Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

Conectare PC la TV (mesaj doar din cand in cand "fara SYNC)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
abby3325

abby3325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.05.2007
Salutare !
Mai mult ca sigur voi prii raspunsuri de genul "s-a mai discutat, incearca search" .. insa inainte de a aprimi aceste raspunsuri, as dori sa citeasca cineva pana la capat ! Multumesc !
Deci, am un PC cu placa video GForce 8600 GT (doua iesiri DVI si una TV-out parca, acea mufa rotunde, asemanatoare cu PS2). O iesire din cele doua DVI, e folosita de monitor (printr-un adaptor DVI-VGA), iar a doua iesire DVI e folosita de TV (un CD Sony), printr-un cablu DVI-VGA.
Totul bine si frumos, insa, DIN CAND IN CAND, nu e la intervale regulate, sau nimic de genul, in timp ce ma uit la un filp pe TV, imi apare mesajul "fara SYNC" timp de 3 secunde, dupa care merge ma departe normal .. E cam stresant/airea .. te uiti la film, se vede bine si frumos, iar din cand in cand "fara SYNC" timp de 3 secunde .. Nu inteleg de ce !
Ca setari, din PC, am asa "Display -> Screen Resolution" setat "Extend this display" pe ambele (si pe monitor si pe TV), iar pe TV, din meniul lui imi aleg ce intrare sa folosesc si pun mereu "PC" (din moment ce cablul intra in mufa VGA a TV-ului). In rest, nu mai conteaza banuiesc (TV - e p. cablul TV, AV - e pt. UPC digital, iar HDMI nu folosesc, nu am) ..
Revenind la "problema spinoasa care ne mananca" : acel mesaj "fara SYNC" NU-MI APARE MERE ! Pur si simplu folosesc TV-ul pe post de TV, ma plimb prin Windows, etc-uri, insa cand ma uit la un film imi apare mirificul mesaj "fara SYNC" .. din cand in cand (aproximativ odata la 2 minute, sau ceva de genul, e "random" treaba) ..
Cu scuzele de rigoare despre "discutia repetata a subiectului desi nu am ganisit NIMIC asemanator, rog .. un mic ajutor, o idee ? :)
Multumesc anticipat !

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,711
  • Înscris: 15.06.2004
Subiecte asemanatoare mai gaseai pe aria Hardware la Multimedia.

Mie imi suna a contact imperfect - ai incercat cu alt cablu ?

#3
abby3325

abby3325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.05.2007
Cablul e nou-nout, m-am uitat bine la ambele mufe (de la cablu), inclusiv la mufele de la TV si PC .. totul e in regula.
De mers, merge perfect, pana in momentul/momentele cand apare "fara SYNC" ..

P.S. - nu am gasit nimic asemanator ! (doar parti in care le apare mereu "fara SYNC", dar nimic de genul meu)

Edited by abby3325, 23 December 2013 - 13:27.


#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca zici ca ai cablu nou, evident raman doua cauze posibile: calculatorul si TV-ul.

Nu poti imprumuta un alt PC pentru teste? Conectat pe aceeasi intrare a TV-ului. E important sa faci testul asta, deoarece nu are rost cauti solutii de remediere la PC in cazul in care TV-ul e de vina (si invers).

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Tv-ula re alta rezolutie decat ii pui tu.Zi modelul Tv-ului si ce rezolutie ai pusa pe el acum.Cele 2 displayuri sunt configurate independent sau ?

#6
abby3325

abby3325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.05.2007
xeleron, modelul TV-ului este Sony KDL-26S5500, rezolutia de 1360/768, iar display-urile sunt setate separat (monitorul are rezolutia de 1280/1024, TV are 1360/768).
Seb, degeaba i-au alt PC .. numai daca-i pun placa mea video as putea sa trag o concluzie, altfel nu prea am cum ..

P.S. - am schimbat si porturile DVI intre ele (in mufa in care e monitorul am pus TV-ul si invers .. acelasi rezultat)

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Vezi ca iti lipsesc 6 randuri de pixeli(trebuie 1366 x768),si un refresh de 60 Hz.

#8
abby3325

abby3325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.05.2007
xeleron, scuzele mele, atat e intr-adevar rezolutia : 1366/768, iar refresh-ul e pe 60 Hz (monitorul e tot pe 60 Hz).

#9
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 07.02.2011

 abby3325, on 23 decembrie 2013 - 14:12, said:

P.S. - am schimbat si porturile DVI intre ele (in mufa in care e monitorul am pus TV-ul si invers .. acelasi rezultat)
Schimba si cablurile intre ele.

#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 abby3325, on 23 decembrie 2013 - 14:12, said:

Seb, degeaba i-au alt PC .. numai daca-i pun placa mea video as putea sa trag o concluzie, altfel nu prea am cum ..
Tu ai citit ce am scris?

Poate TV-ul are ceva.

#11
abby3325

abby3325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.05.2007
costeld69, nu am cum sa schimb cablurile intre ele (unul are la ambele capete mufe VGA, iar celalalt are o mufa VGA si una DVI) ..
Seb, nu stiu ce sa spun legat de TV .. (solutii "aiurea" : sa duc PC-ul sa incerc pe alt TV, sau solutia de mai sus, sa-mi scot placa video si sa o pun in alt PC pe care-l leg la TV-ul meu .. aceste solutii sunt cam aiurea) ..

#12
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 07.02.2011

 abby3325, on 24 decembrie 2013 - 14:19, said:

costeld69, nu am cum sa schimb cablurile intre ele (unul are la ambele capete mufe VGA, iar celalalt are o mufa VGA si una DVI) ..
Trebuie sa mearga pentru ca ai la placa video=2x(dvi) si la (tv +monitor)=2x(vga) . Cel cu 2 capete vga il muti cu tot cu adaptor.

Edited by costeld69, 24 December 2013 - 14:32.


#13
abby3325

abby3325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.05.2007
costeld69, nu pot .. cablul ce vinde de la PC la monitor, e prins in carcasa monitorului (inauntru), nu se poate scoate (chiar daca minitorul e LCD) .. 100% e VGA la capatul din monitor si nu e DVI :)

#14
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003
eu as incerca un cablu DVI la computer si HDMI la TV. .

#15
abby3325

abby3325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.05.2007
owl, da gasisem si cablu HDMI-DVI, insa intentionat am ales VGA-DVI (HDMI-ul iti ofera si sunetul in plus, in rest nu mare lucru, iar sunetul imi era scos din TV prin cablu RCA, direct in sistemul 2+1, deci partea de sunet nu ma prea tenta), insa .. acum .. nu prea mai am de ales, sau ce face .. voi lua si un cablu HDMI-DVI .. Vedem atunci "ce si cum" :)
Sarbaori fericite, revin dupa ! ;)

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
HDMI in cazul tau iti ofera imagine digitala,acel VGA-DVI e un cablu analogic(pe DVI-A se transmite si analogic).

#17
dingofl

dingofl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.02.2007
buna ziua. am un monitor cu intrari vga si dvi. daca leg pc la vga si la dvi decodorul hd de la rds cum fac sa le vad pe amandoua (nu in acelasi timp dar sa pot schimba intre ele)?
se poate?

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,084
  • Înscris: 28.10.2006
Se poate!
Schimbi sursa (VGA vs DVI) din meniul/butoanele frontale ale monitorului!
De ex. eu am pe front la monitor butoane de AUTO, MENU, + si -.
Din + sau - pot selecta intrarea- VGA sau DVI!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate