Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

constructie casa 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Va salut ! Am citit destule lucruri de calitate despre constructia unei case si a venit randul meu sa cer putin ajutor si cateva indrumari. Terenul exista deja, este si imprejmuit, in jur de 300 m2. Din proiectele vazute pana acum, m-am decis sa construiesc P+M, cea mai buna varianta pentru terenul pe care il detin. Am vazut ca sunt cativa constructori de incredere pe forum si deschid acest subiect in speranta ca poate batem palma pentru un contract. Suprafata construita nu as vrea sa depaseasca 80 mp, gandindu-ma la un minim de 65 mp, fiind limitat  de fondurile financiare si in acelasi timp nu ma gandesc la a ridica un palat. Decat mult si prost, mai bine putin si de calitate. As avea disponibil undeva la 25000 E pentru a o ridica la rosu, din caramida, fara mari pretentii arhitecturale. Sper ca diseara sa urc cateva poze cu proiecte ce mi-au placut. Pana la acest moment,poate va posta cineva cateva idei despre sansele de a ma incadra in acest buget. Va doresc numai bine si va
multumesc !

#2
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
In principiu acesta ar fi proiectul ce mi-a placut cel mai mult(doar o jumatate din duplex ma intereseaza, dar n-am avut timp sa editez pozele). Astept cateva pareri competente despre costurile la rosu ale unei case similare cu aceasta si evident, alte proiecte asemanatoare.

Attached Files



#3
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Destul de inghesuita toata povestea aia, inainte de a cauta pe internet "ceva" ai o tema de proiectare ? un numar de persoane ?, o functiune anume?, incalzirea cu ce o faci ?. Ai mers sa discuti cu un arhitect tema de proiectare ? Nu inteleg de ce cauti constructorul pana nu ai inceput deja demersul proiectului a hartiilor ? zilnic intalnesc cazurile de genu asta , Iar la ce ai atasat e undeva la limita in acei 80 mp construiti poti face multe si mai ok, uite un exemplu de casa in 60 mp construitii http://lestat1885.bl...l-de-60-mp.html

#4
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Prima data...multumesc pentru interes. In al doilea rand, ma intereseaza o constructie medie pentru o familie cu cel putin 2 copii si neaparat o camera la parter, pe langa living, ca dehh, mai si imbatranim. Incalzirea va fi pe gaze. Iar certificatul de urbanism sper sa iasa in urmatoarea luna.

#5
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Hmmm, in modelul ales de tine nu e camera jos, si sus sunt inghesuite 3 dormitoare ca si niste conserve  de sardina pe un vapor, Mult nu trebuie sa umbli la configurare, putin la casa scarii in asa fel incat sa ramai jos cu o camera de ~12 mp un living ceva mai micut daca esti strict legat de aria construita la sol. Tine cont ca dupa ce ai autorizatia de constructie ai timp 3 ani sa termini casa (se pot schimba multe) P.M. iti pot trimite modele fara a incarca postul.

#6
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
eu zic ca-i foarte OK parterul.
etajul in schimb...aici poti scoate ceva mult mai ok. holul ala lung si ingust mi se pare chinuit rau...
ca idee, incearca sa muti o baie deasupra bucatariei si incearca sa incropesti acolo un dormitor matrimonial cu baie dedicata.

poate n-ar fi rau sa vb cu un moderator sa-ti mute topicul pe aria dedicata: jurnalul casei. acolo sunt multi "jurnalisti" cu care sau de la care poti afla multe si marunte.
bafta si spor sa ai!

#7
constructor1234

constructor1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.10.2013
Buna ziua
Sant un meseriasi di maramures si as putea sa va ajut cu cia mai mare placere. Am vazut cam ce ati vre sa  construit intradevar pe forum sant si oameni de omenie dar sant si carcotasi eu sincer vreau sa va ajut si o sa va calculez costurile estimative la ceia ce vreyi realiza
Sapatura fundatie cu utilajul meu 400€
Fier beton in fundatie, radier, stalpi, scara, si placa aproximativ 3000kg costa 2600€
Beton fundatie aproximativ 11mc marca B 250 costa700€
Beton radier marca B150 8mc costa 450€
Beton stalpi, grinzi,scara,placa marca B250 aproximativ 15mc costa 10B
B.C.A sau caramida poroterm 26mc costa 1200€
Acoperis chit conplet cosoroaba,capriori, scandura, tabla,
profilata tip linda, jgheaburi, opritoare zapada, burlane, coama, doli, folie anti condens, costa in jur de 2500€  
manopera 8000€
Deci cu suma de 16000€ ati realizat casa dorita dar numai daca colaborati cu oameni cinstinti si nu cu foti nu vreau sa jicnesc pe nimeni dar asta este adevarul eu mam intors recent din italia pentru a construi o vila la constanta am fost contactat de chlienta mea de pe forum  casa dex am venit iam construit o casa cu anprenta de 126mp anprenta la sol 138mp etaj cu balcoane si o semi mansarda de 60mp si a costato 29000€ materiale si manopera iar la final am avut 2 roabe de moloz asa daca construiesti si nu risipesti bani oamenilor pentru care muncesc din greu ia finalizare pot fi bucurosi si constructorul si beneficiarul .
Eu am toate sculele necesare cofraje, popi metalici,escavator mic vibrator beton
Pentru mai multe detali ma puteti contacta la adresa de email    [email protected] sau tel romania 0757315176 sau tel it 00393881039176

Astept raspuns
Multumesc scuzatimi ortografia

Buna  ziua
Casa care am postato a costat 29000€
Casa are 126mp anprenta la sol 138mp la etaj cu balcoane si o semi mansarda de 60mp
Eu va pot garanta ca 80 mp la sol cu mansarda nu va poate costa mai mult de 16000€ materiale si manopera
Trimiteti pe adresa de email [email protected] daca vreti o colaborare sau tel. romania 0757315176 sau tel it 00393881039176

Attached Files



#8
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Asta de mai sus nu prea e casa. Stalpii aia sunt 20x20 maxim. Cred si eu ca poti face cu 16000 un garaj asemanator.

#9
constructor1234

constructor1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.10.2013
Buna bicosu
Eu te cam vad pe forum comentand la toata lumea
dar eu sant de omenie si o sa iti spun cum stau lucrurile.
Daca un proiectant structurist face calcule pentru o structura de rezistenta cu stalpii de 25 pe 25 si este si suficient tu ca si constructor trebuie sa respecti proiectul . Tu esti cam miop si vezi stalpi de 20 pe 20 dar eu te informez ca B.C.A  are dimensiumile de 25 si nu poti sa faci stalpi numai de 25 grosime ca latime poti sa i faci si de un metru dar nu vad logica.
Cel mai bine sa faci tu garajul din pereti de beton armat cu beton marca B300 si grosimea peretilor de 1metru ca sa fi sigur ca nu cade pe masina.
Gaseste ceva de munca si lasa balta comentarile aiuria

#10
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Stalpii aia de la etaj n-au mai mult de 20 cm latime. Fiind BCA, cred ca trebuiau sa aiba minim 30. Cand bagi o gramada de bani intr-o casa, este pacat sa te calicesti la 5000 euro la structura.

Daca tu cu 29000 ai facut o casa de 300 mp construiti, adica max 100 euro/mpc, inseamna ca cei cu jurnale aici pe forum sunt cam prosti ca dau in jur de 160 euro /mpc.

La cine o fi problema? La majoritatea care construiesc cu peste 150? Sau la tine care faci cu 100?

Ia spune, fundatia este la 60 cm adancime? Talpa lata de 25?

L.E. Observ si centurile lipsa de la zidaria de la mansarda. Constructorul a avut geniala idee? Posted Image
Placa peste etaj este iar belea...cred ca sunt patrati max 10x10. tremura toata casa cand se da cineva jos din pat.

Auzi, 11mc beton fundatie...Hai sa iti spun cum la 70mp de funatie am avut 45 mc de beton. Ce calcule faci tu sunt pentru un cotet, nicidecum pentru o casa in Bucuresti sau imprejurimi. Astea sunt case de le ia valu in Galati sau crapa toti peretii la primul cutremur de 6 grade.
Nu mai spun ca ai omis o gramada de lucruri in calculatia ta.

Edited by bicosu, 30 October 2013 - 15:53.


#11
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postconstructor1234, on 30 octombrie 2013 - 08:54, said:

Buna bicosu
Eu te cam vad pe forum comentand la toata lumea
dar eu sant de omenie si o sa iti spun cum stau lucrurile.
Daca un proiectant structurist face calcule pentru o structura de rezistenta cu stalpii de 25 pe 25 si este si suficient tu ca si constructor trebuie sa respecti proiectul . Tu esti cam miop si vezi stalpi de 20 pe 20 dar eu te informez ca B.C.A  are dimensiumile de 25 si nu poti sa faci stalpi numai de 25 grosime ca latime poti sa i faci si de un metru dar nu vad logica.
Cel mai bine sa faci tu garajul din pereti de beton armat cu beton marca B300 si grosimea peretilor de 1metru ca sa fi sigur ca nu cade pe masina.
Gaseste ceva de munca si lasa balta comentarile aiuria
Bre foarte frumos la Maramu' la voi acolo si oameni is de treaba!
Dar aici la capitala este zona seismica si trebe luate foarte multe in calcul la constructia unei case in zona seismica
cu proiect de rezistenta calculat bine si verificat de verificator ...nu asa dupa ureche te costa atat si atat :)

#12
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Multumesc de interes in primul rand. In al doila rand, voi urma sfatul lui lestad, de a astepta sa iasa hartiile, apoi voi vedea din proiect si discutia cu arhitectul la ce valori aproximative se va ridica casa. Si sper sa discutam cat mai curand pe ceva palpabil, un proiect final. Numai bine !

#13
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Foarte bine faci, astepti un pic si iti vei simplifica din viata, cand vei sti concret din acte ce trebuie sa faci , cat trebuie sa astepti, in momentul asta degeaba iei autorizatia de constructie ca nu vei putea incepe lucrarile numa prin primavara. O sa ai o arie desfasurata concreta si deabia cand stabilesti o impartire poti incepe sa cauti oferte de la constructori

#14
constructor1234

constructor1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.10.2013
Imi pare foarte rau ca ai bagat in 70 mp de fundatie 45 mc
Tu crezi ca cei de pe forum nu au matematica
45MC inseamna ca ai facuto de 65cm de groasa ai vazut casa poporului cand sa construit si teai inspirat de acolo nebunule

Daca cineva cere o parere te bagi tu sa scri tanpeni intreaba omul cum ar fi mai convenabil cu ce centrala pe lemne sau gaz si tu raspunzi      LASA CA NU VEZI CA OMUL VREA BAGEA LEMNE PE FOC  esti chiar tanpit taran de bucuresti

#15
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Posted Image Cu astfel de constructori sa tot lucrezi :)

Edited by bicosu, 31 October 2013 - 20:10.


#16
merlan

merlan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.01.2013
mai bine nu puneai acele poze poate din cuvinte castigai ma i multa clientela .centuri ,stalpi la frontonu sarpantei lipsa.buiandrugu de la usa ma ijos de cat la fereastra,placa;pardoseala;are intre 3 si 10 cm asta la prima vedere\ bafta la fraeri\

#17
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
acesta topic se poate inchide, voi deschide altul la jurnalul casei. multumesc

#18
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Un proiect de casa numai pe sol de 70 metri patrati poate cineva sa imi arate va rog .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate