Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

oare asa sa fie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
327 replies to this topic

#1
Vlad881

Vlad881

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2013
Bună Seara
Am o nelămurire.

Ştim că religia ortodoxă consideră păcat relaţiile între doi tineri necăsătoriţi.
De asemenea, cei căsătoriţi nu au voie să aibe relaţii decât în zilele de marţi şi joi cu excepţia perioadelor de post, sărbătorilor şi zilelor de înainte şi după o sărbătoare, şi numai o singură dată într-o zi.

Am făcut un calcul, în 2014 sunt doar 40 zile de marţi şi joi (din 104) în care este permis. De asemenea în lunile martie şi aprilie nu există nici o zi pentru astfel de activităţi (destul de greu, mai ales că în perioada aia îţi zburdă hormonii odată cu venirea primăverii)
Ceea ce inseamnă că ortodocşii, care ţin la mântuirea lor, au la dispoziţie, în medie, doar 4 zile pe lună pentru activităţile mai sus menţionate.

Şi, în ciuda faptului că, în ziua de azi, se promovează şi încurajează sexul protejat, ortodoxia spune că e păcat şi îndeamnă numai la sexul neprotejat (pentru naştere de prunci)

Toate regulile astea le ştiam. Acum vine nelămurirea mea.
Oare aşa să fie?

Nu mai pune link-uri către alte forumuri.



Edited by Fumatorul, 21 November 2013 - 23:35.


#2
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
În legătura cu religia, părerea mea este că cel mai bine este să nu o tratăm ad-literam, ci în spiritul ei.

Edited by adrian93, 21 November 2013 - 23:10.


#3
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Este adevărat că întregul creștinism, nu numai ortodoxia, condamnă relațiile sexuale a doi parteneri necăsătoriți, acestea fiind socotite ca un păcat al curviei.
În legătură cu relațiile de cuplu heterosexual creștin, acestea nu sunt limitate câtuși de puțin, în niciun fel. Însă, pot fi limitate, în sensul abstinenței, pe toată durata posturilor, dacă însă respectivii creștini consideră că este oportun să îl țină.
Atât și nimic mai mult.

Edited by mario_bril, 21 November 2013 - 23:16.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,595
  • Înscris: 19.04.2009
Despre ce activitati e vorba? tot nu m-am prins.. :D

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mare prostie cu ortodoxia asta... Daca iei ad literam tot ce scrie pe acolo, ajungi sa nu mai ai viata proprie, esti o marioneta, un zombie, fara nici o pofta de nimic, toata ziua stai si inalti cantari la Dumnezeu. Asta nu mai e viata.

O intrebare: daca ortodoxia considera pacat relatiile dintre 2 tineri casatoriti, cum considera relatiile dintre 3 tineri necasatoriti ? :D

Edited by Ion_de_la_Raion, 21 November 2013 - 23:22.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,646
  • Înscris: 30.07.2003

View PostVlad881, on 21 noiembrie 2013 - 23:05, said:

Oare aşa să fie?
Daca ai ajuns sa dai crezare basmelor... e grav.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,446
  • Înscris: 13.01.2011
Nu stiu ce varsta ai, dar prea multe probleme iti faci.

Fixismele alea explicate de tine, nu au nimic cu spiritul si esenta religiei.

Simte-te bine ca de aia ai sex, altele sint pacatele... rautatea, vanitatea, etc...

Edited by crisstonne, 21 November 2013 - 23:30.


#8
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 02.10.2010
Greu an 2014 ,daca este voie doar 40 de zile !!!!!!!!  Nu vor mai fi violuri sambata la distractii

#9
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View PostVlad881, on 21 noiembrie 2013 - 23:05, said:

Bună Seara
Am o nelămurire.
Ştim că religia ortodoxă consideră păcat relaţiile între doi tineri necăsătoriţi.

Orice erectie nepotrivita e un pacat.
Din acest punct de vedere, femeile nu pot pacatui, ele doar pot ispiti neintentionat. Ca ar avea sau nu mancarimi sub coada nu se stie. Ortodoxia se ocupa cu lucruri la vedere doar.

View Postmario_bril, on 21 noiembrie 2013 - 23:16, said:

Este adevărat că întregul creștinism, nu numai ortodoxia, condamnă relațiile sexuale a doi parteneri necăsătoriți, acestea fiind socotite ca un păcat al curviei.

Asa e. Orice casatorie, poate sa fie ea si din interes, sau cat de ipocrita, nu mai e curvie odata primita binecuvantarea de la ortodoxie.
De aceea toti cocalarii si pitipoancele se casatoresc cu sobor de preoti ortodocsi. Sa fie mai sigura afacerea.

Edited by the_engineer, 22 November 2013 - 00:53.


#10
Vlad881

Vlad881

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2013
Mulţumesc pentru răspunsuri.

View Postcrisstonne, on 21 noiembrie 2013 - 23:29, said:

Nu stiu ce varsta ai, dar prea multe probleme iti faci.

Am 26 ani. Am adus în discuţie aceste lucruri deoarece, din motive personale, doresc să aflu mai multe despre religia ortodoxă şi obiceiurile ei. Am citit multe subiecte pe acest forum şi mi s-au părut interesante de aceea m-am decis să mă înscriu şi eu.

#11
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostVlad881, on 22 noiembrie 2013 - 08:06, said:

Am 26 ani. Am adus în discuţie aceste lucruri deoarece, din motive personale, doresc să aflu mai multe despre religia ortodoxă şi obiceiurile ei. Am citit multe subiecte pe acest forum şi mi s-au părut interesante de aceea m-am decis să mă înscriu şi eu.
Asa este cum ai zis, ortodoxia recomanda cele doua zile pe saptamana, pentru cine poate evident.
Urmand ca fiecare sa respecte cat poate.
Legat de perioada postului aici lucrurile sunt putin diferit: tinerea postului in acest fel se face daca se poate daca nu nu. Asa cum a explicat si apostolul Pavel, e mai bine sa nu fii casatorit, dar daca nu se poate atunci lumea e mai bine sa se casatoreasca

Edited by altul2, 22 November 2013 - 08:20.


#12
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013

View Postlex404, on 21 noiembrie 2013 - 23:16, said:

Despre ce activitati e vorba? tot nu m-am prins.. Posted Image
Vrea să ştie în ce zi au voie ortodocşii să facă SEX.

Eu zic să faci când îţi vine,nu fi ca un bătrân dinăla.

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Doi oameni de sex opus care se iubesc şi doresc să facă sex sunt uniţi în faţa lui Dumnezeu , cununia civilă sau religioasă sunt doar legi omeneşti inventate să mai pună beţe-n roate iubirii .
Nu vă mai luaţi după jegurile de popi beţivi, curvari şi lacomi , citiţi biblia şi veţi găsi norme corecte şi sănătoase şi plăcute lui Dumnezeu după care să trăiţi .

#14
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postpacopaco1967, on 22 noiembrie 2013 - 09:57, said:

Doi oameni de sex opus care se iubesc și doresc să facă sex sunt uniți în fața lui Dumnezeu , cununia civilă sau religioasă sunt doar legi omenești inventate să mai pună bețe-n roate iubirii .
Nu vă mai luați după jegurile de popi bețivi, curvari și lacomi , citiți biblia și veți găsi norme corecte și sănătoase și plăcute lui Dumnezeu după care să trăiți .



Sa stii ca, de obicei copiii, de pe la vreo 10-11 ani incep sa devina foarte iubareti, sinceri, si neastamparati.  Banuiesc ca stii din propria ta experienta, dar ai uitat...
Unii, copii fiind, dar si adulti  chiar, daca citesc ce scrii tu aici, mine, pana sa se duca ei la Biblie ca sa se uite crucis in ea,  isi baga picioarele in el de respect pentru parinti, pentru oameni in general,  ori pentru ideea de stapanire de sine, si se duc sa se uneasca in fata Domnului precum niste animale seduse de prostia lor din cap...  Prin Biblie pe acolo se spune: casatoria sa fie tinuta in toata curatia si cinstea, patul mirilor sa fie nespurcat, si cate si mai cate... Tu faci din exceptii circumstantiale reguli de credinta.

Cununia civila si religioasa, (nunta in sine)  fac parte din legile acelea mai mici, omenesti daca vrei, dar bune, iar Iisus spune asa: "si pe acestea sa nu le lasati nefacute!" (Mat 23:23; Luca 11:42)

View Postpacopaco1967, on 22 noiembrie 2013 - 09:57, said:

Nu vă mai luați după jegurile de popi bețivi, curvari și lacomi , citiți biblia și veți găsi norme corecte și sănătoase și plăcute lui Dumnezeu după care să trăiți .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QsJOF4N2pB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostVlad881, on 21 noiembrie 2013 - 23:05, said:

Oare aşa să fie?

nu ai voie sa faci sex de placere (cu sotia bineinteles!)
decat atunci cand iti doresti copii.
restul e de la diavol.

o zi buna.

View Postpacopaco1967, on 22 noiembrie 2013 - 09:57, said:

Doi oameni de sex opus care se iubesc şi doresc să facă sex sunt uniţi în faţa lui Dumnezeu , cununia civilă sau religioasă sunt doar legi omeneşti inventate să mai pună beţe-n roate iubirii .
Nu vă mai luaţi după jegurile de popi beţivi, curvari şi lacomi , citiţi biblia şi veţi găsi norme corecte şi sănătoase şi plăcute lui Dumnezeu după care să trăiţi .

in Biblie scrie sa respecti autoritatile statale.
deci trebuie sa iti inregistrezi casatoria, neaparat, altfel se cheama ca traiesti in concubinaj, deci e curvie.

Edited by blueday, 24 November 2013 - 15:45.


#16
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postthe_engineer, on 22 noiembrie 2013 - 00:49, said:

Orice erectie nepotrivita e un pacat.
Si ce faci cu erectiile din timpul somnului? Un barbat sanatos poate avea intre 3 si 5 erectii pe noapte.

@Vlad881: daca tu ai impresia ca Dumnezeu sta sa-ti numere tie erectiile si sa le puna pe categorii, apoi...Doamne-ajuta.
Lasa internetu', pune jos materialele "crestine" si iesi la aer. Crede-ma ca-i mai sanatos.

Edited by SOCRATE_MMXII, 24 November 2013 - 16:03.


#17
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postblueday, on 24 noiembrie 2013 - 15:45, said:

nu ai voie sa faci sex de placere (cu sotia bineinteles!)
decat atunci cand iti doresti copii.
restul e de la diavol.

o zi buna.
dar nu e pacat, pentru ca copiii nu se nasc cand stabilesc parintii.
Trebuie sa fie firesc doar pentru a naste copii, ceea ce e cu totul altceva.

Edited by altul2, 24 November 2013 - 17:42.


#18
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postaltul2, on 24 noiembrie 2013 - 17:40, said:

dar nu e pacat, pentru ca copiii nu se nasc cand stabilesc parintii.
Trebuie sa fie firesc doar pentru a naste copii, ceea ce e cu totul altceva.
Stimabile, stai putintel. Pai nu zici tu ca femeia-i o zdreanta? Cum faci sex cu ea?
Nu e bine, bre.

Edited by SOCRATE_MMXII, 24 November 2013 - 20:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate