Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1481 replies to this topic

#1009
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
In Bucuresti , la conditii de apartament , 150 de lei . Poate la TM sint preturi mai mici , dar chiar asa ? Nu cred .
60 de lei cu factura ??? Ridicol .

#1010
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
2 x 60 (toti locatarii au aragaz si centrala) = 120 RON.

#1011
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postflorin71_skoda, on 01 august 2017 - 17:36, said:

Tu stii sa faci diferenta dintre investitorului initial  si 50%+1 din multi bransati  ?

Daca investitorul initial este vecinul "Popescu" de la etajul III, degeaba vi tu cu semnatura de la tote celelalte persoane bransate la reteaua de gaz, ca nu-i valabil fara acordul vecinului "Popescu", adica proprietarul coloanei. Tu de la proprietarul coloanei ai nevoie de semnatura si o vei primi doar dupa ce-i dai citi bani cere el "despagubire".

din sapaturile mele..au fost vreo 10-11 investitori initiali. dupa care ..au mai aparut cativa care au platit pentru cota lor tuturor celor ce platisera. de fapt fiecare ce se  bransa..platea tuturor celor dinaintea lui. se facea pretul initial actualizat cu inflatia  impartit la n+1...si cat rezulta..impartea la n si o dadea fiacaruia dinaintea lui.

eu vreau sa platesc cota mea..matematic..actualizata cu rata inflatiei..dar din cei 15 care au platit teoretic..nu pot da de 7 proprietari care au 0 persoane de luni si ani de zile. e o problema faptul ca nu pot da de oameni. chiar vreau sa le livrez banii pe lista de intretinere, cu o coloana separata, dar ce fac, le dau banii si nu am semnatura?!

investitorul initial ..parerea mea e ca sunt toti cei ce au platit cota parte...nu doar cei ce au dat bani la momentul instalarii coloanei.

sper ca te-am lamurit.

Edited by christig, 02 August 2017 - 21:17.


#1012
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postkolfleading, on 02 august 2017 - 21:06, said:

2 x 60 (toti locatarii au aragaz si centrala) = 120 RON.
Asa ar mai merge ...n-am fost atent ca este pretul pe " foc " .

#1013
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postchristig, on 02 august 2017 - 21:12, said:

din sapaturile mele..au fost vreo 10-11 investitori initiali. ...

Doar astia 10-11 persoane pot fi considerati investitori initiali. Restul nu te intereseaza.
Unul din astia 10-11 trebuie sa detina un proiect de gaz pentru coloana de pe casa scari. Acel proiect banuiesc ca este pe o singura persoana si nu pe toti cei 10-11. Asa ca legal coloana este a unei singure persoane, adica a celei pe numele careia este proiectul. Teoretic tu doar la o singura persoana ar trebui sa dai bani, adica la ala pe numele cui este proiectul, iar mai departe nu are decit sa se descurce persoana respectiva cu impartitul banilor la ceilalti care l-au ajutat cind a tras colona. Afla unde este proiectul coloanei si pe numele cui este si vezi ce zice persoana respectiva. Este aiurea sa-i platesti pe toti care sunt bransati acum. Tu trebuie sa rezolvi problema doar cu aia 10-11 care au cotizat prima data la coloana. Iar daca nu mai stau acolo de luni/ani de zile, nu le mai dai nimic. Ghinionul lor. Important este sa te intelegi cu cel pe numele caruia este proiectul de gaz pentru coloana de pe casa scari. In arhiva de la gaz apare un singur nume si pentru ei acea persoana este investitorul. Ce alte intelegeri ati avut voi in bloc, nu prea intereseaza pe nimeni.

View Postkolfleading, on 02 august 2017 - 19:58, said:

... am gasit urmatoarele acte, ...

Lipseste PV-ul de PIF a aparatelor consumatoare de gaz. Tu ai doar PV-ul de PIF pentru teava.

#1014
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
În PIF-ul instalației scrie ce aparate s-au pus în funcțiune ...

#1015
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postflorin71_skoda, on 03 august 2017 - 07:51, said:

Lipseste PV-ul de PIF a aparatelor consumatoare de gaz. Tu ai doar PV-ul de PIF pentru teava.
Corect, nu am gasit asa ceva, nu stiu de la cine trebuia sa-l cer, au trecut 4 ani de atunci. Poate trebuia sa-mi lase vechiul proprietar de la prima punere in functiune a centralei, cand o fi cumparat-o el?

View Post86-APP, on 03 august 2017 - 18:16, said:

În PIF-ul instalației scrie ce aparate s-au pus în funcțiune ...
In PIF-ul instalatiei exista tabelul cu aparatele dar nu este completat nimic.

Nu am fost acasa cand au fost astia cu revizia si acum, cand am venit, am gasituite o INSTIINTARE INFRICOSATOARE in usa apartamentului.

Oare ma amendeaza astia daca nu-i contactez pentru reprogramare? Retineti, la mine in 2013 s-a facut PIF instalatie interioara in urma modificarii.

Attached Files


Edited by kolfleading, 03 August 2017 - 21:42.


#1016
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Firma nu vă poate soma sau amenda
Numai furnizorul va poate notifica
Așa că stați liniștit , ei caută să prindă clienți.
Dacă în Pif nu scrie de aparate , problema lor , erau obligați să scrie



#1017
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu conteaza ce acte a vut fostul proprietar, deoarece tu ai schimbat proiectul in 2013 si atunci trebuiau refacute toate actele. Faptul ca lipseste un PV, este o greseala a celor care au executat lucrarea in 2013 si acum este prea tirziu ca sa mai remediezi problema. Mergi mai departe cu o hirtie lipsa, ca sunt mici sansele sa se lege cineva de acest aspect. Cei care vin la revizie sunt interesati sa-ti ia banul si vor inchide ochii.

In opinia mea era mult mai bine sa-ti faci acum revizia si sa nu mai astepti cele 2 luni pina ce expira revizia veche. Firma care a venit acum la voi in bloc a venit in mod "organizat" si peste 2 ani o sa vina iar, tot in august, tot organizat ca si acum si iar o sa incepem povestea cu instintari puse in usa. Gindestete ca in teorie tot blocul o sa-si faca revizia in august, in mod organizat, pe cind tu va trebui in octombrie sa umbli sa cauti o firma autorizata care sa-ti faca revizia. In loc sa vina ei la tine, o sa umbli tu dupa ei. Si daca in octombrie nu au oameni care sa lucreze prin cartierul tau, o sa fie mai complicat cu programarea. La chesti de genul asta, uneori este mai bine sa mergi cu turma.

#1018
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
florin_skoda, scuze dar nu sunt de acord cu tine.

In primul rand, la mine revizia trebuie facuta in 2013 + 10 ani = 2023.
In octombrie imi expira verificarea la 2 ani a instalatiei si deja m-am programat la o firma pentru luni dimineata la 08:00. Sa vina cand am eu timp, nu cand au ei chef si sa-mi stric o zi de concediu sa stau sa-i astept.

Nu-mi place deloc tactica comerciala a firmei care umbla cu afise si amenintari de genul celor de mai sus. Mi se pare o metoda foarte josnica, aproape o inselatorie de genul "Metoda Accidentul". Sunt convins ca multi pensionari sau oameni mai putin informati le cad in plasa. Dupa cum cunosc eu vecinii de la mine din bloc, ar putea sa puna cate un afis in fiecare an si s-ar gasi pensionari care sa le plateasca o revizie in fiecare an.

#1019
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Parca am citit mai demult ceva, dar acum nu mai gasesc... Cum se poate lega o butelie la un consumator prin racord metalic flexibil? Exista "ceasuri" care sa aiba iesire pe filet si nu stut pentru furtun?

#1020
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Exista ceasuri la care stutul este desfiletabil. Trebuie sa-l dai jos, dupa care te duci cu el la un strungar ca sa-ti faca un niplu redus, intr-o parte cu filet pentru regulator si in cealalta parte cu filet gaz de 1/2 (sau 3/4)

#1021
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Cam complicat. Nu stiu unde mai dau de strungari in ziua de azi. Ceva de cumparat nu exista? Am un instant de apa calda pe butelie la tara care imi sta pe suflet. Pana la urma cred ca trec pe boiler electric ca la pret apa calda tot cam pe acolo e si cu curent si cu butelie.

#1022
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Din cite stiu eu, nu scapi fara strungar, sau fara un alt meserias care sa lipeasca/alameasca ceva tevi.
Ai putea sa cumperi un ceas de butelie la care sa-i dai jos stutul, sa cumperi un niplu de 1/2 sau un niplu redus 1/2-3/8 sau o reductie 1/2-3/8 si sa te duci cu ele la un sudor ca sa le alameasca. Sudor ma gindesc ca vei gasi mai usor.
(ceasul ar fi bine sa fie dinala care se poate regla presiunea)

Edited by florin71_skoda, 23 August 2017 - 10:38.


#1023
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Furtunul de cauciuc mai e permis la gaze? Nu stiu de ce eu aveam impresia ca nu mai e permis, dar daca nu exista o posibilitate de legare la butelie a unui racord metalic flexibil probabil ca ma insel.

Sa caut mai intai un regulator de presiune cu stut demontabil si dupa aia sa vad ce fac. As prefera strungar daca e vorba de gaze ca cine stie ce por imi lasa sudorul pe acolo...

#1024
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pe dincolo se obisnuieste sa se traga gazul prin casa pe teava de cupru lipita normal cu cositor, ca si la instalatia de incalzire. Doar la noi trebuie neaparat fier.
Presiunea la iesire din ceasul de butelie, este de aproximativ 50mbar (mili bar). Doar pe intrare poti avea pina in 16bar. Asa ca nu ar trebui sa ai probleme cu sudura, fiind facuta pe iesirea din regulator.

Intradevar, la noi se accepta doar furtun de inox. Alea de cauciuc imbracat cu plasa de sirma, nu mai sunt permise de mult. Dar ce importanta are treaba asta in cazul tau ? Oricum tu folosesti instantul ilegal, ca nu ai voie sa-l legi la butelie. Si oricum nu te controleaza nimeni.
Treaba pe care vrei sa o faci, o faci pentru siguranta ta si nu pentru ca asa cere cineva, deoarece oricum tu esti ilegal :D

#1025
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu intrebam de legalitate (desi nu constientizam cat de ilegal sunt) ci ma miram de faptul ca in magazine (si chiar din astea mari gen Leroy) se gasesc regulatoare cu stut de furtun. Daca nu e legal, ma asteptam sa nu mai existe asa ceva pe piata ci direct cu filet 1/2 pe iesire. Din doua, una: ori 99,9% din cei care au butelie o folosesc ilegal, ori strungarii din RO nu mai prididesc de treaba sa transforme stuturile de furtun in filet de legat la racord flexibil.Posted Image

#1026
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Se gasec ceasuri de butelie cu stut de furtun ca sa le poti folosi la aragazele ce functioneaza pe GPL. Astea sunt perfect legale si le poti folosi cu furtun. Cind cumperi un aragaz nou, in majoritatea cazurilor primesti si diuze de GPL si adaptor de la filet gaz 1/2 la furtun, ca sa-l poti lega la butelie de GPL si este legal.
De interzis sa interzis furtunul flexibil pentru legat aragazul si centrala, in cazul celor care au gaz de teava. Este vorba de furtunul ala care arata ca si furtunele cu care se leaga bateriile de chiuveta la apa. Probabil ca un smecher a importat multe furtune de inox la un pret mai mic, ca nu exista cerere si a tras niste sfori ca sa se interzica vechile furtune, pe motiv ca nu sunt omologate, ca sa-si poata el vinde marfa. Doar traim in Romania, tara tuturor smecheriilor.
Instanturile si centralele, chiar daca pot functiona si pe GPL, intra sub incidenta ISCIR si este interzis sa le folosesti la butelie de aragaz. Legal este sa ai in curte o platforma de beton imprejmuita cu gard, unde sa ai o butelie dinaia imensa, cum vezi si la statiile PECO ce vind GPL.
Ceasul de butelie de aragaz nu a fost ghindit pentru instanturi sau centrale. Prin el trece un debit foarte mic, insuficient ca sa functioneze corect un instant sau o centrala. El a fost gindit pentru aragazuri. Pentru centrale exista alte tipuri de regulatoare GPL, care seamana perfect cu cele pe care le folosesc cei care au gaz de teava, diferenta fiind ca cele de GPL accepta 20 bar pe intarare, fata de cele de gaz de teava, care accepta 100milibar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate