Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Audiența TV.

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
CS11

CS11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.09.2012
Nu stiu daca am postat unde trebuie dar as vrea sa stiu daca oricine poate sa vada audienta TV a unui post daca da pe ce sait.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cine crezi ca-i asa de prost sa cheltuie o gramada de bani, ca sa le puna gratis, la dispozitia tuturor?

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Nici tie nu-ti merge google?
http://www.arma.org.ro/ro/audiente
http://www.paginadem...ro/audiente-tv/

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu cred ca el vrea audienta in timp real, nu cele de anul trecut, care n-au valoare, decat, eventual, pt pasionatii de statistici.

#5
CS11

CS11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.09.2012

View Postalexx1402, on 07 octombrie 2013 - 23:38, said:

Imi merge google stai linisti ca si eu am gasit saiturile alea.

View Postrumegus, on 07 octombrie 2013 - 23:49, said:

Eu cred ca el vrea audienta in timp real, nu cele de anul trecut, care n-au valoare, decat, eventual, pt pasionatii de statistici.
Cam asa ceva dar nu neaparat in timp real macar cu o zi in urma

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Se gasesc in http://www.arma.org.ro/ro/audiente tot ce e nevoie, ei fac audientele tv la noi. Evident ca pe zi e cam complicat pentru ca sunt date comunicate doar partenerilor, in general se face medie zi la nivel de luna sau asa ceva... e suficient de edificator, parerea mea.

#7
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Apropo de audiente, sunt si eu curios de-o treaba.

Cum stabilesc instiutiile astea care fac sondajele de audienta, cate persoane urmaresc un post anume ?
Nu am dat search pe google, ma gandeam ca sunt pe aici persoane care cunosc acest aspect.

Doar prin simplul fapt ca la cablul de antena care vine de la stalp, si am cuplat la TV mufa analogica, "aia" isi pot da seama ce post urmaresc eu ?
Prin cablul asta ei primesc asemenea informatii ?

Cred ca am gasit informatia pe alt forum, folosind maretul Google.

Si spune asa..

"Pentru masurarea audientelor tv sunt societati specializate care monitorizeaza acest lucru.
Socetatile respective aleg o masa reprezentativa de subiecti, semneaza cu astia un contract si monteaza un dispozitiv denumit peoplemeter, ce este legat la linia telefonica si este inseriat pe intrarea de cablu tv.
Acesta inregistreaza cat timp stai pe fiecare canal din grila in fiecare zi si trimite regulat la sfarsitul zilei informatii la un server care mai apoi sunt prelucrate si se scot aceste rating-uri.

Rating este un termen utilizat in analiza audientei si a marketingului de televiziune, si reprezinta gradul de popularitate al unui post TV sau al unei emisiuni TV.
Prin rating general se intelege raportul dintre numarul telespectatorilor la un anumit moment dat si telespectatorii potenţiali care au acces la un televizor.

Punctul de rating (GRP) este un alt concept folosit pentru analizarea audientei. GRP-ul masoara impactul unei anumite campanii publicitare si se calculeaza prin insumarea rating-urilor fiecarui spot. "


Este corecta informatia ?
Mi se parea imposibil sa masoare audiena prin cablul ce vine de la stalp.
Chiar daca pare o tampenie, multa lume nu stie cum se masoara audienta TV.

Edited by Danitos, 08 October 2013 - 09:17.


#8
CS11

CS11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.09.2012

View PostDanitos, on 08 octombrie 2013 - 09:14, said:

Apropo de audiente, sunt si eu curios de-o treaba.

Cum stabilesc instiutiile astea care fac sondajele de audienta, cate persoane urmaresc un post anume ?
Nu am dat search pe google, ma gandeam ca sunt pe aici persoane care cunosc acest aspect.

Doar prin simplul fapt ca la cablul de antena care vine de la stalp, si am cuplat la TV mufa analogica, "aia" isi pot da seama ce post urmaresc eu ?
Prin cablul asta ei primesc asemenea informatii ?

Cred ca am gasit informatia pe alt forum, folosind maretul Google.

Si spune asa..

"Pentru masurarea audientelor tv sunt societati specializate care monitorizeaza acest lucru.
Socetatile respective aleg o masa reprezentativa de subiecti, semneaza cu astia un contract si monteaza un dispozitiv denumit peoplemeter, ce este legat la linia telefonica si este inseriat pe intrarea de cablu tv.
Acesta inregistreaza cat timp stai pe fiecare canal din grila in fiecare zi si trimite regulat la sfarsitul zilei informatii la un server care mai apoi sunt prelucrate si se scot aceste rating-uri.

Rating este un termen utilizat in analiza audientei si a marketingului de televiziune, si reprezinta gradul de popularitate al unui post TV sau al unei emisiuni TV.
Prin rating general se intelege raportul dintre numarul telespectatorilor la un anumit moment dat si telespectatorii potenţiali care au acces la un televizor.

Punctul de rating (GRP) este un alt concept folosit pentru analizarea audientei. GRP-ul masoara impactul unei anumite campanii publicitare si se calculeaza prin insumarea rating-urilor fiecarui spot. "


Este corecta informatia ?
Mi se parea imposibil sa masoare audiena prin cablul ce vine de la stalp.
Chiar daca pare o tampenie, multa lume nu stie cum se masoara audienta TV.

Eu stiam ca ca "subiectii" nici macar nu stiu ca au in televizor un dispozitiv care masoara audienta si mi se pare si mai logic deoarece daca eu si inca 1000 de oameni am sti ca de noi depinde masurarea audientei de pe urma careia posturile tv castiga bani am putea merge la ProTV sa le cerem cate 10.000euro si sa tinem nonstop pe tv-ul pe acest post.
Si da, nu pote nimeni sa vad la ce te uiti tu daca ai cablu tv si nu ai nimic montat in tv dar cred ca se poate monitoriza clientii dolce digi etc..

Edited by CS11, 08 October 2013 - 12:57.


#9
eddiesor

eddiesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 24.10.2004
paginademedia.ro a făcut un reportaj despre felul în care se adună datele:

http://www.paginadem...ra-audienta-tv/

#10
3xteam

3xteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 10.01.2017
pentru pasionații de audiențe !



Audiențele canalelor de televiziune pe luna februarie 2017

  

[ https://2.bp.blogspot.com/-kDwRZSG9Sog/WLxId1ioELI/AAAAAAAAC0M/cIXp7ICMrugJ9SA_xekC42_2fOFcENRWwCLcB/s1600/audien%25C8%259Be.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Sursa: Asociația Română pentru Măsurarea Audiențelor

https://zonadetelevi...viziune-pe.html

Edited by 3xteam, 05 March 2017 - 23:06.


#11
3xteam

3xteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 10.01.2017

Audiențele canalelor de televiziune, în ordinea rating-ului național !


cele mai interesante - neinteresante programe

programele care transmit filme-seriale !


Pro Cinema pe locul 12, pentru mine este surpriză !

AXN pe locul 22


Paramount Channel pe locul 27
DIVA
pe locul 28


Film Cafe pe locul 32

TNT
pe locul 34

Comedy Central pe locul 37

AMC-ul pe locul 47 !  notă la ce rating are no să intre prea curând la RDS !

AXN White pe locul 54
AXN Black
pe locul 55


Audiențele canalelor de televiziune, în ordinea rating-ului urban !


cele mai interesante - neinteresante programe

programele care transmit filme-seriale !


Pro Cinema pe locul 16

AXN
pe locul 18

DIVA
pe locul 25

Paramount Channel
pe locul 27

Comedy Central pe locul 29

Film Cafe pe locul 31

TNT pe locul 40

AMC-ul
pe locul 49

AXN White
pe locul 51

AXN Black
pe locul 55

Edited by 3xteam, 05 March 2017 - 23:53.


#12
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,844
  • Înscris: 07.07.2009
AMC-ul pe locul 47 !  notă la ce rating are no să intre prea curând la RDS !

Asta chiar că nu contează pentru introducerea lui. E normal să nu aibă audiență pentru că dintre cabliștii mari există numai la UPC și este în pachetul Maxim.

AXN Black este pe locul 55 și e în grila RCS. Să nu uităm că acest canal există în grila fiecărui cablist și e numai pe 55. Deci locul 47 pentru AMC e ok.

Edited by Kalman2007, 05 March 2017 - 23:34.


#13
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 22.02.2017
Ar trebui sa intre cineva si peste astia cu audientele, eu zic ca sunt false.

Pro TV primul, de acord, Antena1 , Kanal D, Romania TV, Antena 3 si cu astea sunt de acord, intradevar sunt printre primele

Dar ce cauta Prima TV pe locul 6? E plin de reluari, nu mai dau nimic nou, e mort postul, sincer nu se mai uita nimeni pe asa ceva.

Locul 7 - National TV. De astia nu mai zic, aici pana si reclamele sunt in reluare, le stiu pe derost.

Pro Cinema la fel, toata ziua da La Bloc si alte gunoaie, tot reluari desigur, cum de Digi 24 e sub acest post?

AXN e asa de jos fata de Pro Cinema, cum naiba?

Eu zic ca audientele astea sunt niste facaturi.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
AXN Black și AXN White au audiențe foarte proaste pt. distribuția mare pe care o au.

Ai uitat Comedy Central.

Edited by alfa_alfa, 05 March 2017 - 23:44.


#15
3xteam

3xteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 10.01.2017

View PostKalman2007, on 05 martie 2017 - 23:32, said:


Asta chiar că nu contează pentru introducerea lui.


la RDS asta contează dacă ceri prea mulți bani ca sa fi retransmis ! să nu uităm tevatura care a avut-o cu canalul / canalele Discovery...în legătură cu audiențele..

View PostKalman2007, on 05 martie 2017 - 23:32, said:


AXN Black este pe locul 55 și e în grila RCS. Să nu uităm că acest canal există în grila fiecărui cablist și e numai pe 55. Deci locul 47 pentru AMC e ok.


presupun că : (aici îmi dau cu părerea asupra unui preț / cost) să presupunem că canalul / canalele AXN Black și AXN White costă pentru retransmitere 2 cenți / abonat și canalul AMC pentru retransmitere costă 10 de cenți / abonat. După mine, niciodată no să de-a RDS-ul atâția bani pentru preluarea AMC-ului !

#16
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,844
  • Înscris: 07.07.2009
Și pentru TNT ce scuză au? E transmis în continuare partajat cu CN.

#17
3xteam

3xteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 10.01.2017

View Postalfa_alfa, on 05 martie 2017 - 23:38, said:

Ai uitat Comedy Central


l-am adăugat !

View PostKalman2007, on 05 martie 2017 - 23:50, said:

Și pentru TNT ce scuză au? E transmis în continuare partajat cu CN.

de aia nici nu vor încă să-l preia ! sunt în negocieri !, ”a venit” și rating-ul  ! o să vedem cum negociază !

Edited by 3xteam, 05 March 2017 - 23:57.


#18
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 22.02.2017
Vezi ca AMC scoate scoruri foarte bune avand in vedere ca e transmis doar la doua firme de cablu - AKTA in pachetul de baza si UPC in pachetul Maxim.

AXN-urile sunt peste tot si au audienta slaba rau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate