Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1481 replies to this topic

#1027
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Deci cel mai probabil trec pe boiler electric si eventual cu serpentina ca iarna sa il incalzesc de la centrala pe lemne.

Una peste alta insa mie nici furtunul la aragaz nu imi miroase bine pentru ca acel furtun trece pe langa cuptor. In fine nu e treaba mea. Daca reusesc sa modific stutul de la ceas o sa fac mai multe bucati ca sa am si la aragaz.

#1028
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Dupa 7 ani de la proiect modificare instalatie gaze, cu receptie instalatie noua si verificari din 2 in 2 ani in care s-au mentionat aparatele consumatoare, identic cu ce era trecut in proiect - anul asta, din cauza modificarii legislatiei, mi-a venit notificarea de verificare cu evidenta consumatorilor de la vechiul proprietar, adica cu sobe teracota & co.
"Logic" ca n-am putut face verificarea, ca au zis ca daca difera de ce e pe notificare nu se poate face. Si daca la centrala aveam facute PIF odata cu receptia, la aragaz mi-aduc aminte perfect ca tipul de la distrigaz a zis ca nu era necesara, facuse receptia la instalatie si a zis ca ei nu vin pentru montarea unui furtun flexibil dupa ce montez mobila. Iar astia de acu au zis ca nu, eu nu pot trece in loc de 2 sobe 1 centrala si 1 aragaz, ca n-am pif la aragaz!!! Desi tot ei facusera verificari si acum 2 si acum 4 ani si era trecut clar ca aveam 1 ct si 1 ma in toate actele!

Asa ca da si suna la distrigaz, acolo aparea ca nu mai exista gaze !!!!, aparea vechiul titular, brambura totala! Ia si trimite scan dupa acte, ca deh, tot pe client pica munca. Singura grija a aleia era daca am platit taxa de acord acces... Alo, doamna, a fost acu 7 ani! Imi puneati contor fara taxe? Imi veneau facturile lunare de 7 ani fara tot platit?

Urmeaza sa vad daca ma trezesc cu gazul taiat sau nu, nu m-ar mai mira nimic Posted Image Noaptea mintii!!! Astia sunt cei care au monopol, ii doare la basca...

LE. Asa e, n-am zis nimic prin postul asta, doar m-am plans... ca m-am saturat de indolenta.

Edited by SwatKat, 26 August 2017 - 17:50.


#1029
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ce acte ai ?
Ai proiect si PIF ? daca da , ce aparate ai trecute acolo ? Ti-a venit o notificare ?

Edited by 86-APP, 26 August 2017 - 18:24.


#1030
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Logic ca am proiect, pe CT+MA. Logic si receptie, ca fusese inclusiv demontat contorul pentru reabilitare. Si PIF la centrala, ca mobila nu era montata si plita nu era pusa si oricum nu era nevoie, aveam "focul important" adica centrala, montata, ca a fost pusa direct pe teava, fara flexibil.
Logic si ca notificarile trecute nu mentionau ce au ei prin acte, dar ar fi TREBUIT sa aiba, ca doar proiectul a fost aprobat de ei. Logic ca toate verificarile au mentionat 1CT+1MA, deci iar puteau actualiza in sistem, ca doar copii dupa fisele alea ajung tot la ei.

Ilogic ca apar dupa 7 ani "fara furnizare gaze" si apare vechiul proprietar de pana in 2008. Sau "logic", ca suntem in Romania....

#1031
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSwatKat, on 26 august 2017 - 20:45, said:

........
Ilogic ca apar dupa 7 ani "fara furnizare gaze" si apare vechiul proprietar de pana in 2008. Sau "logic", ca suntem in Romania....
Daca ai proiect si PIF pe CT+MA , iar notificarea a aparut acum cu consumatorii vechi si numele fostului proprietar , desi nu inteleg cum , situatia sta in felul urmator
1. Se poate face verificarea si se specifica aparatele care sint acum , conform actelor pe care le ai , indiferent ce scrie in notificare .
Sistemul de inregistrare al verificarilor la distrigaz , este automat , adica nu treci cu actele pe la un ghiseu ci la un automat , se ia nr de inregistrare se lipeste pe cele 4 exemplare , si se arunca in urna ! Daca sint probleme cu dosarul ulterior , este notificata firma care a facut dosarul cu ce probleme sint.
2. Daca apare la firma o notificare referitor la dosarul tau , firma poate rezolva problema pe baza actelor pe care le ai , fara sa necesite deranj sau stres din partea ta .
........
De regula orice firma are o persoana care se ocupa de relatia cu distrigazul . De regula orice firma rezolva problemele astea cu " un banut " o ciocolata , o cafea , ca nu poti sa te duci cu scandal cind zilnic ai probleme cu n-spe dosare . Asta este .
.............
Deci poti face verificarea linistit . Daca poti pune un print cu notificarea venita acum , ar fi mai ok , sa vad ce si cum .

#1032
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Miercuri pot pune scan, acum suntem in concediu cteva zile.
Am trimis deja la Distrigaz actele si o sesizare online, sper ca se va rezolva. Notificarea venise pe: 2 sobe teracota a 1,00 mch + 1 "alt consumator" de 2,4mch!

Firma de-a venit a zis ca nu putea trece in formular ce era in actele mele, incepand de la aviz bansament, dosar tehnic etc (adica 1 CT + 1 MA) deoarece nu am PIF la aragaz! Desi am receptie la intreaga instalatie conform proiectului si am PIF la centrala - normal, ca doar asta a cerut ala de la Distrigaz cand a venit si a facut receptia, PIF si a motat contorul.

Nici eu nu stiu cum de a ramas asa in sistem, aici fusese un proprietar anterior, prin 2008 am cerut scoaterea contorului (ca urma sa intre casa in lucrari majore), in 2009 s-a facut si proiectul de refacere totala a instalatiei iar in 2010 am finalizat, am facut preluarea contractului si totodata montarea noului contor. De atunci totul ok.

In fine, supararea mea e ca atat modifica astia legile, incat orice "simlificare" e de fapt o complicare majora.

Iar legat de procesul de "automatizare" a formularelor de verificari, dupa mine ar trebui sa fie cineva care le citeste ulterior si le baga in sistem, asa in timp macar, altfel de ce se mai depun la Distrigaz? Si de ce mi-au cerit mie sa le trimit toate actele din nou? Ca aia de la Fisc... depui acte, le baga in saci apoi si D-zeu cu mila...

#1033
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Hehe, retrag partial "supararea", am primit raspuns ca s-a operat in sistem actualizarea si apare cum trebuie acum! Sunat si reverificat, e ceea ce trebuie.
S-au miscat exemplar, ce sa zic acum...

Acum oare sa astept o noua notificare? Mai trimit ei una noua in lunile urmatoare sau n-are rost sa ma agit si sa astept inca 2 ani? (ca mie firma autorizata mi-a zis clar ca daca pe notificare zice altceva decat ce gasesc, nu pot completa actele) (desi as putea sa astept linistit inca 2 ani ca n-oi fi singurul, dar ma simt eu prost si bunul simt ma obliga sa respect legislatia, asa stramba si stufoasa cum e ea..)

#1034
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,806
  • Înscris: 01.10.2004
Din pacate intr-o situatie neplacuta am intrat, fara sa vreau, si eu. La cumpararea unui apartament anul trecut am uitat sa cer proprietarului documentatia instalatiei de gaze si a centralei. Daca pe partea de centrala totul a fost OK, adica a venit aceeasi firma care o are in evidenta din septembrie 2004, de cand i-a facut PIF-ul, plus verificarile la fiecare 2 ani, pe partea de instalatie nimic. In notificarea de la ENGIE din august 2017 apare numai aragaz, desi, cum am mentionat, centrala este veche de 13 ani, timp in care au fost facute n revizii la instalatie. Anul asta inca din primavara am solicitat prin E-mail (la care am primit numar de inregistrare) de la Distrigaz-Sud Retele eliberarea de duplicat dupa documentatia IUGN, am revenit dupa vreo 3 luni, dupa care mai acum o saptamana m-am dus la sediul lor si am depus o solicitare scrisa in acest sens. Ca servicii prestate de Distrigaz-Sud Retele are si "eliberare duplicat de pe documentatia tehnica IUGN", serviciu taxat cu vreo 64 lei primele 10 pagini (parca), dupa care fiecare pagina in plus cate 6,4 lei, plata facandu-se pe factura.
O firma solicitata sa-mi faca revizia a zis ca fara documentatie tehnica nu face, iar daca nu am, o pot reface ei, costul fiind de 500 lei. Daca am si centrala fata de ce avea ENGIE in evidenta, asta inseamna 1.000 lei, si nu este sigur ca va tine, ca inseamna extindere de instalatie. Noaptea mintii... de 13 ani a functionat totul OK, si dintr-o data nu mai este bine. Nu mai zic ca mi s-a spus neoficial ca nu am sanse sa obtin duplicatul pentru ca arhiva Distrigaz-Sud Retele este vraiste si acolo lucreaza o femeie care nu prea are chef sa se implice...

#1035
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Eu propun sa trimiti oficial o solicitare online catre Distrigaz, in care sa expui problema si sa atasezi scan dupa PIF si verificari centrala. Sa ceri 1. actualizarea sistemului cu includerea centralei. 2. Sa ceri un raspuns cum procedezi in continuare, in sensul ca fie sa iti raspunda si trimite copia solicitata nterior si platita dupa documentatie, fie sa iti raspunda ca se poate face verificarea si fara documentatie.

De ce zic asta: ca si mie mi-au zis la telefon ca firma care face verificari ar trebui sa scrie in formular acolo ca: "notificarea prevede X si ei au gasit la locatie si verificat Y". Ca de aia tabelul ala de pe formular are 2 coloane, prima cu notificarea si a 2-a cu ce exista. Ca altfel, dupa mine, trebuia doar un "check" daca ce exista corespunde cu notificarea, daca da, bine, daca nu, nu se facea verif. (asta asa, dupa logica mea)

#1036
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,806
  • Înscris: 01.10.2004
Gata, am rezolvat ceva mai neoficial, dar legal. Am facut verificarea si contract pentru urmatoarele 2, deci am la dispozitie 4 ani sa-i bat la cap pe cei de la Distrigaz-Sud Retele sa-mi elibereze un duplicat dupa documentatia tehnica a IUGN.

Cand i-am spus instalatorului care mi-a facut verificarea cat imi cerea o firma sa-mi refaca documentatia (1.000 lei), l-a apucat rasul.

#1037
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postclaudiu1, on 05 septembrie 2017 - 13:38, said:

..........
Cand i-am spus instalatorului care mi-a facut verificarea cat imi cerea o firma sa-mi refaca documentatia (1.000 lei), l-a apucat rasul.
De ce ?
Asa iese socoteala , poate si mai bine !
Un proiect este in jur de 700 lei + avizele + taxe + proba instalatiei , acolo duce .
Probabil ca aia nu se ocupa si de acte ....

Edited by 86-APP, 05 September 2017 - 17:55.


#1038
Andreyi38

Andreyi38

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.09.2017
Salut! Nu stiu daca am nimerit bine pe subiect dar am o mare dilema. Incerc sa cumpar un regulator de presiune gaze de 30mBar din afara si am denumirea Gasregulator 30 mBar UNI x 1/4 LINKS. Prima parte inteleg la ce se refera dar stie cineva UNI x 1/4 links ce vrea sa spuna? Incerc sa inteleg cu ce are legatura si daca e o informatie importanta. Multumesc frumos pentru ajutor!

#1039
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Dimensiunea filetului in inch.

#1040
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005
Daca nu am postat unde trebuie un moderator stie ce are de facut.

Vreau sa conectez la gaze o locuinta casa (realizare bransament). Conducta de gaze este situata in fata portii.
Acum, cei de la distrigaz vor sa iau semnatura de la proprietarul conductei sau de la proprietari. Cum stiu cine-i proprietarul acelei conducte (regimul juridic)?

Stiu cine a tras-o primul, acum vreo' 24 de ani in urma dar intre timp s-au mai conectat si altii la ea. Cei de la distrigaz doresc sa am semantura proprietarului iar in cazul in care sunt mai multi, trebuie sa atasez un tabel cu semnaturile tuturor. Banuiesc ca cei de la distributie au un registru' sau ma insel?

Multumesc.

Edited by fabian23, 22 September 2017 - 19:03.


#1041
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Așa se întîmpla cînd crezi că poți singur rezolva ceva.
Contactează o firma să-ți facă actele. Vezi că toată afacerea durează peste 1 an , de regulă 1 an si4 luni.

#1042
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Teava , pina la contor , este in proprietatea distribuitorului ?

#1043
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View Posthspinache, on 24 septembrie 2017 - 10:20, said:

Teava , pina la contor , este in proprietatea distribuitorului ?

Teava a fost trasa de cineva acum 24/25 de ani in urma iar lucrarea s-a facut pe banii respectivului. Banuiesc ca este inca in proprietatea lui.
In toti acesti ani proprietati adiacente s-au conectat la ea. Am auzit zvonuri ca teava nu ar ramane pe viata in proprietate privata si ca ar trece in proprietatea distribuitorului dupa 25 de ani.

View Post86-APP, on 22 septembrie 2017 - 23:19, said:

Așa se întîmpla cînd crezi că poți singur rezolva ceva.
Contactează o firma să-ți facă actele. Vezi că toată afacerea durează peste 1 an , de regulă 1 an si4 luni.
Incearca sa raspunzi pe viitor concret la intrebare. Daca poti...
Scrie pe site-ul DistriGaz cat dureaza, chiar defalcat pe etape. M-am documentat inainte cat de cat.

Edited by fabian23, 24 September 2017 - 12:50.


#1044
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Încearcă pe viitor sa crezi pe cineva care cu asta se ocupa , nu ce scrie pe toate gardurile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate