Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Toshiba Encore WT8-A-102

- - - - -
  • Please log in to reply
801 replies to this topic

#415
nifedipin

nifedipin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 31.05.2009
"Daca vrei de 64GB atunci trebuie sa fie XC" si e rtecomandat sa fie un brand clasa 10--aici nu prea ai optiuni decat Sandisk.

#416
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Multumesc pt. raspunsuri. Asta pare ok :
http://www.pcgarage....-64gb-clasa-10/

#417
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu este OK pentru ca este SDXC nu MicroSDXC. Are dimensiuni prea mari.

View Postriotx, on 27 iunie 2014 - 13:53, said:

Multumesc pt. raspunsuri. Asta pare ok :
http://www.pcgarage....-64gb-clasa-10/

Variantele sunt acestea: http://www.pcgarage....ndard-clasa-10/

#418
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.01.2012
Știți cumva un program care poate mãsurã temperatura la procesorul acesta?
Also legat de cablu hdmi : ce rezoluții poate scoate tableta prin hdmi?  Știe doar nativ sau știe și hd/full HD și alte rezoluții mai ciudate gen 1600x900 de exemplu?

#419
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostSclaud, on 28 iunie 2014 - 07:27, said:

Știți cumva un program care poate măsură temperatura la procesorul acesta?

Eu nu am fost curios. Aplicatii de genul acesta sunt multe: Open Hardware Monitor, Speedfan, Core Temp, HWMonitor, Real Temp etc.

View PostSclaud, on 28 iunie 2014 - 07:27, said:

Also legat de cablu hdmi : ce rezoluții poate scoate tableta prin hdmi?  Știe doar nativ sau știe și hd/full HD și alte rezoluții mai ciudate gen 1600x900 de exemplu?

Am putut scoate fullHD pe TV in mod 'Second Screen Only', avand tastatura si mouse atasate la tableta.
De obicei, eu clonez display-ul tabletei pe TV ('Duplicate').

#420
nifedipin

nifedipin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 31.05.2009
Consideratiuni:
Aceasta tableta este totusi numai o tableta[chiar daca are win 8.1].
Cine doreste sa o foloseasca pe rol de computer are nevoie de o solutie de docking.
Atentie:docking-ul nu va rezolva si problema alimentarii concomitente!

#421
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postnifedipin, on 28 iunie 2014 - 09:57, said:

Consideratiuni:
Aceasta tableta este totusi numai o tableta[chiar daca are win 8.1].
Cine doreste sa o foloseasca pe rol de computer are nevoie de o solutie de docking.
Atentie:docking-ul nu va rezolva si problema alimentarii concomitente!

Eu am o husa cu stand + tastatura si mouse BlueTooth + wireless display + N.A.S., deci o pot utiliza pe post de PC in timp ce se afla la incarcat.

#422
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
Spatele tabletei mele Toshiba flexeaza un pic. Anume cam pe linia mediana si un pic spre partea cu sticker-le Intel, Windows, Toshiba. Este normal sau ar trebui sa o duc la service? Multumesc anticipat

#423
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdanv6, on 29 iunie 2014 - 10:15, said:

Spatele tabletei mele Toshiba flexeaza un pic. Anume cam pe linia mediana si un pic spre partea cu sticker-le Intel, Windows, Toshiba. Este normal sau ar trebui sa o duc la service? Multumesc anticipat

Eram pregatit sa iti raspund ca la mine nu flexeaza absolut deloc, dar acum ca ai spus asta a inceput si la a mea sa flexeze. Acest 'defect' este molipsitor asa ca aveti grija sa nu cititi mesajul de fata! :D
Deci, spre nemultumirea mea, constat ca si la mine se intampla, dar este aproape insesizabil. Acum ca stiu despre aceasta, hmm...

#424
Claudyo79

Claudyo79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2014
A intampinat careva probleme la vizionarea unor filme Xvid pe microSD?
Eu am instalat Gom Player cu toate codecurile, updatat la zi.
Unele filme le vad fara probleme, dar altele nu mi le deschide. Imi da ca si cum nu as avea codec. Ii dau sa caute dar nu imi gaseste nimic. Daca dau la detaliile de la eroare, imi da ceva cu binary info si multe zero-uri, nimic altceva.
PS
Pe laptop imi merg fara probleme.
Sa fie din cauza win 8? Pe laptop am win 7.

#425
luxury54

luxury54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 25.10.2004
dupa ce am facut un backup de siguranta pt. partitia originala de RECOVERY (5,8 Gb)si de asemenea si pt. tot sistemul ORIGINAL TOSHIBA instalat initial (10 GB) urmand tutorialul de aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uX_wqf9vY3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , mi-am luat curajul sa fac un sistem curat bazat pe cea mai noua tehnologie de compresie WimBoot

initial am pregatit toate fisierele pe un sistem win 8.1 pe 64 biti dar am obt. o eroare la versiunea DISM astfel ca a trebuit (doar pt scurt timp pt. a pregati fisierele) sa instalez un sistem pe 32 biti pe unul din HDD-urile mele;

dupa o juma de zi de lucru urmand tutorialul de aici http://forums.toshib...oot/td-p/574620
am obtinut un windows 8.1 PRO curat, fara absolut nici un program (bloatware) instalat, cu toate update-urile microsoft la zi precum si cu toate driverele toshiba la zi! nu mai e de facut nimic doar un update de BIOS la ultima versiune in caz ca nu aveti 1.60

am crezut ca datorita sistemului avansat de compresie voi sesiza o oarecare latenta fata de versiunea instalata original si dimpotriva, zboara  de-a dreptul tableta cu orice task, timpul de bootare fiind de 8 sec. de cand apesi tasta power si pana poti deja naviga pe net, iar shutdown-ul se intampla intr-o singura secunda dupa ce-i dai comanda!

beneficiile cele mai mari vin cu o eliberare fantastica a spatiului liber, astfel ca am avut 22,4 GB liberi dupa instalare iar acum dupa ce am instalat cateva programe (se vad in poza) vedeti si voi in print screen cat spatiu liber a ramas

[ http://i62.tinypic.com/10deexi.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i57.tinypic.com/347jwc5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

daca as mai sterge si partitia de recovery (dat fiind faptul ca o am pe stick USB) , as mai castiga inca 2,8 GB dar in felul acesta macar poti reseta tableta la 0 si incepe un sistem curat direct de pe HDD-ul ei, neavand astfel nevoie sa BOOT-ezi de pe nici un stick aditional in caz ca prinzi ceva virus agresiv, etc.

surpriza, am instalat codec-urile necesare pt. DECODARE VIDEO HARDWARE urmand tutorialul asta https://imouto.my/wa...hitecture-cuda/ , si am constatat cu surprindere ca pe langa cele mai dificil de rulat mkv-uri 1080p, ruleaza perfect si un sample ULTRA HD cu rezolutia 4K fiind ft. fluent;
implementare H.265 nu am incercat inca pt. ca am vazut ca sunt in stadiu beta cele actuale dar 4K in H.264 merg perfect.

functioneaza perfect si ca mediaplayer legat prin HDMI la televizor ruland o varietate mare de materiale pe XBMC!

apropo, script-urile de rulare a WIMBOOT-ului, copiaza automat keya privata de windows a fiecaruia din UEFI (acolo se tine salvata keya OEM) , astfel incat la sfarsitul operatiei de instalare aveti un windows gata activat cu propria voastra key-e din pachet;
nu ma intrebati cum am facut pt. ca am fost exact ca o maimuta care imita pas cu pas tutorialul de mai sus, singurul lucru ce am schimbat/editat a fost limba din hu-HU in en-US ...

urmatorul pas va fi sa instalez absolut tot de ce am nevoie, programe, parole, personalizari, etc.. si sa salvez intr-un loc de siguranta o imagine de ansamblu, totala si COMPLETA a HDD-ului astfel incat (in caz de necaz) sa-i dau direct backup-ul si sa nu mai trec prin procesele astea manuale de instalare pas cu pas care sunt ft. mari mancatoare de timp

va sfatuiesc pe toti sa incercati tehnologia de compresie de ultima generatie WIMBOOT care cu ajutorul acelor developeri a  fost facuta posibil pt. a rula si pe device-ul nostru Toshiba Encore Posted Image

Attached Files


Edited by luxury54, 29 June 2014 - 17:51.


#426
link82

link82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 23.01.2008

View Postomihay, on 15 mai 2014 - 11:42, said:

Dupa multe incercari (am cumparat inclusiv un cablu Y pt. alimentare HDD), am descoperit!
Windows-ul nu mai vedea unitatea optica (probabil vreun conflict cu daemon tools), iar dupa acest fix: http://www.askvg.com...in-my-computer/ si acum merge din nou HDD extern fara probleme.
Poate foloseste si altora.
Salut, de unde ai luat cablu Y si cati bani?

#427
link82

link82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 23.01.2008

View Postanthony2000, on 25 iunie 2014 - 06:51, said:

e 800 ron azi la emag. luati ca e pomana, pe bune.
Am luat, e sooooper...

#428
claudiu_73

claudiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2014
si eu am profitat de reducerea de la emag si am luat-o la 800 ron. Merita fiecare banut ... Acum alerg după husă si card....

#429
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sa le stapaniti cu placere!
Huse compatibile gasiti in Altex si Flanco. Unele se pot testa in magazin.
Mie imi place aceasta si nu as inlocui-o prin nimic altceva (insa este cam scumpa).

#430
claudiu_73

claudiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2014
multumesc mult... am dat comanda pentru husa din link....  http://www.tabstore....-8-inch-7754312
Momentan nu e pe stoc dar astept pana miercuri cand o aduce,,,

#431
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Genul acesta de huse umfla in mod exagerat volumul tabletei si ii creste greutatea. Asa am eu la prima tableta. Husa are cel putin jumatate din greutatea tabletei. Ca sa nu devina prea obositor de tinut in mana sunt nevoit fie sa dau jos husa, fie sa tin tableta sprijinita.
Personal nu mai accept acest tip de huse. De aceea eu recomand husele de tip pouch, envelope etc. usoare si rezistente din care poti scoate usor tableta si care sa joace totodata rol de stand.

#432
claudiu_73

claudiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2014
Cine mă poate ajuta cu un sfat?.... am observat ca are semnalul pe wi-fi mai slab, decat laptopul. In ultima cameră semnalul e mai slab, 1-2 linii față de semnal max la laptop... e vb de ceva setari la router sau la tableta?... Am router Linksys E900 300N...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate