Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ulcer sau ceva mai rau?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
xeth

xeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2013
Buna,

    Am mai facut u post despre IBS ul meu ( http://forum.softped...colon-iritabil/ ) si acum sunt panicat deoarece am unele simptome noi :

1. Durere de stomac ocazionala ( dar nu de IBS ....e cea clasica de ulcer/gastrita). Nu este foarte intensa dar apare mai ales seara.
2. Greata putin mai des. Nu destul sa vomit dar relativ deranjanta apare si dispare.
3. O durere pe partea stanga a gatului si pe mana stanga. A aparut ieri si doare doar ocazional.

Nu am sange in scaun, iau jumatate de omez pe zi dimineata dar parca tot nu scap de dureri. Uneori scap cand manac alteori nu. Plus inca simptomele la IBS.

Eu am o obsesie legata de cancerul de stomac (dupa ce am crezut anul trecut ca am asa ceva) .

Ultima endoscopie a fost acum 1 an si 4 luni ( cu biopsie) si a descoperit un ulcer mic ( 4 mm) . Doctorul a spus ca e duodenal, dar endoscopia arata ca e chiar langa zona de intersectie. E vreo sansa ca sa poata evolua in cancer? Am facut programare la endoscopie dar e doar la sfarsitul saptamanii viitoare si ma distrug mental pana atunci cu incertitudinea.


multumesc.

#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Recomand guma de mastic!

#3
DumitrascuCristi

DumitrascuCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.07.2013
Nici daca ai suna un doctor nu si-ar putea da asa cu parerea :) M-a speriat si pe mine in trecut ceva legat de sanatatea mea si un singur lucru iti pot spune. Nu te mai gandi la ce e mai rau. Gandeste-te la lucruri bune. Daca ai un mic ulcer, el se manifesta cumva si posibil disconfortul pe care ti-l creaza sa te trimita cu gandul departe. Sincer? Stai linistit pana atunci :)

#4
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Nici eu nu cred ca ai ceva. Sunt doar niste dureri de nevralgie rod al obsesiei tale cum ca ai avea cancer, Ignora aceste "dureri" si apuca-te de ceva, da un sens vietii tale. Daca nu esti in stare s-o faci, apuca-te de mici fleacuri cum ar fi un spalat de vase, plata unei facturi, o curatenie in camera, un reparat de clanta, o intalnire c-un prieten. Si nu te gandi decat ca va fi bine. Acest gand pozitiv te poate vindeca chiar si de cancer. Iar in final, te sfatuiesc sa nu mai mergi la 100 de doctori, confirmarea de la 2 doctori e suficienta. Incearca sa intelegi ca daca cauti cu lumanarea cancerul, frica din tine iti va scoate in final in cale un doctor prost ce-ti va spune ca ai cancer chiar daca nu ai.

#5
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
http://www.csid.ro/h...-11563499/#crsc

#6
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013

 xeth, on 08 noiembrie 2013 - 16:42, said:

Buna,

Am mai facut u post despre IBS ul meu ( http://forum.softped...colon-iritabil/ ) si acum sunt panicat deoarece am unele simptome noi :

1. Durere de stomac ocazionala ( dar nu de IBS ....e cea clasica de ulcer/gastrita). Nu este foarte intensa dar apare mai ales seara.
2. Greata putin mai des. Nu destul sa vomit dar relativ deranjanta apare si dispare.
3. O durere pe partea stanga a gatului si pe mana stanga. A aparut ieri si doare doar ocazional.

Nu am sange in scaun, iau jumatate de omez pe zi dimineata dar parca tot nu scap de dureri. Uneori scap cand manac alteori nu. Plus inca simptomele la IBS.

Eu am o obsesie legata de cancerul de stomac (dupa ce am crezut anul trecut ca am asa ceva) .

Ultima endoscopie a fost acum 1 an si 4 luni ( cu biopsie) si a descoperit un ulcer mic ( 4 mm) . Doctorul a spus ca e duodenal, dar endoscopia arata ca e chiar langa zona de intersectie. E vreo sansa ca sa poata evolua in cancer? Am facut programare la endoscopie dar e doar la sfarsitul saptamanii viitoare si ma distrug mental pana atunci cu incertitudinea.


multumesc.

- Cred ca ai mai multe probleme sufletesti decat la stomac. Ca sa iesi din cosmarul asta odata trebuie sa-ti aduci aminte ca toti crapam la un moment dat, unii mai devreme altii mai tarziu, si oricat de teama ti-ar fi nu poti schimba chestia asta deci fii de acord cu ideea asta! Esti un suflet in natura ca toate celelalte cu problemele si poftele lui. Deci mai bine sa te doara fix in **** de problema si sa te duci la un film simpatic sa te simti bine, sa iesi in oras sau sa te uiti la o comedie la care sa razi sincer cu pofta. Tu probabil nu o sa patesti nimic rau din ce credeai. Doctorul o sa iti dea un tratament si gata.
- Psihicul tau acum e mai temator, dar trebuie (cu un glas interior matur, impacat si surazator de sigur) sa-i spui ca totul e ok si sa ii oferi ceva amuzant sau placut sa vada si sa creada. O sa iti multumeasca si o sa se 'comporte' mult mai frumos.
- Recomand sa iti starpesti obsesia pt cancer si alte alea, deoarece asa cum psihicul poate vindeca trupul fara medicamente, tot asa il poate si imbolnavi daca tu asta alegi sa crezi. Sunt chestii inca netrecute in manualele de medicina. Posted Image Zic alegi deoarece teama e ceva ce poti controla. O poti anihila integral daca gasesti motivele sa nu iti mai pese si sa ai activitati interesante.
- Zambeste si vezi-ti de viata linistit in continuare! Posted Image

Edited by -incoerent-, 09 November 2013 - 13:20.


#7
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013

View Postxeth, on 08 noiembrie 2013 - 16:42, said:

Buna,

    Am mai facut u post despre IBS ul meu ( http://forum.softped...colon-iritabil/ ) si acum sunt panicat deoarece am unele simptome noi :

1. Durere de stomac ocazionala ( dar nu de IBS ....e cea clasica de ulcer/gastrita). Nu este foarte intensa dar apare mai ales seara.
2. Greata putin mai des. Nu destul sa vomit dar relativ deranjanta apare si dispare.
3. O durere pe partea stanga a gatului si pe mana stanga. A aparut ieri si doare doar ocazional.

Nu am sange in scaun, iau jumatate de omez pe zi dimineata dar parca tot nu scap de dureri. Uneori scap cand manac alteori nu. Plus inca simptomele la IBS.

Eu am o obsesie legata de cancerul de stomac (dupa ce am crezut anul trecut ca am asa ceva) .

Ultima endoscopie a fost acum 1 an si 4 luni ( cu biopsie) si a descoperit un ulcer mic ( 4 mm) . Doctorul a spus ca e duodenal, dar endoscopia arata ca e chiar langa zona de intersectie. E vreo sansa ca sa poata evolua in cancer? Am facut programare la endoscopie dar e doar la sfarsitul saptamanii viitoare si ma distrug mental pana atunci cu incertitudinea.


multumesc.
Am vazut, scria un chirurg  pe un site ca ulcerul duodenal nu se malignizeaza niciodata.

Edited by cincicinci, 04 July 2022 - 16:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate