Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Au voie crestinii în sinagogă?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
432 replies to this topic

#397
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
Pisa stie exact atita yiddish cit a uitat Fumi. Sorry.

Am gasit o traducere in engleza. Browse down. Pofta buna la mamalige si patlazhele.

http://yiddishlyrics...

#398
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostPisa4you, on 14 noiembrie 2013 - 11:30, said:

Pisa stie exact atita yiddish cit a uitat Fumi. Sorry.

Am gasit o traducere in engleza. Browse down. Pofta buna la mamalige si patlazhele.

http://yiddishlyrics...

Mulţumesc. Nu ştii tu idiş, da' eşti descurcăreaţă.Posted Image

#399
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostFumatorul, on 14 noiembrie 2013 - 11:43, said:

Mulţumesc. Nu ştii tu idiş, da' eşti descurcăreaţă.Posted Image

sa nu spui ca nu ai vazut traducerea in engleza.........apare la prima cautare pe google...
dar vorbeam de romana.
este posibil sa ne lumineze domnul edikup.
poate o are chiar afisata  pe perete, la birou...

mamalige.....kashkaval....castravete......

Edited by vio69a, 14 November 2013 - 11:51.


#400
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postvio69a, on 14 noiembrie 2013 - 11:49, said:

sa nu spui ca nu ai vazut traducerea in engleza.........apare la prima cautare pe google...
dar vorbeam de romana.
este posibil sa ne lumineze domnul edikup.
poate o are chiar afisata  pe perete, la birou...

mamalige.....kashkaval....castravete......

Vio, mărturisesc că nu mi-a trecut prin cap să caut traducerea în engleză. Eu nu sunt descurcăreţ, din păcate.
Cât despre mămăligă, caşcaval şi castravete, să ştii că cu astea m-am descurcat, am înţeles perfect aceste cuvinte, sper că n-ai vreun dubiu.Posted Image

#401
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostFumatorul, on 13 noiembrie 2013 - 23:37, said:

Ştii idiş?Posted Image





O traducere, se poate? Salomee, Pisa, Edgar?Posted Image
Eu stiu pe idish numai sa blestem.

Un blestem se traduce asa: " Sa-ti arda casa in cap si sa te duci la dracu si tu."

De fapt Idishul se scrie cu litere ebraice. Daca se scria asa se putea traduce cu Bing si alte posibilitati.

Edited by Edgaroropsitul, 14 November 2013 - 14:28.


#402
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostFumatorul, on 14 noiembrie 2013 - 11:54, said:

Cât despre mămăligă, caşcaval şi castravete, să ştii că cu astea m-am descurcat, am înţeles perfect aceste cuvinte, sper că n-ai vreun dubiu.Posted Image

Ca multi, multi alti israelieni care cu placere tin legatura cu mancare romaneasca cu, cultura ei, cu artistii ei cu amintirile.
Am auzit ca in fiecare an la Romaniada, la Marea Moarta si la eilat, ajung cam 1000 de romani dornici sa auda cantece romanesti, dansuri si glume....
Desi mare parte sunt batrani-batrani, se bucura la un disc, la un autograf si la cateva cuvinte schimbate in romana.
Mi-a povesti cineva ca au plans si israelienii si fetele din ansamblul de dansuri, cand au vazut cum sunt imbratisate si  le sunt admirate costumele nationale...

uitati-va la cateva secvente

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OV9-hwHL3f4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 14 November 2013 - 16:51.


#403
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostFumatorul, on 13 noiembrie 2013 - 23:37, said:

O traducere, se poate?

Cu ajutorul esential al lui Salomee care mi-a trimis material -se poate.
Este traducerea insa  la alt clip, cu marele Dudu Fisher

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ni4QlBwLs1Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

  
[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/romenie-romenie_zpsd0732b36.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ai! Romanie,....Romanie.....
ai fost candva o dulce tara , faina
de locuit acolo era bine
ce inima-ti poftea putei obtine
o mamaliguta, o pastrama, un carnacior
Si-un paharel de vinisor

In Romania era foarte bine,
Griji atunci n-avea nici-cine.
curgea vinul ca un val insotit de cascaval
Oi, vai Doamne ! Sunt nebun
Mamaliga cu branza tare-i bun

Topai si sar pana la stele
Cu muraturi si patlagele
Ai,...e o viata de placere,
mai buna nu o pot cere,
Ai,Ai,Ai....!! ma multumesc
Doar cu vinul Romanesc

Relaxarea din ceruri este
Pun-te Haia si gateste
Si intoale zdrentaroase
Fa bucatele gustoase
Cu onor pentru shabat
Fa un kughel aromat


Ai !,...e o viata de placere,
mai buna nu o pot cere,
Ai,Ai,Ai....ma multumesc
Doar cu vinul Romanesc

Edited by vio69a, 15 November 2013 - 01:12.


#404
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009
Vio şi Salomee, mulţumesc pentru eforturi!Posted Image

#405
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 14 noiembrie 2013 - 16:50, said:

Ca multi, multi alti israelieni care cu placere tin legatura cu mancare romaneasca cu, cultura ei, cu artistii ei cu amintirile.
Am auzit ca in fiecare an la Romaniada, la Marea Moarta si la eilat, ajung cam 1000 de romani dornici sa auda cantece romanesti, dansuri si glume....
Desi mare parte sunt batrani-batrani, se bucura la un disc, la un autograf si la cateva cuvinte schimbate in romana.
Mi-a povesti cineva ca au plans si israelienii si fetele din ansamblul de dansuri, cand au vazut cum sunt imbratisate si  le sunt admirate costumele nationale...

uitati-va la cateva secvente

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OV9-hwHL3f4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De mai mult ca 50 de ani in Israel nu am stiut si nu am vazut nicaieri o asa Romaniada la Marea Moarta sau la Eilat. Mai mult ca probabil,in lipsa de surse mai serioase ,ca doamna Viorica cam  fantazieste. (asa se zice?)

#406
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 15 noiembrie 2013 - 12:12, said:

De mai mult ca 50 de ani in Israel nu am stiut si nu am vazut nicaieri o asa Romaniada la Marea Moarta sau la Eilat.

Omul cat traieste invata....daca vrea.
De ani de zile, la inceputul lui ianuarie, ORTAL din Haifa organizeaza la Marea Moarta, la Eilat alta agentie din Haifa....

Dar e organizat numai pentru cei ce nu se rusineaza ca provin din Romania.

ia de mai invata ceva de la oameni cu suflet :


Marea Moarta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9392HOd3jYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Eilat -Fuego si Irina Login

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xwDCldrPtS0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si un lucru interesant...
Irina Login, a fost aleasa senator in cadenta 2004-2008.
Din partea partidului Romania Mare.....

SI CU TOATE ACESTEA a fost primita cu furtuna de aplauze, bisata, inconjurata cu caldura, de un public numeros de sute de oameni.
3 zile la Eilat....ianuarie 2013
Asta poate fi o stire inedita din Israel

Desi mare parte au trecut vremuri grele, au trait tragedii, au pierdut valori sau vieti ale celor dragi,
mai presus au pus talentul, creatia, caldura si dorul decat resentimentelke personale..

O lesctie pentru toti oropsitii, de-i cheama Edgar, sau nu

Edited by vio69a, 15 November 2013 - 18:06.


#407
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostEdgaroropsitul, on 15 noiembrie 2013 - 12:12, said:

cam  fantazieste. (asa se zice?)
nu,dar lasa asa ca imi place accentul tau Posted Image

Edited by popascu, 15 November 2013 - 18:29.


#408
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Romaniada este o inventie Vioriceasca. Este vorba numai de un ansamblu care a venit din Romania ca sa faca ceva bani la noi. Nu am vazut publicitari deoarece  nu au fost reclame. Nu am citit despre ei in ziar ca nu au fost jurnalisti acolo. Toata asta este o imaginatie ca sa nu zic o halucinatie a doamnei.

Marea emigratie a evreiilor din Romania a fost in anii 50 din secolul trecut. Cei care au emigrat mai in varsta probabil ca nu mai sunt cu noi si nu cu Viorica . Poate cu timpul o sa se intoarca pentru ea.
Hai sa facem putina socoteala:  Evreii care au calcat pe pamantul Israelului in acei ani,sunt azi,daca mai traiesc cu cam 62-63 de ani mai batrani.  Tinerii de 20 de ani azi au peste 80 si numai de Romaniada le arde. In mare parte nu mai vorbesc romaneste si nici ebraica...Care  linkuri a adus doamna afara de cateva Youtube?

Cine au fost acele "sute  de persoane" care au atras atentia Vioricii?  Asta se poate limpizii numai cu ancheta doamnei de catre Securitate.

View Postpopascu, on 15 noiembrie 2013 - 18:28, said:

nu,dar lasa asa ca imi place accentul tau Posted Image
Daca-ti place,pentru tine am sa continui sa inbogatesc limba romana .  Adevarul este ca sunt si azi cuvinte romanesti de care nu am facut uz  aproape 50 de ani si cand le intalnesc ,mi-e greu uneori sa le scriu si bineinteles sa le zic.

#409
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostEdgaroropsitul, on 16 noiembrie 2013 - 14:42, said:

Romaniada este o inventie Vioriceasca. Este vorba numai de un ansamblu care a venit din Romania ca sa faca ceva bani la noi. Nu am vazut publicitari deoarece  nu au fost reclame. Nu am citit despre ei in ziar ca nu au fost jurnalisti acolo. Toata asta este o imaginatie ca sa nu zic o halucinatie a doamnei.

Marea emigratie a evreiilor din Romania a fost in anii 50 din secolul trecut. Cei care au emigrat mai in varsta probabil ca nu mai sunt cu noi si nu cu Viorica . Poate cu timpul o sa se intoarca pentru ea.
Hai sa facem putina socoteala:  Evreii care au calcat pe pamantul Israelului in acei ani,sunt azi,daca mai traiesc cu cam 62-63 de ani mai batrani.  Tinerii de 20 de ani azi au peste 80 si numai de Romaniada le arde. In mare parte nu mai vorbesc romaneste si nici ebraica...Care  linkuri a adus doamna afara de cateva Youtube?

Cine au fost acele "sute  de persoane" care au atras atentia Vioricii?  Asta se poate limpizii numai cu ancheta doamnei de catre Securitate.




Edgar, nu mai lua totul in sensul negativ. Romaniada nu este o inventie a lui Viorica.
Iar daca tu n-ai auzit de ea pan-acum, (nici eu, pana nu de mult), probabil din simplul motiv
ca nu a fost anuntata in presa ebraica...

Stii tu, nu orice lucru de care nu auzim inseamna ca nu exista.

Normal ca publicul nu poate fi format din niste pustiuleti care-au auzit romaneste doar pe
la bunici, mai sunt insa destui evrei nascuti in Romania, chiar de-o viata in Israel, care
mai vorbesc si citesc romaneste...


Din cat am citit, in ianuarie a fost deja la a 8-a editie si este organizata
de o agentie de turism la care s-a alaturat si ProTv.

Daca vrei link-uri despre eveniment, gasesti destule.
Iti pun aici cateva, n-am sa umplu pagina cu ele...

http://www.fuego-nou...-romaniada.html

http://www.asiiroman...-in-israel.html

http://www.dailymoti...n-israel_people

http://www.protvi.ro...din-israel.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yka3XStIWJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#410
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postsalomee, on 16 noiembrie 2013 - 15:12, said:

Din cat am citit, in ianuarie a fost deja la a 8-a editie si este organizata
de o agentie de turism la care s-a alaturat si ProTv.


Practic este un sejour organizat de cele 2 agentii, unl la Marea Moarta, altul la Eilat, in exclusivitate pentru vorbitorii de limba de romana,aceia dintre ei ce indragesc Romania, folclorul, cultura ei.
se inchiriaza un hotel in intregime, ultimul a Fost Meridian la Marea Moarta, Princess la Eilat.
da, sute de romani au avut 4 zile si 3 nopti de distractie, de musica romaneasca, dansuri, glume, mancaruri traditionale, piftie, sarmale, mamaliguta,ciorba de burta, gatite la restaurantul hotelului de un sef din Romania

Pentru multi  este o placere si deja se fac inscrieri pentru editia 2014.....

[ http://i32.photobucket.com/albums/d50/claudia_ash/protv-international-partener-media-al-festivalului-ldquo-romaniada-rdquo-din-israel_1_size1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(Stii Salomee, discutia asta am avut-o acum cateva luni cu Oropsitu, nici atunci nu m-a crezut, a dat telefon la Ortal la Haifa la persoana ce i-am indicat d-na Gilla, si s-a lamurit.
apoi si-a cerut scuze....
Acum a uitat din nou si ce e alarmant, pomeneste de lucruri fara legatura cu subiectul...securitate, publicitate, bosorogi de 80 de ani....)

Programul din 2010, este singurul ce mi l-a trimis d-na Smilovici, prietena noastra din Israel, care a fost la toate editiile

http://www.graiver.c...502;ה.doc

=======================

Dar, hai sa vedem si cum se vede din Romania, ceea ce se petrece anual in Israel.....Romaniada

"Ne-au sarutat costumele populare romanesti de pe noi, pur si simplu nu ne-a venit sa credem!" spun membrii ansamblului "Valea Somesului" din Gherla, care au dansat pe scena alaturi de Angela Rusu la "Romaniada", un festival organizat anual in Israel pentru comunitatea romaneasca din Tara Sfanta.

http://www.gherlainf...d=1:latest-news

Edited by vio69a, 16 November 2013 - 16:01.


#411
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postsalomee, on 16 noiembrie 2013 - 15:12, said:

Edgar, nu mai lua totul in sensul negativ. Romaniada nu este o inventie a lui Viorica.
Iar daca tu n-ai auzit de ea pan-acum, (nici eu, pana nu de mult), probabil din simplul motiv
ca nu a fost anuntata in presa ebraica...

Stii tu, nu orice lucru de care nu auzim inseamna ca nu exista.

Normal ca publicul nu poate fi format din niste pustiuleti care-au auzit romaneste doar pe
la bunici, mai sunt insa destui evrei nascuti in Romania, chiar de-o viata in Israel, care
mai vorbesc si citesc romaneste...


Din cat am citit, in ianuarie a fost deja la a 8-a editie si este organizata
de o agentie de turism la care s-a alaturat si ProTv.

Daca vrei link-uri despre eveniment, gasesti destule.
Iti pun aici cateva, n-am sa umplu pagina cu ele...



http://www.asiiroman...-in-israel.html




Doamna Salomee, tu poti chema cainele -lup dar asta nu-l face lup.  Un festival adevarat se face de catre sectile de cultura  a tarilor implicate si este organizat logistic de tara musafira.  In cazul "Romaniadei" totul este organizat de o agentie turistica de voiaj particulara  fara nici o publicatie in  presa ,radio si tv israeliana. Dumneata nu intelegi ca aceasta "romaniada"  este numai un mod de reclama  ?
Agentia de voiaj/turism castiga   prin vanzare de bilete de avion,la cazare si de la fiecare spectacol ca repezentantii ansamblului..

Uite ce este scris:

Anul 2012 debuteaza cu un eveniment in mijlocul comunitatii romanesti din Israel, de la care ProTv International, televiziunea romanilor de pretutindeni, nu putea lipsi, in calitate de partener media.
In perioada 5 – 8 ianuarie 2012 festivalul „ROMANIADA”, aflat la cea de a 7-a editie si organizat de B.D.Graiver Avation&Travel ii aduce in Tiberias pe Catalin Crisan, Daniela Condurache, Mirabela Dauer, Marcel Pavel, Raoul, Grupul Dans Pescarus, Ionut si Mircea, Alessis si Nancy Brandes.

Edited by Edgaroropsitul, 18 November 2013 - 11:45.


#412
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostEdgaroropsitul, on 18 noiembrie 2013 - 11:43, said:

Doamna Salomee, tu poti chema cainele -lup dar asta nu-l face lup.  Un festival adevarat se face de catre sectile de cultura  a tarilor implicate si este organizat logistic de tara musafira.  In cazul "Romaniadei" totul este organizat de o agentie turistica de voiaj particulara  fara nici o publicatie in  presa ,radio si tv israeliana. Dumneata nu intelegi ca aceasta "romaniada"  este numai un mod de reclama  ?
Agentia de voiaj/turism castiga   prin vanzare de bilete de avion,la cazare si de la fiecare spectacol ca repezentantii ansamblului..

Uite ce este scris:

Anul 2012 debuteaza cu un eveniment in mijlocul comunitatii romanesti din Israel, de la care ProTv International, televiziunea romanilor de pretutindeni, nu putea lipsi, in calitate de partener media.
In perioada 5 – 8 ianuarie 2012 festivalul „ROMANIADA”, aflat la cea de a 7-a editie si organizat de B.D.Graiver Avation&Travel ii aduce in Tiberias pe Catalin Crisan, Daniela Condurache, Mirabela Dauer, Marcel Pavel, Raoul, Grupul Dans Pescarus, Ionut si Mircea, Alessis si Nancy Brandes.

Edgar, unde-ai vazut ca in afara de tine, cineva a numit acest spectacol, ''Festival'' ?

Nu avem de-aface aici nici cu ''Festival Enescu'', nici cu Festivalul de filme''...

Este un spectacol, care se adreseaza unei fractiuni specifice din populatie, vorbitorii
de limba romana.
Normal ca asa ceva este organizat de particulari, care, tot normal, vor sa aiba
si un castig material din asta.
Si la fel de normal, (dupa cum am mai scris), este ca sa nu gasesti anunturi in
presa ebraica.
Daca se organizeaza ceva asemanator pentru cei veniti din Rusia, tot nu vei
gasi anunt in presa ebraica...

De multe ori pe parcursul anilor au venit aici teatre din Romania, cu actori renumiti.
Crezi ca a fost ceva organizat de sectiile de cultura ?
Nicidecum, tot impresari particulari au fost implicati.

Asa ca, aceasta Romaniada exista, nu este inventata...doar ca nu este...Festival

Dar ce-ti spun eu tie, ca tu tot nu vei accepta ca asta-i adevarul.
Doar mi-ai spus nu de mult ca,...tu ai intotdeauna dreptate...

#413
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Eu nu am intotdeauna dreptate insa acest subiect de Romaniada a fost prezentat ca cine stie ce eveniment anual cam cum se fac festivalurile. Pe cuvant ca nu am auzit sau citit de aceasta Romaniada inainte de am citit aci.  Romaniada vine de la  Olimpiada ?

#414
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 19 noiembrie 2013 - 14:56, said:

Romaniada vine de la  Olimpiada ?

Vine de la Marmelada

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate