Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

UK - merita facut pasul?

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#127
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostKoalaBeertje, on 22 august 2014 - 18:35, said:

Aveti si asigurare privata de sanatate pe langa cea de stat?

Daca da, la ce suma se ridica pe luna? De la aprox. cat la aprox. cat?  E importanta/esentiala/irelevanta pentru un adult sanatos si un copil sanatos, dar cu posibile probleme ale varstei mici? Ati fost multumiti de NHS sau a fost nevoie sa suplimentati cu o asigurare privata?

Am pus multe intrebari, dar se apropie plecarea si as vrea sa stiu cum e mai bine din punctul asta de vedere. Multumesc pentru eventualele raspunsuri. :)
Am avut platita de firma, never used it, asa ca am renuntat.

#128
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
NHS ul e un jeg ordinar plin de indieni si alte natii care nici macar engleza nu stiu. Am dat peste o asistenta poloneza in spital de nu a putut sa mi explice nici in 5 minute ca de fapt trebuie sa ma intorc la etajul meu.
GP urile sunt absolut jalnice la modul stai cate o saptamana 10 zile pana te programeaza, si cand ajungi acolo nu vor sa te trimita la absolut nicio investigatie ci te trateaza cu cacaturi dupa capul lor. Am impresia ca pentru investigatii se duce ceva din fondurile lor. NHS ul ar trebui privatizat sau ars din temelii. Inca nu sunt sigura ce ar fi mai optim.
As putea scrie carti de cat de jalnici is.
nu te baza sub nicio forma pe NHS, mai ales pentru un copil mic.

Sunt asa jalnici ca e sistemul f prost pus la punct si beneficieaza de el absolut oricine care n a platit nici 6 lire toata viata lui catre sistem. +salariile mizerabile ce le ofera, moasele primesc 22-27 de mii pe an (bataie de joc crunta) si de ele depinde nasterea ta.

Fa ti asigurare medicala privata, iti ajunge o singura experienta nasoala sa te scarbeasca, n ai ce sa te astepti de la un sistem unde se duc sa beneficieze de el oameni care nu au contribuit cu nimic si unde salariile sunt spre jalnice.
Am impresia ca singurii doctori din NHS is aia care isi fac practica si mana pe acolo, sub 30 de ani sau aia prosti care nu pot sa plece. Mai sunt si understaffed in caz de urgenta, stai sa astepti si 7 ore intarziere pentru un cacat de vaccin, banal, dar vital.

La bupa pt mine, 23 de ani, sex feminin, coverul varieaza intre 47 si 70 de lire pe luna, la ala de 70 avand acces la ce pot oferi ei nelimitat.

#129
MirceaColiu

MirceaColiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2013

View PostNero-d, on 26 noiembrie 2013 - 05:37, said:

ei hai ca m-ati enervat

in zona londra chiriile sunt mai mari iar joburile mai putine

daca nu te bazezi pe niste meserii de self emploiment, te indepartezi putin de londra...
primul lucru > gasesti o camera (land lord, agentie, etc)... te informezi unde sunt licitatii auto si iti cumperi o masina (cu transportul in comun nu-ti gasesti de lucru prea curand)
nu fii speriat, gasesti masini destule sub 100 de pounds
next> iti iei o cartela de telefon
urmatorul pas e cont la banca
ok, acum te informezi unde e job center in zona ta si unde sunt "Job Recruitment & Employment Agencies" in zona (iei legatura cu comunitatea romanilor)
aplici pentru job la toate agentiile pe care le gasesti pe o raza decenta de 30-60mile
o harta, un GPS pot fi foarte utile
asa... acum astepti sa fii sunat (e posibil sa fii solicitat sa te prezinti intr-un termen scurt (30-60min) intr-un anumit loc asa ca nu te ancreza in activitati care te indisponibilizeaza)
dupa ce iti gasesti un job (temporar) evolutia e simpla... schimbi joburile pana gasesti ceva care ti se potriveste... care iti place si iti ofera perspective... dupa 2-3 luni vei fi angajat direct, pe jobul respectiv, nu mai treci prin agentie... salariul va fi mai mare si iti vei putea permite sa stai singur in camera si sa-ti iei o masina mai in firea ei
cam atat pentru azi

@meshgheru_andu
nu e de ajuns sa-ti doresti... e nevoie sa si lupti, sa te implici putin...
Acesta mi se pare cea mai utila interventie din cele 8 pagini.
As avea niste intrebari:
1. Londra vs orase mici - eu as prefera un orasel fara criminalitate si cu chirii mici Londrei, dar din alte surse am inteles ca tocmai in Londra se gasesc slujbele, iar in orasele mici foarte greu. Depinde de tipul de slujba?
2. Imediat ce te-ai dat jos din avion, inainte de a inchiria ceva, trebuie sa stai la un hotel. Toate sunt foarte scumpe, dar cat de cat OK la pret sunt hostelurile unde imparti camera cu 3 ... 11 straini. A stat cineva in asa hostel? Daca vii cu o valiza barosana, cum iti poti pazi bagajul cand esti plecat sa cauti ceva de inchiriat?
3. Inteleg ca sunt job center-uri guvernamentale si agentii particulare. Cele guvernamentale sunt utile, te baga cineva in seama daca abia te-ai dat jos din avion? La cele particulare, cine plateste comisionul - tu sau angajatorul?
4. Alta varianta decat avionul este sa vin cu masina din Romania si sa o duc inapoi de Craciun (sa nu stau 90 zile cu ea in UK). Mi-e groaza insa ca nu stiu cum functioneaza parcarea - sa nu fie mai scumpa decat hostelul meu. Exista zone unde poti parca masina gratis? Dupa ce ai luat o camera cu chirie, asta de obicei inseamna si faptul ca e inclus si un loc de parcat?

Multumesc,
Mircea

#130
Bijaz

Bijaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,701
  • Înscris: 24.02.2010
cum e irlanda vs uk ca joburi, standard de viata, chestii? ce orase linistite si unde gasesti relativ usor de lucru sunt in uk ? londra e capitala, am inteles, dar altceva pentru cineva care nu e obsedat de night life si de ars gazu prin pubs?

#131
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View PostBijaz, on 30 septembrie 2014 - 12:46, said:

cum e irlanda vs uk ca joburi, standard de viata, chestii? ce orase linistite si unde gasesti relativ usor de lucru sunt in uk ? londra e capitala, am inteles, dar altceva pentru cineva care nu e obsedat de night life si de ars gazu prin pubs?


Salut, iti recomand Warrington in partea de nord vest a Angliei, e oras suficient de mare incat sa ai sanse mari sa-ti gasesti de munca si suficient de aproape de Liverpool si Manchester incat sa faci naveta daca e nevoie si nu gasesti in Warrington, de asemenea este si linistit si bun de locuit pentru familii, asigurarea la masina e mai ieftina si criminalitatea scazuta.

#132
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
de ce salariu minim e nevoie pt a putea plati si o facultate in anglia?

#133
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Post41ex, on 17 ianuarie 2015 - 23:15, said:

de ce salariu minim e nevoie pt a putea plati si o facultate in anglia?

£25k pe an..depinde si ce facultate ai de gand sa faci, dar ca sa obtii un imprumut de la banca pentru o facultate, asta e salariul unui muncitor permanent.

Te avertizez ca facultatile in UK sunt extrem de scumpe..si datoria pe care ti-o faci la banca pentru facultate, poate dura pana la 20 de ani sa o platesti..am coleg de serviciu care si-a facut pe 30 de ani datorie si plateste cate £100 pe luna.

Edited by Clau_UK, 20 January 2015 - 13:59.


#134
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostClau_UK, on 20 ianuarie 2015 - 13:58, said:

poate dura pana la 20 de ani sa o platesti..
... si-a facut pe 30 de ani datorie
Vezi ca te contrazici.

#135
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011

View Post41ex, on 17 ianuarie 2015 - 23:15, said:

de ce salariu minim e nevoie pt a putea plati si o facultate in anglia?

Sistemul functioneaza altfel decat suntem noi obisnuiti.

Teoretic nu ai nevoie de venit cand te inscrii la facultate si iei creditul, depui doar un form.

Incepi sa platesti cand te angajezi si ai salariu peste o anumita suma (asta daca incepi sa lucrezi).

Acum ceva timp, dupa 15 ani se prescria daca nu ai platit, acum nu stiu sigur.

Taxele anuale medii pentru facultate sunt de la 8,000 lire in sus/an. Si iti mai trebuiesc bani pentru a trai (depinde de zona).

Credit sa iti finantezi subzistenta poti sa iei doar daca ai trait in UK o perioada de timp inainte de facultate.

Sa lucrezi si sa te duci la facultate aici e complicat, depinde de facultate de curs si daca studiezi part time sau full time. Exista niste restrictii.

#136
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
deci vreo 22-24 mii lire pe an venit minim(1800-2000/luna) din care sa pot plati si taxele. pt credit cred ca e mai complicat de obtinut.

Edited by 41ex, 20 January 2015 - 19:15.


#137
SoareceleJucaus

SoareceleJucaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.10.2011

View Post41ex, on 20 ianuarie 2015 - 19:13, said:

deci vreo 22-24 mii lire pe an venit minim(1800-2000/luna) din care sa pot plati si taxele. pt credit cred ca e mai complicat de obtinut.

Nu stiu daca sumele mentionate de tine sunt nete sau brute, dar aici se discuta intotdeauna de sume brute.
Ca sa iti faci o idee sa ai 2000 net pe luna iti trebuie cam 32,000 brut pe an, cu banii astia traiesti fara pretentii in Londra si chiar peste medie in alte zone - gen nordul Angliei, Wales, Irlanda de nord, in afara oraselor mari din Scotia. Dar nici macar englezii nu au banii astia, salariu mediu pe UK e undeva la 26,000 - 1,700 net, e tras mult in jos de f multe salarii minime pe economie, mai ales ale imigrantilor - 6,5 lire/ora,

Dupa cum am zis e complicat sa studiezi si sa lucrezi full time, poate doar daca studiezi part time.
Eu trec in fiecare dimineata pe langa o biblioteca si la ora 6 dimineata e full biblioteca cu studenti, care sunt in sesiune. Cunosc o turcoaica care face doctoratul si de 3 ani de cand e aici nu face decat sa invete 12-14 ore pe zi.

Sistemul de invatamant este mai bun ca in Romania in primul rand ca este bazat pe self study - esti de capul tau, nu trage nimeni de tine, de aia sunt multi care aici nu au facultate cum sunt toti cei din Romania. Nu mai comentez nivelul de diplome invers proportional cu nivelul de gramatica.
Are societatea nevoie si de meseriasi care surprinzator de multe ori fac mai multi bani decat intelectualii - cel putin la inceput de cariera si nu au nici un credit de studii atarnat de gat pana la 30-35 ani.


Despre credit - 1. nu iti da nimeni credit ca immigrant abia venit, poate cu mici exceptii
2. sa iei credit normal ( gen nevoi personale) pt studii e total inefficient as indrazni sa spun chiar prostesc, avand in vedere ca ai acces la finantare ieftina fara batai de cap cu creditele de studii.

Opinie personala:
E bine sa te orientezi catre universitati bune si in zone ieftine (in nici un caz universitati de duzina in Londra) - exista universitati bune si in Scotia, Irlanda de Nord etc.

Nu stiu fundamentul de ce vrei sa studiezi in UK unde e viata scumpa si universitatile sunt cu bani, dar daca vrei fa-ti un buget larg.
Exista intotdeauna alternative in Europa unde invatamantul este de calitate si gratuit - tarile scandinave (viata mai scumpa) Austria, Germania (unde viata e mai ieftina).

Si cel mai important, o diploma de facultate nu o sa iti garanteze un job, nici pe departe, sunt destui absolventi de facultate aici care lucreaza la McDonalds.
Iar ca sa poti sa prestezi o meserie - gen contabil, topograf, avocat etc trebuie sa te inscrii la diverse corpuri profesionale cu stagii de practica de 3-4 ani si niste examene de cosmar, timp in care trebuie sa platesti niste costuri usturatoare si sa lucrezi pentru experienta (dar in general angajatorii platesc aceste stagii de practica cu conditia sa stai la ei 3-4 ani, dar daca pici repetat examenele te dau afara si te pun sa dai banii inapoi, si nu te mai angajeaza nici dracu).

Iar daca esti imigrant este in general mai greu din motive lesne de inteles - esti greu de integrat cultural, nu stapanesti la fel de bine limba, stau deja la coada localnici si au de unde alege. Ca sa te aleaga pe tine trebuie sa ai noroc, knowhow si in general sa accepti compromisuri.

#138
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.05.2009
Se merita pe aeroport ,Gatwick la incarcat bagaje ?:D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate