Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Reteta curcan umplut?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Nu am facut niciodata curcan umplut si dupa cum zice televizorul e vremea lui; aveti vreo reteta?
Pe paprika am tot vazut dar cei de acolo tin curcanul la cuptor 4-5 ore. Daca eu il tin asa de mult doar oase arse scot din cuptor.
Ceva idei?

#2
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
curcanul se tine la cuptor 20-30 min per fiecare jumatate de kg. il umpli cu ce vrei (amestec de nuci, masline, ciuperci) si ai grija sa il tot ungi cu sosul pe care il lasa in tava cam la fiecare 10-15 min. ca sa se rumeneasca frumos.

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostNewFolder, on 27 decembrie 2013 - 21:59, said:

...Ceva idei?
Dap...
Sã nu schimbãm titlul topicului din creºterea, în reþetar.
Fiindcã ar însemna sã facem stat în stat.
Dacã ai un titlu bun pentru dezbateri, iute mutãm discuþia acolo.

ps: io' am primit misiune sã las curcanu' 48 ore în apa cu boabe de piper ºi dafin, plus sare ºi oleacã de zahãr...

#4
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Ms anknic pentru reteta de curcan.

O intrebare: daca recoltez un fazan mort de 12 ore si il tin la fezandat inca 48 de ore si fac o minunatie gastronomica cu sos de portocale si guacamole as putea sa fac acelasi lucru cu o gaina moarta in curtea mea?

Metoda clasica la fazanul fezandat e sa-l atarni de limba cu o sfoara si cand putrezeste limba si pica fazanul e semn ca e gata fezandat. Se aplica la orice alte pasari salbatice. Acum e prea cald afara asa ca eu am atarnat 2 rate in buda fiindca amoniacul ajuta un pic.

La iepure de camp e nevoie de 3 zile sa stea la aer si sa se imputa. Dupa aia se beleste de piele si se gateste.

Acum vietatile astea sunt colectate moarte de pe camp, nu din curte dar mare diferenta nu vad; eu nu as arunca o gaina sau o curca grasa daca o gasesc moarta de azi pe maine in batatura.

L.E. @ scaiba: Pai am vorbit despre ecografiile doamnelor insarcinate pana mai acum si cand e vorba despre poftele lor sa dam inapoi?
Pasarile cresc si mor, obiceiul pamantului e sa aruncam tot ce moare. Eu spun ca este o varianta sa atarnam mortaciunea de limba si cand pica din ce o atarna uite ce minune de reteta de pasare fezandata iese.

Edited by NewFolder, 27 December 2013 - 23:06.


#5
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
tatal meu e vanator, a vanat de la iepure/fazan la mistret/urs...legal. stiu de la el ca la fiecare captura se taie gatul...aka animalul viu e impuscat si i se taie gatul...dupa aia se fezandeaza, etc. nu stiu cum sa iti spun da' chestii care sa fi fost decedate inainte sa ajung io la ele (sau cineva de incredere) n-as manca...

iaca acu' am un vecin in vizita si ne povestea de mistreti prinsi la lat pe dealurile copilariei lui. procedura era asa: se prinde mistretul in lat, i se aplica un topor in cap (ca sa nu scape din greseala sa te decedeze pe tine), i se taia gatul si (daca era baietel) era castrat imediat.

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@NewFolder:
Spune-mi te rog, nu vrei ori nu poţi să înţelegi că eşti offtopic ?!?
Te întreb asta pentru a şti ce am de făcut, fiindcă aşa nu-i bine.

#7
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
@ scaiba:

Imi cer scuze ca nu sunt insarcinata si nici nu am fost insarcinata asa ca nu pot sa vorbesc pe 2 pagini despre sarcina pe topicul despre "cresterea pasarilor". Daca sunt off-topic rog un moderator sa stearga sau sa mute toate mesajele ce privesc sarcina pe un topic dedicat maternitatii.
Ce trebuie facut doar un moderator stie.

#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Am înţeles.
Cu sarcina nu te pot eu ajuta.

Te-am ajutat însă deschizând acest topic, unde aflăm poate vreo bunătate de umplutură şi cum vei putea scoate curcanul fără oase arse.

#9
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Se tine mult la cuptor dar la temperatura mai joasa, nu la 200 de grade. La un cuptor cu ventilatorul, il tii la 155-160 grade, la unul fara , la aprox. 140

Uite aici o reteta misto:
http://www.maryberry...al-roast-turkey

#10
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View Postanknic, on 27 decembrie 2013 - 22:29, said:

curcanul se tine la cuptor 20-30 min per fiecare jumatate de kg. il umpli cu ce vrei (amestec de nuci, masline, ciuperci) si ai grija sa il tot ungi cu sosul pe care il lasa in tava cam la fiecare 10-15 min. ca sa se rumeneasca frumos.

Asta e intradevar un sfat bun daca nu ai termometru din ala de bucatarie; totusi nu e cam mult sa stea 3 ore la cuptor un curcan? adica nu se usuca pe la aripi, pe la cotoaie? Dau eu pe el cu sos, pun si un pic de slaninuta sub piele dar totusi...3 ore la cuptor?

Intreb doar, niciodata n-am tinut ceva mai mult de 45 min in cuptor.

#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai ca sa ajunga sa se "faca" pieptul ala de 4-5-6-etc.cm grosime ti se are mult sa il tii asa mult la cuptor?

nu se arde daca il ungi mereu cu sos (si nu uiti sa ii legi picioarele). aripile nu se ard ca-s in partea de jos a tavii (curcanul se pune cu pieptul in sus)

#12
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostNewFolder, on 27 decembrie 2013 - 23:56, said:


Asta e intradevar un sfat bun daca nu ai termometru din ala de bucatarie; totusi nu e cam mult sa stea 3 ore la cuptor un curcan? adica nu se usuca pe la aripi, pe la cotoaie? Dau eu pe el cu sos, pun si un pic de slaninuta sub piele dar totusi...3 ore la cuptor?

Intreb doar, niciodata n-am tinut ceva mai mult de 45 min in cuptor.

Un curcan mare, asa cum gasesti in magazinele americanilor de obicei, adica peste 7-8 kg, sta 6-7 ore la cuptor. Asa cum am scris mai sus, conteaza temperatura. 4 ore la 140 grade e probabil echivalent cu 2 ore 170 grade dpdv al timpului de gatire. Cu cat bucata de carne pe care vrei sa o gatesti (uniform bineinteles) este mai groasa, cu atat temperatura de gatire trebuie sa fie mai joasa.

#13
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postanknic, on 27 decembrie 2013 - 23:07, said:

iaca acu' am un vecin in vizita si ne povestea de mistreti prinsi la lat pe dealurile copilariei lui. procedura era asa: se prinde mistretul in lat, i se aplica un topor in cap (ca sa nu scape din greseala sa te decedeze pe tine), i se taia gatul si (daca era baietel) era castrat imediat.
Posted Image Posted Image  tare vecinu...sa mai spuna, ne plac povestile cu zmeiPosted Image

#14
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ihi...am mancat mistret de la el si nu are pusca :)

#15
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
ihi...din asta n-ai apucat Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ul3z2utET-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
daca-i pe dealul tau nu prea se cheama braconaj :)

#17
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
Vad ca NewFolder are o problema cu mortaciunile...chiar acum cand mancarea e grea si uneori chiar putin gretoasa te-ai gandit bre sa discuti cu atata obstinatie despre mancat mortaciuni? zau...eu azi am topic untura,am cam bagat jumari pe inima goala ca altceva n-am avut vreme sa halesc si cand citesc ce zici si pe aici ma ia cu contractii, ca tot ziceai ceva de gravide...
Nici dracu ala negru de respira greu nu mai are chef de curcan dupa ce citeste referirile matale , zau...lasa-ne pana dupa anul nou Posted Image

In al doilea rand, anknic, pe terenul tau sau nu, porcul trebuie sa plece viu si nelovit cu ranga in cap.
Animalul salbatic apartine statului si e protejat de lege... chiar si ala care apartine fondului privat, adica ala populat, are dreptul constitutional sa traiasca pana cand o sa fie executat conform legii de catre un vanator.
Serios vorbind, daca iti intra porcul pe tarla tu nu ai voie sa-l mierlesti, tot ce poti face este sa soliciti despagubiri pentru eventualele pagube produse, asociatia care are in concesiune fondul respectiv e obligata sa te despagubeasca in caz contrar i actionezi in judecata.
Chiar daca sa zicem lovesti cu masina, accidental, un ratan salbativ, tot nu ai voie sa-l iei acasa si sa-l mananci...anunti militia, nu e al tau, ca si portofelul pe care il gasesti pe strada, trebuie predat autoritatilor atunci cand e posibil sau anuntate autoritatile sa mearga sa se spele cu mortaciunea pe cap.
La fel, daca tu ai pagube si nu e din vina ta poti cere despagubiri, daca era vreun semn d'ala triunghiular cu o capreoara sprintara care sare asa, gingas, nici pe alea nu le primesti, trebuia sa reduci viteza pana la limita evitarii , ai fost avertizat cum s-ar zice...
   Daca tu esti apropritar pe un teren asta nu inseamna ca esti proprietar pe orice e sub acel teren, pe orice salbaticiune trece pe acolo sau pe deasupra...
Stiu oameni care s-au ales cu mai mult de o amenda penala pentru ca s-au incumetat sa urce porcul in masina dupa ce acesta le-a distrus jumatate de masina in impact...Bine, e adevarat si ca stiu oameni care cand aud de iepuri sau porci vomita, atata sunt de satui de carne obtinuta prin mijloace specifice, ca in videoul de mai sus...

Hai sa nu incurajam braconajul , practica asta e chiar mai abjecta decat vanatoarea aia prost inteleasa de cei mai multi vanatori.
PS: N-am nimic cu vanatoarea ca si instrument de administrare a faunei, n-am nimic cu vanatorii ca instrumente ale acestui proces...Din pacate si vanatoarea ca fenomen dar si majoritatea covarsitoare a vanatorilor intra la categoria "abject" ...mai avem de evoluat ca specie pana sa fim ceea ce ne place sa pretindem ca suntem, cel putin in aceasta privinta.

PS2 :Dar sa nu divagam...curcanul... de fapt e o gaina mai mare si mai proasta, inutil de mare si care gatit intreg la cuptor nu reprezinta altceva decat o aroganta ...sa-mi arate mie cineva cum poate o familie obisnuita sa manance un curcan intreg...Obisnuita insemnand mai mica de 10 persoane.... Am facut si eu, de curiozitate, parerea mea pentru cei care sunt doar curiosi sa incerce fara sa aiba motive reale solide este... incercati sa faceti altceva din oratania aia de nspe kile.... Daca bagi o dihanie de 5-7 kg la cuptor iti cam bati joc de ea, indiferent de reteta, e mult prea mult.
Ma rog, poate ca sunt eu un comunist traumatizat de foametea de dinainte, desi nici rupt in ur nu sunt, am si curcani mai multi decat pot manca si nici cu doctrina cu pricina nu prea am taine....Scuzati eventualul discomfort pe care vi l-am creat cu asemenea opinii deplasate.
PS...3 cred...Daca atunci cand spuneti curcan va ganditi la mortaciunile alea de 3-4 kg din hipersuper...apai aia nu sunt curcani, sunt glume... eu am gaini mai serioase de atat si le zice ..amarate de gaini, nu vita nobila cu sange albastru pentru boieri, adicatelea "curcani"...  Mai repede un cocos zdravan crescut la tara in curte, bagat in cuptor intreg ca aroganta la zi de sarbatoare, decat un prematur de ferma cu pretentii de pasare nobila... Zic...eu ii cam tai cand sar bine de 12-15 in viu, curcanii, deh..20-22 carcasa nu e ceva deosebit... Faci dintr-unul o nunta restransa, un botez si mai ramane si de-un fel principal pe la o pomana, ceva Posted Image

#18
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sunt convinsa ca esti un om f.corect, sunt convinsa ca iti platesti toate impozitele, dupa cum sunt convinsa ca ai autorizatie de constructie pt.tot ce e construit la tine in curte (btw eu am si pt.stalpul de eoliana si astept cu interes sa vaz daca primaria il va considera constructie speciala...). sunt convinsa ca daca ai avea un deal si ai gasi un mistret prins in tufisuri ai chema imediat autoritatile...nu l-ai baga la congelator.

...asa ca sunt convinsa ca esti un om mai bun ca mine!

braconajul la lat e facut in principal de catre padurari, mai prind ei cate un braconier ca sa arate ca au activitate :)

revenind la subiect: curcanii de curte necesita un timp de preparare mai mare decat aia de supermarket (daca sunt si mai spre stadiul de adult). faci un curcan de 7-10 kile (cam cum ajung aia de curte-vorbim de aia colorati, nu de aia albi) si mananca din el o familie+musafirii la o masa, cu resturile de carne poti face lejer o salata. bunica mea (RIP) facea curcan umplut destul de des, eu aveam sarcina sa-l ingras fortat cu 2-3 sapt.inainte de eveniment :) dar era mai spre pui, la 6-7 kile. il tinea la cuptor 1 ora pt.fiecare kg.de carcasa.

am o prietena care de Craciun prepara 2 curcani umpluti (de supermarket) si ii duce la un orfelinat. ea ii tine 40-45 min pt.fiecare kg.de carcasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate