Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 

am nevoie de ajutor pt achizitionare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 08.04.2006
Atunci doar Asus G750JH

#20
dani38

dani38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.11.2011

View Postgumball3000, on 16 noiembrie 2013 - 22:11, said:

Vezi pe www.amazon.at daca nu poti sa te duci prin magazinele locale.
Multumesc, dar poti sa-mi spui mai exact ce ar trebui sa caut, sau ce.mi recomanzi? Chiar am nevoie de sfatul unui cunoscator. Nu prea stiu ce sa aleg si adevarul e ca nici nu ma prea pricep foarte bine :( , in afara de marime procesor, rami, placa grafica nu prea stiu. La asta m-am uitat tot timpul cand am luat un calculator, dar se pare ca asta nu e totul...
Si inca ceva, as prefera un ecran de 17,

#21
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

View Postdani38, on 16 noiembrie 2013 - 22:08, said:

dar chiar am nevoie de un calculator mobil
Ai nevoie de laptop pentru job si doresti sa cumperi un 2 in 1 , adica sa lucrezi office plus jocuri ?
Recomandarea cu desktop pentru jocuri e foarte buna plus un laptop normal pentru job , de exeplu cu i3.
Laptop performant pentru jocuri de 17 display, placa grafica dedicata, va consuma enorm iar daca va fi dotat cu acumulator performant suplimentar nu-l mai cari dupa tine , trece de 6 kg.

#22
dani38

dani38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.11.2011

View PosthemTT, on 16 noiembrie 2013 - 22:55, said:

Ai nevoie de laptop pentru job si doresti sa cumperi un 2 in 1 , adica sa lucrezi office plus jocuri ?
Recomandarea cu desktop pentru jocuri e foarte buna plus un laptop normal pentru job , de exeplu cu i3.
Laptop performant pentru jocuri de 17 display, placa grafica dedicata, va consuma enorm iar daca va fi dotat cu acumulator performant suplimentar nu-l mai cari dupa tine , trece de 6 kg.
Multumesc, dar poti totusi sa-mi recomanzi unul? Sunt curios la ce pret ar ajunge?

#23
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Asus X550CC-XX086D , cam la asa ceva ma gindesc pentru job.
Pentru configurare desktop puternic trebuie sa intri pe aria dedicata , aici e mai discutabil in sensul : citi bani vrei sa dai pe el, ce jocuri vrei sa rulezi , cite placi grafice ai nevoie, carcasa, sursa si altele .

Edited by hemTT, 17 November 2013 - 14:32.


#24
dani38

dani38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.11.2011

View PosthemTT, on 17 noiembrie 2013 - 14:32, said:

Asus X550CC-XX086D , cam la asa ceva ma gindesc pentru job.
Pentru configurare desktop puternic trebuie sa intri pe aria dedicata , aici e mai discutabil in sensul : citi bani vrei sa dai pe el, ce jocuri vrei sa rulezi , cite placi grafice ai nevoie, carcasa, sursa si altele .
Multumesc mult!
Jocurile pe care le joc sunt Darkorbit si Sah online, dar pt cel din urma nu e nevoie de cine stie ce configuratie.

#25
dani38

dani38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.11.2011
Am gasit ceva, dar mai am nevoie, inca o data de parerea voastra Posted Image
Am doua variante asemanatoare dar cu o diferenta de pret de 300 de euro.
1. Asus N750JV-T4106H Notebook - 1500 euro si
2. Asus G750JX-T4052H Notebook - 1800 euro.
Interesant este ca singura diferenta dintre cele doua, din detaliile tehnice pe care le-am vazut in descrierea data de magazin, este placa video; primul are o placa NVIDIA Geforce GT 750, iar al doilea NVIDIA Geforce GTX 770M. Din cate am citit este o diferenta destul de mare. Intrebarea mea este daca merita aceasta diferenta 300 de euro, sau mai exact as vrea sa stiu parerea ta, sau sfatul tau.
Ma gandesc ca unul din aceste doua laptopuri este potrivit si pt gaming si pt job ... sau?
Multumesc anticipat !

Edited by dani38, 18 November 2013 - 20:58.


#26
dani38

dani38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.11.2011
Am revenit :)
Cred ca v-am zapacit cu nelamuririle si intrebarile mele.
Tocmai am primit ceva oferte de la magazinul de unde cumpar, de obicei, in rate si am sa v-i le expun aici sa va puteti da o parere, daca binevoiti.
1. Acer V3-772G-747a161.12TMakk Notebook - 1150 euro
2. Acer V3-772G-747a321.26TBDWakk Notebook 1400 euro  si cele doua obtiuni expuse mai sus, pe care, cu riscul de a ma repete le mai expun odata:
3. Asus N750JV-T4106H Notebook - 1500 euro
4.Asus G750JX-T4052H Notebook - 1800 euro
Va rog sa-mi dati un sfat sau o parere fata de aceste laptopuri.
Nu o sa mai vin si cu altele ... cred :)
Multumesc anticipat !

#27
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 08.04.2006
Cele doua laptopuri sunt din clase diferite (vorbesc de Asus).
G750 e proiectat pentru jocuri, are 2 ventilatoare ce trimit aerul afara din laptop prin 2 guri de evacuare aflate in spatele laptopului, prin urmare are si o racire foarte eficienta.
N750 e un laptop multimedia deci are ecran si sunet foarte bune (mai bune decat la G750) e mai usor cu 1,5 kg insa are racirea lateral cu un singur ventilator (nu e facut sa te joci non stop pe el).
Cam astea ar fi principalele diferente dintre ele dar zic eu esentiale. Depinde acuma ce-ti doresti mai mult (munca sau joaca). Oricum pentru jocurile astea nu ai nevoie de nu stiu ce laptop, merge cu aproape orice sistem din ziua de azi.
Despre Acer n-am eu pareri prea bune, nu se ridica la calitatea celor 2 Asus.

Edited by msjohntm, 19 November 2013 - 17:14.


#28
dani38

dani38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.11.2011

View Postmsjohntm, on 19 noiembrie 2013 - 17:05, said:

Cele doua laptopuri sunt din clase diferite (vorbesc de Asus).
G750 e proiectat pentru jocuri, are 2 ventilatoare ce trimit aerul afara din laptop prin 2 guri de evacuare aflate in spatele laptopului, prin urmare are si o racire foarte eficienta.
N750 e un laptop multimedia deci are ecran si sunet foarte bune (mai bune decat la G750) e mai usor cu 1,5 kg insa are racirea lateral cu un singur ventilator (nu e facut sa te joci non stop pe el).
Cam astea ar fi principalele diferente dintre ele dar zic eu esentiale. Depinde acuma ce-ti doresti mai mult (munca sau joaca). Oricum pentru jocurile astea nu ai nevoie de nu stiu ce laptop, merge cu aproape orice sistem din ziua de azi.
Despre Acer n-am eu pareri prea bune, nu se ridica la calitatea celor 2 Asus.
Multumesc mult!

#29
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005

View Postmsjohntm, on 19 noiembrie 2013 - 17:05, said:

N750 e un laptop multimedia deci are ecran si sunet foarte bune (mai bune decat la G750) e mai usor cu 1,5 kg insa are racirea lateral cu un singur ventilator (nu e facut sa te joci non stop pe el).

Bati câmpii cu grație... Posted Image

Ecranul e cam la fel ca la G750 si sunetul poate fi chiar mai slab daca nu conectezi woofer-ul extern. De asemenea N750 are sistem de racire dual-fan cu evacuare prin spate.

Edited by LensFlare, 20 November 2013 - 11:03.


#30
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 08.04.2006
Recunosc si eu ca am gresit in privinta sistemului de racire, ma gandeam la predecesorul N76 desi la noul model N750 a fost mutata evacuarea tot in spate intradevar cu ventilatoare separate pe procesor si placa grafica. Mea culpa. Dar oricum vroiam sa subliniez ca sistemul de racire la G750 e mai bun decat la N750 ca idee principala. Aici cred ca imi dai dreptate.

#31
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005
N750 de fapt se cam incinge in jocuri, Asus RoG e alegerea corecta. De asemenea pe partea de sunet, N750 e mult mai slab ca seria precedenta... daca ii dai volumul spre maxim distorsioneaza urat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate