Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Batalia filmelor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Frederic

Frederic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 29.11.2010
Propun un joc, iar regulile sunt urmatoarele:
- un user posteaza numele unui film (FILM DE BAZA), iar din ziua in care se posteaza, intr-un interval de maxim 5 zile (inclusiv ziua in care se posteaza) se asteapta ca maxim 10 useri sa posteze la randul lor cate un film (doar primii 10 vor fi luati in calcul), apoi userul care a postat filmul de baza va alege pentru propria vizionare unul din cele maxim zece filme postate (se intelege ca va si anunta FILMUL CASTIGATOR pentru vizionare), userul caruia apartine filmul ales va trebui sa vizioneze filmul de baza, fiecare va nota filmul pe care l-a vazut cu o nota de la 1 la 10  (se poate nota si intermediar, spre exemplu intre 7 si 8 avem 7,6 etc.) filmul care va primi nota mai mare va reprezenta viitorul film de baza, iar cel a-l carui film a castigat va face un post separat cu acest film (va incepe un nou joc)

-din ziua in care userul care a postat filmul de baza anunta filmul castigator pentru vizionare, in maxim 5 zile trebuie (inclusiv ziua in care se face anuntul filmului castigator) sa fie prezentate cele doua filme cu notele aferente, optional cei doi useri pot oferi explicatii pentru notele acordate. Daca in cele 5 zile doar unul dintre cei doi vizioneaza filmul si posteaza, el va castiga din oficiu si va avea dreptul sa aiba urmatorul film de baza, daca niciunul nu posteaza in intervalul maxim atunci primul postator dupa acest interval va avea filmul de baza.

- maxim 5 zile, maxim 10 filme inseamna in mod logic nu mai mult de 5 dar poate fi mai putin, nu mai mult de 10 dar poate fi mai putin. Ex: dupa primele 2 (neaparat 2 ca sa avem de unde alege) filme postate, userul cu filmul de baza poate sa aleaga un film castigator, poate chiar a gasit unul care i se pare ca merita vizionat.

-in caz de egalitate la notare filmul de baza ramane in continuare film de baza, iar cel pe care il reprezinta va constitui un nou post cu acelasi film.

- asa cum reiese din text filmul de baza se va scrie cu litere mari, rosii si bolduite (se noteaza asa doar cand incepe fiecare joc in parte), iar filmul castigator cu litere mari, verzi si bolduite (se noteaza asa doar cand se anunta filmul castigator).

- la joc pot participa toti userii seriosi, iar filmele pe care ei le propun pot fi de oricare fel, chiar si documentare, filme de scurtmetraj.

-filmele pe care le propuneti pentru "batalie" se intelege ca le-ati si vazut

- cel care are filmul de baza in mod cert nu va alege castigator pentru vizionare, un film pe care l-a vazut deja, asa ca va trebui sa alegem pentru propunere filme cat mai putin cunoscute si cat mai bune, asta este doar o sugestie, e complicat de indeplinit acest lucru.

- e de preferat sa avem si link la fiecare film

- un user poate avea doar un singur film in competitie

- notele pot fi obiective sau subiective dar sincere, ideea e sa aducem in discutie filme de calitate ceea ce ar fi un castig pentru toti.

- asupra notelor afisate de cei doi la fiecare joc nu poate sa intervina nimeni, deci nu pot fi modificate.

Pare un regulament greu, dar nu este. Daca va fi un esec, imi asum acest lucru, oricum a fost interesant sa-l compun.
Asadar, sa inceapa show-ul, sau poate nu, ramane de vazut.

DARBAREYE ELLY (2009)
Acesta este primul film de baza si primul joc. Astept filmele voastre.

#2
Nebunu234

Nebunu234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.09.2012
Happy Gilmore (1996)

#3
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
"- e de preferat sa avem si link la fiecare film"
preferabil un link de download sau torrent ceva ;)

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@Frederic, imi place jocul tau ! insa are un defect.

Sunt prea multe 10 filme pe care userii trebuie sa le vizioneze pentru a putea vota filmul care i-a placut cel mai mult.
Nu stiu, 5 filme care trebuiesc vizionate in maxim 7 zile ? si dupa 7 zile sa se voteze filmul placut de majoritatea userilor ?

stima Posted Image



L.E.:
The Shawshank Redemption (Închisoarea îngerilor) -1994
http://www.imdb.com/title/tt0111161/

Edited by tom_1133, 23 November 2013 - 18:29.


#5
Frederic

Frederic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 29.11.2010
Filmul castigator pentru vizionare este HAPPY GILMORE (1996)

Asta inseamna ca eu va trebui sa vad filmul Happy Gilmore si sa-l notez, iar Nebunu234 va trebui sa vada filmul Darbareye Elly si de asemenea sa-l noteze. Prin urmare, in afara de cel care are filmul de baza (in cazul de fata eu) si cel care are filmul castigator pentru vizionare (in cazul de fata Nebunu234), nimeni altcineva nu mai trebuie sa vizioneze vre-un film, nu pentru acest joc, nu trebuie vazute 10 filme de catre nimeni, nu am spus nicaieri asa ceva. Desigur nimeni nu opreste pe nimeni sa vada cate filme vrea si ce filme vrea, repet, dar nu pentru acest joc.

Deci un program foarte relaxat, eu si Nebunu234 avem la dispozitie maxim 5 zile pentru a vedea un film, eu Happy Gilmore, iar Nebunu234 Darbareye Elly.

#6
Frederic

Frederic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 29.11.2010
Happy Gilmore (1996)  - 6/10
Este un film usor, relaxant, un film la care nu am ras deloc, dar care m-a binedispus. A fost vulgar, ceea ce e rau, dar nu foarte vulgar, ceea ce e bine.
Intr-un fel sau altul filmul pledeaza pentru respect, in primul rand pentru cei care il merita cu adevarat. Lipsa de originalitate este un minus al filmului asta in ciuda unui scenariu rezonabil.

#7
Nebunu234

Nebunu234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.09.2012

View PostFrederic, on 29 noiembrie 2013 - 12:33, said:

Happy Gilmore (1996)  - 6/10
Este un film usor, relaxant, un film la care nu am ras deloc, dar care m-a binedispus. A fost vulgar, ceea ce e rau, dar nu foarte vulgar, ceea ce e bine.
Intr-un fel sau altul filmul pledeaza pentru respect, in primul rand pentru cei care il merita cu adevarat. Lipsa de originalitate este un minus al filmului asta in ciuda unui scenariu rezonabil.
Ok,deci intru la vizionat... Sa vad ce o sa iasa, nu imi plac dramele.
Bai,frate e film iranian????OK, prietene,acum intru! Sper ca maine sa pun reviewul!

#8
Frederic

Frederic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 29.11.2010
DARBAREYE ELLY (2009)

Ramane film de baza.

Din multe puncte de vedere este un film greu accesibil, stiu, asta este si provocarea acestui joc.

#9
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008
http://www.imdb.com/title/tt2024544/

#10
Nebunu234

Nebunu234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.09.2012
Ok, aş vrea ca să ''reînviu'' acest topic, deoarece părea o idee foarte bună. Deci, următorul membru va avea să urmărească următorul film într-o perioadă de 5 zile. şi,  de-asemenea să sugereze un alt film pentru ca eu să-l vizionez.
Filmul pe care îl sugerez este: The Crow (1994)

#11
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Intru si eu in joc !

Eu propun filmul Project Almanac (2014) - http://www.imdb.com/title/tt2436386/

#12
Nebunu234

Nebunu234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.09.2012
Ok, deci în următoarele 5 zile, ar trebui să vizionez Project Almanac, iar tom_1133 The Crow. De asemenea trebuie să postăm şi un review.

#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Afirmativ   :)

#14
Nebunu234

Nebunu234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.09.2012
Project Almanac (2014) 8/10
Un film SF despre călătorii în timp cu adolescenţi! Ce-ai vrea mai mult? A fost un film bunicel, simplu, cu mult jargon tehnic. Mi-a mai plăcut şi ideea filmării cu camera de mână, şi fiind un fan SF mi s-a părut şi mai bun.

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
The Crow (1994) poate 5 spre 6/10
Un film de categorie B, n-a avut cine stie ce incasari la box-office.
Ceea ce mai ridica nota e atmosfera intensa creata de regizor in film.
Subiectul e unul folcloric iar scenele de actiune sunt in genul anilor '90.
Muzica din fundal e super, mie chiar mi-a placut !
Ce mai e de adaugat ar fi scenele unde Corbul alearga in ploaie, cred ca sunt singurele secvente ce ofera o anumita aura filmului.


L.E.:
motivul pentru care a avut incasari oarecum mari se datoreaza si mortii lui Brandon Lee  Posted Image

Edited by tom_1133, 24 May 2015 - 18:19.


#16
Nebunu234

Nebunu234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.09.2012
Foarte bun reviewul tău, chiar mi-a plăcut. Ai avut dreptate cu încasările la box-office...rar se întâmplă să moară un actor (mai ales principal) în timpul filmării.
Acum este timpul ca eu să îţi dăruiesc alt film, iar acest film e un clasic: Ben-Hur (1959).
De-abia aştept să văd ce film propui, deoarece în mod ciudat mi-a plăcut mult Project Almanac
Ce bine ar fi să mai fie cineva pe-aici...

Edited by Nebunu234, 24 May 2015 - 19:58.


#17
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@Nebunule, m-ai facut sa vizionez un film de trei ore si ceva si sa scriu aceste randuri in a noptii intunecime.

In fine, iata si reviewul meu pentru Ben-Hur (1959) (8,5/10)
D.p.meu.d.v., este considerat o capodopera din pricina povestii originale;
cu toate ca eu unul gasesc o mica asemanare cu romanul/filmul Contele de Monte-Cristo Posted Image

Asadar, acest film este unul cu o tenta biblica adaptat pentru marele ecran dupa o nuvela de-a lu' Lew Wallace;
cu toate ca nu urmareste intru totul romanul ! filmul arata cum pătrunde ura in sufletul unui om.

Filmul a avut un buget imens in perioada aceea;
se vede in decorurile foarte reusite si extravagante.

Povestea filmului e despre doi oameni din lumi diferite, unul e un evreu bogat (Ben Hur) iar celalalt e conducatorul legiunilor romane, Messala;
prietenia lor se destrama din cauza diferentelor politice, ale aspiratiilor foarte mari si dorintelor intunecate ale lui Messala.

Ben Hur isi asuma o vina, dar si aceea un accident, ce îl va desparti de femeia iubita si familia lui;
insa el nu se lasa prada urii de la bun inceput, el cruta viata consulului Quintus Arrius care la randul sau il adopta pe Iuda Ben-Hur, acesta fiindui credincios.

Printr-un noroc, venit de la D-zeu., Ben Hur îl intalneste pe seicul Ilderim care il convinge sa nu apeleze la violenta impotriva dusmanului sau, Messala;
astfel ca Ben Hur se razbuna pe cel ce i-a destramat familia in urma cu 4 ani fara a-si pata mainile cu sangele lui Messala.

Ce mi-a placut foarte mult e faptul ca Predicatorul din Nazaret a reusit sa scoata ura din sufletul lui Ben Hur fara a-i spune o vorba;
deoarece in sufletul lui Ben Hur incoltise o ura de nestavilit fata de Imperiul Roman.

Iar ca un semn de recunostinta ca a renuntat la ura fata de Imperiul Roman, Predicatorul din Nazaret îi ofera un cadou inainte sa moara pe cruce;
si anume, le vindeca pe sora si mama lui Ben Hur de lepra.


L.E.:
am uitat de propunerea mea !
The Shawshank Redemption (1994)  Posted Image

Edited by tom_1133, 28 May 2015 - 01:28.


#18
Nebunu234

Nebunu234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.09.2012
Scuzaţi de întârziere, săptămâna viitoare revin cu review la Închisoarea îngerilor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate