Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Modalitate calculare adaos comercial in Excel

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
[ http://imageshack.us/a/img593/1/qw8n.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum pot sa calculez adaosul comercial ? Ce inseamna asta defapt? Stiu ca adaosul comercial poate fi undeva intre 100% si 300%

#2
v1rus

v1rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 31.07.2012
Am mai vazut ceva asemanator la un magazin, si am intrebat si a zis ca sunt sabloane prestabilite pentru asa ceva...dar de unde sa-l iei nu stiu...

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Adaosul e diferența dintre cat ai dat pe marfa si cat ai sa obtii. In cazul tau cheltuielile reprezintã cat ai dat iar valoarea cat ai obținut. Unitar sau total valoare.

Edited by neagu_laurentiu, 21 October 2013 - 17:37.


#4
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
H = C/D * 100

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 RpgBoy, on 21 octombrie 2013 - 16:58, said:

Poate fi si 1% daca asa vrei tu. Totul este sa fie o valoare supraunitara ca sa nu iesi pe pierdere.

Exemplu.
Cumperi 1 pix cu 1,24 lei. Din suma asta 0,24 este TVA-ul si 1,00 este valoarea pixului.
La cei 1,00 lei vrei sa-i adaugi 30%. Cum 30% dintr-un leu inseamna 30 de bani inseamna ca valoarea produsului va deveni 1,30 lei.
La astia 1,30 lei adaugi TVA-ul de 24% si ajungi la suma de 1,61 lei.
Deci ai cumparat 1 pix cu 1,24 ron (cu TVA) si o sa-l vinzi cu 1,61 ron (cu TVA) dupa ce ai aplicat un adaos comercial de 30%

#6
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 RpgBoy, on 21 octombrie 2013 - 16:58, said:

[ http://imageshack.us/a/img593/1/qw8n.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum pot sa calculez adaosul comercial ? Ce inseamna asta defapt? Stiu ca adaosul comercial poate fi undeva intre 100% si 300%

H=(C-D)/D *100

Din pretul final scazi costul si rezulta adaosul tau , apoi acest adaos il transformi in procent din cost .Rezulta ce procent din pretul de achizitie / cost il aplici tu ca adaos comercial . Acest adaos comercial trebuie afisat la vedere ca asa spune legea ...

Sper sa fie bine .

 AlinE, on 21 octombrie 2013 - 17:37, said:

H = C/D * 100

nu cred ca este bine , la un cost de 100 lei si pret final de 200 lei inseamna ca adaugi 100lei . Conform formulei date iese adaos 200% ... mai bine (200-100)/100 *100 =100%

Edited by superm, 21 October 2013 - 18:02.


#7
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Multumesc :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate