Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Extindere retea electrica pe banii nostri

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008
Pentru ca sunt in situatia de a extinde o retea electrica pe banii mei si a inca unui vecin, vreau sa-mi dati un sfat sau parere daca credeti ca aceasta stire ce a aparut acum cateva zile va si intra in vigoare de la 1 ianuarie 2014. Stirea suna cam asa:

"Distribuitorii de electricitate sunt obligati, potrivit unui act normativ al Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei, sa aduca lumina, pe banii lor, pana la poarta gosposariilor neelectrificate.Daca investitia nu se justifica din punct de vedere economic, se vor implica financiar si primariile.
Secretarul de stat in Ministerul Energiei, Maricel Popa, a salutat decizia Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei prin care distribuitorii de electricitate sunt obligati sa racordeze la retea toate locuintele. Oficialul a spus ca astfel se va imbunatati viata multor cetateni. Legea ar trebui pusa in practica incepand cu 1 ianuarie 2014.
Maricel Popa, secretar de stat in Ministerul Economiei:"Distribuitorii de energie sunt obligati sa racordeze casele izolate la reteaua de energie electrica. Ei vor fi obligati prin colaborare cu primarii din localitati, sa faca o analiza si sa finanteze aceste lucrari."

Situatia in care ma aflu eu este cam in felul urmator: Am stalp de electricitate in fata portii de unde vecinul meu din fata este racordat, dar mie E-ON-ul mi-a dat in ATR ca solutie, extindere retea tocmai din transformator, pe principiul ca "simt" ei ca se vor mai construi si alte case in zona...si daca tot e sa faca...sa faca extinderea pe banii mei si a inca un vecin gard in gard cu mine. Credeti ca exista vreo solutie prin care sa potevita extinderea retelei si sa redimensionez cablurile de pe stalpii existenti pt a ne putea racorda....si daca da...cum ii fortez sa adopte E-On-ul aceasta solutie. Sau credeti ca daca Legea mai sus amintita va intra in vigoare...E-On-ul va incepe sa traga pe banii ei curentul? Va multumesc anticipat.

#2
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
tampenie decizia ANRE! dar de la astia nu ma pot astepta la nimic bun
bine ca macar au scos chestia aia cu declaratia electricienilor

referitor la problema: nu stiu daca chiar au chef de investitii pe banii tai sau poate plecarea aia nu mai suporta alti consumatori si vor trebui sa schimbe cablul si protectia lui. Cred ca mai ok e sa asigure alta plecare care pe viitor sa mai alimenteze si alti consumatori
zi mersi ca nu ti-au cerut post nou trafo sau inlocuirea celui existent
ce putere simultana ai cerut?
si chestia cu obligarea eonului de catre tine e ca joaca cu focul sau cu curentul electric!

Edited by sydneyaus2005, 20 December 2013 - 12:11.


#3
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

 sydneyaus2005, on 20 decembrie 2013 - 12:06, said:

tampenie decizia ANRE! dar de la astia nu ma pot astepta la nimic bun

De ce spuneti ca este o tampenie?

#4
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 ankabc, on 20 decembrie 2013 - 12:08, said:

De ce spuneti ca este o tampenie?

fiindca va fi nea caisa la 5 km de sat si vor trebui sa-i bage si aluia "lumina" si va plati tot satul sau tot orasul!
si daca ala cere ceva putere mai mare poate ii duc si trafo acolo! sa vezi atunci costuri
toate cabanele in varf de munte vor trebui racordate.
sa vezi falimente de primarii! sau taxe de racordare platite de toti locuitorii

Edited by sydneyaus2005, 20 December 2013 - 12:15.


#5
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

 sydneyaus2005, on 20 decembrie 2013 - 12:12, said:

fiindca va fi nea caisa la 5 km de sat si vor trebui sa-i bage si aluia "lumina" si va plati tot satul sau tot orasul!
si daca ala cere ceva putere mai mare poate ii duc si trafo acolo! sa vezi atunci costuri

Pai acel "nea caisa" nu are ce cauta la 5km de sat...pentru ca nu ar avea autorizatie de construire..si fara autorizatie nu poti depunde acte la e-on. Iar faza cu "zi mersi ca nu ti-au cerut..." ar cam trebui sa dispara. Atata timp cat in urma certificatului de urbanism, am fost la E-ON si mi-au eliberat un aviz prin care imi sriu ca ma pot bransa la ei, iar lungimea va fi de 30 de ml, acum nu-mi pot spune ca nu se mai poate si trebuie sa refaci tu toata reteaua. Pentru ca ei mi-au eliberat deja un act prin care mi-au spus ca n-o sa ma coste miliarde si pot sa ma apuc linistit de construit casa...
Iar ca idee, cred si mi se pare de bun simt, ca in Intravilanul unei comunitati sa fie asigurata macar energia electrica, vitala pentru un trai decent, doar ca cei de la E-On beneficiaza de acest atuu al monopolului si fac cam ce vor ei....cred ca de asta se si vrea implementata aceasta Lege.

Edited by ankabc, 20 December 2013 - 12:20.


#6
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
si daca ala are terenul la 5km de sat n-are voie sa-si faca casa? cum e cu pensiunile de la munte?
da eon in judecata daca crezi ca ai dreptate!
n-ai zis ce putere simultana ai cerut!

Edited by sydneyaus2005, 20 December 2013 - 12:23.


#7
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
sa vezi ce-o se arunce-n cap eonu'sa racordeze toti targovetii

atata timp cat nu le da termen de racordare e ca o frectie la picior de lemn

Edited by hori21, 20 December 2013 - 12:27.


#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 sydneyaus2005, on 20 decembrie 2013 - 12:22, said:

si daca ala are terenul la 5km de sat n-are voie sa-si faca casa? cum e cu pensiunile de la munte?
da eon in judecata daca crezi ca ai dreptate!
n-ai zis ce putere simultana ai cerut!

deci tu comentezi fara sa stii macar atat lucru...

Edited by cristiandrei, 20 December 2013 - 12:26.


#9
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
cauta pe siteul anre, eu n-am gasit nimic

#10
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

 sydneyaus2005, on 20 decembrie 2013 - 12:22, said:

si daca ala are terenul la 5km de sat n-are voie sa-si faca casa? cum e cu pensiunile de la munte?

Din experienta unui prieten care are pensiune: in cazul in care se doreste a se construi in extravilanul unei comune, iar parcela de teren nu se poate alipi la intravilanul existent, distanta dintre intravilanul existent si cel ce se doreste a intra in intravilan depaseste 500 de metri, solicitantul trebuie sa realizeze un Plan de Urbanism Zonal (PUZ) si un proiect pentru retelele edilitare ce vor deservi imobilul totul pe cheltuiala sa.
In cazul meu si al multora, constructia se realizeaza in intravilan cu un aviz de la EOn in care nu scrie nimic de extinderea retelei. Iar cand termini casa si vrei sa te racordezi la utilitatea numita energie electrica, incepe frecusul...pai stai ca sa vezi, ca sufa nu e buna, ca cablul nu e gros...etc. Pai cand au eliberat avizul n-au vazut toate astea. Vorbind cu un avocat, pe baza primului aviz luat de la ei ii pot forta sa faca extinderea, deoarece regulile nu se pot schimba in timpul jocului...

#11
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 cristiandrei, on 20 decembrie 2013 - 12:26, said:

deci tu comentezi fara sa stii macar atat lucru...

la fel si tu

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 sydneyaus2005, on 20 decembrie 2013 - 12:12, said:

fiindca va fi nea caisa la 5 km de sat si vor trebui sa-i bage si aluia "lumina" si va plati tot satul sau tot orasul!
si daca ala cere ceva putere mai mare poate ii duc si trafo acolo! sa vezi atunci costuri
toate cabanele in varf de munte vor trebui racordate.
sa vezi falimente de primarii! sau taxe de racordare platite de toti locuitorii
Nu se va ajunge acolo ,ca se va incepe cu studii de solutie,primaria nu va avea prevazut in buget asta,nu va emite autorizatia de constructie a bransamentului,,bla bla,de isi va trage omul bransamentul individual singur.

Edited by anaki, 20 December 2013 - 12:34.


#13
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

 anaki, on 20 decembrie 2013 - 12:33, said:

Nu se va ajunge acolo ,ca se va incepe cu studii de solutie,primaria nu va avea prevazut in buget asta,nu va emite autorizatia de constructie a bransamentului,,bla bla,de isi va trage omul bransamentul individual singur.

Ok, dar macar daca s-ar putea face lucrarile cu o investitie din partea celor 3 factori: E-On + Primarie + Beneficiar....macar atat

#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Ar fi bine,dar realitatea va fi alta.
Ce putere ai cerut de te-au trimis la PT?

#15
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

 anaki, on 20 decembrie 2013 - 12:41, said:

Ar fi bine,dar realitatea va fi alta.
Ce putere ai cerut de te-au trimis la PT?

6 KW

Deci sa inteleg ca nu credeti ca aceasta lege va avea vreun rezultat?

#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Destul de putin,iar daca iti da ca si solutie racordare din PT,inseamna ca reteaua este incarcata,dar este totusi disponibil de putere in post deci pot sa va dea bransamente individuale de acolo,parerea mea este sa stai de vorba cu proiectantul de zona

#17
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

 anaki, on 20 decembrie 2013 - 12:56, said:

Destul de putin,iar daca iti da ca si solutie racordare din PT,inseamna ca reteaua este incarcata,dar este totusi disponibil de putere in post deci pot sa va dea bransamente individuale de acolo,parerea mea este sa stai de vorba cu proiectantul de zona

Nu cred ca e vorba de incarcarea retelei, la telefon (ca nu a vrut sa se intalneasca cu mine) mi-a spus ca cei 3 stalpi de la strada principala pana la imobil nu sunt SE10, sunte SE1000xx(nu stiu cat) si aia nu mai sunt omologati de E-ON...si-atunci l-am intrebat cum de alea 4 case si-au tras curent de pe ei acum 2 ani...si-acum nu se mai poate....la care a dat-o in balbaiala. Mentionez ca anul acesta Primaria a tras si iluminat public pe ei...Am vorbit  cu un alt domn de la EON si mi-a spus ca pe o strada laturalnica nici nu se preteaza 2 retele de stalpi deoparte si dealta...dar a zis ca omu e mai "incuiat" si nu se poate baga peste el ca e zona lui...

#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
E clar,daca reteaua e pe stalpul din fata ta si in plus e si iluminatul public tras de primarie pe ei,ceea ce presupune ca primaria a emis AC pt reteaua de iluminat trasa pe acei stalpi,proiectantul ala trebuie sa-ti dea solutia de pe acel stalp..Desi nu sfatuiesc pe nimeni cateodata reclamatia facuta unor tipi obtuzi,e justificata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate