Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Extindere retea electrica pe banii nostri

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

 anaki, on 20 decembrie 2013 - 13:13, said:

E clar,daca reteaua e pe stalpul din fata ta si in plus e si iluminatul public tras de primarie pe ei,ceea ce presupune ca primaria a emis AC pt reteaua de iluminat trasa pe acei stalpi,proiectantul ala trebuie sa-ti dea solutia de pe acel stalp..Desi nu sfatuiesc pe nimeni cateodata reclamatia facuta unor tipi obtuzi,e justificata.

Dupa sarbatori am sa merg impreuna cu vecinul in audienta la primarie, poate reusesc ei mai multe...

#20
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

 ankabc, on 20 decembrie 2013 - 12:54, said:

6 KW

Deci sa inteleg ca nu credeti ca aceasta lege va avea vreun rezultat?

Pai ce, e prima sau singura lege fara efect? De Legea 61 ( aia cu "ilicitu") ai auzit? Stii ca e in vigoare? Si stii de ce? Ca nu a fost abrogata, de aia! Dar nu se poate aplica. Din lipsa de "proceduri de aplicare". Ca de cand a dat-o nea nicu' s-au schimbat o gramada de questii pe aci, prin romanica. Dar legislativul, din prea mare aglomerare ce a avut pe cap, n-a binevoit s-o abroge. Sau de lene. Sau ca i-a durut in paispe'.
Sau de aia, de-ai dracu' , sa ne faca noua in necaz...

#21
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008
Ce ma uimeste este ca cei de la Gaz, care apartin tot de E-On, au avut macar bunul simt sa ne dea teava si sa faca ei sudurile, noi suportand doar partea de sapaturi si subtraversari...cei de la Electric nu apartin tot de E-On, nu au aceleasi reguli...

#22
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008
UPDATE:
Dupa eliberarea avizului tehnic de racordare si dicutia cu inginerul de la e-on concluziile au fost urmatoarele:
- va trebui sa extindem reteaua pe o lungime de 115ml pe stalpi noi, neatingandu-ne de reteaua veche, pe care ei nu o considera retea deoarece nu sunt stalpii conform normativelor, chiar daca tot ei i-au montat, de aici tragand eu concluzia ca ei vor sa bage acea strada in legalitate (ca retea) pe banii nostri;
- inginerul mi-a dat de inteles ca daca nu ma grabesc si am timp de fugarit hartii pot sa incerc sa aplic ordinul 75/2013 de la ANRE, iar sansele sunt de 80-90% ca extindere sa se faca pe banii lor, doar ca nimeni nu a facut pana acum o astfel de hartie si ma gandesc poate este pe forum vreun jurist care sa ne indrume cum putem formula o astfel de cerere sau plangere in baza acestei legi, aici gasiti ordinul ANRE http://www.anre.ro/ordin.php?id=1111;
- deasemenea am mai primit o informatie conform careia primaria prin eliberarea autorizatiei de construire, s-a obligat intr-un fel sa racordeze locuintele finalizate, ei neputand face receptia casei fara racordul la energie electrica, reamintesc ca in avizul de amplasament de la E-on ni s-a specificat ca racordul se va realiza de la maxim 30 de ml, care intre timp s-au transformat in 115ml, iar tot ce inseamna peste 100 de ml se transforma in extindere de retea, costurile dublandu-se deoarece extinderea de retea se face doar pe 380V, mai exact 3x50mmp si pe stalpi SE10 si SE4.
- la fel, poate ne ajuta cineva cu niste informatii despre cum ar arata o astfel de hartie catre primarie sau consiliu local;
- inca o solutie ar fi sa depun o plangere la sediul central al E-on de la Targu Mures prin care sa denunt angajatii E-on Bacau pentru faptul ca au realizat in urma cu 2-3 ani o retea care nu este conforma cu normativele si care trebuia sa asigure continuitatea si posibilitatea de extindere a retelei si bransarea unor noi utilizatori prin intarirea acesteia si nu prin schimbarea totala a ei.
- in situatia de fata pe acea strada de 5 metri latime vor fi 2 retele de stalpi deoparte si dealta, fapt ce incalca normativele de dispunere a retelelor edilitare pe o strada. Datorita paharelor stalpilor din pamant nu se vor putea respecta distantele minime dintre reteaua de apa, gaz, canalizare, curent.
Atasez si ordinul 75/2013 al ANRE si rog pe cei aflati in situatia mea sa studieze acest act normativ si sa incercam impreuna sa formulam o astfel de cerere, care, poate ne va aduce costuri mai mici.

#23
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,566
  • Înscris: 11.03.2006
Ai reusit sa rezolvi ceva? Sunt in aceeasi situatie.

#24
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

 cumparator, on 27 martie 2014 - 10:45, said:

Ai reusit sa rezolvi ceva? Sunt in aceeasi situatie.

Am trimis cateva adrese intocmite de un jurist catre E-ON , ANRE si Primarie....acum asteptam raspunsurile la termen. Daca vor trece termenele de raspuns legale si nu vom primi adresa inapoi vom trece la instanta. Oricum ideea principala este ca statul roman nu trebuia sa vanda acestori "jegosi"(ca nu le pot spune altfel) reteaua de distributie curent. Daca tot platim din banii nostri stalpii, macar sa ramana dupa in patrimoniul statului si nu a unor firme care stiu doar sa jacmaneasca lumea.

#25
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,566
  • Înscris: 11.03.2006
Absolut corect! De luni intru si eu in hora.
Cat de importanta este primaria in toata chestia asta? Cum pot ei influenta solutia de racordare data de distribuitorul de energie electrica? Nu stiu prea multe si incerc sa imi dau seama ce am de facut.

#26
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

 cumparator, on 28 martie 2014 - 10:45, said:

Absolut corect! De luni intru si eu in hora.
Cat de importanta este primaria in toata chestia asta? Cum pot ei influenta solutia de racordare data de distribuitorul de energie electrica? Nu stiu prea multe si incerc sa imi dau seama ce am de facut.

Conform legilor in vigoare o Primarie nu are voie sa introduca un teren in intravilan daca nu ii poate asigura si racordul la energie electrica. Pentru ca un PUG (plan urbanistic general) sa fie aprobat de consiliul judeten el trebuie sa indeplineasca toate conditiile, iar reglementarea utilitatilor este una dintre ele. Daca terenul era extravilan si tu il bagai in intravilan printr-un PUZ (plan urbanistic zonal) atunci tu iti asumai pe propria raspundere toate costurile extinderii de retele.
Conform ordinului 75/2013 de la ANRE primariile pot "obliga" prin hartii oficiale ca E-on sa bage in bugetul din anul curent realizarea extinderii de retea pe banii E-on-ului sau in asociatie cu Primaria. Este foarte important ce scrie pe avizul tau de principiu de E-on, ma refer de avizul de la certificatul de urbanism cu care ai obtinut autorizatia de constructie. La mine scrie clar ca pot trage curent de la maxim 30 metri iar acum m-au dus la 100 si ceva de metri si cu schimbari de stalpi.
Ideea este ca trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare pentru ca nici un functionar nu te va ajuta cu nimic...sunt de o nesimtire crunta. Atat cei de la E-on cat si cei de la Primarie. Noroc cu internetul si in special inginerilor de pe www.casasidesign.ro care m-au sfatuit ce sa fac mai departe si apoi am scris si aici sa afle si restul lumii care trec prin aceleasi probleme ca si mine. Sfatul lor a fost sa gasesc in primul rand un jurist sau avocat care sa fie si tehnic ca sa inteleag fenomenul, iar mai ideal ar fi sa gasesti o casa de avocatura care sa accepte comision la castig. Dupa ce iti vor studia dosarul daca sunt convinsi ca vor castiga vor fi deacord sa se judece pentru tine, iar ei la sfarsit sa-si ia doar comision. Gandeste-te ca la mine vor sa ceara si daune morale si materiale pentru ca noi stam in chirie neputand face receptia la casa si locuia in ea exact din acest motiv. Deasemenea Primaria nu poate face receptia fara ca noi sa fim bransati la curent...e o intreaga nebunie...iar legile statului sunt pline de chichite si portite pe care un "muritor de rand" nu are de unde sa le stie....

Edited by ankabc, 28 March 2014 - 22:44.


#27
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,566
  • Înscris: 11.03.2006
Pare simplu. Posted Image
Multumesc mult pentru explicatii. Este foarte util ceea ce am aflat. O sa vad cum sta treaba in cazul meu si va tin la curent.

#28
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008
Cum s-a finalizat problema?
Am si eu problema cu o extindere, primaria nu vrea sa faca, desi ne-au dat la vreo 5 case autorizatie de constructie, au facut receptia.

#29
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007

 ankabc, on 28 martie 2014 - 22:44, said:

Deasemenea Primaria nu poate face receptia fara ca noi sa fim bransati la curent...e o intreaga nebunie...iar legile statului sunt pline de chichite si portite pe care un "muritor de rand" nu are de unde sa le stie....
Nu stiu de unde sunt toate informatiile astea false. Din cate stiu eu ENEL nu-ti furnizeaza o solutie definitiva de bransare fara imobil intabulat. Asta este ca si cum, mergi la primarie sa intabulezi ori cu solutie de santier, ori daca ai vrut sa iesi mai ieftin, cu nimic caci ai imprumutat curent de la vecinul pe durata constructiei sau ai folosit generator. La final primaria iti intabuleaza casa daca ai ferestre si tencuiala exterioara sau izolarea, apoi cu casa intabulata mergi la enel si faci solutia de bransare definitiva.

#30
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007
Mai nou se pare ca "Enel se menține în Indicele Mondial de Sustenabilitate Dow Jones", adica dezvolta foarte bine reteaua. Desigur, ma mir ca nu este chiar pe primul loc mai ales ca price extindere de retea se face pe banii consumatorilor ca mai apoi reteaua extinsa sa devina proprietate enel si mai mult cu compensatii jignitoare pentru cei ce au investit. Numai asa enel se poate lauda in top cu profituri maxime, nu investeste nimic in extinderi si reteaua creste vazand cu ochii.

#31
adydastudio

adydastudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.12.2006
Aici am gasit niste sfaturi interesante despre cum am putea realiza extinderea de retea pe banii primariei sau a e-on-ului...sfaturiinteresante.ro


Fara suparare : nu e concurs de link-uri . Daca ai ceva de spus esti binevenit .

Edited by ggelu, 16 March 2017 - 20:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate