Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Senzatie continua de urinare si urinari dese de o luna

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Petruts

Petruts

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.12.2013
Buna ziua!Am 22 de ani iar de mai bine de o luna ma confrunt cu o problema,urinez des,am senzatie continua de urinare iar tot timpul simt rece in zona genitala.Nu am usturime la urinare,nu ma dor rinichii si cand urinez nu urinez in cantitati mici,urinez normal.Am fost la medicul de familie,am urmat tratament cu antibiotic pt.ca mi a zis ca am o infectie urinara(pe langa antibiotic mi a prescris si ceai diurosept,pe care l beau si acum,4 cani pe zi).Simptomele n au disparut,am facut apoi analize la sange si la urina.Nu a iesit infectie urinara.Am facut si o ecografie abdominala,prostata e ok,rinichii cu aspect microlitiazic iar vezica urinara era in semirepletie.Medicul de la ecograf mi a zis ca aceasta senzatie de a urina ar putea fi si de la frig.Am 22 de ani iar pana acum n am mai avut probleme de genul,deci nu cred ca ar avea legatura cu frigul.Sunt foarte confuz pentru ca aceasta problema mi-a afectat calitatea vietii,tot timpul sunt stresat si presat de gandul ca va trebui sa urinez,va trebui sa caut o toaleta si ce ma fac daca nu gasesc,etc.Ce imi recomandati?Va multumesc!

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
poate fi unul dintre simptomele inceputului de diabet. ai rude cu problema asta? glicemia cum e?

Edited by onlyone, 19 December 2013 - 12:46.


#3
Petruts

Petruts

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.12.2013

 onlyone, on 19 decembrie 2013 - 12:45, said:

poate fi unul dintre simptomele inceputului de diabet. ai rude cu problema asta? glicemia cum e?
Glicemia e buna,85.Nu exista nimeni cu diabet.

 Gonthar, on 19 decembrie 2013 - 12:52, said:

O fi o cistita cronica....Recomand extract din afine, ceai din cozi de cirese si argint coloidal.
Cistita nu este o afectiune specifica femeilor?

#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 Petruts, on 19 decembrie 2013 - 13:06, said:

Cistita nu este o afectiune specifica femeilor?
Pai esti femeie sau barbat? De regula infectiile urinare apar mai des la femei datorita tractului urinar mai scurt...

#5
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Cistita, fiind inflamatia/infectia vezicii urinare, o poate face oricine are vezica urinara, indiferent de sex sau rasa.

#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Petruts, on 19 decembrie 2013 - 13:06, said:

Glicemia e buna,85.Nu exista nimeni cu diabet.


Cistita nu este o afectiune specifica femeilor?

Ala te ia la misto cu diabetul mai copile, mergi cu urina la medic si fa niste analize, de asemenea spune-i sa iti ia si sange pentru analize uzuale, ai putea avea o raceala, dar nu te lua dupa nici un diagnostic de pe net, da-l in masa de net, mergi la medicul de familie sa te trimita la urolog.

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 Platon, on 19 decembrie 2013 - 14:41, said:

Ala te ia la misto cu diabetul mai copile,

Iti place tie sa aberezi asa huh? BAH daca habar nu aveti de ce va bagati precum chilotul in  ...?
http://www.doctorulz...des-la-toaleta/

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 onlyone, on 19 decembrie 2013 - 14:59, said:

Iti place tie sa aberezi asa huh? BAH daca habar nu aveti de ce va bagati precum chilotul in  ...?
http://www.doctorulz...des-la-toaleta/

Nu aberez deloc, primul simptom de diabet mai coerent este senzatia de sete continua, toate cunostiintele mele care au diabet au trait aceste simptome, bei apa ca boul, te trezesti si noaptea sa bei apa, chestia cu urinarea frecventa de regula semnifica probleme ale tractului urinar, si  pot conduce catre o plaja foarte larga de boli, de asta i-am recomandat sa lase netul si sa mearga la doctor, este mai sigur si mai eficient decat netul, daca iti arat eu o pagina cu simptome psihiatrice deduci ca esti schizofrenic?

Edited by Platon, 19 December 2013 - 15:03.


#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
omul a fost la medic
"am facut apoi analize la sange si la urina. Nu a iesit infectie urinara. Am facut si o ecografie abdominala,prostata e ok,rinichii cu aspect microlitiazic iar vezica urinara era in semirepletie."

dar problema e ca multi medici romani iti dau seama ce ai avut abia la autopsie.
Din cauza ca urineaza frecvent si in cantitate normala, deductia ar fi e ca senzatia nu urinare nu vine de la o infectie, sau de la o piatra la rinichi sau probleme la prostata (cele mai simple explicatii) ci ca produce mai multa urina - ori din insuficienta renala ori inceput de diabet.

In concluzie du-te si la alti doctori, aia la care ai fost pana acum nu par prea buni.
Chestia ca simti rece in zona organelor genitale e un punct de start in investigatia corecta a ceea ce ai putea sa ai.
Greutate corporala (supraponderal)? Conditie fizica?

Edited by onlyone, 19 December 2013 - 16:57.


#10
Petruts

Petruts

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.12.2013

 onlyone, on 19 decembrie 2013 - 16:55, said:

omul a fost la medic
"am facut apoi analize la sange si la urina. Nu a iesit infectie urinara. Am facut si o ecografie abdominala,prostata e ok,rinichii cu aspect microlitiazic iar vezica urinara era in semirepletie."

dar problema e ca multi medici romani iti dau seama ce ai avut abia la autopsie.
Din cauza ca urineaza frecvent si in cantitate normala, deductia ar fi e ca senzatia nu urinare nu vine de la o infectie, sau de la o piatra la rinichi sau probleme la prostata (cele mai simple explicatii) ci ca produce mai multa urina - ori din insuficienta renala ori inceput de diabet.

In concluzie du-te si la alti doctori, aia la care ai fost pana acum nu par prea buni.
Chestia ca simti rece in zona organelor genitale e un punct de start in investigatia corecta a ceea ce ai putea sa ai.
Greutate corporala (supraponderal)? Conditie fizica?
1.83 inaltime,69 kg

 Gonthar, on 19 decembrie 2013 - 17:19, said:

Deci, sa nu te iei dupa ce zic ceilalti, ptr. ca aria asta atrage o gramada de trolli care fac misto de oameni si de probleme lor. Fa ce iti zic eu: consuma suc sau extract de afine - este excelent ptr. combaterea infectiilor urinare, ceai din cozi de cires - un foarte bun diuretic, si argint coloidal - un antibacterian cu spectru foarte larg, iar pe urma o sa imi multumesti!
Dupa ce ca urinez destul de des,daca mai beau si ceai din cozi de cirese,fiind diuretic o sa urinez si mai des pt ca aceste ceaiuri stimuleaza procesul de mictiune(poate ca ma insel,dar asa imi amintesc ca am citit ).Mersi oricum:)

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Frate, stiti si voi una si buna... te piși des --> diabet. Nu mai bagati sperietii in oameni care n-au nimic. E o banala infectie urinara cel mai probabil si in loc sa-l sfatuiti sa mearga la doctor, stau si sterg 20 de posturi si dau avertismente. Gonthar nu mai are ce cauta pe aria asta, iar restul daca mai aveti chef de off-topic si mistouri, va rog sa incetati.

#12
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Medicul de la ecograf mi a zis ca aceasta senzatie de a urina ar putea fi si de la frig
Sau pe fond psihic dar asta se manifesta mai mult la scolari/liceeni sau in primul/ultimul an de facultate.

#13
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013
Simplu.Ai vezica mica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate