Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema DirectX, d3dx9_43.dll is missing.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
De ce nu ma pot juca jocuri? Stiu ca se instaleaza DirectX 9 cu ele in orice caz am dat comanda dxdiag si mi-a aparut DirectX Diagnostic Tool imi spun ca am DirectX 11 dar cand intru intr-un joc primesc eroarea asta cu d3dx9_43.dll is missing. De ce? Daca am DirectX instalat deja.

Attached Files



#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Descarcă şi rulează http://www.microsoft...ails.aspx?id=35

#3
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Multumesc, dar de ce se intampla astfel de erori? Daca tot se instalase odata cu jocul. Inainte nu am avut asa ceva acum o luna sau 2..... Nu inteleg de ce mi-a aparut acum.

Edited by knight28, 04 November 2013 - 10:55.


#4
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

View Postknight28, on 04 noiembrie 2013 - 10:48, said:

De ce nu ma pot juca jocuri? Stiu ca se instaleaza DirectX 9 cu ele

Păi tocmai asta e o posibilă cauză, dacă fiecare joc pe care îl instalezi bagă şi câte un DirectX de căciulă, se pot produce erori de genul.

#5
pompa

pompa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 27.12.2006

View Postknight28, on 04 noiembrie 2013 - 10:54, said:

Multumesc, dar de ce se intampla astfel de erori? Daca tot se instalase odata cu jocul. Inainte nu am avut asa ceva acum o luna sau 2..... Nu inteleg de ce mi-a aparut acum.

Pe viitor cand instalezi  ai rabdare si vezi ce scrie acolo nu mai da NEXT NEXT... si gata,la un joc nu mai instala si dx cand te intreaba, Windowsul are deja dx instalat si mai ales daca isi face apdate isi ia ce are nevoie , driftking91 are dreptate

#6
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
De fapt, am receptionat eroarea asta la primul joc PES 2014, nu mai am si alte jocuri decat asta. Si de aceea intreb de ce mi-a aparut eroarea. Iar direct X-ul s-a instalat odata cu jocul nu m-a lasat sa aleg eu daca e sa-l instalez sau nu, e introdus automat si nu ai ce sa-i faci sa sari peste el. Din acest motiv sunt mirat de asta.

Edited by knight28, 04 November 2013 - 12:45.


#7
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Uite ce spune microsoft despre windows 7 si erorile directx:

http://windows.micro...ms-with-directx

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal dupa instalarea windows 7, cine vrea jocuri trebuie sa-si instaleze ultimul update de direct X - cel dat intr-un link anterior.
Motivul ? Windows 7 nu contine versiunile mai vechi de DirectX cerute de unele jocuri vechi.

Update-ul de mai sus contine absolut toate dll-urile necesare.

DirectX-urile care vin cu jocurile vechi nu sunt prea complete - se bazeaza pe ceea ce ar trebui sa existe deja in sistem la un XP, deci posibil ca dupa instalare anumite dll-uri sa fie in continuare lipsa.

#9
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

View Posteiffel, on 04 noiembrie 2013 - 13:03, said:

In mod normal dupa instalarea windows 7, cine vrea jocuri trebuie sa-si instaleze ultimul update de direct X - cel dat intr-un link anterior.
Motivul ? Windows 7 nu contine versiunile mai vechi de DirectX cerute de unele jocuri vechi.

Update-ul de mai sus contine absolut toate dll-urile necesare.

DirectX-urile care vin cu jocurile vechi nu sunt prea complete - se bazeaza pe ceea ce ar trebui sa existe deja in sistem la un XP, deci posibil ca dupa instalare anumite dll-uri sa fie in continuare lipsa.

Ai dreptate in prima parte dar PES 2014 nu este vechi este actual jocul adica ultima aparitie de la Konami. Odata cu instalarea scria Installing DIrectX 9 etc apoi installation complete si eroarea cu pricina...

Edited by knight28, 04 November 2013 - 14:52.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Poate a avut o problema cu installerul de DirectX pus pe cd, sau e unul incomplet. Totul e posibil.
Dar banuiesc ca daca ai pus Dx-ul din link, acum merge.

#11
pompa

pompa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 27.12.2006

View Postknight28, on 04 noiembrie 2013 - 14:51, said:

Ai dreptate in prima parte dar PES 2014 nu este vechi este actual jocul adica ultima aparitie de la Konami. Odata cu instalarea scria Installing DIrectX 9 etc apoi installation complete si eroarea cu pricina...

Dezinstaleaza jocul cu un program de unistaller ,instaleaza directx http://www.microsoft....aspx?id=35   Instalezi jocul dar fara sa mai istaleze el dx.

#12
blagaclaudiu

blagaclaudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2014
Si eu am aceasi problema...o problema si mai mare e ca nu pot instala DirextX 9, imi da eroarea asta Posted Image  ma ajuta careva?

Attached Files


Edited by blagaclaudiu, 14 February 2014 - 16:53.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si ce scrie in log ?

#14
blagaclaudiu

blagaclaudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2014
Nu stiu cum sa ma uit...

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai in mesaj iti zice cum se chema fisierele log si unde se gasesc. De deschis le deschizi cu notepad-ul.
Sau le pui aici in zip.

#16
blagaclaudiu

blagaclaudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2014
Nu gasesc acele fisiere...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate