Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Son of God (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
O adaptare inspirata din Biblie, in regia lui Christopher Spencer, cu Diogo Morgado in rol principal, adica in rolul lui Iisus si cu o coloana sonora semnata de Hans Zimmer <3

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WcIXCok9HPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by HighHopes, 10 December 2013 - 13:00.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Dafuq is this? :huh:

#3
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Pare ok.

#4
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Sa mai scoata un film... au gasit un subiect "tabu".
Ce vor sa (mai) demonstreze cu asta sau ce au mai descoperit (intre timp)?!

#5
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 GabytzuX08, on 10 decembrie 2013 - 17:26, said:

Ce vor sa (mai) demonstreze cu asta sau ce au mai descoperit (intre timp)?!
De ce toata lumea interpreteaza filmul drept teoria conspiratiei sau ceva de genul? La fel se intampla si pentru Noah si nu inteleg de ce Posted Image
Eu il vad mai curand o simpla adaptare a unei legende - ca sa nu spun un film cu super-eroi - precum Hercules, 300 sau Spartacus Posted Image)) Si atata vreme cat filmul e bun, din punctul meu de vedere poate fi si despre Adam si Eva. Si-n plus, imi place tot ce compune Hans Zimmer Posted Image

Edited by HighHopes, 10 December 2013 - 19:04.


#6
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

 HighHopes, on 10 decembrie 2013 - 18:46, said:

[...] Eu il vad mai curand o simpla adaptare a unei legende [...]
Legenda?!... glumesti, nu?! Nu cred ca ai inteles ce am vrut sa spun anterior!
In sine, subiectul tratat nu-l diger, nu am nimic cu nimeni, nici cu Hans Zimmer, nici cu actorii, s.a.m.d., insa nu inteleg:
"Ce vor sa (mai) demonstreze cu asta sau ce au mai descoperit (intre timp)?!" ... a mai ramas ceva de demonstrat/descoperit la capitolul biblie?!...
Pe mine, unul, chestiile de genul asta... ma... nu mai zic ce!

#7
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 HighHopes, on 10 decembrie 2013 - 18:46, said:

De ce toata lumea interpreteaza filmul drept teoria conspiratiei sau ceva de genul? La fel se intampla si pentru Noah si nu inteleg de ce Posted Image
Eu il vad mai curand o simpla adaptare a unei legende - ca sa nu spun un film cu super-eroi - precum Hercules, 300 sau Spartacus Posted Image)) Si atata vreme cat filmul e bun, din punctul meu de vedere poate fi si despre Adam si Eva. Si-n plus, imi place tot ce compune Hans Zimmer Posted Image
Daca ar scoate un film despre Adam si Eva sau Despre Cain si Abel sau chiar despre nefilimi,cred ca ar ajunge in box office,sunt niste subiecte care nu au mai fost transpuse pe "sticla".

#8
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 GabytzuX08, on 10 decembrie 2013 - 19:48, said:

"Ce vor sa (mai) demonstreze cu asta sau ce au mai descoperit (intre timp)?!"
De ce crezi ca vor neaparat sa demonstreze ceva? E o fictiune, nu un documentar. E un fel de Noah.

 GabytzuX08, on 10 decembrie 2013 - 19:48, said:

Pe mine, unul, chestiile de genul asta... ma... nu mai zic ce!
Si pe mine, nu sunt religioasa, am crescut intr-o familie de atei, nu am facut religie la scoala etc, dar filmul e fictiune si trebuie tratat ca atare. Nu vad de ce am incerca sa facem din el o miscare de a demonstra sau de a manipula ceva. E o poveste, atat.

Edited by HighHopes, 10 December 2013 - 20:08.


#9
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
De unde atata "Ț.F.-âu", cica e drama... IMDB (ca tot nu era link pus), iar la storyline e destul de clar specificat: "This film brings the story of Jesus' life to audiences [..]".
Ca o avea cateva efecte vizuale... asta e!... ar trebui intr-un fel sa faca (tele)spectatorul sa priceapa/perceapa efectele alea de "hocus-pocus" relatate "in the book".

PS: Eu nici nu am mai calcat pe la vre-o biserica, dar... din asta nu ar trebui dedus ca as fi ateu! Cred in ceva, dar nu in si ce zice/se spune (pr)in biblie.

Edited by GabytzuX08, 10 December 2013 - 20:34.


#10
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 GabytzuX08, on 10 decembrie 2013 - 20:30, said:

De unde atata "Ț.F.-âu", cica e drama...
Si dramele nu pot fi fictive? Cele mai multe sunt Posted Image Filmul e facut in asa fel incat sa fie clar o fictiune, ca altfel ar fi avut caracter de documentar, informativ, ar fi prezentat studii, critici, dezbateri, dovezi etc, nu simpla poveste.

 GabytzuX08, on 10 decembrie 2013 - 20:30, said:

iar la storyline e destul de clar specificat: "This film brings the story of Jesus' life to audiences [..]".
Si la Harry Potter este "This film brings the story of Harry's life to audiences", ori asta nu face ca filmul sa fie mai putin fictiv. Poti sa iei orice personaj din literatura, din mitologie, din legende, e aceeasi chestie.

Edited by HighHopes, 10 December 2013 - 20:58.


#11
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 HighHopes, on 10 decembrie 2013 - 19:59, said:

Si pe mine, nu sunt religioasa, am crescut intr-o familie de atei, nu am facut religie la scoala etc, dar filmul e fictiune si trebuie tratat ca atare. Nu vad de ce am incerca sa facem din el o miscare de a demonstra sau de a manipula ceva. E o poveste, atat.
Atunci eu te intreb ce aduce filmul asta in plus fata de mini-seria de 382 de minute a lui Franco Zeffirelli...in afara de efecte speciale.

#12
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 M0n0, on 10 decembrie 2013 - 22:03, said:

Atunci eu te intreb ce aduce filmul asta in plus fata de mini-seria de 382 de minute a lui Franco Zeffirelli...in afara de efecte speciale.
Exact ce a adus Karenina din 2012 fata de cea din '97, The Great Gatsby din 2013 fata de cel din '74 sau toate filmele cu supereroi care sunt readaptate iar si iar - efecte, bani, alti actori, alta viziune, dar aceeasi poveste. Unele sunt mai bune decat originalele, altele mai slabe, e irelevant. Dar sa spui ca readaptarea e facuta in scopul de a demonstra ceva, eventual de a manipula publicul, mi se pare exagerat.

Edited by HighHopes, 10 December 2013 - 22:25.


#13
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Sincer, chiar imi pare interesant filmul, dar nu atat de mult incat sa ma duc la cinema.

Edited by Gh3r0m, 10 December 2013 - 22:29.


#14
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

 HighHopes, on 10 decembrie 2013 - 20:57, said:

1. Si dramele nu pot fi fictive? Cele mai multe sunt Posted Image Filmul e facut in asa fel incat sa fie clar o fictiune, ca altfel ar fi avut caracter de documentar, informativ, ar fi prezentat studii, critici, dezbateri, dovezi etc, nu simpla poveste.


2. Si la Harry Potter este "This film brings the story of Harry's life to audiences", ori asta nu face ca filmul sa fie mai putin fictiv. Poti sa iei orice personaj din literatura, din mitologie, din legende, e aceeasi chestie.
1. Asa o fi... daca zici tu! Si apropo de chestiunea asta... nu-mi amintesc sa fi vazut o drama... comica! (asta daca tot stam sa le combinam...)

2. Ok, hai sa fiu de acord cu tine, insa... bibilica, pardon, biblia e biblie, iar Harry Joker (Potter)... e care este, dar... acum, care e mai credibil/real ?!
Sau... ambele sunt S.F. ?! Posted Image

#15
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 GabytzuX08, on 11 decembrie 2013 - 21:02, said:

1. Asa o fi... daca zici tu! Si apropo de chestiunea asta... nu-mi amintesc sa fi vazut o drama... comica! (asta daca tot stam sa le combinam...)

2. Ok, hai sa fiu de acord cu tine, insa... bibilica, pardon, biblia e biblie, iar Harry Joker (Potter)... e care este, dar... acum, care e mai credibil/real ?!
1. Nu combin nimic. Eu spun ca dramele pot fi fictiune, nu SF. De exemplu, Life of Pi, Anna Karenina, Slumdog Millionaire, The Pianist, Atonement etc etc etc sunt drame fictive.

2. Pentru mine niciuna :D Am zis, "Son of God" e la fel de legenda precum Hercules.

#16
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Of, şi din trailer se poate observa că va fi plin de clişee...au introdus mai multe efecte CGI, au ales un actor cu stofă de fotomodel etc.
Povestea lui Iisus a fost ecranizată de atâtea ori, încât orice nouă tentativă devine eşuată, forţată, având un scop strict comercial.
Filmul lui Gibson, Passion of the Christ, a fost excelent, până şi Papa a apreciat acea producţie, dar dacă avea un dram de bun-simţ, Hollywood-ul se oprea acolo.

 RONIN_LEON, on 10 decembrie 2013 - 19:57, said:

Daca ar scoate un film despre Adam si Eva sau Despre Cain si Abel sau chiar despre nefilimi,cred ca ar ajunge in box office,sunt niste subiecte care nu au mai fost transpuse pe "sticla".
Exact. Biblia e arhiplină cu mituri, au la dispoziţie suficient material pt. câteva trilogii. :rolleyes:
Bun, oricum urmează să apară 2 filme cu Noe şi Moise.
Mor de curiozitate să văd cum vor adapta scenariştii o legendă biblică pt. a se conforma aşteptărilor/mentalităţii sec. 21. :lol:

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 M0n0, on 10 decembrie 2013 - 22:03, said:

Atunci eu te intreb ce aduce filmul asta in plus fata de mini-seria de 382 de minute a lui Franco Zeffirelli...in afara de efecte speciale.
Uite iti zic eu.
In primul rand ,lucru foarte nimerit ,aduce un actor de telenolele in rolul lui Iisus.
Acum ,ce e lucru interesant ,anul trecut a fost si o miniserie TV ,tot despre Iisus ,facut de aceiasi oameni cu acelasi domn in rolul rincipal.
De fapt se pare ca "noul film" e doar o taietura de 3 ore din seria aia TV.

#18
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Din ce-am vazut in trailer e vorba de o insiruire de "repere" din viata lui Isus, frumos impachetate, care se imbina intr-un film cel mult educativ (ca alte puncte forte nu cred sa aiba).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate