Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend
 

Problema Google Webmaster Tools !

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Gabrielistrate

Gabrielistrate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 25.05.2013
Salut. Am si eu o intrebare . Am un site  www.gabrielistrate.ro  caruia de curand i-am schimbat sitemap-ul (de fapt eu l-am facut pe un site care genereaza gratuit sitemap-uri si l-am pasat celui care il gazduieste care l-a pus in locul celui vechi ). Acum vine intrebarea : cum fac sa-l "dau" lui google in webmaster tools deoarece am intrat acolo la "sitemaps" - adauga/testeaza un sitemap si nu stiu cum sa-l 'sheruiesc " din calculatorul meu acolo. Atashez aici un print-screen ca sa vedeti daca am intrat unde trebuie . MULTUMESC ANTICIPAT F. MULT !!!!!

Attached Files



#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,911
  • Înscris: 10.12.2006
Sitemapul il pui pe host unde ti-e siteul, ca sa se poata ajunge la el pe adresa http://www.gabrielis....ro/sitemap.xml , vezi ca iti arata acolo sa completezi calea catre el.

Daca ai wordpress instaleaza pluginul Google XML Sitemaps si fa sitemap cu el.

#3
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Domnule Gabriel, tot ce trebuie să faci este să pui numele fişierului (sitemap.xml sau cum l-ai numit) în câmpul ăla de lângă domeniul tau.

#4
Gabrielistrate

Gabrielistrate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 25.05.2013
Va multumesc foarte mult ,deci tre' sa trec denumirea fishierului xml exact cu denumirea generata pe site-ul ala gratuit in care l-am facut .OK. Multumesc tare mult.

#5
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Fisierul trebuie sa se numeasca sitemap.xml
Il Uplodezi in root-ul site-ului tau si apoi completezi in Google Webmaster tools adresa catre el
http://www.domeniultau.ro/sitemap.xml
Vezi ca prima parte a  lui deja este completata de Google.  tu scrii doar sitemap.xml
Inainte apesi testeaza, Google iti parteaza fisierul si iti spune daca este ok apoi dai trimitere.

O sa scrie in asteptare.. pana ti-l downlodeaza Google

#6
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Recomand sa ai in root si un fisier robots.txt in care vei avea cel putin linia:
sitemap: http://www.domeniul.ro/sitemap.xml

Pentru site-urile care se actualizeaza dinamic sitemap-ul, acest robots.txt este o adevarata comoara deoarece crawlerii acceseaza sitemap-ul direct si automat, fara sa mai dai sitemap submit din webmaster tools dupa ce ai adaugat cate un articol/produs nou in site.
Pentru asta insa, este nevoie sa ai un sistem dinamic si automat care actualizeaza linkurile din sitemap in functie de continutul existent in site-ul tau, in real time!

#7
Aldease

Aldease

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.05.2009
Dupa creearea si incarcarea lui pe website, ai in panou "Adaugati/Testati un sitemap". Link-ul catre site-ul tau este furnizat, doar adaugi sitemap.xml. Acum sitemap-ul este trimis si trebuie sa astepti cateva minute, dupa care iti va afisa faptul ca ai trimis x pagini web (cate ai adaugate in sitemap). In cateva ore, zile iti va afisa si cate pagini din cele trimise au fost indexate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate