Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce aplicatii din Windows Store (Magazin Windows) recomand?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Toti utilizatorii de Windows 8 (sau superior) au instalat din "Store" si testat una sau mai multe aplicatii create pentru interfata Metro a lui Windows 8.
De obicei le instalam pe cele recomandate de diverse site-uri (recomandari care deseori nu sunt intotdeauna tocmai adecvate) sau, pe cele de "top" din pagina principala a aplicatiei Store sau, aplicatii pe care le cautam direct in Store pe baza unor cuvinte cheie.
Dintre aplicatiile instalate de catre noi, o mare parte nu ne convin si le dezinstalam.
Unele aplicatii tentante din Store sunt "trial" (cu functionalitate limitata) desi nu suntem intotdeauna avertizati in legatura cu acest aspect (deseori apar ca fiind "free", desi in realitate sunt doar "trial").
Alte aplicatii costa bani si nu pot fi testate inainte de cumparare iar noi poate ca nu dorim sa ne riscam banii fara sa cunoastem mai multe detalii despre aplicatiile respective.

Dupa cum stiti, cand accesam sectiunea "Your Apps" din Store (cu click dreapta daca utilizam un mouse), ne apare o lista sortabila dupa data sau nume cuprinzand toate aplicatiile pe care le-am instalat/ dezinstalat sau pe care nu le avem instalate pe dispozitivul curent, ci doar pe alte dispozitive care ruleaza Windows 8 in care ne-am logat cu acelasi cont Microsoft.

Unii dintre noi cautam alternative Windows 8 pentru anumite aplicatii dedicate din S.O. Android sau iOS, de aceea prima mea recomandare ar fi aplicatia AppSwitch.

Tinand cont de cele mai sus, la acest topic putem discuta despre alternative Metro la aplicatii pentru interfata Desktop, despre aplicatii care ne-au placut si pe care le-am pastrat sau, dimpotriva, despre aplicatii pe care le-am dezinstalat de urgenta in momentul in care ne-am dat seama ca nu ne folosesc la nimic sau sunt pur si simplu prost facute... Ar fi mai recomandabil sa discutam la acest topic despre aplicatii care ne-au placut si despre care credem ca ar putea interesa si pe ceilalti. Insa, daca ati intalnit si aplicatii extrem de inselatoare (care sa promita altceva decat ofera) sau care functioneaza prost, atunci poate ca merita sa ii avertizam si pe ceilalti utilizatori ca sa nu isi piarda vremea sa le instaleze.

A doua aplicatie pe care o recomand in primul rand utilizatorilor de tablete este un file manager. Din tot ce am incercat, eu am pastrat "File Brick", "File Browser", "Files&Folders" si "Metro Commander". Toate acestea au multe minusuri asa ca nu recomand una sau alta dintre ele in mod special. Poate ca ar fi mai bine sa asteptati pana cand o sa apara o aplicatie mai elaborata. Sau poate ca ati gasit voi deja alta mai buna...

In al treilea rand as recomanda o aplicatie similara lui Notepad dar pentru interfata Metro. Exista multe astfel de aplicatii. Mie mi-a placut de prima data aplicatia "Notepad Classic" si nu am cautat altceva.

De asemenea, am instalat o serie de calculatoare ca si alternativa la Calculatorul pentru Desktop (exista foarte multe in Store) si pot sa afirm ca majoritatea isi fac treaba cum trebuie. Cel mai mult imi place "Metro Toolbox".

Daca doriti si o alternativa la Paint (pentru ca tot suntem la capitolul "Accesorii Windows"), atunci ar fi demne de remarcat "Fotor" si, eventual, "Fhotoroom". "Adobe Photoshop Express", in ciuda denumirii, este o aplicatie prea slaba ca sa o recomand.

Ca jocuri similare celor din versiunile vechi de Windows ar fi "Microsoft Solitaire Collection", "Microsoft Minesweeper" si "Microsoft Mahjong".

Utilizatorii de tablete ar putea considera ca fiind utile aplicatiile "Tablet Tester", "Sensor Monitor by Jalex" si "GPS Satellite".

Deocamdata m-am limitat in general la prezentarea unor aplicatii echivalente celor din Windows pentru interfata Desktop.
Despre alte aplicatii voi relua discutia ulterior.
Pentru a nu incarca in mod exagerat mesajul introductiv nu am oferit detalii suplimentare despre aplicatiile mentionate insa, daca este nevoie, voi oferi si alte detalii in limita timpului disponibil.

Edited by _-_, 09 September 2015 - 07:15.


#2
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
In primul si primul rand, cea mai utila aplicatie pentru mine a fost sa instalez ViStart (lee-soft.com). Cand mi-a venit laptopul comandat si nefiind obisnuita cu Win8 am crezut ca innebunesc, ma batea gandul sa il returnez din cauza asta. Din fericire Win8 e foarte customizabil asa ca acum arata mai mult ca un Windows 7 dupa acel app plus alte cateva.

Pentru un laptop normal, de folosit drept desktop replacement sau pentru business, acest meniu metro e cea mai mare prostie...e pentru pusti obisnuiti numai cu "taci-scrin" :/

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007
SketchBook Express si Fresh Paint pentru desenat daca ai stylus, Wordament e un joc fainut "live" pentru cunoscatorii de engleza, softurile de invatat limbi straine de la Babbel, Yahoo Mail pt mail, Nook si Kindle pentru citit (Nook e cam buggy insa, l-au mai corectat in ultimele luni), cu Sparkle 2 ma mai relaxez (dar e pe bani), fiica-mea se joaca Cut the Rope (si asta e pe bani dar de aia exista trial), Finance pentru urmarit bursa americana, Weather pentru vreme, Piano8/Play Guitar!/Rock Guitar!/Rock drums lite pentru pian/chitara/tobe, Asphalt 7 pentru pasionatii de racing - pe laptop (pe tableta cu Atom nu merge se pare si nu sunt singurul care se plange), Nightmares from the deep pare interesant pentru pasionatii de quest-uri ... si Royal Envoy II am jucat un pic si era ok.

Nu am cautat pana acum File browsere, notepad-uri, calculatoare, etc, le folosesc pe cele din modul desktop (cand am nevoie de precizie scot stylus-ul). In general pentru chestiile serioase trec in mod desktop. In rest, astept Flipboard-ul (mai folosesc versiunea html5 in browser care e comparabila - dar merge doar pentru "reviste" gata facute de altii).

View Postcorina_geo, on 14 octombrie 2013 - 21:45, said:

Pentru un laptop normal, de folosit drept desktop replacement sau pentru business, acest meniu metro e cea mai mare prostie...e pentru pusti obisnuiti numai cu "taci-scrin" :/
Pai Metro e pentru tablete gandit, nu pentru laptop.

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ce comedie de topic.
Cum sa faci Windowsul sa fie Windows.
Apps: Notepad Classic, Solitaire, File Browser :D

Voi sunteti normali?

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcorina_geo, on 14 octombrie 2013 - 21:45, said:

Pentru un laptop normal, de folosit drept desktop replacement sau pentru business, acest meniu metro e cea mai mare prostie...e pentru pusti obisnuiti numai cu "taci-scrin" :/

Ader la afirmatia lui utopium. Interfata Metro este gandita pentru tablete sau alte dispozitive cu ecran tactil.
Pustii sunt mai curand obisnuiti cu butoanele "Back, Home, Recent apps, eventual si Search" din Android.
Windows 8 ca si Ubuntu for tablets/ Ubuntu touch a introdus o interfata care elimina conceptul de butoane pentru aceste functii elementare, butoane care sunt mostenite de pe vremea vechilor telecomenzi...
Tendinta noilor interfete pentru sistemele de operare destinate utilizarii pe ecrane tactile este aceea de a elimina nevoia utilizarii butoanelor si a vechilor controale pentru interactiunea cu utilizatorul, inclusiv butoanele de maximizare, minimizare, close, barele de scroll etc. din ferestrele aplicatiilor pentru desktop. Pe de alta parte, tabletele au in general ecrane mai mici si nu prea are rost rularea aplicatiilor in ferestre.
Windows 8 a inlocuit aceste elemente printr-un concept mai modern: miscarea executata cu degetul dinspre una dintre cele patru parti ale displayului spre interior si anumite gesturi derivate. Este foarte placuta interfata. Comutarea intre aplicatii se realizeaza in modul cel mai natural posibil, doar prin trecerea mainii peste ecran de la marginea din stanga spre dreapta sau spre dreapta si inapoi pentru a accesa lista de aplicatii active. Cine utilizeaza doar mouse nu realizeaza cat de friendly este interfata.
De aici, nevoia/ dorinta de a avea aplicatii pentru interfata Metro daca suntem detinatori de tablete. Pe desktop-pc sau laptop si eu prefer tot aplicatiile pentru interfata desktop.

In legatura cu ecranul Start (Metro) as mai aduga ceva, desi este offtopic: eu mi l-am organizat atat de frumos incat nici nu-mi trece prin cap sa mai revin la vechiul meniu Start. Intrucat am multe aplicatii instalate chiar si pe PC, apas cu mouseul pe semnul "-" din coltul din dreapta-jos al ecranului si apoi dau click pe grupul de aplicatii care ma intereseaza, fara sa mai pierd vremea cu scroll. Daca doresc sa caut mai repede o aplicatie, atunci utilizez butonul Search si primele litere din denumirea aplicatiei. Rezultatele cautarii apar aproape instantaneu, nu ca la Windows 7, chiar mai repede decat in cazul lui Dash din interfata Unity a lui Ubuntu. Pe tableta este si mai simplu, micsorez sau maresc ecranul start cu doua degete... Din ceea ce ai spus deduc ca inca nu te-ai obisnuit cu interfata Metro. Sunt convins ca daca o aprofundezi s-ar putea sa iti cam placa in timp Posted Image

Legat de aplicatii, voi mai enumera cateva:

Dropbox, Bitcasa;
TeamViewer Touch (versiunea de desktop este mult mai buna, deci nu prea merita aceasta aplicatie in versiune Metro pentru ca are multe limitari);
AccuWeather for Windows 8;
Audio Recorder, Recorder One - Lucky Recorder;
Shazam;
Cam astea ar fi cele pe care le consider mai importante.

Cu semne de intrebare ar fi urmatoarele:
Dintre urmatoarele aplicatii: Kindle, DL Reader, epub reader 8, Fiction Book Reader Lite, Myebooks, freda, Hermetica inca nu m-am decis pe care sa le recomand (nu prea le-am testat, niciunul nu suporta toate formatele clasice);
Ca jocuri am pastrat mai multe dintre care 3D Boat Race imi place pentru ca are grafica buna (jocuri prea mari n-am instalat), Doodle Grub Free (personajul este controlat prin miscarea tabletei, nu stiu daca functioneaza cu tastatura sau mouse), Wurmi, Blocked In (un joc de tip puzzle destul de interesant), diverse variante de Sokoban dar nu-mi place niciuna, mai multe variante de Tetris, Pac-Man, Bubble shooters, Space invaders, de Spades etc. (nu sunt prea reusite, toate pe care le-am instalat sunt tot cam pe-acolo). Sincer, jocuri nu prea joc. In general, imi plac jocurile simple...

Mai am multe alte aplicatii instalate dar am uitat la ce folosesc. Ramane sa le mai cercetez. Acum pentru ca tot am creat acest topic, pe masura ce le cercetez le voi si prezenta pe scurt daca voi considera ca merita. Imi pare rau ca nu m-am gandit sa creez acest topic mai demult cand aveam informatiile proaspete.

View Postundercoverbrother, on 14 octombrie 2013 - 22:13, said:

Ce comedie de topic.
Cum sa faci Windowsul sa fie Windows.
Apps: Notepad Classic, Solitaire, File Browser Posted Image

Voi sunteti normali?

Windows ramane Windows... Din pacate, accesoriile Windows pentru interfata Desktop sunt mai incomode pentru tableta (mai ales daca n-ai stylus ca sa accesezi optiunile inghesuite din meniuri, check box-urile, combo box-urile s.a.m.d.), asa ca devin necesare si echivalentele lor pentru interfata Metro. Asa ca n-ai de ce sa faci o "tragedie" din faptul ca tu nu stii cu ce se mananca o tableta Windows ca sa intri in randurile "anormalilor" fata de tine  Posted Image

Edited by _-_, 14 October 2013 - 22:58.


#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007
Yep, fara stylus e cam greu sa lucrezi in interfata desktop normala, de aia nevoia unor aplicatii optimizate touch pentru calculator, Notepad, file browser ... repet, eu am stylus, de aia nu am simtit nevoia. Daca nu aveam, probabil le-as fi cautat si eu.

Eu unul mi-am pus meniu start ca in Win 7 (3rd party), mi se pare mai practic asa.

Edited by utopium, 14 October 2013 - 23:02.


#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Era comedie, nu tragedie. Si e in continuare.
Tinand cont ca am folosit pana si MS-DOS iar windowsul inca de la inceputurile lui da-mi voie sa-ti spun ca nu am nici o problema in a sti cu ce se mananca un windows nou sau orice alt SO nou, oricare ar fi el.

AI vreo 10 maxime in prima postare.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postundercoverbrother, on 14 octombrie 2013 - 23:12, said:

Era comedie, nu tragedie. Si e in continuare.
Tinand cont ca am folosit pana si MS-DOS iar windowsul inca de la inceputurile lui da-mi voie sa-ti spun ca nu am nici o problema in a sti cu ce se mananca un windows nou sau orice alt SO nou, oricare ar fi el.

Mie mi se pare tragic faptul ca te simti "anormal", deci diferit fata de noi si ca ti se pare "comedie" faptul ca tu nu pricepi cum se foloseste o tableta. Pe vremea MS-DOS-ului nu existau ecrane tactile asa ca nici acel vechi OS nu te ajuta sa intelegi de ce noi avem nevoie de aplicatii optimizate pentru touchscreenuri, in lipsa tastaturii fizice, a mouse-ului sau a touchpadului. Evolutia interfetelor sistemelor de operare de la interfata CLI la interfata GUI nu sprijina intelegerea noilor concepte introduse prin interfata Metro.
Este evident ca acest topic nu ti se adreseaza. Din atitudinea ta (tipica pentru flameri) deduc ca nici macar nu esti utilizator de Windows 8 si ca nu ai macar o banala tableta sau smartphone cu Android sau iOS. Altfel ai fi avut macar o vaga reprezentare asupra necesitatii unor astfel de discutii cum sunt cele de la topicul curent.

Edited by _-_, 14 October 2013 - 23:30.


#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Habar n-am, asa o fi dar cu cat citesc mai atent cu atat mi se par mai comice chinuiala si sfortarile prin care treci pt a face practic nimic.
Daca te deranjaza nu mai postez dar de urmarit sigur voi urmari subiectul. Mai ai si altele de genul asta?
Poti pune niste linkuri sa mai intru din cand in cand?

Edited by undercoverbrother, 14 October 2013 - 23:32.


#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mai era si corina_geo care fata de tine sustine ca are Windows 8, insa in loc sa se oboseasca ca sa il invete si sa se adapteze la el (eventual citind o carte ca sa invete macar ca nu se spune "meniul metro"), il customizeaza sa semene cu Windows 7 pe care il stie deja. Cam la fel si tu: "de ce Notepad, Calculator etc. cand ele exista deja in interfata Desktop?" dupa care scoti din tine exclamatia puerila: "Ce comedie de topic!"
Asta mi se pare o stupiditate (customizarea sistemului ca sa semene cu altul mai vechi). Inteleg ca este dificila adaptarea la ceva nou (pentru persoane mai putin flexibile sau cu diverse fixatii in raport cu obisnuintele create anterior) dar sa blamezi un sistem de operare mai avansat numindu-l "cea mai mare prostie" si ca e "pentru pusti" doar pentru ca tu nu esti capabil(a) sa il inveti/ intelegi este din perspectiva mea adevarata "comedie".
Atitudinea voastra denota infantilism. Ma si intreb ce cautati la acest topic daca voi singuri ati declarat ca nu va priveste?
Si acum gata cu flameul pe topicul meu!

Edited by _-_, 14 October 2013 - 23:48.


#11
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cata deductie. Cum naiba sa fiu utilizator de Windows 8?
Am o tableta banala cu Android pentru ca am nevoie de ea.

Pe restul nu le am fix din cauza necesitatii unor astfel de discutii, dupa cum zici, si a multor altora as zice.
Ca asta era de fapt comedia dar ori nu ai simtul umorului ori iei mult prea in serios jucariile astea.

Oricum, sa stii ca nu tin sa iti monopolizez topicul. Poti sa iti vezi de ale tale ca mi-e de ajuns sa citesc.
Vad ca a continuat comedia.

Si continua cu fiecare editare a ta :D

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Voi spune cu mana pe inima ca metodele de interactiune cu pcul au evoluat probabil la aparitia (mai evoluata decat azi) comenzilor touchless(prin gesturi).

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Apropo de comenzi touchless, nu strica nici instalarea lui "Google Search" din Store care permite cautarea vocala direct din ecranul Start, fara a recurge la Google Chrome din interfata Desktop.
In ceea ce priveste tehnologia Leap Motion, asta nu se prea preteaza la tablete. Pe deasupra inca nu functioneaza chiar bine (vezi "Sample 2"! - pe mine mai mult m-a amuzat)... Posted Image

Sample 1
Sample 2
Sample 3

Edited by _-_, 15 October 2013 - 07:43.


#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tocmai mi-am adus aminte (fiindca tot se discuta despre interfete touchless vs interfete touch) de o aplicatie care permite controlarea tabletei/ PC-ului cu Windows sau alt sistem de operare care suporta Java cu ajutorul interfetei tactile a smartphone-ului cu Android: http://www.estilonli...easypccontrol/.
Easy Pc Control nu este o aplicatie Metro.

Edited by _-_, 15 October 2013 - 08:42.


#15
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Post_-_, on 14 octombrie 2013 - 23:46, said:

Inteleg ca este dificila adaptarea la ceva nou (pentru persoane mai putin flexibile sau cu diverse fixatii in raport cu obisnuintele create anterior) dar sa blamezi un sistem de operare mai avansat numindu-l "cea mai mare prostie" si ca e "pentru pusti" doar pentru ca tu nu esti capabil(a) sa il inveti/ intelegi este din perspectiva mea adevarata "comedie".

Nou nu inseamna implicit bun iar meniul start pe desktop-uri, bun sau nu judecat dupa amatorii de tablete, nu este absolut deloc fiabil pentru userii normali.

Sigur ne putem adapta, insa una este sa te adaptezi de la un sistem gen dos spre windows 3.1 si apoi spre 95, perfectionand interfata de-a lungul anilor si alta este sa treci dintr-un sistem gen w7, intr-altul teoretic mai bun insa aiuristic din punctul de vedere al unei interfete ce trebuia pastrata strict pentru dispozitive touch.

Si sunt convins ca nu se plangea nimeni daca Start-ul ar fi fost in paralel cu desktopul, cu conditia ca din desktop sa nu fi distrus meniul.

Revenind la aplicatii, nici macar ale lor nu sunt optimizate, asa ca nu stiu de ce m-as astepta ca altele sa fie. Sau ca sistemul care teoretic gestioneaza memoria si in care eu nu am nevoie sa inchid aplicatiile o sa functioneze corect.
Exemplu: aseara am dat drumul la GTA IV, joc care vechi de 2 ani, merge absolut fluent in mod normal. Ieri insa, pierderea de frame-uri era vizibila si jocul era dificil de controlat. Dupa ce am trecut prin task manager si am inchis People si Maps, jocul si-a revenit si a functionat normal. Si nu, nu-s probleme de resurse cand rulezi pe I5, cu 8Gb ram.

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In general vorbind, ca sa fiu si ontopic, aplicatiile Metro nu sunt recomandabile utilizatorilor de sisteme Desktop-PC, Notebook etc. lipsite de ecran tactil (cel putin in momentul crizei actuale de aplicatii dedicate). Am creat acest topic in primul rand pentru detinatorii de tablete sau notebookuri convertibile...

In ceea ce priveste butonul Start din versiunile anterioare de Windows (Windows 95 - Windows 7) si mie mi-a lipsit la inceput. Am si descarcat o aplicatie 3rd party care sa mi-l readuca pe ecran, alaturi de o aplicatie pentru clasicele gadgeturi din Windows 7. Mi-am instalat gadgeturile, am pus si toolbar-ul Quick Launch mostenit din Windows XP, dar cand am ajuns la butonul Start mi-am propus sa mai astept un timp ca sa vad daca ma obisnuiesc cu ecranul Start. Ceea ce am si facut. La inceput imi umplusem Desktopul si Quck Launch cu o multime de shortcuturi. Ajunsesera atat de multe incat cu greu mai gaseam aplicatiile. Apoi am inceput sa ma obisnuiesc cu functia de cautare care de la bun inceput m-a suprins cat de rapida este prin comparatie cu cea din vechile versiuni de Windows. Intre timp am invatat cum sa-mi organizez aplicatiile din ecranul Start si am ajuns sa il utilizez tot mai des. Vorbesc aici despre calculatorul de birou. Deci, m-am obisnuit sa gasesc rapid grupul de aplicatii care ma intereseaza in ecranul Start micsorat si sa focalizez imediat pe grupul, respectiv. Ca sa ma deplasez in ecranul Start utilizez rotita de scroll de la mouse sau functiile stanga-dreapta ale butonului central de la mouse. Treptat-treptat, nevoia de a avea butonul Start pe Desktop a disparut, desi pe PC utilizez aproape exclusiv aplicatii pentru Desktop. La ora actuala mi se pare mai comod ecranul Start si nici nu imi trece prin cap sa pun la loc vechiul buton Start. In acest moment aproape ca nu mai utilizez nici Quick Launch, toolbar pe care altfel il instalam imediat dupa instalarea lui Windows Vista sau 7. De aceea, recomand tuturor sa se deprinda cu ecranul Start pentru ca este mai comod.
In rest, ader la punctele tale de vedere.

#17
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Corect insa vezi tu, Microsoft nu joaca dupa niste reguli ce ni se par firesti. Exemplu: in W8, search-ul era directionat direct pe Everywhere, ceea ce este corect din punctul meu de vedere.

In 8.1, surpriza, cineva s-a gandit ca ar fi minunat sa caute in fisiere si numai daca schimbi de mana in Everywhere, de fiecare data, merge. De ce? Nu stiu. De ce lipseste un search in Apps iar nu inteleg.

Si eu ca si tine, am pus si sters un start replacement, in ideea ca poate vad ceva ce imi scapa :D .. inca n-am vazut.

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In Windows 8 Search are 3 optiuni: Apps (implicit), Settings si Files (Everywhere nu exista), la care se adauga dedesubt Store, urmat de alte aplicatii (in care functioneaza si cautarea contextuala care devine implicita cand accesam charmul Search dintr-o aplicatie). Din pacate, in Windows 8.1 a disparut "Apps" deci nu mai putem tasta cateva litere din numele unei aplicatii pentru a o deschide rapid apasand pe numele ei in lista intoarsa de Search. Nici eu nu inteleg de ce au scos-o. Ce au oferit in loc?
Introducerea lui Everywhere in 8.1 mi se pare derutanta. De ce as avea nevoie ca atunci cand doresc sa caut ceva pe calculatorul meu sa obtin in modul implicit o lunga lista de rezultate incluzand rezultate de pe web. Daca am nevoie sa caut ceva extern, atunci deschid un browser si utilizez Google (nu Bing).
Daca de pe Desktop sau din Metro accesam comanda Search si ce tastam va fi cautat implicit in fisiere, atunci mi se pare si mai aiurea. Din ce am citit configurarea lui Search nici nu este prea flexibila, adica nu ofera multe optiuni. Totusi, parca intelesesem ca se poate seta implicit pe Everywhere (pot sa ma si insel). Eu inca nu am testat Windows 8.1; astept sa devina disponibil update-ul oficial.

Edited by _-_, 16 October 2013 - 20:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate