai multe decat viseaza unii greuceni de pe aici si de aiurea....numai ca eu am trait cu garla aia a mea moarta, cand am vazut primul clean nu stiam ce-i ala, ma scaldam in gropi de mal cu petrol .Am copilarit si eu cu plimbari in zori sau nopti petrecute in padure, sa vedem pasajul caprioarelor cu iezi...si azi am ajuns sa fie sarbatoare cand vad macar o un tap handicapat care ar fi trebuit de 2-3 ani scos, vanatosii au "scos" insa tot, orice altceva, "trofee" pe banda, nu si ce TREBUIA sa scoata nu....bun si asta asa handicapat cum era, intre timp a disparut, a ramas amintirea...
..am invatat, in timp, sa respect niste lucruri , inveti asta doar atunci cand nu le mai ai sau nu le-ai avut si le primesti in dar...daca ai putin creier si iti pasa...de tine, nu de altii, in primul rand de tine...
Dar deh, poate sunt eu mai ciudat, curcani sa fie, umpluti cu de toate, la toata lumea.

#24
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View Postkatlin, on 31 decembrie 2013 - 01:07, said:

Domnu, suntem guvernati de niste legi, bune-rele trebuiesc respectate. Aprofundati un pic legea cinegeticii si veti vedea ca lucrurile nu sunt chiar asa.
Suntem deja pe langa, scuze curcanului ce se vrea in burta rumanului.


Sa ma scuze si pe mine curcanul dar legea citata spune:

art 13, paragraful e: "Persoanele juridice care contracteaza spre gestionare fonduri de vanatoare au obligatia prevenirii pagubelor cauzate de vanat si prin vanatoare culturilor agricole, animalelor domestice si fondului forestier si raspund de pagubele produse acestora, indiferent de forma de proprietate"


art 15, paragraful 4: "Despagubirile se stabilesc, in conditiile legii, la cererea persoanei pagubite, depusa in termen de 3 zile de la data cand persoana pagubita a constatat producerea pagubei, de catre o comisie compusa din: reprezentantul administratiei publice locale, imputernicitul gestionarului fondului de vanatoare si persoana pagubita, care incheie in acest scop un act constatator"

Legea asta e bine facuta: proprietarul fondului de vanatoare are obligatia prevenirii pagubelor cauzate de vanat dar nu spune cum il sanctioneaza daca nu o face; apoi determinarea pagubei se face intre pagubit si reprezentantul fondului plus o secretara din primaria locala.

tot din lege: "(7) Pagubele cauzate de vanat si prin vanatoare, precum si cuantumul despagubirilor se expertizeaza de catre expertii tehnici de vanatoare".

Dar eu am "conacul" pe Muntii Mehedintiului, mai sus de Ciresu si acolo imi duc din primavara vitele si acolo am cultura de porumb; si acolo ajungi luand muntele pieptis vreme de 4 ore. Si vin mistretii in fiecare noapte sa imi rada cate 15 randuri de porumb odata.

As vrea sa-l vad pe reprezentantul fondului+reprezentantul primariei+ expertii tehnici cum ajung ei acolo sus sa evalueze; trebuie sa urce muntele per-pedes carand mapele si formularele si pixurile ca nu ajungi cu masina acolo. Asta daca as putea sa-i anunt in 3 zile de la constatare ca trebuie cerere scrisa la un ghiseu, nu merge cu un telefon (nici cu telefon nu merge ca nu e semnal acolo).

Legea e pe hartie; in realitate daunatorul ori e alungat (focuri permanente pe dealuri si bati in table si haulesti toata noaptea doar doar se sperie mistretii) ori pui laturi/capcane si mai reduci din ei. Ca aceeasi lege spune fondului de vanatoare sa alunge cainii vagabonzi dar vanatorul impusca orice caine gaseste pe fond, cu jugat sau fara jugat.

Si uite asa ajungem la animalele protejate cinegetic:

In anexa 1 gasim cu numar criteriu asa: 6. Cainele enot, 7,8,9. Dihorul comun, pestrit, de stepa, 13 jderul ,16mistretul, 18 nevastuica, 24 viezure, 25 vulpea.

La pasari cotofana, gaita, graurul, chira, gaia, eretele etc, fara numar criteriu, se gasesc in anexa legii http://www.ghid-medi...ndcinegetic.htm

Pai din totdeauna astea au fost considerate daunatoare gospodariilor satesti si omul a facut ce a putut/stiu sa scape de ele sau sa le omoare.

E buna tara care protejeaza prin constitutie proprietatea dar e buna legea care imi lasa in voia mistretilor protejati cinegetic cultura? in voia iepurilor intangibili livada? in voia dihorului pasarile? Ca nu am voie in curtea mea sa omor un dihor, e fond cinegetic.

Ma tem sa nu gaseasca astia ceva aur sau gaze de sist in curtea mea ca iau si bataie de la jandarmi, ca la Pungesti.

Daca e lege, buna-proasta trebuie respectata, asa cum bine zici.


-

#25
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Attached File  Troll.jpg   42.1K   78 downloads

#26
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
@Katlin: "statul" ca entitate abstracta normeaza si pune in aplicare normele alea printr-un aparat functionaresc; functionarii aia nu lucreaza cu realitatea, ei lucreaza cu legea facuta din copy-paste din alte legislatii si cu cat a priceput fiecare din traduceri aproximative. De aia la noi totul e aproximativ cand aplicam normele europene si de aia nu te califici la o ferma de vaci sau un abator pe fonduri europene ca ala ce trebuie sa iti dea OK nu judeca, e un idiot de nepot al cuiva din consiliu judetean pus acolo sa aiba si el ceva in cartea de munca.

"Statul si legile lui" de care vorbesti tu e aproape intotdeauna depasit sau in afara de situatie. Legile bune-rele trebuie sa le respectam spui tu; chiar daca legea e proasta, chiar daca e stupida? Nu uita ca era cat pe ce sa treaca legea admistiei si sa te trezesti iar cu Becali la televizor de dimineata pana seara.

Nu trece cu vederea ca la Pungesti au declarat "zona speciala de siguranta" adica acolo o iei pe coaja daca te duci sa cumperi paine daca nu ai permis de trecere de la jandarmi.

Ce te faci daca guvernul aproba explorare in curtea ta? esti tot asa de amator de "legile bune-rele trebuiesc respectate"?

Dar e departe perspectiva asta, ce te faci daca dihorul iti omoara toate pasarile? Il omori sau citesti legea cinegeticii?

View Postscaiba, on 04 ianuarie 2014 - 00:32, said:


Domnule Scaiba, sunt cateva mici neintelegeri aici:

- nu sunt initiatorul topicului, va rog sa corectati
- nu sunt Troll, sunt un "scotocitor", scotocesc si smotocesc ideile in cautarea "ideii" mele
- sunt logic, zgarcit si sceptic; ma apuca limbarita cand logica, finantele si ratiunea se dizolva in naivitate. Pentru ca ma pun in situatie.
- nu vorbesc fara sa ma asigur ca ce spun e acoperit in realitate sau legal

Asa ca respectuos Va rog Domnule Scaiba sa corectati la "initiatorul topicului" dupa cum credeti de cuvinta si sa ma ingaduiti in continuare pe Dezbateri Agricole.

#27
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005
NewFolder: multi dintre noi avem porumburi culcate si mancate de mistreti...daca ne-am apuca toti sa punem laturi si sa ii imputinam, ce s-ar intampla?
Spui ca asociatia trebuie sa ia masuri pentru a limita pagubele...cam ce sa faca, sa traga gard de zeci de km? Si fauna cum ar putea sa mai circule, asa cum ar fi normal ,dintr-o parte in alta?
Spui ca dihorul si cotofana sunt "pest", la fel si vulpea, lupul, etc...pai toate animalele salbatice produc si daune populatiei, astqa e firea lucrurilor...
Daca vrei pomi iti ingradesti, daca vrei pui iti fac voliera sau iti iei caini, daca ai porumb incerci sa gasesti niste solutii sau ceri despagubiri in instanta...

Hai sa nu uitam ca omul intra peste toate orataniile astea si nu invers...
Legea are obligatia sa protejeze pe cat posibil orataniile, omul poate actiona in judecata pe concesionar, animalul nu poate sa se apere singur...

Cred ca ar trebui sa fim rezonabili, si o parte si cealalata, adica administratorii de fond... daca nu exista calea justitiei pentru ei si legea penala pt restul.

Sa pui laturi mi se pare o crima, eu as mari pedepsele de vreo 5 ori ca sa se termine odata cu mizeriile astea.

#28
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View Postkatlin, on 31 decembrie 2013 - 01:07, said:

Domnu, suntem guvernati de niste legi, bune-rele trebuiesc respectate. Aprofundati un pic legea cinegeticii si veti vedea ca lucrurile nu sunt chiar asa.

View Postkatlin, on 06 ianuarie 2014 - 19:44, said:

Cand am noroc si dau de cate un cocos salbatic inainte de a-l gati il tin cam o juma de ora in suc de ananas.

Katlin, cocosul asta salbatic nu tine de "cinegetic", tine de roadele cerului adica pica din cer direct in oala. Nu stie legea cinegeticii desi e salbatic. Buna ideea cu fezandat in suc de ananas, eu am fezandat 24h un fazan in suc de lamaie si portocale si parca tot atos a ramas.

Fazanul asta tot la noroc l-am gasit si am aprofundat degeaba legea cinegeticii. Cand e gasit la noroc nu se aplica legea, se aplica fezandarea. Unii cu ananasul, altii cu portocala.

Suntem guvernati de legi dar uneori avem noroc si pica din cer in oala un cocos salbatic. Tu nu te-ai apucat sa buchisesti legea, ai pus in oala cocosul ala.

Asa ca hai sa depasim aprofundatul legii si sa vorbim despre cum fragezim "ce pica din cer in oala".

#29
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View Postparintele, on 04 ianuarie 2014 - 16:22, said:

NewFolder: multi dintre noi avem porumburi culcate si mancate de mistreti...daca ne-am apuca toti sa punem laturi si sa ii imputinam, ce s-ar intampla?
Spui ca asociatia trebuie sa ia masuri pentru a limita pagubele...cam ce sa faca, sa traga gard de zeci de km? Si fauna cum ar putea sa mai circule, asa cum ar fi normal ,dintr-o parte in alta?
Sa pui laturi mi se pare o crima, eu as mari pedepsele de vreo 5 ori ca sa se termine odata cu mizeriile astea.

Nu eu spun, legea spune ca. http://forum.softped...8#entry14383594

Mistretii sunt multi si nu au ce manca in padure asa ca vin peste porumbul meu. Porumbul meu e pe un deal aproape inaccesibil deci oficialitatile care pot constata paguba si calcula despagubirea nu ajung acolo. Ca sa ajungi dureaza o zi, dormi acolo, cobori a doua zi.

  Horia iti poate confirma ca "salasuri/conace"  de felul asta sunt peste tot in Muntii Mehedintiului. Te bagi la o constatare?

Te bagi o noapte in care la fiecare 1/2h iesi afara si urli cat te tin plamanii si bati cu batul intr-o tabla si intetesti focul ca sa alungi mistretii?  Si urmaresti in fiecare noapte cum se aprind focurile si cum urla si bat in table cei de pe dealurile dimprejur ca asa iti faci o idee despre cum umbla turma de mistreti? Dar de ce zic o noapte, vorbim de 6 luni aici. Hai parinte, incearca sa rezisti fara laturi de mistreti acolo.

Cand traiesti in buza Bucurestiului e simplu de vorbit; acolo te ataca IMGB, Metroul, aripioarele de la KFC. Hai numai 3 zile la Ciresu in Mehedinti si pariez ca pui laturi pt. mistreti. Altfel ciuciu porumb pt. animale. Si mori de foame.

#30
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Auziti domnu...cocoselul ala aterizeaza perfect legal in oala, conform legii cinegeticii si lui Newton.Posted Image
Norocul despre care faceam referire are legatura cu uitatul pe sina si daca  bracu-si facea treaba.
Daca e musai pot demonstra calitatea mea vis-a-vis de legea 407.
Ca sa nu fim totusi off, sa presupunem ca acest Phasianus colchicus din discutie e un Meleagris gallopavo mai mic pe care incercam sa-l umplem, unii cu cele trebuincioase, altii cu picioarele.

Cat despre problema ta cu mistretii incearca sa fii in pas cu moda, lasa batutul in table si focul ca nu suntem la vreun ritual al bastinasilor.

http://www.hagopur-s...Stopp 500ml.htm

http://www.hagopur-s...00ml,w16857.htm

Testat, cu rezultate f bune, poate sa confirme cine l-a mai folositPosted Image

#31
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Hai sa vorbim despre curcani umpluti ca imediat vine Revelionul 2015 peste noi. Si sa nu fim off-topic.

Astazi reteta de curcan umplut cu capere. O minunata reteta orientala pe care sunt sigur ca nu ati incercat-o.

1 curcan
300-350 boabe capere
2 linguri ulei masline
sucul a 1/2 lamaie
3-4 foi dafin
sare si piper dupa gust

dificultate medie, timp de copt 4-6 ore in functie de greutatea curcanului.

Secretul acestei retete (si ce o face atat de delicioasa) este pregatirea caperelor inainte de a ne apuca sa umplem curcanul.

Caperele se pregatesc astfel:

- se pune o boaba de capera intr-o vrabie, vrabia se pune intr-o mierla, mierla intr-o gaina pitica, gaina se pune intr-o nutrie, nutria se pune intr-o piucuta, puicuta intr-un iepure gras, iepurele intr-o gasca, gasca intr-un purcel de lapte, purcelul intr-o oaie, oaia in vitel, vitelul in camila (evident toate animalele sunt curatate, spalate, golite de intestine).

-se sapa o groapa de 2x2x2 m se captuseste cu pietre, se face un foc cu lemn de cedru vechi de cel putin 50 ani, se tine focul aprins pana se inrosesc pietrele si avem cel putin 25-30 cm de jar pe fundul gropii

-se pune camila in groapa, se acopera cu pietre, cu pamant si se asteapta 2 zile

-se scoate camila, din camila se scoate vitelul, din vitel oaia si tot asa pana ajungem la mierla si apoi la vrabie

- din vrabia bine coapta se scoate boaba de capera si se pune in saramura intr-un borcan de sticla.

Se repeta operatiunea pana obtinem 300-350 boabe de capere.

Umplutura se prepara simplu: se paseaza boabele de capere, se adauga uleiul si lamaia, se unge pe interior curcanul cu pasta rezultata si se da la cuptor. Se pune un pahar de apa in tava, foile de dafin, sare si piper dupa gust. Pentru cine doreste se pot adauga si 2-3 catei de usturoi pisati.

Pofta buna!

#32
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Prezint astazi o reteta delicioasa si cu dificultate medie de preparare: curcan umplut cu fanoane de balena.

Pregatire: o vana (cada de baie) de dimensiuni obisnuite, 170/80 cm e convenabil, daca aveti o vana veche de fonta cu dimensiuni mai mari e si mai bine (neaparat vana de fonta sau tabla, nu merge de plastic).  O drujba sau un ferastrau bine ascutit, o rezistenta de 2000W de la o masina de spalat AlbaLux 9 sau de la un boiler Gorenie.

Ingrediente:

-10-14 fanoane de balena ( atentie aici ca cele de balena albastra sunt mai lungi decat cele de balena cu cocoasa) se aleg astfel incat sa nu depaseasca de 2 ori lungimea cazii de baie
-2 cepe taiate marunt
-4-5 ardei gras
-2 morcov, 1 telina mare
-5 foi dafin (taie gustul prea pronuntat de peste al fanoanelor)
- 3 catei de usturoi, ghimbir daca va place dar nu obligatoriu
-sare, piper dupa gust.

Preparare:

-se taie cu drujba sau cu ferastraul  fanoanele de balena la lungimea necesara
-se aseaza in vana, se acopera cu apa si se pun la fiert folosind rezistenta de la boiler
-se fierb 2h si se spumuieste des ( fanoanele sunt un fel de branhii deci au mult sange ce trebuie eliminat daca vrem sa obtinem un aspic limpede)
-se adauga legumele, condimentele si sarea si se mai fierbe incet inca 15 min.
-se scot fanoanele din cada si se curata de carne
-carnea se asezoneaza cu usturoi, vin rosu, nucsoara rasa si se umple curcanul

Asta e tot.

Curcanul se da la cuptor, se stropeste din cand in cand cu zeama din cada, cand e gata Pofta Buna sa aveti!

P.S. Zeama din cada nu se arunca, e foarte gustoasa si poate inlocui supa de peste in orice alte preparate. Se pastreaza la 6-10 grade, in butoaie sau damigene. Nu merge tinuta la congelator ca se face aspic (piftie).

#33
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Stiu ca astazi am promis o reteta de curcan umplut cu gem insa am avut o vizita neasteptata care m-a deturnat.

Treaba sta in felul urmator: am inundat vecinul de jos si a venit cu o falca in cer si una in pamant sa imi ceara socoteala. Umbland eu cu el prin casa si cercetand pe unde curge apa la el ajungem in bucatarie unde, pe planseta, statea un curcan de vreo 10 kg si sub masa bidonul de vin. Vecinul ochios evalueaza curcanul si bidonul desi e babalac si tremura genunchii pe el.

Si zice: vecine, cum faci tu curcanul asta? Eu zic dau cu sare si piper si la cuptor cu el.

Pai vecine tu habar nu ai de gastronomie si filosofie, stii tu ce e aia forma si fondul? tu te uiti la curcan si vezi doar forma. Ai citit oare pe Maiorescu? Ai auzit de Lovinescu? De antici ai auzit macar?

Omul incepuse deja sa dea cep la vinul de sub masa asa ca m-am gandit sa il las cu Platon si Aristotel-ul lui in pace sperand sa se duca naibi odata acasa si sa ma lase.

Da' odata pornit greu sa-l opresti asa ca imi tine o teorie despre forma si fond si o aduce la curcanul umplut si sunt nevoit cumva sa o impartasesc aici pe softpedia:

- curcanul de mancat e doar o forma
-la curcan se mananca fondul nu forma adica pieptul si cotoaiele
-nu e voie sa umplem curcanul pe dinauntru pentru ca stricam ordinea lumii (ceva cu alterarea substantei, daca e gol nu e bine daca e umplut iar nu e bine, stie Aristotel mai bine)
-curcanul trebuie umplut doar cu curcan, doar astfel isi pastreaza calitatea de curcan (a balmajit aici ceva despre substanta si despre Kant dar nu l-am luat in seama)

In fine, dupa ce s-a ametit bine, am scos de la el o reteta de curcan umplut.

Reteta e asa:

-se dezoseaza curcanul, chiar se dezoseaza! pana nu mai ramane nimic pe oase
-se mai dezoseaza un curcan si se face comparatie intre carcase; cea mai mare se sareaza si se pune la uscat, cealalta se pune la fiert
-se scot tendoanele din pulpe
-se pune carnea la macerat cu ienibahar, sare, cardamon, cimbru uscat 6-8 ore
-se fierbe carcasa mica de curcan cu morcov, telina, ceapa. Se pastreaza zeama.

Se umple carcasa mare de curcan cu carnea rezultata din dezosare, se strecoara zeama de frunze de dafin, boabe de piper, catei de usturoi, se aseaza curcanul umplut intr-o tava inalta si se adauga zeama de oase. Se tine la cuptor 3-4 ore, se verifica cu o scobitoare daca e facut.

Scuze ca nu am reusit sa fiu mai exact la reteta asta dar m-a zapacit vecinul cu filosofia lui. Ideea e ca de la curcanul umplut  vrem ce e pe dinafara si in reteta asta toate sunt bagate in interior.

E vorba de carcasa de curcan umpluta cu piept de curcan, ce era afara e inauntru acum.

Stricaciunea mintii!

#34
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
pai ..daca sa taiat padurea unde vrei sa stea mistretul ...iaca se ascunde si el in popusoi.

#35
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Off-topic: MeMe Stoica a aflat astazi ca beneficiaza de prescriptie asa ca s-a dus la palatul lui Gigi Becali sa se dea un pic rotund si pe de o parte a vrut sa-i faca lui nea Gigi o aroganta asezandu-se in jiltul de aur, pe de alta parte a zis ca e departe Porta Alba asa ca mai bine-i trimite pachetel decat sa bata drumul pana acolo.

La pachetel a fost o mica neintelegere cu bucatarul ca MeMe a zis: sa-i faci la cuptor o gaina de aur cu oua de aur!

Bucatarul umil a spus ca nu are gaina, are doar oi la palat si oile nu fac oua asa ca MeMe i-a dat un pumn in gura dupa care a fugit in spatele body-guarzilor si de acolo a comandat: pt. Gigi tot ce-i mai bun, imediat!!

Nu mai lungesc relatarea, va spun reteta:

-curcan
-5 kilograme momite de curcan
-aur coloidal tras in folie (nu fulgi) 25 grame, daca nu gasiti merge si aur de la icoane, folie 18-20 bucati A4
-500g arpagic, 1 ceapa, 2 capatani de usturoi, ghimbir dupa gust
-anason stelat, cardamon, nucsoara
-sare, piper

Se pune curcanul la fiert 60 min la foc mic, in apa cu sare, anason si cardamon; se spumuieste de cate ori e nevoie, Temperatura sa nu depasesca 80 grade (verificam cu un termometru de bucatarie).

Se curata arpagicul, ceapa, usturoiul, ghimbirul; arpagicul se pune intreg, restul se toaca marunt. Se calesc la foc iute in 100 grame unt, se adauga momitele de curcan si se amesteca des timp de 5-7 minute. Cand momitele incep sa plesneasca se opreste focul (ideal ar fi sa stim cand sa oprim focul chiar inainte sa inceapa momitele sa plesneasca - ca la fiert cremvursti cumva).

Scoatem cu grija momitele si le invelim/imbracam pe fiecare in foita de aur; e singura etapa a retetei care pare plictisitoare dar rezultatul este spectaculos. Tips: 1-foita de aur se rupe foarte usor, cel mai bine e sa taiati dinainte patrate de 5X5cm (cam ca la sarmale cu frunza de varza). 2-nu va faceti griji daca raman bucatele de aur nefolosite, le vom folosi la decorat platoul.

Curcanul e prefiert deja asa ca il putem umple cu momitele de curcan; setam cuptorul la 180 grade, asezam curcanul umplut in tava, stropim cu un pic de ulei, un pic de apa, lasam 1,5 h si apoi verificam.

Se verifica cu un bat subtire si lung, gen frigaruie: daca intra usor si iese la fel de usor e cam facut; in momentul asta presaram peste curcan nucsoara macinata si faramiturile de aur ramase; cu preponderenta pe la tartita, pe unde ies ouale de aur.

Inca 10 min. si e gata, aurul se topeste un pic si capata mai multa stralucire.

Preparatul se prezinta la masa pe o tava de aur.

Servirea: MeMe da un pumn in curcanul de aur si din curcan ies oualele de aur. Se stopesc cu un pic de lamaie, se asociaza cu o garnitura de baby-carots si hrean.

Ce ramane se transporta la Poarta Alba, la Gigi.

On-topic: se transporta cu BMW model din ala de se vorbeste de cat are motorul capacitate pe topicul Cristinei(ca sa nu fiu off-topic ca iar ajung la colt si iar ma trezesc pedepsit cu un inca un topic despre curcani umpluti).

On-topic iar: daca am dus curcanul umplut cu BMW-ul ar fi pacat sa nu il mancam si in Casa-container pret de 3 pagini. Si cel mai mare pacat ar fi sa le facem pofta fetelor ce vorbesc despre poftele gravidelor 4 pagini pe "cultivarea fructelor de padure". Te pui cu poftele?

#36
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
@parintele: stau case in picioare si fara stalpi. Secretul e sa pui la gratar o curca sau sa prinzi in zid o curca.

Daca nu ai curci e mai greu dar o scoti la capat pana la urma.

Asa cum au scos-o la capat si oamenii astia care nu s-au gandit ca e obligatoriu sa puna stalpi: http://www.geo-encyc...asele-sale.html

Si traiesc oamenii aceia in case fara stalpi de vreo 3.000 ani, cu buda in casa de vreo 300 de ani, de cand le-au spus englezii ca se poate.

Edited by NewFolder, 11 February 2014 - 02:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate