Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

socket AMD

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ma uitam pe PC garage si am vazut ca la unele placi de baza exista soclu fm2+...care-i faza cu el??

o fi pentru noile procesoare AMD richard?  sa-nteleg  ca eu daca am fm2 nu pot pune din noile AMD-uri sau cum e treaba?


am cautat pe net dar n-am gasit decat prin alte site-uri straine si nimic legat de legatura intre fm2 si fm2+.. (edit: se pare ca este un nou socket AMD...)

http://translate.goo...channel=suggest

Cei de la peste ComputerBase.de, de asemenea, a reușit să obțină o imagine de + socket FM2 care arata uimitor de asemănătoare cu priza FM2. Diferența dintre prize constă în două ace, două, care sunt acoperite pe socket FM2, dar a descoperit pe FM2 + priza. Acest lucru înseamnă că, în timp ce "mai vechi" Treime și Richland APU va scadea chiar în FM2 + soclu, de asemenea, înseamnă că viitorul APU Kaveri nu se va potrivi, sau de lucru în curent FM2 socket - pini va indoi.


Aceasta este o veste buna pentru proprietarii de nici Trinity sau Richland APU, pentru că înseamnă că, dacă doriți funcționalitate găsit pe panouri noi, sau în cazul în care dvs. de bord pauze de curent în jos, aveți mai multe cireșe de la care a alege. (tradus cu google translate)

Attached Files


Edited by cephalophodes, 23 October 2013 - 20:06.


#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
http://www.tomshardw...cket,22949.html
Probabil vei putea folosi procesor pe socket FM2 pe o placa de baza FM2+ dar nu si invers.

#3
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
cand or sa treaca si astia pe lga ca sa micsoreze costurile??

#4
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 easy90rider, on 23 octombrie 2013 - 20:07, said:

http://www.tomshardw...cket,22949.html
Probabil vei putea folosi procesor pe socket FM2 pe o placa de baza FM2+ dar nu si invers.


se pare ca va folosi arhitectura de 28 nm....dar tot cu GPU integrat ?? Posted Image

ma asteptam sa scoata niste procesoare de top cu 6-8 core-uri, cu 4-12 mb L3 si cu un un consum de curent mai mic...dar fara GPU integrat......ce gamer se bazeaza pe GPU-ul integrat dintr-un procesor?? astia-s cu capu'rau...

imi pare rau ca nu mi-am luat FX6300......si vechea platforma AM3+.........ma gandeam ca AMD-ul va scoate si pe FM2 asemenea procesoare de top.....evident ca....m-am inselat...

.

Attached Files


Edited by cephalophodes, 23 October 2013 - 20:24.


#5
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Daca nu ma insel, AMD a si spus ca renunta sa se mai bata pentru locul 1 din gama High-end. Ei acum fabrica procesoare eficiente si ieftine.

#6
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 PlasticBoy18, on 23 octombrie 2013 - 20:26, said:

Daca nu ma insel, AMD a si spus ca renunta sa se mai bata pentru locul 1 din gama High-end. Ei acum fabrica procesoare eficiente si ieftine.

ar fi o mare pierdere.....trebuia sa scoata si o serie de procesoare care sa fie high end........dar....

#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,215
  • Înscris: 27.06.2007

 PlasticBoy18, on 23 octombrie 2013 - 20:26, said:

Daca nu ma insel, AMD a si spus ca renunta sa se mai bata pentru locul 1 din gama High-end. Ei acum fabrica procesoare eficiente si ieftine.

 cephalophodes, on 23 octombrie 2013 - 20:33, said:

ar fi o mare pierdere.....trebuia sa scoata si o serie de procesoare care sa fie high end........dar....
fara concurenta high-end Intel o sa isi faca de cap cu preturile la procesoare

http://www.gigabyte....&jid=9&p=2&v=32
http://www.asrock.co...ndex.asp?s=FM2+
http://ro.msi.com/pr...?sk=Socket FM2

Edited by STARTREK1, 23 October 2013 - 21:17.


#8
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 STARTREK1, on 23 octombrie 2013 - 21:03, said:

fara concurenta high-end Intel o sa isi faca de cap cu preturile la procesoare

ti se pare ca nu face ce vrea?? la ce preturi are.....!

pentru 4-5 fps in plus unii "fraieri" arunca 25-50% in plus fara de un AMD de aceeasi putere...

tot n-am inteles: ce aduce nou acest nou socket?? 28 nm si mai ce?? 2 piini la socket....asa si??

restul?? o conferinta de presa unde sa-mi explice si mie concret ce pana mea face noul procesor si noul socket....vai de ei...
avem aici acea conferinta de presa....in urmatorul videoclip...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5thZdZqXg88?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cephalophodes, 23 October 2013 - 21:31.


#9
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

 cephalophodes, on 23 octombrie 2013 - 20:33, said:


ar fi o mare pierdere.....trebuia sa scoata si o serie de procesoare care sa fie high end........dar....
pai nu doar ca au abandonat lupta pt high end dar nici nu pot continua lupta acolo. La procesoare de 250W consum la aceeasi performanta cu un intel la 90W deja e mult de inteles.

Si de ce ar trebui neaparat AMD sa fie concurent pt intel cand poate fi nvidia sau alti producatori? Poate ca nu merita investitia in high end deoarece userii majoritari nu cumpara decat ce le e suficient

#10
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
in fine.....nu mai conteaza....am aflat ce ma interesa....si adica CE este cu noul socket de la AMD...

Edited by cephalophodes, 23 October 2013 - 21:34.


#11
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
cu noul "Scocket" ?

#12
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 cephalophodes, on 23 octombrie 2013 - 21:31, said:

in fine.....nu mai conteaza....am aflat ce ma interesa....si adica CE este cu noul socket de la AMD...
Io am inca AM2+ si Phenom X4 9850 si tot astept sa vad daca apare un AM4 ? si ce urmeaza dupa dezastrul FX.  Pe net nu am gasit absolut nimic si nici nu ma intereseaza procesoarele cu grafica incorporata.

#13
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009

 DIVX2006, on 29 noiembrie 2013 - 11:40, said:

Io am inca AM2+ si Phenom X4 9850 si tot astept sa vad daca apare un AM4 ? si ce urmeaza dupa dezastrul FX.  Pe net nu am gasit absolut nimic si nici nu ma intereseaza procesoarele cu grafica incorporata.

Procesoarele cu grafica integrata sunt viitorul fie ca iti convine fie ca nu. Mie mi se pare o chestie mai buna sa vina totul integrat intr-un procesor.

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 DIVX2006, on 29 noiembrie 2013 - 11:40, said:

... si nici nu ma intereseaza procesoarele cu grafica incorporata.
daca nu folosesti placa grafica incorporata, nu afecteaza cu nimic performantele procesorului. nici macar nu se incalzeste in plus.

#15
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Daca sunt asa de "minunate" de ce mai sunt 4-5 sloturi pentru "monstrii" video de mii de ron ? ...si unde ar mai incapea grafica intr-un FX 8350, ca sa nu mai zic de seria FX 9xxx....si de ce daca nu vreau grafica integrata trebuie sa dau bani in plus pe ceva ce nu folosesc, nu de alta, dar in locul spatiului ocupat de aceasta grafica in procesor,

 PlasticBoy18, on 29 noiembrie 2013 - 13:59, said:


Procesoarele cu grafica integrata sunt viitorul fie ca iti convine fie ca nu. Mie mi se pare o chestie mai buna sa vina totul integrat intr-un procesor.

 shmu, on 29 noiembrie 2013 - 14:20, said:

daca nu folosesti placa grafica incorporata, nu afecteaza cu nimic performantele procesorului. nici macar nu se incalzeste in plus.

ar intra mai multa memorie L2 si L3.

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mosule... nu e vorba de ce ai tu chef... e vorba de ce produc ei.

tu ai de ales din ce fac ei... eventual fa o petitie Posted Image

 DIVX2006, on 29 noiembrie 2013 - 16:24, said:

Daca sunt asa de "minunate" de ce mai sunt 4-5 sloturi pentru "monstrii" video de mii de ron ? ...si unde ar mai incapea grafica intr-un FX 8350, ca sa nu mai zic de seria FX 9xxx....si de ce daca nu vreau grafica integrata trebuie sa dau bani in plus pe ceva ce nu folosesc, nu de alta, dar in locul spatiului ocupat de aceasta grafica in procesor,
ia arata-mi cele 4-5 sloturi:
[ http://www.digitimes.com/NewsShow/20130819PR201_files/1_r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu te obliga nimeni sa dai banii pe un procesor daca nu vrei sa platesti si grafica integrata: repet: iei ce ti se ofera. nu esti in masura sa ceri ceva anume la capitolul asta.

#17
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011

 DIVX2006, on 29 noiembrie 2013 - 16:24, said:

si unde ar mai incapea grafica intr-un FX 8350, ca sa nu mai zic de seria FX 9xxx....

Aham..Sti ca de fapt FX 9XXX sunt tot FX 83XX`uri, dar cherry picked ca sa duca 5GHz.
Nu te obliga nimeni sa iei grafica integrata daca nu iti trebuie.

Ai Athlon 750K in loc de A10,ai i5`uri cu P in coada in loc de i5`uri cu grafica,ai FX`urile.
Nu stiu daca ai refuza un procesor cu grafica integrata la fel de ok ca o dedicata de buget.

Deja asta regasim pe laptopuri,i7 cu HD5200 care e la fel de ok ca o 740M si poate chiar mai buna.
Rezultatul: consum de 2 ori mai mic pentru acceasi performanta,autonomie mai mare.

Deci cheful tau e cheful tau,poate altii au nevoie de grafica integrata doar ca sa scoata video si nu se joaca.
Ce faci daca nu ar exista integrata? Mai dai alti bani si pe o dedicata doar pentru asta? Probabil tu ai da,daca am inteles noi bine.

Edited by georgik12, 29 November 2013 - 18:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate