Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Este Colon Iritabil?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
xeth

xeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2013
Buna

Am probleme la stomac de 1 an de zile. Acum 1 an au aparut brusc . Am fost la doctor si am facut endoscopie si a gasit un mic ulcer duodenal. Am luat tratament si simptomele de ulcer s-au calmat. Dar am o lista enorma de simptome care apar si dispar in moduri aleatoare si apropae niciodata nu am 2 in acelasi timp. Alterneaza.

  1.Presiune/durere? ( e o senzatie greu de descris) in abdomenul superior. Simt nevoia sa ragai si este senzatia cea mai rea si comuna. Daca ragai se calmeaza o vreme apoi iarasi. Am invatat sa ragai intentionat ca sa pot calma senzatia.
  2.Balonari foarte mari , incepand imediat dupa ce am mancat( de obicei pranzul). Simt gazul cum imi face stomacul si intestinul sa aiba spasme si daca il expulzez este de cele mai multe ori inodor.Cand am aceste simptome dispare simptomul 1 pe periada aceea.
  3. Dureri aleatoare in cateva loucri foarte specifice. De fiecare data e intr-un singur loc si pe periada aceea dispar simptomele 1 si 2. Locatia durerilor : Partea dreapta inferioara a coapsei drepte(mai rar partea interioara si coapsa stanga). Durere lombara care nu este afectata de pozitia in care stau si nu trece cu gel analgezic. Durere de cap(localizata sau generala). Sau durere de umar stang,care iradiaza.
  4.Mersul la WC e foarte variat. Uneori nu merg 3 zile, alteori merg o data pe zi.
  5. Medicamentele pentru stomac(anti acid, metroclopramid) nu au avut nici un efect asupra simptomelor.
  6.Probleme se intensifica cand sunt plictisit, frustrat sau trist. Ele se atenueaza/dispar cand sunt intr-o stare buna de spirit , interactionez cu prietenii etc.
  7. Accelerari ale batailor inimii   temporar. MAi ales cand stau pe partea dreapta dupa ce am mancat. ajung cam la 80-90 bpm in acele momente(care se calmeaza o data ce mai ragai sau se aseaza mancarea).

  Aceste probleme au fost foarte oribile anul trecut,dar incetul cu incetul s-au mai calmat si acum nu mai sunt asa puternice si le pot controla din cand in cand. Dar si acum mai am zile rele in care sunt foarte intense si imi e frica ca voi revenii la starea de anul trecut in care fiecare zi era o un chin.
  Legat de mersul la medic: Am facut endoscopie, descoperit ulcer, luat tratament. Analizele au iesit normale. Ecografia cu ultrasunete normale, doar ficaul putin mai gras dar doctorul a spus ca e ok. Nici o deficienta aparenta la minerale, sunt supraponderal(100kg, 1.85). Multa vreme mi-a fost frica ca e cancer dar in acest punct ma indoiesc deoarece simtomele nu s-au inrautatit intr un an, nu am vomat deloc si senzatiile de greata care apar ocazional sunt superficiale si trec repede. Nu am observat scaun cu sange si nu am pierdut in greutate deloc in acest an.

  Eu banuiesc ca e colon iritabil,deoarece e singura care ar avea sens sa aiba aceste simptome. As dori sa aflu parearea altor oameni pe tema asta. Intreb acum deoarece am citit ca uleiul de menta are efecte bune impotriva acestei afectiuni si as dori sa incerc cateva tablete de ulei cu menta.

  Multumesc.

Edited by xeth, 03 September 2013 - 15:02.


#2
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Da, pare intestin iritabil (f. frecvent și sub-diagnosticat). Mai poți avea semne din astea  la intoleranțe gen lactoză sau gluten. Pot apărea oricând și pot fi simultane cu iritabilul. Ulcerele apar și pe fond de stres.
Ar trebui să monitorizezi un pic mesele (să elimini o perioadă de cel puțin 2 săptămâni alimentele cu lactoză și apoi cele cu gluten -deci nu în același timp- să vezi dacă au vreo legătură). Excluzi cafele, energizante, carbogazoase: nu-s ok la iritabil.

În malabsorbiții, mâncărurile grase pot da balonări din lipsa digestiei eficiente a lipidelor, deci mai ușor și cu grăsimile.

Încearcă să faci un pic de sport, măcar 2-3 ședințe la sală de 1 h pe săptămână (chestii ușoare), bea apă măcar 1 litru pe zi (apă plată nu altceva, ideal sunt 2) și fă ceva care te relaxează (un hobby, muzică relaxantă, yoga, meditație) pentru că elementul neuropsihic trebuie calmat/eliminat.

Menta nu știu cât de eficientă e. Încearc-o dar ar trebui să ții cont de cele de mai sus.

Edited by tzotzolyno, 03 September 2013 - 15:38.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Trebuie să îți schimbi obiceiurile alimentare.

Nu mânca tocătură sau mezeluri prea des, dacă reziști psihic mănâncă doar la okazii speciale.

Încearcă să mănânci disociat.

Rezistă ispitei de a bea apă sau alte lichide în timpul mesei și încă cel puțin 30 minute după.

Vezi și ce a spus colegul despre lactoză, gluten și sport.

Atenție și la condimentele puternice.

Edited by crisstonne, 03 September 2013 - 15:48.


#4
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011
1. Da.
2. Da.
3. Da (mai putin durerile de coapse)
4. Da.
5. Da.
6. Da. E pe fond nervos.
7. Da.

Da, cele enumerate mai sus sunt incluse la simptomele Sindromului Intestinului Iritabil.

Quote

Intreb acum deoarece am citit ca uleiul de menta are efecte bune impotriva acestei afectiuni si as dori sa incerc cateva tablete de ulei cu menta.
Nu functioneza sau ameliorarea e temporara (a se citit partea a III-a de mai jos).

-> Prima parte consta in administrarea de medicamente pentru a indeparta inflamatia respectiva si ameliorarea durerilor.
-> A II-a parte - ecografie abdominala pentru a descoperi daca exista ceva pe fondul acestei dureri.
-> A III-a parte - pentru SII e nevoie de o dieta echilibrata si doar cu ajutorul medicului poti elimina alimentele care ii fac rau intestinului. Ai sa primesti o lista cu masuri dietetice recomandate pentru pacientii care sufera de SII in functie de simptomele acuzate.
Cele trei parti enumerate sunt atent monitorizate de catre medic.

Shimba medicul daca e cazul dar dupa cate ai scris mai sus, analizele nu sunt chiar de actualitate. Intr-un an se poate instala SII.

Sfat dupa ce am scris mai sus: controale periodice medicale pe viitor.

Edited by DiaboliKa, 03 September 2013 - 15:51.


#5
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
http://valentinvasil...te-de-alimente/

#6
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Trebuie sa iti faci testul de Helicobacter.....
Recomand sa iei niste guma de mastic.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 xeth, on 03 septembrie 2013 - 14:54, said:

am citit ca uleiul de menta are efecte bune impotriva acestei afectiuni si as dori sa incerc cateva tablete de ulei cu menta.
Mergi la gastroenterolog sa-ti prescrie medicatie adecvata: anticolinergice, antidepresive triciclice sau mianserin, SSRI etc
Plus, cum spuneau si colegii, tine dieta si fa-ti testele de intoleranta la lactoza si la gluten.

#8
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Il invatati numai prostii. N-are nici o treaba cu grasimile, mezelurile, tocaturile. Trebuie eliminate sau reduse drastic glucidele si asta inseamna orice zahar, paine, cartofi, porumb si alte cereale. In rest merge orice. Simptomele se vor ameliora rapid, in cateva zile, asta daca te poti abtine.

#9
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

 Gonthar, on 03 septembrie 2013 - 15:52, said:

Trebuie sa iti faci testul de Helicobacter.....
Da, si asta. Dar poate avea SII chiar daca iese negativ.
3 sferturi din populatia de pe glob il are.

#10
xeth

xeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2013
Multumesc pt replies so far. Legat de helyobacter. Am avut,am facut gastrita de la el cum 5 ani  a fost diagnosticat si a fost tratat. Aveam si probleme de aciditate mare pe vremuri dar acum singura problema de la acid e din cauza ca tot ragai mai am ocazional reflux. Dar relativ rar.

Edited by xeth, 03 September 2013 - 16:13.


#11
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 xeth, on 03 septembrie 2013 - 16:10, said:

Multumesc pt replies so far. Legat de helyobacter. Am avut,am facut gastrita de la el cum 5 ani  a fost diagnosticat si a fost tratat. Aveam si probleme de aciditate mare pe vremuri dar acum singura problema de la acid e din cauza ca tot ragai mai am ocazional reflux. Dar relativ rar.
Reinfecția este posibilă.

#12
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

 xeth, on 03 septembrie 2013 - 16:10, said:

Multumesc pt replies so far. Legat de helyobacter. Am avut,am facut gastrita de la el cum 5 ani  a fost diagnosticat si a fost tratat. Aveam si probleme de aciditate mare pe vremuri dar acum singura problema de la acid e din cauza ca tot ragai mai am ocazional reflux. Dar relativ rar.
Arsuri esofagiene?

Pana acum ati mentionat foarte frumos simptomele. Le-ati spus si medicului?

Edited by DiaboliKa, 03 September 2013 - 16:51.


#13
xeth

xeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2013

 DiaboliKa, on 03 septembrie 2013 - 16:44, said:

Arsuri esofagiene?

Pana acum ati mentionat foarte frumos simptomele. Le-ati spus si medicului?

Nu inteleg ce vrei sa spui. Da mediul stia de gastrita,reflux,etc dar a pus problemele in carca la ulcer. Care aparent nu e. Nu am mentionat refluxul deoarece am reflux ocazional din scoala generala incoace si chiar s-a redus in intensitate de cand am inceput sa am probleme de anul trecut.

#14
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011
Ok, am inteles in afara de afirmatia "aparent nu e" (ulcerul). Puteti sa aveti SII si sa suferiti concomitent de ulcer.

#15
xeth

xeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2013
Sorry a fost o greseala de exprimare. Voiam sa spun ca doctorul a pus simptomele in carca ulcerului  la vremea respectiva. Dar simptomele din primul post nu erau de la ulcer. Ca nu au fost afectate de tratamentul ulcerului si pentru ca erau complet diferite de simptomele normale de ulcer

Edited by xeth, 03 September 2013 - 17:39.


#16
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

 xeth, on 03 septembrie 2013 - 17:38, said:

Sorry a fost o greseala de exprimare. Voiam sa spun ca doctorul a pus simptomele in carca ulcerului  la vremea respectiva. Dar simptomele din primul post nu erau de la ulcer. Ca nu au fost afectate de tratamentul ulcerului si pentru ca erau complet diferite de simptomele normale de ulcer
Simptomele de mai sus se indreapta spre Sindromul Intestinului Iritabil (SII). Am vazut la un moment dat (mai sus) administrarea de anti acid - acelea sunt pentru refluxul gastro-esofagian si nu au efect asupra SII, dupa cum ati mentionat si dumneavoastra.

Edited by DiaboliKa, 03 September 2013 - 21:49.


#17
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
În urma unui tratament cu antibiotice prelungit (10 zile)  am rămas cu următoarele probleme:
-noaptea ma trezesc datorita bolboroselilor din stomac
-transpiratii reci
-senzație de frig la picioare
- dureri, care nu sunt localizate. Uneori în dreapta jos,  alteori în stanga
-după ce fac o vizita la toilet pot sa adorm.. Dar somnul este agitat,  ma trezesc la 30 min... Am avut în zilele proaste scaun cu mucus,  dar fără urme de sânge.  După o criza de-asta am 2 sau 3 scaune în ziua respectiva pana când se golește  colonul.
Chestia asta se repeta cam la 3 zile.. De vreo 2 luni.  Acum sunt mai bine,  bolboroselilor nu mai sunt asa violente dar tot ma trezesc noaptea. Parca și aciditatea creste un pic în crize.  A doua zi am dureri și mici spasme la nivel abdomenului.
Am făcut colonoscopie înainte de a începe tratamentul cu antib și a ieșit ok.  Am făcut și ecografie abdomen,  la fel ok.  Am mai avut în timpul asta 2 episoade de febra,  am făcut analize și aveam pcr și vsh crescut..  Dar nu e sigur dacă am avut ceva respirator (tusea atunci)  sau a fost ceva alta cauza.  Ultimele analize au ieșit ok, dar pe mine tot ma supără bolboselile,  însoțite de dureri vagi de abdomen..  Diaree nu prea am avut,  nici constipație.  Acum iau debridad și omez (am helicobacter),  probiotice dar sunt  cam degeaba.  Am scos de 2 luni cafeaua, laptele dulce, mănânc cereale cu iaurt,  regulat,  fără prăjeli grăsimi salam,  chestii picante.. Degeba
Ce credeți,  vorbim de colon iritabil?


#18
Medic_Fares

Medic_Fares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2012
Daca predomina durerea sau balonarea se recomanda excluderea din alimentatie a carnii grase (inclusiv peste, mezeluri, carnati), branzeturi grase, prajeli, legume sau fructe crude, bauturile carbogazoase, dulciuri.Se permite consumul de legume preparate termic, fara coaja(evitandu-se fasolea, varza, mazarea), fructe verzi coapte sau preparate termic, decojite, carne slaba, branza slaba.
Daca predomina constipatia  se recomanda consumul de alimente bogate in fibre vegetale:cereale integrale fierte sau coapte, fulgi de cereale, paine integrala sau cu tarate, tarate(20-30gr/zi), muslli, legume, zarzavaturi si fructe, crude(sucuri, salate) sau preparate termic,  lactate.Se asigura hidratarea cu minim 2l lichide/zi (suc fructe, apa, ceai)
Daca predomina diareea se recomanda excluderea din alimentatie a carnii grase, afumaturilor, rantasuri, mezeluri, cereale, paine proaspata, lactate, legume crude sau gatite, fructe crude sau preparate termic.Se recomanda consumul de orez, porumb, gris, paine prajita, branzeturi uscate, ou fiert, carne slaba de pui, vita, peste, ulei crud, unt.

Recomandari generale: se evita consumul de alcool, cafea, tutun, se informeaza medicul in cazul aparitiei simptomelor alarmante.Simptomele se amelioreaza dupa inceperea regimului dietetic si a medicatiei dupa 2-3 saptamani, pana la 1-2 luni) de la caz la caz.Dieta si medicatia se urmeaza 3 luni, apoi se continua doar cu dieta, medicatia reluandu-se la reaparitia simptomelor.
Un amestec de plante medicinale cu efecte calmante, stomahice (stimuleaza secretia sucurilor gastro-intestinale), antispastice (combate spasmele musculaturii netede a intestinelor) si carminative (ajuta eliminarea gazelor intestinale) se dovedeste a fi de un real ajutor.Dintre aceste plante sunt frunzele de maslin, menta, volbura, valeriana, sunatoare, obligeana, lavanda, scortisoara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate