Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Am o problema cu al meu cont de Facebook

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
RaluElle

RaluElle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.12.2013
Buna !
Recent am intalnit o problema cu ale mele conturi de Facebook. Am tot intrebat in stanga si in dreapta dar... nimic.
Pe unul din cele doua conturi m-am trezit ca imi aparea mesajul: "Conexiunea dumneavoastra la www.facebook.com a fost criptata cu criptare de 128 biti. Totusi, aceasta pagina include alte resurse care nu sunt securizate. Aceste resurse sunt vizibile pentru alti utilizatori in cursul transferului si pot fi modificate de un atacator pentru a schimba aspectul paginii. ..."
Am sters acest cont (nu doar dezactivat, am inteles ca in 14 zile se pierde) si adresa de e-mail corespunzatoare.
Apoi m-am conectat pe Facebook cu a doua adresa de e-mail. Aceeasi problema. Am renuntat la toate pozele si la toti prietenii si abia dupa 5 zile la cont si la adresa de e-mail.
Am un modem wireless de la Romtelecom pe care il impart cu laptopul fratelui meu.
Ce mi se poate intampla pe mai departe ? Il poate afecta cumva si pe el ? Ar trebui ca si el sa isi stearga contul, adresa de e-mail ?
Astfel de probleme efectiv ma depasesc. :P

#2
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostRaluElle, on 18 decembrie 2013 - 10:16, said:

Buna !
Recent am intalnit o problema cu ale mele conturi de Facebook. Am tot intrebat in stanga si in dreapta dar... nimic.
Pe unul din cele doua conturi m-am trezit ca imi aparea mesajul: "Conexiunea dumneavoastra la www.facebook.com a fost criptata cu criptare de 128 biti. Totusi, aceasta pagina include alte resurse care nu sunt securizate. Aceste resurse sunt vizibile pentru alti utilizatori in cursul transferului si pot fi modificate de un atacator pentru a schimba aspectul paginii. ..."

Un print screen cu problema efectiva ar ajuta mai mult, ce browser folosesti ?


View PostRaluElle, on 18 decembrie 2013 - 10:16, said:

Am sters acest cont (nu doar dezactivat, am inteles ca in 14 zile se pierde) si adresa de e-mail corespunzatoare.

Stai linistit, nimic nu se pierde, mai ales la facebook.


View PostRaluElle, on 18 decembrie 2013 - 10:16, said:

Apoi m-am conectat pe Facebook cu a doua adresa de e-mail. Aceeasi problema. Am renuntat la toate pozele si la toti prietenii si abia dupa 5 zile la cont si la adresa de e-mail.
Am un modem wireless de la Romtelecom pe care il impart cu laptopul fratelui meu.
Ce mi se poate intampla pe mai departe ? Il poate afecta cumva si pe el ? Ar trebui ca si el sa isi stearga contul, adresa de e-mail ?
Astfel de probleme efectiv ma depasesc. Posted Image

Nu inteleg de ce mai intai ai renuntat la poze si prieteni si dupa 5 zile si la cont.Nu are ce sa ti se intample mai departe, si nici pe el nu are cu ce sa-l afecteze si nici nu are de ce sa-si stearga contul cu atat mai putin adresa de mail, repet un print screen ar ajuta foarte mult in cazul de fata.

#3
RaluElle

RaluElle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.12.2013
Nu am cum sa mai fac acum print screen. Am renuntat la poze si prieteni gandindu-ma ca ii va afecta si pe ei.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostRaluElle, on 18 decembrie 2013 - 10:16, said:

"Conexiunea dumneavoastra la www.facebook.com a fost criptata cu criptare de 128 biti. Totusi, aceasta pagina include alte resurse care nu sunt securizate. Aceste resurse sunt vizibile pentru alti utilizatori in cursul transferului si pot fi modificate de un atacator pentru a schimba aspectul paginii. ..."
Si?
Daca eu iti spun ca SP nu are conexiune securizata iti stergi contul?

#5
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Nu are cum sa-i afecteze pe ei in niciun fel.

#6
RaluElle

RaluElle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.12.2013
Sa-ti explic mai bine. In loc de lacatul ala dinaintea adresei https://www.facebook.... imi aparea un triunghi galben, unde (dupa ce dadeam un click) vedeam asa: "Conexiunea dumneavoastra la www.facebook.com a fost criptata cu criptare de 128 biti. Totusi, aceasta pagina include alte resurse care nu sunt securizate. Aceste resurse sunt vizibile pentru alti utilizatori in cursul transferului si pot fi modificate de un atacator pentru a schimba aspectul paginii. ..."

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Conexiunea a fost criptata.
Care este problema?

#8
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011

View PostRaluElle, on 18 decembrie 2013 - 10:38, said:

Sa-ti explic mai bine. In loc de lacatul ala dinaintea adresei https://www.facebook.... imi aparea un triunghi galben, unde (dupa ce dadeam un click) vedeam asa: "Conexiunea dumneavoastra la www.facebook.com a fost criptata cu criptare de 128 biti. Totusi, aceasta pagina include alte resurse care nu sunt securizate. Aceste resurse sunt vizibile pentru alti utilizatori in cursul transferului si pot fi modificate de un atacator pentru a schimba aspectul paginii. ..."
Sterge s din httpPosted Image

#9
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011

View PostRaluElle, on 18 decembrie 2013 - 10:16, said:

Il poate afecta cumva si pe el ? Ar trebui ca si el sa isi stearga contul, adresa de e-mail ?

Da. Cat mai repede!

Edited by trackback, 18 December 2013 - 10:48.


#10
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Ce browser ai folosit? Nu am gasit nimic in postari,si a mai intrebat cineva inaintea mea.

#11
RaluElle

RaluElle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.12.2013
Mozilla si Google Chrome

Edited by RaluElle, 18 December 2013 - 11:03.


#12
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Daca mai ai cont pe FB incerca un login la adresa asta: https://www.facebook.com/ E posibil ca browserele sa aibe o problema cu certificatele,sau sa nu poata  accesa adresele unde sint verificate certificatele.Daca nu mai ai cont fa-ti unul de proba,fara date personale reale  si fara prieteni adaugati.

Edited by silviuseal, 18 December 2013 - 11:36.


#13
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Somnul ratiunii naste monstri!

#14
RaluElle

RaluElle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.12.2013
Hei, eu nu cunosc astfel de dedesubturi. Asa ca nu ma mai numi monstru. :) Nu e nimic anormal in faptul ca m-am panicat.

#15
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Nu ai de ce sa intri in panica.Toti am avut probleme si temeri.Marea majoritate obtin lacatul in bara de adrese fara probleme,chiar daca  site-ul are un continul mixt.Cit despre criptare,https e sigur tocmai pentru ca e aplicata criptarea,deci nu trebuie sa-ti faci griji.

Edited by silviuseal, 18 December 2013 - 12:04.


#16
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013

View PostRaluElle, on 18 decembrie 2013 - 11:51, said:

Hei, eu nu cunosc astfel de dedesubturi. Asa ca nu ma mai numi monstru. Posted Image Nu e nimic anormal in faptul ca m-am panicat.
Stai chill.
Nu iese nici un agent FBI din monitor sa te incatuseze.

Chiar nu trebuia sa stergi contul de pe Facebook dar ce mai conteaza.

Uite ce inseamna HTTPS.

Edited by Sempiternal, 18 December 2013 - 12:03.


#17
RaluElle

RaluElle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.12.2013
Asta ce mai inseamna ? :)

Attached Files



#18
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Inseamna ca nu-i prea plac prajiturile... Sper ca iti dai seama ca tu esti responsabil pentru modificarile alea la setari? Cand instalezi prima oara un browser nu vine cu restrcitii din astea...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate