Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce aplicatii din Windows Store (Magazin Windows) recomand?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Din pacate nu e nimic de setat pe la Search si se comporta cum spuneam, intotdeauna cauta in Files. Nu pot seta Everywhere implicit si nici nu este o problema ca face cautarea peste tot pentru ca le organizeaza pe alea locale primele.

#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
A aparut deja in Store (cu o zi mai devreme decat era anuntat si in aceeasi zi cu Ubuntu 13.10) update-ul oficial pentru Windows 8.1 Posted Image

Attached Files



#21
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Post_-_, on 16 octombrie 2013 - 14:44, said:

Am creat acest topic in primul rand pentru detinatorii de tablete sau notebookuri convertibile...
Am vazut cu toti ca iti place sa faci cate 10 topicuri pe zi, dar macar fa le unde trebuie, Exista arie de tablete, de ce nu ai postat acolo?
Deja lucrurile se cam incurca

Cred ca a aflat tot forumul ca ti ai luat o tableta cu WP, gata acum poti sa te opresti

#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postalin62, on 17 octombrie 2013 - 16:13, said:

Am vazut cu toti ca iti place sa faci cate 10 topicuri pe zi, dar macar fa le unde trebuie, Exista arie de tablete, de ce nu ai postat acolo?
Deja lucrurile se cam incurca

Cred ca a aflat tot forumul ca ti ai luat o tableta cu WP, gata acum poti sa te opresti

Observ ca ti-ai facut un obicei din a intra pe topicurile mele doar pentru flame. Din cauza ta am luat si warn pentru ca ti-am raspuns la provocari. Tu chiar nu ai altceva de facut? Pana acum nu am pus pe nimeni pe ignore dar as putea incepe cu tine daca nu incetezi.
Aria despre tablete tine de Hardware. Aceasta este o arie de Software. Topicul curent este despre Software. Punct.

#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Aria de tablete tine de tablete, hard si soft, nu sunt arii diferite una pt carcasa, una pt un buton, una pt ecran, una pt baterie.
Am intrat pe topicurile care le ai facut aiurea, si sunt destule, unele au fost inchise.
Sa stii ca nu ti da nimeni bani daca deschizi topicuri pe forum.

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postalin62, on 17 octombrie 2013 - 16:31, said:

Aria de tablete tine de tablete, hard si soft, nu sunt arii diferite una pt carcasa, una pt un buton, una pt ecran, una pt baterie.
Am intrat pe topicurile care le ai facut aiurea, si sunt destule, unele au fost inchise.
Sa stii ca nu ti da nimeni bani daca deschizi topicuri pe forum.

Mi-au fost inchise doar doua topicuri. eiffel care mi le-a inchis nu ar fi de acord cu tine. Mi-a explicat ca "aria de tablete" este arie de "hardware", nu de "hard si soft" cum credeam si eu la inceput. Am postat aici, in aria Windows, deoarece tabletele cu Windows tin de sistemul de operare Windows. Eu nu am facut altceva decat sa ma conformez. Daca tu esti de alta parere, atunci poti sa ii ceri explicatii lui sau altui moderator al ariei.
Acum, daca ai ceva de spus la subiect, atunci te invit sa discuti la subiect, altfel, te rog, pentru ultima oara sa te potolesti inainte de a-ti ignora mesajele.

#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Acolo se discuta si despre soft, si la telefoane si la tablete.

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Post_-_, on 17 octombrie 2013 - 15:53, said:

A aparut deja in Store [...] update-ul oficial pentru Windows 8.1 Posted Image

A durat aproape o vesnicie pana cand s-a descarcat, instalat, configurat etc. pe tableta.

@Celest
La mine Search este setat implicit pe Everywhere, nu pe Files.
Preferam "Apps" pe Default sau macar sa existe...

In rest, imi place noua interfata. Nu reuseam sa gasesc "All Apps". A trebuit sa caut pe Google ca sa aflu cum se procedeaza... :)

#27
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
windows + F - files
windows + Q - everywhere

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Yep, sunt bine venite in general noile schimbari. Si browserul touch e mai bun, ca inainte avea niste bube pe anumite site-uri care acum vad ca s-au rezolvat. Si faptul ca pot face icoane mai mici e bun. Nu sunt asa de convins ca e bun faptul ca nu mai apar aplicatiile noi instalate implicit pe ecran ... Store-ul arata bine, trebuie insa sa-l mai butonez sa vad daca e mai bun sau nu. Sunt curios daca aplicatii/jocuri care inainte nu mergeau pe Atom vor merge acum (gen Asphalt 7)

#29
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Windows Store seamana acum cu Google Play (Android Market).
Legat de "problema" cu aplicatiile noi instalate se poate rezolva foarte usor: deschizi "All apps" cu swipe de la mjlocul ecranului in sus si ordonezi aplicatiile dupa data. Cele noi poarta eticheta "New" si le gasesti grupate in partea de sus. Te duci la fiecare si o "agati" de Start (sau le lasi pe care vrei acolo unde sunt).

#30
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Atunci cand sunt listate dupa nume, din pacate listeaza mai mult decat e nevoie. De exemplu am un emulator de imagini, de la Elaborate Bytes, Din el ma astept sa vad listat executabilul, Virtual CloneDrive insa imi sunt listate tot acolo si manualul programului si uninstall-ul si un text inutil cu revision history.

Si oricum e organizat prost. Multe, aruncate acolo, iti fuge ochiul pana gasesti ce cauti, mai ales cu search-ul care nu cauta intre aplicatii.

#31
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostCelest, on 18 octombrie 2013 - 20:42, said:

Atunci cand sunt listate dupa nume, din pacate listeaza mai mult decat e nevoie. De exemplu am un emulator de imagini, de la Elaborate Bytes, Din el ma astept sa vad listat executabilul, Virtual CloneDrive insa imi sunt listate tot acolo si manualul programului si uninstall-ul si un text inutil cu revision history.

Asa este. Si pe mine ma deranjeaza ca unele aplicatii cand se instaleaza isi plaseaza unele scurtaturi care pentru marea majoritate a utilizatorilor sunt complet inutile. Pe langa acestea, prin contrast exista aplicatii care nu isi creaza scurtaturi catre toate executabilele, desi uneori ne sunt necesare. Trebuie sa cautam noi folderul de instalare sau sa dam "Open file location" pe unul din linkurile create automat catre un executabil al aplicatiei si apoi "Pin to Start" pentru executabilul care ne trebuie.
De aceea "All Apps" mai curand ne incurca si ar fi poate preferabil sa punem in Ecranul Start si pe Desktop scurtaturi catre tot ce instalam ca sa nu fim nevoiti sa apelam prea des la el.
Din cauza asta nu avem de ales decat sa consumam noi un timp ca sa organizam Desktopul (punand pe el scurtaturi catre aplicatii pentru Desktop) si Ecranul Start (ca sa punem scurtaturi catre aplicatiile Metro). Ne ajuta daca in Ecranul Start grupam aplicatiile dupa tipul lor si botezam grupurile cat mai sugestiv. Grupurile, de asemenea, le putem ordona/ alatura in asa fel incat sa regasim cat mai usor aplicatiile.
(Ca sa imi vina mai usor sa adaug aplicatiile noi la Start, eu le bifez in "All Apps" si dau la toate dintr-o data "Pin to Start". Pentru ca toate shortcut-urtile noi se duc in dreapta, ca sa le adaug mai usor la alte grupuri in loc de a plimba scurtatura peste mai multe grupuri, procedez invers: micsorez ecranul Start si mut grupul la coada imediat inainte de scurtaturile proaspete, apoi mut noile scurtaturi in grup, apoi duc grupul la loc. Se poate proceda si altfel: micsoram ecranul Start si mutam grupul aflat cel mai la dreapta, al aplicatiilor proaspat instalate, imediat dupa grupul in care dorim sa adaugam din ele, apoi mutam grupul aplicatiilor noi langa alt grup in care dorim sa adaugam si tot asa...)

View PostCelest, on 18 octombrie 2013 - 20:42, said:

Si oricum e organizat prost. Multe, aruncate acolo, iti fuge ochiul pana gasesti ce cauti, mai ales cu search-ul care nu cauta intre aplicatii.

Treaba cu eliminarea lui "Apps" din Search ma supara cel mai tare in Windows 8.1. Microsoft ar trebui sa rezolve aceasta problema printr-un  nou update...

Au eliminat si aplicatia "Messaging" din Windows 8.1. Inca nu am gasit nicio posibilitate de a o readuce la loc, asa ca am instalat in locul ei IM+ care pare cel mai bun substitut.

Edited by _-_, 19 October 2013 - 09:44.


#32
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Dupa ce am efectuat upgrade-ul la Windows 8.1, tot cautand o posibilitate de a reveni la vechea functie Search din Windows 8 am sfarsit prin a-mi instala clasicul "Start Menu".
Desi sunt impotriva ideii de Start Menu in Windows 8 (practic nu ii simt lipsa), am instalat aplicatia ClassicShell (pentru Desktop) care fata de alte alternative pare sa ofere mai multe avantaje, pe langa faptul ca este complet gratuita. Mai incercasem "Pokki for Windows 8" (care in afara unei interfetei "mai moderne" nu aduce nimic in plus; de asemenea, consuma multe resurse) si "Classic Start 8" (care nu permite sa fie customizata). Am mai citit si despre alte alternative dar nu am gasit nimic prea promitator.
In schimb, aplicatia ClassicShell (www.classicshell.net) permite o configurare extinsa a functiei Search, include lista de aplicatii Metro instalate (foarte usor de vazut dintr-o singura privire) si anumite setari speciale pentru Windows 8.1. De asemenea, pare sa consume foarte putine resurse si raspunde instantaneu la interactiunea cu utilizatorul.

Attached Files



#33
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
:)) vezi, universul s-a intors in pozitia corecta

#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
O aplicatie pe care o recomand (desi va urez sa nu aveti nevoie de ea!) este Pixel Fixer. Aplicatia permite verificarea ecranului pentru pixeli morti pe diverse fundaluri colorate si actioneaza exclusiv in zona pixelului "inghetat" (mutati "patratelul" in zona cu probleme si il lasati sa flash-uiasca acolo un anumit timp).

#35
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Eu recomand Yahoo Mail, e mai fain in metro decat cea din desktop.

#36
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un alt file explorer de tip dual pane asemanator cu Metro Commander: Factory Commander
http://apps.microsof...91-fb832350183a

Nu adauga automat discurile dupa instalare.
Pentru a avea acces in radacina unui disc si pentru a pune un shortcut catre el trebuie adaugat cu swipe vertical si "Add Drive"...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate