Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

setare corecta banner photoshop

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Salut.

Vreau sa creez un banner stradal 3x4 in Photoshop care ulterior va fi printat. Ceea ce nu stiu eu este: cum trebuie setat spatiul de lucru in mod corect?. Nu vreau sa se piarda din calitatea imaginii cand va fi printata.
Mai mult, 3x4 inseamna 3 metri x 4 metri, nu? Asadar, daca fac aceste setari in photoshop primesc o surpriza de proportii Posted Image

[ http://img89.imageshack.us/img89/3997/vjzn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us

#2
yonutz2032V3

yonutz2032V3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.09.2013
pune si tu unde ai la rezolutie 72 in loc de 300

#3
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postyonutz2032V3, on 09 decembrie 2013 - 11:44, said:

pune si tu unde ai la rezolutie 72 in loc de 300

Cum sa puna 72 DPI la un banner 3x4m ? E ok 300DPI la rezolutia aia.

#4
yonutz2032V3

yonutz2032V3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.09.2013

View Postcatalinuptm, on 09 decembrie 2013 - 11:47, said:


Cum sa puna 72 DPI la un banner 3x4m ? E ok 300DPI la rezolutia aia.

Mda, mi-am dat seama cam tarziu de asta

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
1. Da-l dracu de Photoshop, lucreaza in Corel sau alt program vectorial.
2. Daca n-ai incotro, foloseste Photoshop, 72 dpi e OK pentru un banner pe care-l vei privi de la 4-5 metri.

#6
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Va multumesc pentru raspunsuri dar nu e de joaca cu banner-ul. Nu il pun la mine in vie ci il creez pentru un prieten care il va pune in oras, so... E treaba serioasa Posted Image
Alte pareri?

P.S. L-as crea in Adobe Illustrator dar vor fi atasate si cateva imagini facute cu un aparat foto. Din cauza asta consideram ca e mai bine sa folosesc Photoshop. Daca era doar din elemente grafice, text, etc il faceam in AI.

Edited by GiGonT3, 09 December 2013 - 12:25.


#7
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Bun, si ce te impiedica sa scrii textele in AI, apoi sa importi / redimensionezi pozele, si sa exporti fisierul AI ca PDF? Iti garantez ca vei obtine mult mai putin de 6 Gb.
Pozele alea facute cu aparat foto sunt RGB, tu in Photoshop vrei sa faci un document nou CMYK, care creste dimensiunea fisierului al dracu de mult. Procesezi inainte pozele si le faci CMYK? N-ar strica sa vorbesti inainte si cu baietii la care vei printa banner-ul.

#8
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postbalauru69, on 09 decembrie 2013 - 11:55, said:

2. Daca n-ai incotro, foloseste Photoshop, 72 dpi e OK pentru un banner pe care-l vei privi de la 4-5 metri.

Cred ca nici tu n-ai inteles, nu o sa priveasca banner-ul de la 4-5 metri, bannerul in sine o sa aiba 3-4 metri, n-ai cum sa folosesti 72DPI pe un banner de 3x4m, eu am facut pentru un client un render la rezolutie xxxx cu 5900 si mi-a ceurt in mode expres sa-l fac la 300DPI.

#9
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View PostGiGonT3, on 09 decembrie 2013 - 11:28, said:

Salut.

Vreau sa creez un banner stradal 3x4 in Photoshop care ulterior va fi printat. Ceea ce nu stiu eu este: cum trebuie setat spatiul de lucru in mod corect?. Nu vreau sa se piarda din calitatea imaginii cand va fi printata.
Mai mult, 3x4 inseamna 3 metri x 4 metri, nu? Asadar, daca fac aceste setari in photoshop primesc o surpriza de proportii Posted Image

[ http://img89.imageshack.us/img89/3997/vjzn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us



așa se întâmplă cind nu ceri un BRIEF clar și cuprinzător de la producător Posted Image

3x4 m este dimensiunea generică, panoul poate avea alte dimensiuni - informează-te mai întăi
în general, tot ce este OOH se lucreză la scara 1/10 la 300 dpi

cere datele despre lucrare înainte să te apuci de ea...

Attached Files


Edited by dacuburebista, 09 December 2013 - 13:19.


#10
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View Postdacuburebista, on 09 decembrie 2013 - 13:11, said:

așa se întâmplă cind nu ceri un BRIEF clar și cuprinzător de la producător Posted Image

3x4 m este dimensiunea generică, panoul poate avea alte dimensiuni - informează-te mai întăi
în general, tot ce este OOH se lucreză la scara 1/10 la 300 dpi

cere datele despre lucrare înainte să te apuci de ea...

N-am mai facut asta pana acum si automat imi scapa informatii, dar sa zicem ca aceasta ar fi dimensiunea 3 metri inaltime cu 4 metri latime. Tu cum ai face setarile?

Ma pierzi un pic prin termeni: "OOH"? Posted Image

Multumesc.

Edited by GiGonT3, 09 December 2013 - 13:20.


#11
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postcatalinuptm, on 09 decembrie 2013 - 13:02, said:


Cred ca nici tu n-ai inteles, nu o sa priveasca banner-ul de la 4-5 metri, bannerul in sine o sa aiba 3-4 metri, n-ai cum sa folosesti 72DPI pe un banner de 3x4m, eu am facut pentru un client un render la rezolutie xxxx cu 5900 si mi-a ceurt in mode expres sa-l fac la 300DPI.

Eu am inteles foarte bine datele problemei. Nu ma intereseaza ce ti-a cerut in mod expres clientul. Ala a cerut 300 dpi pentru ca asa "a auzit si el de la altii".
Tu de la ce distanta privesti un banner de 3 x 4 m? De la 50 cm?

#12
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postbalauru69, on 09 decembrie 2013 - 13:34, said:


Eu am inteles foarte bine datele problemei. Nu ma intereseaza ce ti-a cerut in mod expres clientul. Ala a cerut 300 dpi pentru ca asa "a auzit si el de la altii".
Tu de la ce distanta privesti un banner de 3 x 4 m? De la 50 cm?

Chiar daca-l privesti de la 4-5 metri , 72DPI e prea putin, ar trebui sa foloseasca cel putin 150.

#13
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Ok baieti sa nu ne certam.

La 150 m-am gandit si eu ulterior dar recunosc de la bun inceput ca asa ceva n-am mai facut si sunt in pom.
Din cauza asta am cerut parerea voastra. E drept ca si eu "asa am auzit" ca 300 DPI e de bine dar nu in toate cazurile totusi.

In orice caz, cum setez totul inainte de a ma apuca de concept?

#14
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
poți să setezi cum vrei
tipografia la care trimiti tu documentul, dacă nu e ok cu el, îi va cere clientului bani să-l refacă, sau o să-i zică că documentul nu e bun de tipar

in ambele cazuri, tu pici de fraier...
ooheste o denumire generică cu care o să te mai întâlnești în viață ;)

dacă ceri specificații și clientul tău nu ți le poate furniza, așa cum am scris mai sus, lucrezi la scara 1/10 la 300 dpi

#15
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View Postdacuburebista, on 09 decembrie 2013 - 15:11, said:

poți să setezi cum vrei
tipografia la care trimiti tu documentul, dacă nu e ok cu el, îi va cere clientului bani să-l refacă, sau o să-i zică că documentul nu e bun de tipar

in ambele cazuri, tu pici de fraier...
ooheste o denumire generică cu care o să te mai întâlnești în viață Posted Image

dacă ceri specificații și clientul tău nu ți le poate furniza, așa cum am scris mai sus, lucrezi la scara 1/10 la 300 dpi

N-as vrea sa pic de fraier Posted Image)

Am dat totusi un telefon si am pus o intrebare la care am primit raspunsul: "bannerul sa fie 3 metri inaltime x 4 metri latime"
Am incercat sa explic cum sta treaba cu imaginea atasata in postul anterior de dvs dar raspunsul a fost acelasi: "bannerul sa fie 3 metri inaltime x 4 metri latime". Ok, am priceput, atunci asa va fi.

"lucrezi la scara 1/10 la 300 dpi" din asta inteleg eu ca micsorez dimensiunea/rezolutia de 10 ori?

Adica: in loc sa imi ocupe 6 GB ca in imaginea de mai jos

[ http://img823.imageshack.us/img823/3338/htvb.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


imi va ocupa mult mai putin (ca in imaginea cu numarul 2) daca fac 400 cm si 300 cm sa arate 40.0 respectiv 30.0

[ http://img854.imageshack.us/img854/7393/qa6c.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


E bine sa incep conceptul cu aceste setari? Va iesi un print de calitate la final? Posted Image

Edited by GiGonT3, 09 December 2013 - 16:16.


#16
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
da, e ok așa

TIPS - încearcă să folosești milimetri în lumea DTP-ului, doar croitorii măsoară în centimetri
- dacă tot vrei să folosești prfile de culoare, încearcă Europe Prepress 3 în loc de profilul de web pentru america

succes!

#17
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View Postdacuburebista, on 09 decembrie 2013 - 16:14, said:

da, e ok așa

TIPS - încearcă să folosești milimetri în lumea DTP-ului, doar croitorii măsoară în centimetri
- dacă tot vrei să folosești prfile de culoare, încearcă Europe Prepress 3 în loc de profilul de web pentru america

succes!

Multumiri dl. dacuburebista, am sa tin cont de sfaturile dvs.

P.S Mama este croitor poate de aici trasatura cu centimetri :)

O seara placuta va doresc! Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate