Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Lenovo G510

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
De cateva zile cu ocazia black friday mi-am achizitionat si eu acest laptop.
M-a incantat in primul rand procesorul 4700mq haswell si hardul de 1tb ssh adica o combinatie intre hdd si ssd.

Am intampinat o mica problema la instalarea windowsului win8.1 64 biti si trebuia modificata o optiune din bios, numa ca pana am aflat cum se intra in bios a trebuit sa tot tastez, pana am vazut ca nu degeaba mai este un buton langa cel de power :))

Dupa cateva zile de butonat, inca n-am reusit sa ma obisnuiesc foarte tare cu noua tastatura, fiind obisnuit cu cea veche fara cele numerice... iar enter-ul este cam micut si dau de multe ori rateuri cu el, de altfel tastatura este foarte zgomotasa la tastare...

Este foarte silentios, desi am auzit hardul de cateva ori caraind, iar marginile din plastic sunt foarte rigite si ascutite, devenind foarte incomod daca tii mana pe laptop. Am incercat sa conectez un tv prin hdmi, dar n-am reusit sa il fac sa se vada f bine, imaginea de pe tv depaseste ecranul si se vad pixeli, dar aici posibil sa fie si de la cablu, desi am incercat cu 2 cabluri diferite, dar ambele de 3 m.

O alta problema este semnalul wireless, foarte slab, la o camera distanta prind 2 liniute, uneori raman cu o liniuta si cand ma joc e foarte nasol, pe vechiul laptop in aceleasi conditii aveam 4 liniute lejer, si pe asta prind 5 liniute, dar imi scad, mi-am comandat alt router, sa vedem.

De mentionat ca mi-am instalat toate driverele disponibile pe site`ul producatorului pentru acest model si sistem de operare

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,zi ce placa wi-fi ai in el,pe site-ul lenovo nu apare niciul g510 cu i7.

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Seria G exista in zeci de configuratii care nu apar pe site.

#4
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
nu stiu exact...
eu am instalat de pe site`ul lor la laptopul meu dedicat, era singurul driver din categoria wireless

Quote

WLAN Driver (Atheros, Broadcom) for Windows 8.1 (32-bit, 64-bit) - Lenovo G410, G510
pe un site de mai cautam eu inainte drivere imi zice ca ar fi broadcom, dar atat, nimic mai mult

Edited by Eagle Raider, 25 November 2013 - 23:28.


#5
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
Broadcom 802.11n. Foarte proasta placa si foarte proasta antena, face drop mereu la 2 linute daca e semnalul mai slabut. Merge bine doar daca stai langa router sau maxim in camera alaturata.
Instaleaza si tu un hdd tune si un coretemp si spune-mi te rog ce temperaturi ai la hard disk si procesor.

Al meu hard disk ajunge la 52-54 de grade dupa 1-2 ore de stat in idle, deci e grav rau. Daca bag programele de care am nevoie il termin imediat.
Eu am vorbit cu cei de la departamentul retur sa il inapoiez, nu pot sa lucrez pe un asemenea laptop.

Edited by Meeshoo, 26 November 2013 - 11:19.


#6
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Nu este proasta placa wireless, este posibil sa fie ecranata camera unde stai...

#7
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
Am comparat cu inca 2 laptopuri unu langa altul (un toshiba vechi de 4 ani cu placa bg si un lenovo thinkpad T cu bgn). Celelalte aveau in medie 1-2 linii in plus si viteza mai mare la testele facute pe speedtest.net. De asta ce zici?
Ba chiar Thinkpad-ul avea 5 linii, iar al meu avea initial 4 si apoi facea drop la 2 linii. E ceva neinregula si nu vreau un produs prost de nou.

#8
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
da si eu am aceeasi problema cu wireless`ul, o sa incerc sa inregistrez produsul pe lenovo si sa caut exact cum imi afiseaza ei pe site sa caut produsul, poate gasesc un driver mai bun.
legat de hard, ti-am arat in timp ce dld de pe torent ca temperatura la hard era la 44, acum dupa vad ca a ajuns la 46 grade

#9
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
asa cum se specifica la ei pe site pentru a afla exact modelul unei componente am urmat pasii, dar din pacate pt sn`ul meu nu imi afiseaza nimic la parts lookup

#10
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
surprinzator, fata de ceea ce scria la ei pe site placa video dedicata se pare ca e 8750m si nu 8570m cum scria pe site-ul cumparatorului, ceea ce este mult mai bine, asa imi zice aida, problema e ca nu prea e folosita, mai mult functioneaza cea integrata hd 4600 si nu stiu sa o activez, la configure swichable graphics nu sunt prea multe optiuni si mai mult se refera la consum nu la ce fel de placa sa foloseasca, desi aplicatia apartine de ati

#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
http://leshcatlabs.n...t-13-9-whql-pt/

Nu prostia de Switchable Graphics.
Placa video verific`o cu GPU Z,sa vezi care este.

#12
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
intr-adevar si gpu z confirma faptul ca placa e 8750 si nu 8570, ceea ce e o diferenta pozitiva :D

#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Super. :D

#14
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
da, insa n-am reusit sa instalez ce mi-a dat tu...

#15
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
E un driver ca oricare altul,unde iti da cu virgula? :)

#16
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
dupa restart m-am grabit sa dau close si am uitat sa bifez run unifl sau cum ii zicea Posted Image am dat reinstalare :)

Edited by Eagle Raider, 30 November 2013 - 14:56.


#17
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
acu mai am o problema cu wirelessu... mi se conecteaza mereu la 72 mbps desi routerul e de 300 si plus ca uneori am fluctuatii de semnal... am reusit sa aflu o parte din modelul placii wireless broadcom 811.n 43xx

#18
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
am reusit sa il setez sa mearga la viteza mai mare se conecteaza la 150 mb acu din setarile de windows si am aflat si modelul, 4365

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate