Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Joc de carti open-source - colaborare doritori, cu premiu

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#127
LittleWho

LittleWho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.11.2013
ok. ms am inteles. o sa ma mai uit  si pe manual sa vad  ce scrie si pe acolo.

#128
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 29.08.2010
Mai aveti un loc si pentru mine?

#129
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008
Poti sa participi azi la un curs online?

#130
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 29.08.2010
Da, pot.

#131
deydera

deydera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.07.2010
mai este loc pentru inca o persoana?:D

#132
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdeydera, on 02 martie 2014 - 22:28, said:

mai este loc pentru inca o persoana?Posted Image
Loc e mereu, nu e "pe locuri", in open-source oamenii vin si pleaca.

#133
deydera

deydera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.07.2010
v-as ruga frumos,daca se poate,sa imi trimiteti un mesaj privat cu niste instructiuni,ceva,despre ce ar trebui sa fac

#134
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdeydera, on 03 martie 2014 - 19:03, said:

v-as ruga frumos,daca se poate,sa imi trimiteti un mesaj privat cu niste instructiuni,ceva,despre ce ar trebui sa fac

Acest topic, postarea #1.

#135
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Constat ca interesul pentru proiect e in continuare unul foarte scazut. Practic sunt 2 developeri ce duc greul, si inca putini care colaboreaza ocazional.
Multi s-au aratat interesati, dar putini au trecut de primele hop-uri.
Aceasta se datoreaza, zic eu, in mare parte din cauza curbei prea abrupte de invatare.

Daca un sistem de gestionare a versiunilor (precum git) e vital in ziua de azi pentru a putea mai multi oameni lucra eficient la un proiect, celelalte decizii se pare ca au fost overkill. Aici ma refer la alegerea autotools pentru build, cutter pentru unit tests si chiar curses pentru interfata in consola, toate tool-uri specifice mediului *nix, bune, dar totodata suficient de criptice si complicate pentru multi incepatori.

Una e sa treci de la Borland C++, la a scrie cod curat, la a compila manual, in cunostiinta de cauza, si cu totul altceva e, pe langa astea, sa schimbi sistemul de operare cu totul, sa inveti diverse tool-uri care poate nici nu-ti dai seama ce scop au, si altele, astea inainte macar de a putea vedea un "Hello World" drept rezultat.

Prin urmare, cel putin din punct de vedere didactic, consider acest proiect un esec.

#136
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Curba de invatare e aceeasi cand vorbim de ultra incepatori care sa obtina un produs functional indiferent de sistemul de operare sau instrumente.

#137
George02

George02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.01.2011
As propune un alt proiect . Un joc de scrabble. pare mai interesant . Exista si olimpiade de scrabble asa ca am putea face un soft de care s-ar putea folosii niste olimpici spre exemplu . De la bun inceput nu mi s-a parut un proiect care sa atraga prea mare interes . Interesul era pentru a invata ceva dar dupa parerea mea daca nu imbini invatatul cu placutul , nu va iesi nimic .

Edited by George02, 06 March 2014 - 21:44.


#138
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Joc de X sau joc de Y, nu cred ca ar face prea mare diferenta. Am zis ca un joc de carti ar atrage un public mai larg, decat unul mai "intelectual"

#139
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostGeorge02, on 06 martie 2014 - 21:25, said:

As propune un alt proiect .
Nu proiectul ales este cauza esecului, ci learning curve.

Nici nu sunt sigur ca learning curve este cu adevarat cauza esecului - membrii aia doi care duc greul de fapt s-au oferit sa le arate calea celorlalti ca sa faca fata.

Cred ca mai degraba cauza a fost neobisnuinta de a lucra pe bune la un proiect, la modul consecvent: elevii nu sunt obisnuiti sa munceasca.

Probabil se asteptau sa se aseze in fata editorului, sa scrie cateva ore niste bucati de cod, si gata.

Acest topic are 14k vizualizari in acest moment, deci... s-a vorbit mult, s-au pasat link-uri, dar concret de muncit si de invatat... s-au gasit doi. Bravo lor Posted Image

Mie mi s-au parut target-uri prea inalte inca pentru 0.2.0: ncurses, unicode, si autotools (sarind peste Makefiles, care ar fi fost suficient de simplu si ar fi demonstrat cu mai multa claritate necesitatea lui).

Oricum lectia cred ca este: in management ceea ce conteaza foarte mult este empatia. (cei doi nu au empatizat cu ceilalti si au pus target-uri prea inalte).

Pe de cealalta parte, si cei care au aparut au avut lacune destul de importante, de exemplu pointeri, deci...

Asta e, lucram cu materialul clientului.

#140
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

View Postdani.user, on 06 martie 2014 - 21:08, said:

Prin urmare, cel putin din punct de vedere didactic, consider acest proiect un esec.
Eu nu sunt de aceasi parere cu tine. Nu o sa se finalizeze proiectul in 2-3 luni, dar peste 1 an tot trebuie sa fie gata, cu chiu cu vai il terminam noi.

Si eu cand am intrat in proiect eram varza la programarea in C nu stiam nici macar ce-i ala pointer NULL (dani.user tu poti confirma asta). Si dupa o saptamana in care am citit pe net + cateva conferinte tinute de Paul92 altfel au mers lucrurile, treaba e sa te intereseze oricat de greu ar fi. Nici eu nu stiam la inceput ce e curses, ce e cutter si acum lucrez cu ele. Problema e alta: multi vor sa castige bani daca tot lucreaza sau unii se descurajeaza prea repede cand vad ca nu stiu sa faca ceva in loc sa caute raspuns. Paul92 a decis sa faca issues usoare pe github pe care sa le rezolve incepatorii si totusi nu se baga nimeni sa le rezolve, desi rezolvarea unora nu ar dura mai mult de 5minute.
Motivul pentru care nu gasim elevi care sa ne ajute ar fi faptul ca putini sunt celor carora le plac cu adevarat programarea si stau sa-si piarda nopti intregi programand. Majoritatea vor sa bata din palme si sa ajunga programatori si nu se implica in proiecte open source chiar daca sunt proiecte mici si usoare.

Edited by EnachescuAlin, 07 March 2014 - 09:54.


#141
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

View PostOriginalCopy, on 07 martie 2014 - 08:53, said:

Nu proiectul ales este cauza esecului, ci learning curve.

Mie mi s-au parut target-uri prea inalte inca pentru 0.2.0: ncurses, unicode, si autotools (sarind peste Makefiles, care ar fi fost suficient de simplu si ar fi demonstrat cu mai multa claritate necesitatea lui).

Ncurses, autotools si celelalte sunt folosite doar tangential in v0.2.0. De exemplu, din perspectiva unuia care doreste sa lucreze la proiect, incepator fiind, nu trebuie sa stie decat ./autogen.sh && ./configure && make pentru a putea lucra, in ce priveste autotools. La fel si ncurses.

Pe de alta parte, EnachescuAlin nu stia nici macar pointeri cand a intrat in proiect si a scris o cantitate considerabila de cod. De asemenea, am impartit pe etape contributiile cat mai bine posibil. Si acum, un eventual incepator, are de facut lucuri de genul redenumit o variabila, ce nu necesita cunostinte asupra bibliotecilor folosite, nici macar a limbajului, o ocazie pentru a se obisnui cu git si cu editorul ales.

View PostOriginalCopy, on 07 martie 2014 - 08:53, said:

Oricum lectia cred ca este: in management ceea ce conteaza foarte mult este empatia. (cei doi nu au empatizat cu ceilalti si au pus target-uri prea inalte).

Nu cred ca problema este empatia. Cerintele, pe hartie, sunt intr-adevar destul de ample, dar am oferit tot suportul posibil celor ce au dorit sa se implice si am facut ca inceputul lor in proiect sa fie cat mai lejer (de exemplu, chiar daca a scris o parte considerabila din cod, nu sunt sigur ca EnachescuAlin a invatat prea multe despre autotools). Am incercat sa impart task-urile dupa nivelul la care se afla fiecare si sa ii ajut in terminarea lor. Mai mult de atat chiar nu stiu ce puteam face.

Problema este dorinta de invatare si poate fi felul cum prezentam materialul. Cum am spus si mai sus, pe hartie scrie autotools, scrie unit testing, scrie git, scrie multe. Un incepator care citeste aceste cerinte poate fi coplesit. Dar multi nu inteleg faptul ca sunt ajutati sa contribuie si invata pe parcurs. EnachescuAlin e exemplu viu Posted Image.

Una peste alta, daca un incepator (ce cunoaste doar sintaxa de baza din C) ar investi in jur de 12-14h pe configurarea environment-ului si citit cate ceva despre tool-urile pe care le folosim (cu ajutor, evident), ar putea aduce contributii de complexitate medie. Deci, nu e chiar atat de greu.

Din punctul meu de vedere, problema este mentalitatea. Majoritatea celor cu care am discutat si carora le-am aratat acest proiect s-au aratat circumspecti cu privire la tema proiectului si la finalitatea lui, avand o mentalitate conform carora ei ajuta proiectul. Nimeni nu a intrebat "ce as putea invata", ci "cum pot sa ajut". Din acest punct de vedere, proiectul nu e inteles ca un mijloc de invatare, ci ca un proiect cu o finalitate practica. Acest lucru se observa in postul #137. Nu este inteles faptul ca scopul proiectului si al nostru (noi, in sensul echipei ce lucram la proiect, fie ca tutore sau ca dezvoltator) este sa ii ajutam pe ei, ci ca ei ne ajuta pe noi sa realizam proiectul.

Edited by Gady_paul, 07 March 2014 - 12:43.


#142
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostGady_paul, on 07 martie 2014 - 12:33, said:

Din punctul meu de vedere, problema este mentalitatea. Majoritatea celor cu care am discutat si carora le-am aratat acest proiect s-au aratat circumspecti cu privire la tema proiectului si la finalitatea lui, avand o mentalitate conform carora ei ajuta proiectul. Nimeni nu a intrebat "ce as putea invata", ci "cum pot sa ajut". Din acest punct de vedere, proiectul nu e inteles ca un mijloc de invatare, ci ca un proiect cu o finalitate practica. Acest lucru se observa in postul #137. Nu este inteles faptul ca scopul proiectului si al nostru (noi, in sensul echipei ce lucram la proiect, fie ca tutore sau ca dezvoltator) este sa ii ajutam pe ei, ci ca ei ne ajuta pe noi sa realizam proiectul.
Pai atunci dati din goarna: "Cautam ajutor" Posted Image

Dincolo de gluma, cred ca atitudinea constructiva si de o parte, si de cealalta, este "sa ne ajutam reciproc sa invatam si sa terminam proiectul".

Ceea ce imi imaginez ca e dificil, in Romania sistemul te invata sa supravietuiesti incercand sa le-o iei altora inainte, nu sa cooperezi pentru a inainta impreuna.

#143
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

View PostOriginalCopy, on 07 martie 2014 - 12:58, said:

Dincolo de gluma, cred ca atitudinea constructiva si de o parte, si de cealalta, este "sa ne ajutam reciproc sa invatam si sa terminam proiectul".

Ceea ce imi imaginez ca e dificil, in Romania sistemul te invata sa supravietuiesti incercand sa le-o iei altora inainte, nu sa cooperezi pentru a inainta impreuna.

In opinia mea, ca participant in proiect si doritor de invatare, finalitatea proiectului este mai putin importanta. De fapt, chiar nu sunt interesat de proiect in sine, ci de experienta realizarii lui (motiv pentru care de fiecare data cand @dani.user incerca sa ne spuna ceva despre un feature al proiectului il opream :D) si nu de putine ori am tras de timp, incercand sa ii implic pe ceilalti. Pe de alta parte, nu stiu cat de util ar fi incercarea de a lupta cu aceste...mentalitati sa le zic asa. Se ajunge in postura tragica in care trebuie sa tragi de ceilalti sa ii inveti.

#144
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu zic sa nu il lasati mort, pentru ca puteti. Pana una alta, sunteti doi, urmati-va interesul vostru, si daca se mai implica si altii (noi sau vechi), tocmai bine pentru ei. Daca nu, nu.

Nu are rost sa va lasati dezamagiti pentru ca ati tintit sus. In viata, o sa tot fiti dezamagiti.

Do your thing.

PS: 2 e bine, e normal: http://www.quora.com...at-Y-Combinator

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate