Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Vonino Orin HD

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#19
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Astazi am intrat in posesia ei, am sa revin cu impresii dupa cateva zile.

#20
Adrianp03

Adrianp03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.11.2005

View Postjericho, on 26 noiembrie 2013 - 10:48, said:

am luat-o eu, de cateva zile, si se misca destul de bine, nu a facut nicio problema pana acum. sincer sa fiu, tableta este a fiicei mele si o foloseste la chestii de copil de 5 ani, cat are ea. singurul minus e ecranul care n-are nicio treaba cu hd-ul din denumirea tabletei, e slabut. in rest e buna, ruleaza cam orice.
HD e doar pentru marketing, de altfel cum a facut si evolio cu Evotab Duo HD.
In antutu ce punctaj scoate ?

#21
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
o singura data l-am rulat, cand am luat-o, nu avea foarte multe aplicatii instalate si a scos vreo 11k si ceva.

#22
Adrianp03

Adrianp03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.11.2005

View Postjericho, on 26 noiembrie 2013 - 16:35, said:

o singura data l-am rulat, cand am luat-o, nu avea foarte multe aplicatii instalate si a scos vreo 11k si ceva.
A scos destul de bine in antutu, ca si hardware e super ok, pacat de display. Am vazut tableta in magazin dar nu mi-a placut display-ul, luminozitatea lasa de dorit. (momentan am anulat comanda, trebuie sa aleg intre Vonino Orin HD & Utok 700Q - am nevoie de ceva ieftin, tot pentru un copil)

P.S. Bateria cat tine ?

#23
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
cam 4 ore daca o folosesti pentru browsing pe wi-fi... pe jocuri cred ca vreo 2h30.... sincer, nu am stat prea mult pe ea, dar atata timp cat fii-mea nu mi-a reclamat ca s-a stins sau blocat, e ok.

le: interesant si utokul, cred ca diferenta dintre ele e doar de pret :)

Edited by jericho, 26 November 2013 - 17:32.


#24
Adrianp03

Adrianp03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.11.2005

View Postjericho, on 26 noiembrie 2013 - 17:12, said:

cam 4 ore daca o folosesti pentru browsing pe wi-fi... pe jocuri cred ca vreo 2h30.... sincer, nu am stat prea mult pe ea, dar atata timp cat fii-mea nu mi-a reclamat ca s-a stins sau blocat, e ok.

le: interesant si utokul, cred ca diferenta dintre ele e doar de pret Posted Image
Pret, display-ul e posibil sa fie putin mai bun si garantia :D (dar daca pica jos poate sa aiba si 15 ani garantie ca tot degeaba e).
Mai e quad core-ul dar nu cred ca se va simti performanta.

#25
paparazzi

paparazzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.01.2006

View PostAdrianp03, on 26 noiembrie 2013 - 17:39, said:

Pret, display-ul e posibil sa fie putin mai bun si garantia Posted Image (dar daca pica jos poate sa aiba si 15 ani garantie ca tot degeaba e).
Mai e quad core-ul dar nu cred ca se va simti performanta.


La mine pana la urma nu a fost degeaba garantia. Am sunat la numerele de service afisate pe site-ul vonino si mi-au spus sa le aduc tableta pentru verificari si daca este cazul , reparatii. Dar, cum tableta era cumparata de 2 zile de la F64, am sunat si la ei la service si mi-au recomandat sa o aduc inapoi la ei, deoarece o sa-i faca niste verificari si daca este defecta o schimba ( si nu o repara ca cei de la vonino). Lucru care s-a si intamplat. Am dus vineri seara tableta la service-ul F64, iar luni la pranz deja primisem emailul sa vin sa ridic o tableta noua.
Probabil ca am nimerit eu o tableta mai sensibila ca altfel nu-mi explic ce s-a intamplat.

In alta ordine de idei, eu sunt multumit de tableta. O folosesc mai mult pentru citit si internet.
Singurul minus din partea mea ar fi difuzorul care se aude foarte incet.

#26
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
Vonino Orin HD , o tableta low cost, la un pret corect, se gaseste mai pe la toate magazinele online cunoscute, la un pret in jur de 399 lei

Sistem de operare Google Android 4.2 Jelly Bean
Procesor Dual Core Rockchip 3168 Cortex A9 1.2 GHz
1GB DDR3 SDRAM
8 GB Nand-Flash
Cititor de card microSD, pana la 32 GB
Display 7 inch LCD Capacitiv Multi-Touch 5 puncte 1024 x 600
Wi-Fi 802.11b/g/n
Micro USB
Camera frontala 0.3Mpx
MiniHDMI cu VideoFullHD 1080p si 720 p HD suport
3G optional prin modem ; testate cu ZTE MF 190 , MF 110 , Huawei E261, K3520, E169, E367, E1550
Baterie Li-ion, 3.7V 2800mAh
Dimensiunile 191 x 11.2 x 116 mm
Greutate 320 g
Culoare negru/alb

Pachetul Include : Incarcator casa, Cablu Micro-USB, Cablu OTG





Eu am tableta de vreo saptamana sau doua, mai exact e in posesia fiicei mele, dar atata timp cat am umblat cu ea am fost foarte impresionat de cum se misca,  nu a avut niciun freeze sau reboot, a functionat asa cum trebuie sa functioneze :)
Are mini hdmi, wi-fi si posibilitate de cuplare modem 3g (eu folosesc un huawei e3131s de la rcs si e ok). Un mare minus ecranul care nu are nicio treaba cu HD-ul din denumirea tabletei. Bateria tine cam 4-4h30 la o utilizare continua pe net prin wi-fi. Per total, tableta merita banii, cel putin pana acum, pentru un copil sau pentru o utilizare gen browsing pe net e mai mult decat trebuie.

Attached Files



#27
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
La deschiderea ei, asa de mult trebuie tinut apasat pe buton, peste 5 secunde?
Multumesc,

#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Merită cel mult 50% din preţ , auzi la ei , HD  . Dacă  merg pe principiul "hai să găsim cât mai mulţi fraieri să ne cumpere rahatul "  le doresc faliment grabnic .

#29
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Buna ziua,
Spuneti-mi va rog ce card de memorie de 16gb sa cumpar pt. aceasta tableta.
Observ ca pe modul landscape nu prea prinde bine ecranul in partea de sus(unde avem optiunea sa intram la activarea Wi-Fi).
Multumesc frumos,

Edited by saimarica, 28 November 2013 - 11:03.


#30
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
E marketing, defapt vor sa spuna ca are rezolutia mai mare decat Orin S, al carei urmasa e, n-are rost sa ii judeci prea aspru. Eu nu am cumparat-o pentru ca scria HD, am cumparat-o pentru ca initial eram fixat pe Orin S, dar nu mai era in stoc si Orin HD a fost la o mica reducere de Black Friday. Faptul ca au marit rezolutia e un lucru bun, faptul ca au pus o baterie mai mica (decat Orin S) e un lucru rau.

Nu am nici o problema cu ea in afara de wifi care se tot restarteaza cand se inchide ecranul, din fericire am rezolvat cu un program de pe Play. E o problema des intalnita pe 4.2.

Pro
-e bine construita / eleganta
-d.p.d.v. hardware satisfacatoare, merg jocurile pentru Tegra3 ca de exemplu Dead Trigger 2 la calitate minima, fara probleme

Contra
-Camera frontala este echivalenta cu cea care o aveam pe un motorola e365 acum 10 ani.
-Nu au pus si niste casti in pachet, puteau! ca nu sunt scumpe
-Bateria prea mica, prea slaba, asa de repede o papa ca nici nu iti vine sa crezi.

Acum pe moment nu mai imi vin alte idei, per total o consider o investitie buna, pentru mine care sunt navetist si petrec 3-4 ore in masina-tren e folositoare.

#31
androidnoob

androidnoob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 14.07.2011
Vonino orin HD o detin de aproape o luna, merge bine mai bine decat ma asteptam, am avut 70 de jocuri pe ea am ramas cu vreo 25, multe le-am terminat.  i-am facut root, am setat-o sa mute aplicatiile pe sd card.... totu bine si frumos. Singurul dezavantaj : timpul de bootare si timpul pana cand isi ia ea toate aplicatiile(lucru care nu se intampla inainte de root). Faptul ca sunt multe aplicatii , are root si faptul ca aplicatiile mele sunt pe sd card.... o fi asta cauza? sincer nu stiu....
E foarte comfortabila in modul portret , o pot tine intro singura mana .
Jocurile merg foarte bine , real racing 3 merge perfect (doar ca la inceput incarca cam greu cursele) anomaly hd, iron man 3, epoch, hills of glory, hungry shark, tank battles, sentinel 3, reptide gp2..... si altele ... am jucat tot ce am gasit pe market . respawnables imi place cel mai mult, pe o tableta de 7 inch e cel mai bun joc third person shooter(nu stiu exact termenii) dar merge bine se vede bine si are si un mic sistem de auto aiming (atunci cand am tinta putin pe langa inamic, imi pune jocu tinta pe inamic, e destul de complicat pe touch sa te misti sa tragi si sa schimbi si camera view in acelasi timp)

Bateria ma tine bine, macar la capitolul asta sunt foarte multumit , reduc luminozitatea , folosesc wifi doar cand am nevoie, am un wallpaper negru si folosesc doar un widget de vreme, mai mult nu-mi trebuie. De asemenea din experienta am observat ca un task killer numi asigura memorie ram libera si chiar daca omoara aplicatiile de pe fundal ma trezeam mai tot timpul sub 400 mb liberi, am bagat memory booster , cu un widget de curatare ram si cache, am tot timpul 60% memoria ram libera , cateodata chiar si 65% ceea ce ma bucura enorm de mult nu stiu de ce Posted Image)
Jocul dungeon hunter 4 imi mananca bateria foarte repede, 3 ore e papa bateria, in rest alte jocuri consuma mai putin, aproximativ 6 ore am obtinut pe baterie maxim utilizand-o fara s-o las din mana..... ceea ce mi se pare foarte ok, avand in vedere pretul mic.

Pentru internet , browsing , merge cel mai bine cu chrome , am incercat fiecare browser in parte, la timp de incarcare le-am comparat la interfata, am ajuns la concluzia ca chrome e cel mai bun.

Si in legatura cu HD-ul , rezolutia care e marica , cred eu, ar trebui sa redea videoclipurile pe youtube la o calitate mai mare, nu stiu din ce cauza  nu am aceeasi calitate si claritate pe youtube (pe videoclipuri full hd, nu hq sau rezolutii mai mici de 1080) ca si la filmele care le rulez cu mx player.... desi filmele care le am pe tableta sunt 720p rezolutie mica.

Tableta e "tzapana" nu scartaie din incheieturi , camera e ok pentru 0.3 mp suporta apeluri video skype la o calitate modesta in care sa nu ma vad in patratele si ma intelege celalalt .

Am cateva intrebari despre tableta, pentru cei care poate au un ochi mai bun, o experienta mai vasta in d'ale androidului, cunostinte mai multe si care preferabil au apreciat mai corect tableta decat mine:
Nu-mi dau seama unde este microfonul (deranjant pentru cei cu care vorbesc pe skype, ei aud un fasait , daca as stii unde e microfonul nu as mai atinge sau freca partea aceea de tableta, asta nu se intampla tot timpul)
Cum sa fac sa booteze mai repede
Merita un launcher? adw launcher sau nova?

Momentan ma plictisesc de ea si revin la bunicu pc pentru jocuri , dar o port tot timpul cu mine, ziua o tin aprinsa in modul stand-by cand nu sunt acasa , ma tine aproape o zi , o inchid daca stiu ca nu o s-o folosesc , o deschid cand calatoresc intervale mari de timp cu transportul public, la facultate cand nimeresc ferestre tampite de 1 ora sau 2.
Pentru 380 de ron cum am luat-o eu la oferta cu husa si alimentator pentru masina, e un best buy. Vine si cu folie ceea ce e super, pentru mine e excelent faptul ca are folie , nu mar deranja banii care  ii dau pe o folie ci nervii care ii am cand o pun.
Husa cu care a venit nu mi-a placut si am vandut-o la pretul de pe site Posted Image) , sta foarte bine intr-o chinezarie de husa care se deschide ca o agenda la 30 de lei , cu 2 magneti in colturi, si imi ofera libertate la slotul micro usb si cel de incarcare, mereu o tin in husa.

@motorhead , treaba cu wifi-ul care se reseteaza , cred ca este pentru economia bateriei. si mie imi face la fel , dar cum o deblochez dureaza cateva secunde dar se restabileste conexiunea la wifi.

scuzati-mi postarea lunga , m-am gandit ca poate cineva vrea sa o cumpere si nu stie exact ce va primi , poate unele informatii sunt utile pentru macar o persoana:D

Edited by androidnoob, 03 December 2013 - 02:05.


#32
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Bootarea lunga este din cauza ca ai mutat si ceva aplicatii de sistem pe sdcard cu link2sd.
Nu mai folositi huse cu magneti, e posibil sa afecteze display-ul sau ceva componente, gen antena wifi....
La wifi seteaza sa fie activ intotdeauna. Asa se inchide wifi si revine cand se deblocheaza

#33
androidnoob

androidnoob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 14.07.2011
ce am pe sd mutat cu link2sd sunt youtube, flash player si gmail, restul sunt aplicatii downloadate de pe market. Pana acum foloseam memory booster pentru curatare cache am facut o curatare cu clean master (am curatat tot ce am putut) si se aprinde intr-un minut acum, ceea ce e mai bine , o sa incerc si sa pun inapoi system apps desi nu stiu daca youtube flash si gmail sunt system apps pe internal sa vad cum se comporta , revin cu rezultatul.

edit: culmea nici o imbunatatire , am mutat aplicatiile pe memoria interna , nu sd intern, booteaza in 1 min 30 de sec fix , nu stiu daca e mult sau putin , dar inainte sa fac asta boota in 1 minut si cateva secunde .....

Edited by androidnoob, 03 December 2013 - 19:49.


#34
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Nu functioneaza daca setezi Activ, doar il deruteaza si face urat, eu l-am frecat pana a inceput sa nu se mai faca albastra iconita de wifi, dar merge acum, asa ca am renuntat.

Launchere am tinut doar o zi asa de distractie, ca utilizare permanenta sunt enervante si mananca baterie.

Eu pentru ea folosesc un fel de plasuta din material textil.

Microfonul nu e acel R pe spate? R de la recording dar poate fi si un buton de Reset cum aveam la Tamagochi acum 15 ani :)

Pentru bootat mai rapid cureti din aplicatii. E normal sa stea sa incarce mai mult cand memoria e mai plina. In general imi tin Androizii cu cat mai putine aplicatii, si curatati saptamanal.

#35
androidnoob

androidnoob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 14.07.2011
R e butonul de reset , am fost nevoit sa-l apas :D , apropo pentru economie de spatiu (poate nu aveti un sd card la inceput) eu am dat disable si dezinstalat updates la : calendar , calendar storage , contacts storage, email, exchange service, google search, google text to speech engine, talk si talk back, dar si wallpaperurile ei implicite live: black hole , bubbles, magic smoke si phase beam... email si contacts  storage chiar nu am nevoie , la fel si cu google search , intru in browser daca am nevoie.... disable le-am dat pentru spatiu de stocare,  si faptul ca toate aplicatiile astea mereu rulau pe fundal, mancau ram.
@nick5roo in legatura cu husa cu magneti , cat de mult poate afecta tableta , sunt niste magneti subtiri , efectele acestor magnetzi sunt imediate sau dureaza foarte mult timp ?

#36
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
cu net-ul(wi-fi) oprit, luminozitate ecran la jumatate, pentru un film de 90 de minute, consuma 50% din baterie... mi se pare enorm... la voi e la fel?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate