Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

The Grand Budapest Hotel (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
The Grand Budapest Hotel (2014)

Dar stiu ca au adunat multi actori cunoscuti la un loc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1Fg5iWmQjwk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Trailerul arata super, daca filmul e doar pe jumatate atat de bun o sa fie excelent.

#3
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
N-a fost tocmai pe gustul meu; nota imi pare nejustificat de mare, nu i-as da mai mult de 7.5 nici in zilele de fericire maxima Posted Image

Mi-au placut foarte foarte mult decorurile si, evident, distributia. In rest...nimic deosebit :)

#4
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Film bun, mi-a placut , nota 9.

#5
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Fain filmul, i-as da macar un 9. Povestea a fost ok, dar ceea ce a facut diferenta au fost modul in care este spusa povestea si partea vizuala, care arata superb.
Da, in sfarsit un film care e chiar mai bun decat propriul trailer!

#6
Iguana_de_preerie

Iguana_de_preerie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.09.2008
bun filmul 9

#7
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
E destul de bun. E evident ca filmul asta nu e pentru oricine, e pentru cineva cu un grad ridicat de intelect si gusturi rafinate. Cineva care prefera Hangover & co o sa se plictiseasca la Grand Budapest Hotel.

#8
donnarumsfeld

donnarumsfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.05.2012
foarte simpatic trailerul si o multime de actori extraordinari, de-abia astept sa-l vad! a aparut cumva pe torenti?

foarte simpatic trailerul si o multime de actori extraordinari, de-abia astept sa-l vad! a aparut cumva pe torenti?

#9
Iguana_de_preerie

Iguana_de_preerie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.09.2008
Vazut ieri, filmul este bine lucrat, toate personajele bine conturate, mi-a placut mult imaginea suprarealista pe alocuri cu tenta de desen animat din anii 20. Recomand!

#10
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Ca tot ziceam ca filmul asta nu-i pentru oricine.
Am mers cu un prieten initial sa vedem filmul asta, dar cu cateva ore inainte el s-a sucit si a preferat sa vada Divergent. Eu am mers la Budapest hotel.

#11
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View Postzedicus, on 26 martie 2014 - 00:32, said:

E evident ca filmul asta nu e pentru oricine, e pentru cineva cu un grad ridicat de intelect
Aici te contrazic putin. N-are substanta substantelor, mesajul filmelor lui Kubrick, ale lui Bergman sau ale fratilor Wachowski, sa zicem - astea sunt filme pentru cineva cu un grad ridicat de intelect si de cultura generala.

Grand Budapest Hotel exceleaza in imagine, decoruri, modul in care e expusa povestea etc...dar scenariul si ideea chiar sunt pentru (aproape) oricine. Nimeni nu i-a dat nota mare pentru filosofie, metafizica, metempsihoza sau materializarea podului einstein-rosen - pentru ca nu exista asa ceva. Nota e mare pentru stil si ce-am zis mai devreme.

Edited by HighHopes, 16 April 2014 - 15:36.


#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Wes Anderson face ce fac de mult timp(si la un nivel net superior) in Franta Jean Pierre Jeunet(Amelie, Delicatessen) si cu toate astea e considerat un fel de geniu  ,"miezul din dodoasca". Individul nu e deloc original iar suprarealismul sau e doar butaforic . Te "face'' cu partea vizuala si cam atat.
TGBH incepe bine si se termina jalnic. Interesante prestatiile unor actori ca Ralph Fiennes si mai alea tanarul Tony Revolori (young Zero).
7/10 cu mare indulgenta.

#13
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postedigee, on 04 iunie 2014 - 00:58, said:

Wes Anderson face ce fac de mult timp(si la un nivel net superior) in Franta Jean Pierre Jeunet(Amelie, Delicatessen) si cu toate astea e considerat un fel de geniu  ,"miezul din dodoasca". Individul nu e deloc original iar suprarealismul sau e doar butaforic . Te "face'' cu partea vizuala si cam atat.
TGBH incepe bine si se termina jalnic. Interesante prestatiile unor actori ca Ralph Fiennes si mai alea tanarul Tony Revolori (young Zero).
7/10 cu mare indulgenta.

Tony joacă nesperat de bine pt un...anonim. Mai bine ca mulți actori consacrați care ar trebui să joace rolul ăsta.
Cât depre Jeunet ăla...Amelie mi s-a părut genial însî Delicatessen o porcărie. Depinde de gusturi.

Filmul ăsta e de nota 8. Faine imaginile, jocul actorilor, muzica, efectele speciale, glumițele. Da, lipsește miezu', undeva nu a pușcat.

#14
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Într-adevăr, punctul forte al filmului este latura estetică.
Ar mai fi şi echipă actoricească, mi-a plăcut mult să-i vad pe toţi adunaţi într-un singur film > Tilda Swinton, Bill Murray, Jude Law, Ralph Fiennes etc.
Replicile au umor, personajele sunt caricaturale, dar nu prea poţi empatiza cu ele.
Însă scenariul e f. slab, simpluţ, nu a urmărit vreun mesaj, vreo idee concretă. Au fost momente când m-am plictisit. Distribuţia excelentă şi decorurile nu sunt suficiente pt. a crea un film bun.

6,5/10

#15
heathledger

heathledger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.01.2012
trailer-ul m-a atras dar urmarind acest film pe parcus am inceput sa-mi pierd interesul.

#16
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Nu e film. E desen animat. Plictisitor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate