Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

elicopter care nu se mai ridica in aer

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
mariusrms

mariusrms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.08.2012
buna ziua! am un elicopter t-smart r/c care nu se mai ridica in aer.elicele mari se invart dar nu vrea sa se ridice.

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pune-l la incarcat.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Sau acumulatorul e dus si nu mai furnizeaza puterea necesara, ii cade tensiunea in sarcina.

#4
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Verifica suruburile palelor sa nu se fi modificat de la forta de impingere unghiul lor

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar cel mai probabil baterie descarcata sau elice descentrata.

#6
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Asa face al meu cand bateria este slaba. Dupa ce zboara si imi fac ,,norma''  nu mai zboara. Doar se mai invarte elica dupa care se opreste. Probabil bateria nu este incarcata calumea sau este prea uzata su nu mai retine suficient curent.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu nu stiu cum sint permise a fi vandute dracoveniile astea. Sint periculoase, mai ales pentru copii.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Baterie slaba

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 Ion_de_la_Raion, on 26 decembrie 2013 - 18:47, said:

Eu nu stiu cum sint permise a fi vandute dracoveniile astea. Sint periculoase, mai ales pentru copii.
Sunt pentru 12-14 ani + nu pentru copii.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si la 12-14 nu sint copii ? Elicele pot rani, te pot lovi in zona fetei, unii sint teribilisti, altii sint bully, eu consider periculoase chestiile astea.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt adolescenti deja, se joaca cu asa ceva. Normal ca te poti rani... cu orice. Ai vrea sa-i punem in globulete de cristal complet izolate de mediu ? :)

#12
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Am si eu unul, insa dupa cateva lovituri nu se mai ridica, doar se invarte jos.... cu cat ii maresc puterea, cu atat se invarte mai repede.
Oare mai are vreo sansa de supravietuire? Posted Image
I-am schimbat toate palele din afara de elicea din spate care e intacta.

Nume nu are scris pe nicaieri, nici cutie, de notat e ca ai posibilitatea de a-l controla cu telefonul folosind asta: https://play.google....rctoys.activity

Elicopterul seamana cu asta: http://www.cobratoys.../m11_yellow.jpg

Edited by AndyM, 02 January 2014 - 22:01.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Rotorul superior e bine prins ? Are de regula 2 picioruse mici de plastic care se duc la anumite loviri si elicia nu mai e stabila.

#14
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Unde trebuie sa verific asta?

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Pai misti de flansa rotorului superior si vezi daca de tine doar in legaturile de la flybar sau are conexiune si cu axul in 2 puncte diametral opuse. De obicei conexiunea cu axul se rupe la unele busiri si atunci nu mai lucreaza bine, nu mai poate face unghiul de atac al eliciei. Uite un ax reparat cu cupru dupa o rupere, piesa de sub surub, acolo trebuie prinsa flansa cu elicia, a doua imagine este cand s-a rupt si celalalt:

Attached Files

  • Attached File  ax.jpg   287.52K   118 downloads
  • Attached File  ax2.jpg   367.9K   114 downloads


#16
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
O sa verific duminica - luni si voi posta aici.

#17
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna ziua aceasi problema o am si eu cu acest model de elicopter: de la un timp se invarte in loc nu se mai ridica. Si nu stiu cauza, m-am gandit ca poate fi de la elice dar totul pare ok sau nu-mi dau eu seama.

#18
catalin_1996

catalin_1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.12.2013
Dupa ce am busit si eu elicopterul de cateva ori nu se mai ridica de la sol si doar se invartea in stanga pe loc in jurul axei sale si scotea si un sunet ciudat. M-am uitat prin interior si am gasit solutia. Rotita de la motor nu facea contactul perfect cu rotita de la elice. Am ridicat rotita mica pe axul de la motor mai sus si bingo! A mers perfect. Dupa ceva timp si dupa inca alte 2 busituri iar nu se mai ridica de la sol si iar scotea un sunet ciudat. Am scos surubelul din imagine si l-am pus la loc mai bine si din nou problema rezolvata.

Attached File  20140118_012000.jpg   140.33K   92 downloads

Acum am alta problema... Dupa ce ii fac o incarcare completa se ridica la 1.70m sta 2 secunde acolo sus ridicat si apoi nu mai are forta si se lasa jos la sol si acolo ramane. Se mai ridica pentru 10 minute la 10-15cm de la sol si apoi moare bateria. Am incercat sa il incarc si de la telecomanda dar nu functioneaza ca inainte. Precisez ca inainte putem sa stau 6-7 minute la 2.50m fara nici o problema. Eu ma gandesc ca e de vina bateria. Ce ziceti? Stiti unde pot gasi baterie de schimb? Sau ce pot sa fac?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate