Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Batalia filmelor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Nebunu234

Nebunu234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.09.2012
Într-un final, după mult timp, am reuşit să văd The Shawshank Redemption (1994) (10/10)
Părerea mea e că un an mai bun decât 1994 în istoria cinematografiei nu există, iar acest film e dovada. Un film minunat în care speranţa şi prietenia este cheia, chiar dacă eşti închis în unul dintre cele mai mizere locuri din lume.
Filmul îl are ca personaj principal pe Andy Dufresne condamnat la închisoare pe viaţă, el fiind nevinovat. Acesta se împrieteneşte cu Red, un veteran în puşcărie. Pe parcursul filmului Andy îşi arată iscusinţele, ajutându-l pe directorul închisorii să scape din cele mai rele belele.
După 20 de ani, Andy evadează, folosind un ciocănaş luat de la prietenul său, sugerând că dacă mai există o fărâmă de speranţă în tine, cu multă trudă poţi să faci orice.
Şi mai iubesc acest film deoarece cred că Morgan Freeman este cel mai bun actor de culoare din toate timpurile.

Următorul film pe care vreau să-l vizionezi, ca să-ţi mai descreţeşti olecuşică fruntea este Monty Python and the Holy Grail (1975)

#20
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Am vazut filmul Monty Python and the Holy Grail (1975).

Se pare ca e o satira la adresa cavalerilor mesei rotunde si a sfintei lor misiuni de a gasi sfantul gral.
Filmul impleteste umorul negru cu replici acide, haioase si memorabile ce il fac pe spectactor sa rada la orice scena.

Protagonistii par a fi niste oameni scapati de la un ospiciu de nebuni ce se aduna uniti de un rege autopropus ce ii va conduce pe toti in aventura vietii lor, si anume gasirea sfantului gral.

Pe parcursul filmului umorul bantuie la tot pasul, in scene precum iepurele sangeros, pazitorul podului cu cele trei intrebari legate de numele, misiunea si culoarea preferata, injuraturile stupide si fara noima ale francezilor la adresa englezilor, haremul femeilor cu varste cuprinse intre 16 si 19 ani, monstrii care dispar dupa ce desenatorul face infarct [scena aia chiar a fost penala Posted Image], conversatii legate de pasari migratoare si posibilitatea lor de a transporta o nuca de cocos cat si despre filosofia marxista [aici am ras cu lacrimi !!!], cum vine politia cu duba sa-i aresteze pe cavalerii mesei rotunde cand intreprind o batalie huliganica cu francezii cautatori de scandal etc.

Filmul Monty Python and the Holy Grail (1975) nu te lasa deloc rece, merita vazut caci este un amalgam de umor fin englezesc crosetat cu satira la adresa multor povesti !


Iar propunerea mea este filmul The Sixth Sense (1999) (http://www.imdb.com/title/tt0167404/).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate